Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Google Arts & Culture

Muzyka, Twórcy i Maszyny na Google Arts & Culture



Film
10:25

W 1895 roku Thaddeus Cahill, wynalazca z Iowa, rozpoczął pracę nad pierwszym na świecie elektromechanicznym instrumentem muzycznym. Telharmonium ważyło 200 ton i miało ponad 18 metrów długości. Jego zadaniem było wytwarzanie muzyki transmitowanej za pośrednictwem sieci telefonicznej. 
W ciągu 126 lat, które upłynęły od tamtego czasu, muzyka elektroniczna ewoluowała w równie śmiały i pomysłowy sposób, co tylko dowodzi, że gdy ludzie budują i wchodzą w interakcję z maszynami, pojawia się magia. Słuchamy tej muzyki podczas ćwiczeń, jazdy metrem, nauki do egzaminów – i miejmy nadzieję, że wkrótce znów usłyszymy ją w klubach i na festiwalach, które uczyniły ją tym, czym jest dzisiaj. 


Music, Makers & Machines (Muzyka, Twórcy, Maszyny) – nowa wystawa Google Arts & Culture oraz YouTube – to przegląd historii muzyki elektronicznej oraz związanych z nią wynalazców, artystów, dźwięków i rozwijającej się technologii. Ponad 50 międzynarodowych instytucji, wytwórni muzycznych, festiwali i branżowych ekspertów wspólnie podjęło próbę uchwycenia istotnej roli, jaką muzyka elektroniczna odgrywa w szerokiej kulturze – od WDR Studio for Electronic Music przez Blacktronikę po „Diodową Diwę” Suzanne Ciani. Znajdziecie tu ponad 250 wystaw online, obszerne archiwum zdjęć, filmów, wirtualnych spacerów 360° i obiektów zeskanowanych w 3D, w tym syntezatory i drzwi legendarnego berlińskiego klubu techno Tresor. 
Idąc z duchem pionierów takich jak Cahill, możecie również skomponować własną muzykę elektroniczną. Użyjcie funkcji rzeczywistości rozszerzonej AR Synth, aby zmiksować pięć słynnych syntezatorów w wirtualnym studiu muzyki elektronicznej.

MUZYKA: Poznajcie legendarnych artystów i ich utwory

Zdjęcie

Podążajcie śladami Kinga Britta (DJ-a, założyciela wytwórni i wykładowcy na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego), by poznać czarnoskórych innowatorów muzyki elektronicznej na wystawie Blacktronika, której towarzyszy nawet własna ścieżka dźwiękowa

Zdjęcie

Georgina Coo w Krótkiej historii wczesnego dubstepu opowiada nam o początkach gatunku, zaczynając od jego undergroundowych korzeni w południowym Londynie.

Zdjęcie

Wraz z r’n’b, soulem, funkiem i hip-hopem Detroit Techno należy do najnowszych ważnych odkryć stylistycznych w afroamerykańskiej muzyce pop.

Zdjęcie

Jeden z największych kolekcjonerów ulotek w Europie, phatmedia, przekazał około 10 000 swoich zdigitalizowanych ulotek, które opowiadają historię muzyki elektronicznej w Wielkiej Brytanii od Early Rave i Drum’n’Bass po Hardcore i House. 

TWÓRCY: Wejdźcie za kulisy studiów i zobaczcie kultowych wynalazców przy pracy

Zdjęcie

Dowiedzcie się więcej o pięciokrotnie nominowanej do nagrody Grammy ikonie muzyki elektronicznej, Suzanne Ciani, i jej 50-letniej karierze.

Zdjęcie

Poznajcie WDR Studio for Electronic Music w Kolonii, w Niemczech – jedno z pierwszych na świecie studiów muzyki elektronicznej, rozsławione przez kompozytora Karlheinza Stockhausena.

Zdjęcie

Odkryjcie życie Roberta Mooga, konstruktora słynnego syntezatora z 1964 roku, który zrewolucjonizował świat muzyki i otworzył artystom drzwi do świata bogatszych dźwięków.

Zdjęcie

Niewiele innych klubów wpłynęło na kształt muzyki techno w takim stopniu jak berliński Tresor, otwarty w 1991 roku. 

MASZYNY: Zagrajcie na instrumentach, które tworzyły melodie

Zdjęcie

Zamieńcie swój dom w studio muzyki elektronicznej za pomocą AR Synth (g.co/arsynth) – eksperymentu, który pozwala zagrać na pięciu słynnych syntezatorach (z kolekcji Szwajcarskiego Muzeum Elektronicznych Instru­mentów Muzycznych) poprzez rzeczywistość rozszerzoną (Android) lub w 3D (Android, iOS, desktop). Twórz interaktywne pętle, komponuj szablony i używaj funkcji inspirowanych tymi maszynami.

Zdjęcie

Obejrzyjcie w powiększeniu zeskanowane trójwymiarowo 22 legendarne syntezatory pochodzące z kolekcji Szwajcarskiego Muzeum Elektronicznych Instrumentów Muzycznych.

Zdjęcie

Dwanaście piosenek stworzonych przez sztuczną inteligencję: w jaki sposób muzycy nadal wykorzystują nowe technologie w produkcji muzycznej. 

Muzyka elektroniczna łączy ludzi z różnych środowisk – z całego świata. Jej społeczność zawsze była kreatywna i gotowa do wspólnego działania. Choć może minąć jeszcze trochę czasu, zanim drzwi klubów otworzą się ponownie, fani i muzycy utrzymują ze sobą kontakt poprzez fora internetowe i nowe formaty komunikowania się. 
Mamy nadzieję, że wystawa Music, Makers & Machines pozwoli Wam odkryć historię muzyki elektronicznej oraz docenić kreatywność jej twórców. Projekt dostępny jest w aplikacji Google Arts & Culture dla systemów iOS i Android oraz pod adresem g.co/musicmakersmachines.