Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Google w Polsce

O jej dziełach mówi cały świat. Doodle dla Magdaleny Abakanowicz

Czarno-biały szkic. Po lewej stronie osoba rysuje na tablicy. Po prawej stronie znajdują się różne dzieła sztuki i rzeźby, w tym stos kamieni, tors i sztaluga do szkicowania.

Jedna z najwybitniejszych rzeźbiarek XX wieku, twórczyni niepowtarzalnych w swej formie abakanów, odważna wizjonerka, której prace zdołały przebić Żelazną Kurtynę - Magdalena Abakanowicz.

Urodzona 20 czerwca 1930 roku, była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek. Należała do pokolenia ludzi sztuki, których dzieciństwo skończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej i w młodym wieku zostali zmuszeni do dojrzałości. Wpływ jej skróconego dzieciństwa był wielostronny i obejmował wyjątkowy światopogląd, który wpłynął na jej sztukę. Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Krytyki Sztuki na Biennale w São Paulo, odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jej dzieła były wystawiane na całym świecie i do dziś znajdują się w renomowanych kolekcjach muzealnych, takich jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Tate Modern w Londynie - wystawa ta bada transformacyjny okres w twórczości Abakanowicz, kiedy jej tkane dzieła zaczęły pojawiać się nie tylko na ścianach, ale również w przestrzeni. Na wystawie prezentowany jest również wybór wczesnych prac tekstylnych i mało znanych rysunków artystki.

Magdalena Abakanowicz ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1954 roku. Tuż po studiach krótko zajmowała się malarstwem, tworząc gwaszem na płótnie o wymiarach 3 × 4 metry, jednak szybko odkryła, że jej artystyczną ścieżkę wytyczy rzeźba tworzona na jej własnych warunkach. W latach 60. stworzyła serię monumentalnych miękkich rzeźb - tradycyjnie płaskie i wieszane na ścianie tkaniny zamieniła w trójwymiarowe formy, które po powieszeniu wypełniały otaczającą odbiorcę przestrzeń. Elastyczne rzeźby nazwano od jej nazwiska abakanami - przyniosły jej w 1965 roku główną nagrodę na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo, tym samym otwierając drzwi do międzynarodowej sławy. 

Od lat 70. głównym tematem jej prac stała się kondycja ludzka. Artystkę zainspirował tłum jako zjawisko socjologiczne - idea, zgodnie z którą tłum działa jako całość, a jednostki tracą w nim swoją indywidualność. Wychodząc z tego założenia, Abakanowicz na przestrzeni lat stworzyła ponad tysiąc figur, a raczej ludzkie tułowia, do których stworzenia wykorzystała takie surowce jak tkanina workowa i brąz. Jej kolekcja ,,Agora”, grupa 106 figur odlanych z żelaza, jest uważana za jej najważniejszą wypowiedź na temat ludzkości i jest na stałe zainstalowana w chicagowskim Grant Park. 

Prace Magdaleny Abakanowicz pokazywane są w prestiżowych muzeach i galeriach na całym świecie. Ponad 100 indywidualnych wystaw zostało zorganizowanych w Europie, obu Amerykach, Japonii i Australii. Zdobyła wiele nagród za swoją twórczość, w szczególności Nagrodę za Całokształt Twórczości od Międzynarodowego Centrum Rzeźby w New Jersey oraz Nagrodę za Wyróżnienie w Rzeźbie od Centrum Rzeźby w Nowym Jorku. Jej bogaty dorobek artystyczny znajduje się obecnie pod opieką Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego z siedzibą w Warszawie.

3 czarno-białe szkice, oznaczone „A”, „B” i „C”, od góry do dołu. Szkic A przedstawia osobę rysującą na dużej sztaludze i piszącą „Google”. Szkic B przedstawia osobę rysującą na sztalugach, a po prawej stronie szereg dzieł sztuki i rzeźb. Szkic C przedstawia serię sześciu dzieł sztuki zawieszonych pod sufitem, a osoba poprawiająca to po lewej stronie.

Dzieła Magdaleny Abakanowicz wciąż inspirują i zachwycają zarówno krytyków, jak i publiczność. To jedna z bardziej intrygujących postaci współczesnego świata artystycznego - cieszymy się, że możemy uczcić jej twórczość w 93. rocznicę urodzin, prezentując poświęcone jej Doodle w aż 16 krajach, w tym w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Brazyli, Argentynie, Kolumbii i Izrael.