Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

YouTube

Podcast ,,My YouTube Story”: Kaja Kraska ,,Kręcenie filmów podróżniczych zmienia patrzenie na świat”



Czarno-białe zdjęcie Kai Kraskiej, od pasa w górę. Nosi okulary przeciwsłoneczne i bandanę. Po lewej stronie, na białym tle, izotyp YouTube, numer odcinka, jej imię i nazwisko oraz kanał YouTube.

Gościnią ósmego odcinka podcastu ,,My YouTube Story” jest Kaja Kraska, współtwórczyni kanału Globstory. Kaja z Mateuszem Mękarskim opowiadają swojej publiczności - jak określiła to nasza rozmówczyni - o wielu światach, które znajdują się na jednej Ziemi. Kaja o sobie samej mówi „powsinoga” - a za tym jednym słowem stoi niezliczona liczba historii, wiedzy i anegdot, z podróży w najdalsze zakątki świata. W rozmowie z Gabrielą Darmetko zdradza kulisy początków swojej twórczości na YouTube oraz wspomina o wyprawach i tematach, które raz na zawsze zmieniły jej życie. „Docieranie do ludzi przez YouTube to jedna z ważniejszych przygód w moim życiu. Zdefiniowała to, co robię, i kim jestem”.

Miniaturka jednego z filmów Kai Kraski na YouTube. Jest przedstawiona pośrodku, zwrócona twarzą do widza. W tle po lewej stronie czarno-biały portret Zygmunta Freuda.
10:25

Z mediami (nie) po drodze

Kaja Kraska ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i tuż po zakończeniu akademickiej drogi rozpoczęła pracę w mediach. Odbywała praktyki w radiu oraz w dziale zagranicznym Telewizji Polskiej. Już wtedy zdała sobie sprawę, że praca nad newsami i związany z tym stres nie są dla niej – utwierdzili ją w tym jej znajomi, uznani już w środowisku dziennikarze, których obserwowała i widziała, z czym się zmagają. Dziennikarska droga, która na początku wydawała się romantyczna, po czasie dostatecznie ją zniechęciła. Przypadek jednak sprawił, że rozpoczęła pracę z wideo w jednej z pierwszych polskich internetowych redakcji. Przygotowywała krótkie formy poradnikowe na różnorodne tematy, od wnętrzarskich po parentingowe - okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, a stanowisko pomogło w nauce kręcenia filmów i nawiązaniu wielu znajomości.

Podróżowanie jako sposób na zmianę perspektywy

Nasza rozmówczyni przyznaje, że podróże ceni przede wszystkim za dystans, który dzięki nim zyskuje. Wiąże się ze zmianą dotychczasowych poglądów i postaw, między innymi wobec konsumpcjonizmu. Jak wspomina, pandemia koronawirusa w Polsce zmusiła ją i Mateusza do pozostania w Polsce. Zastanawiali się, co innego zaproponować widzom, skoro nie mogli wówczas wyjechać nigdzie za granicę. Chcieli zrobić film, który pokaże różne miejsca z Google Earth i to, jak człowiek wpływa na zmiany klimatyczne. Sam research zajął trzy tygodnie. Dużym wysiłkiem było również przedstawienie faktów na temat konsekwencji zaniedbania środowiska w przejrzystej youtubowej formie. „Ten film przez długi czas we mnie pracował. Odczuwałam zniesmaczenie, wręcz niechęć do kupowania nowych rzeczy. Nie przepadam za wszystkim, co ludzie utożsamiają z luksusem - kupowaniem przedmiotów tylko dlatego, że są drogie i otaczaniem się ich nadmiarem. Życia nasze i naszych babć to zupełnie różne światy. W naszym tempie bardzo szkodzimy środowisku wokół nas - w tym filmie wspominamy o tym, że jeśli mielibyśmy być samowystarczalni na Ziemi i produkować tyle, ile konsumujemy, potrzebowalibyśmy pięciu planet. Ten film bardzo mnie zmienił, a tworzyliśmy go bez wychodzenia z domu, bez żadnej podróży”. 

,,Świat stał się dla mnie bardzo skomplikowany, odkąd kręcę filmy podróżnicze”

Kaja wspomina, że był taki czas w jej życiu, gdy zaakceptowanie niesprawiedliwości w podziale dóbr i warunków życia na świecie było dla niej wyjątkowo trudne. Czuje za to dużą sprawczość i satysfakcję, gdy może zrobić film, który dołoży małą cegiełkę i zmieni czyjeś myślenie na temat tego, jak wygląda świat poza Europą i USA. „Nie mamy wiedzy, jeżeli nigdy nie podróżowaliśmy do Afryki, np. jakie wziąć cukierki - truskawkowe czy czekoladowe? Czy lepiej zeszyty, czy ubrania? A nie wpada nam do głowy, by lepiej nie brać nic z tych rzeczy. Bo skąd mamy to wiedzieć? Docierają do nas zaledwie szczątki informacji, że w Afryce jest bieda i trzeba ludziom pomagać. A potem robimy to z dobrymi intencjami, ale bezrefleksyjnie i nie wiemy, jak mądrze pomagać. Dzieci uczą się wtedy od najmłodszych lat, że branie rzeczy od turystów popłaca, rywalizują o nie, a jednocześnie nie uczą się samodzielności. To odbiera im godność”.

Miniaturka jednego z filmów Kai Kraski na YouTube. Jest przedstawiona pośrodku, zwrócona w stronę widza, ubrana w bandanę. W tle po lewej stronie czarno-biały portret Bono; po jej prawej stronie obraz jasnoskórej dłoni dorosłego trzymającego dłoń ciemnoskórego dziecka.
10:25

Jak w przypadku wielu rozmówców i rozmówczyń naszego podcastu, dla Kai kanał na YouTube na początku nigdy nie miał być pracą. Mieszkała w Barcelonie, próbowała ułożyć sobie życie, nie znała hiszpańskiego, ale miała za to dziennikarski fach w ręku. Jej kanał miał wówczas niewielu subskrybentów. Nie mogąc znaleźć pracy, szukała sposobu, jak podnieść swoje kompetencje i zacząć tworzyć filmy, przy okazji doskonaląc swoje umiejętności. Wszystkie pieniądze zainwestowała w podróże i twórczość internetową. Przełomem były materiały kręcone w Chinach, m.in. relacje z podróży pociągami. W jednym z nich spędziła 37 godzin. Film zdobył wtedy 80 tys. odsłon w ciągu trzech dni, stał się viralem, a jednocześnie motywacją, by pracować dalej. 

Miniaturka jednego z filmów Kai Kraski na YouTube. Jest przedstawiona po prawej stronie, ubrana w czerwony podkoszulek. W tle po lewej stronie niebieski skuter z namalowanym flagą Union Jack.
10:25

„Mam czasem wrażenie, że moja youtubowa droga nie trwa 9, ale 20 lat. Dużo przeżyłam i uśmiecham się za każdym razem, kiedy o tym myślę”. 

Podcast „My YouTube Story” dostępny jest na stronie myyoutubestory.podigee.io, możecie go również słuchać i oglądać na wszystkich popularnych platformach podcastowych, takich jak Google Podcasty, Spotify, Apple Podcast, oraz oczywiście na YouTube. Posłuchajcie i zasubskrybujcie, żeby nie przegapić kolejnego odcinka!