Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Google w Polsce

Wybory 2023: zasady dotyczące reklam wyborczych w Google



Na całym świecie użytkownicy i użytkowniczki korzystają z wyszukiwarki, aby w okresie przedwyborczym znaleźć interesujące ich informacje na temat kandydatów startujących w wyborach, partii politycznych, ich programów czy zasad głosowania. Nie inaczej jest w przypadku zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce. 

Mamy świadomość, że dla wielu z Was wyszukiwarka jest często najważniejszym źródłem informacji o programach politycznych poszczególnych komitetów. Kandydatom zaś może umożliwić przedstawienie wyborcom swoich poglądów i planowanych działań i dotarcie do nich, także dzięki reklamom wyborczym. 

Wszystkie reklamy wyborcze publikowane na platformach Google podlegają naszym zasadom dotyczącym publikacji treści politycznych i muszą być zgodne z prawem państwa, w którym są publikowane. W 2019 roku wprowadziliśmy szereg aktualizacji naszych zasad m.in. dotyczących targetowania reklam politycznych. Nieustannie wprowadzamy nowe funkcje, które zwiększają przejrzystość reklam wyborczych, na przykład oznaczenie „Opłacone przez” pojawiające się przy reklamie, raporty przejrzystości albo niedawno zapowiedziany nakaz oznaczania reklam, w których wykorzystano treści syntetyczne m.in. stworzone przez sztuczną inteligencję. 

W związku z okresem przedwyborczym w Polsce i prowadzoną kampanią przez komitety, przedstawiamy poniżej najważniejsze zasady dotyczące reklamy wyborczej w Google.

Reklama wyborcza w Unii Europejskiej 

W Unii Europejskiej reklamy wyborcze obejmują reklamy: 

  • partii politycznej lub osoby będącej członkiem Parlamentu Europejskiego bądź kandydującej do tej instytucji; 
  • partii politycznej, obecnego urzędnika lub kandydata na wybierany urząd krajowy w państwie członkowskim UE (na przykład posła do parlamentu krajowego oraz prezydenta wybieranego w wyborach bezpośrednich); 
  • pytania referendalnego poddanego pod głosowanie, grupy prowadzącej kampanię referendalną lub wezwania do głosowania w referendum ogólnonarodowym bądź krajowym albo w regionalnym referendum w sprawie suwerenności.

Weryfikacja reklamodawców 

Aby wyświetlać reklamy wyborcze w Google Ads i Display & Video 360 w Unii Europejskiej, wymagamy przejścia procesu weryfikacji od reklamodawców (którymi mogą być osoby fizyczne lub organizacje). Aby przejść weryfikację, reklamodawca musi potwierdzić: 

  • prawo do wyświetlania reklam wyborczych w swoim regionie, tj. spełnienie kryteriów reklamy wyborczej (definicja powyżej), 
  • swoją tożsamość.

Więcej informacji o wymaganiach dotyczących weryfikacji reklam wyborczych możecie znaleźć tutaj

Przejrzystość reklam wyborczych

Reklamy wyborcze wyświetlane przez zweryfikowanych reklamodawców muszą zawierać informację o źródle ich finansowania, zgodnie z Kodeksem wyborczym. W przypadku większości formatów reklam automatycznie generujemy oznaczenie „Opłacone przez” na podstawie danych udostępnionych w procesie weryfikacji. Co ważne, każda reklama wyborcza jest przez nas w taki sposób oznaczona. 

Takie reklamy są uwzględniane w naszym raporcie przejrzystości reklam politycznych, w którym możecie sprawdzić informacje takie jak: które partie opublikowały swoje reklamy w Google Ads, zakres wydatków, liczbę wyświetleń danej reklamy itp. Możecie też dowiedzieć się, na które reklamy nałożyliśmy ograniczenie po weryfikacji przez nasz zespół. 

Z raportami dotyczącymi reklam politycznych możecie się zapoznać w Centrum przejrzystości reklam.

Kierowanie reklam wyborczych 

Targetowanie reklam wyborczych w ramach platform Google może się opierać wyłącznie na poniższych wskaźnikach: 

  • wiek; 
  • płeć; 
  • ogólna lokalizacja tj. zezwalamy na kierowanie reklam wyborczych jedynie na ogólne lokalizacje (takie jak miasta), ale nie na określenie konkretnego promienia.

Reklamodawcy mogą dodatkowo wykorzystywać targetowanie kontekstowe, takie jak: miejsca docelowe reklam, tematy, słowa kluczowe w witrynach, aplikacjach, filmach i na stronach (np. wyświetlanie reklam osobom czytającym lub oglądającym artykuł o gospodarce). Wszystkie inne typy kierowania są niedozwolone w reklamach wyborczych.

Niedozwolone treści i dezinformacja 

Wobec reklam wyborczych stosujemy takie same reguły jak w przypadku innych reklam publikowanych na naszych platformach

Dodatkowo przez lata opracowaliśmy zasady mające na celu zwalczanie dezinformacji na naszych platformach, w tym fałszywych twierdzeń na temat wyborów i procedur głosowania, które mogą podważyć zaufanie lub udział w procesach demokratycznych. 

W ramach tych zasad nie zezwalamy na wyświetlanie w ramach naszych platform reklam zawierających fałszywe informacje na temat procesu wyborczego, np.: 

  • reklam informujących, że można głosować przy pomocy SMS-ów; 
  • reklam podających błędne godziny otwarcia lokali wyborczych lub nieprawdziwą datę wyborów; 
  • treści fałszywie informujących o śmierci kandydatów i kandydatek; 
  • reklam podających fałszywe informacje na temat spisu ludności; 
  • reklam podających, że wybory poszczególnych głosujących osób są publikowane w internecie.

Zasady dotyczące treści wykorzystujących sztuczną inteligencję 

Od połowy listopada 2023 r. w związku z aktualizacją naszych zasad dot. treści politycznych, będiemy wymagać od reklamodawców wyraźnego informowania o tym, kiedy ich reklamy zawierają treści syntetyczne, które nieautentycznie przedstawiają prawdziwe lub realistycznie wyglądające osoby lub wydarzenia. Informacje te muszą być jasne i rzucające się w oczy oraz muszą zostać umieszczone w miejscu, w którym użytkownicy mogą je zauważyć. Zasada ta będzie miała zastosowanie zarówno do treści graficznych, wideo, jak i audio. 

Reklamy zawierające treści syntetyczne, zmienione lub wygenerowane w sposób który nie wpływa na twierdzenia zawarte w reklamie będą zwolnione z tych wymogów. Wśród dopuszczalnych wyjątków znajdują się techniki edycji, takie jak zmiana rozmiaru obrazu, kadrowanie, korekta wady (np. usunięcie „czerwonych oczu”); lub edycje tła, które nie tworzą przedstawień realnych wydarzeń. 

Aby egzekwować powyższe zasady, korzystamy z połączenia systemów automatycznych oraz oceny ludzi tj. weryfikatorów. Reklamy, które naruszają którekolwiek z naszych zasad są usuwane. 

W 2022 r. zablokowaliśmy lub usunęliśmy 5,2 miliarda reklam za naruszenie naszych zasad, w tym 142 miliony za nieprzestrzeganie reguł dotyczących przedstawiania fałszywych informacji. Zablokowaliśmy także ponad 2,6 miliona reklam wyborczych pochodzących od reklamodawców, którzy nie przeszli wymaganego procesu weryfikacji. 

Więcej informacji możecie znaleźć w Raporcie przejrzystości, który zawiera informacje o tym, jak zasady i działania podejmowane przez organy państwowe i przedsiębiorstwa wpływają na ochronę prywatności, bezpieczeństwo i dostęp do informacji.