Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Google Arts & Culture

Heartbeat of the Earth: interpretacja danych dotyczących naszej planety



Film
10:25

Czy zastanawialiście się kiedyś czego meduza może nas nauczyć o zmianach klimatu, co dzieje się z wyrzuconym plastikiem albo jakie gatunki znikną wraz ze wzrostem temperatury na Ziemi? Kolejne pytania dotyczące wpływu działalności człowieka na klimat pojawiają się cały czas, a artyści starają się pomóc nam zrozumieć i pokazują jak można wyjaśniać zachodzące zmiany za pomocą danych. 


Rok temu działając z ramienia Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uruchomiliśmy we współpracy z Google Arts & Culture „Heartbeat of the Earth” - cztery interaktywne eksperymenty edukacyjne stworzone przez artystów, powstałe w oparciu o dane naukowe dotyczące klimatu. 


Dzisiaj, z okazji Dnia Ziemi, dzielimy się z Wami nowym zestawem eksperymentów stworzonym przez Giorgię Lupi, Felicity Hammond, Cristinę Tarquini i Sey Min. Zachęcają one do zapoznania się z wyzwaniami, jakie stoją przed naszym klimatem, poprzez kreatywne wizualizacje danych i interaktywne scenariusze.


Plastic Air, czyli gdzie trafia plastik, który wyrzucamy Plastik w procesie rozkładu tworzy coraz mniejsze kawałki zwane mikroplastikiem, które następnie trafiają do powietrza, którym oddychamy. Artystka danych Giorgia Lupi (Pentagram) i jej zespół zwizualizowali te cząstki, pozwalając Wam na zobaczenie i zbadanie “życia” plastiku. Możecie także prześledzić wpływ „plastikowego powietrza” na środowisko czy ludzie zdrowie.

Zdjęcie

Czego meduza może nas nauczyć o zmianach klimatu? Artystka wizualna Cristina Tarquini wykorzystuje wizualizację w chmurze punktów, aby przenieść Was w głębiny Morza Śródziemnego. Odkryjcie, dlaczego kwitną meduzy i poznajcie wskazówki, na podstawie których można ocenić jakie informacje o zmianach klimatycznych niesie ze sobą ich zwiększona populacja.

Zdjęcie

Impact Filter, czyli jakie gatunki zostaną utracone wraz ze wzrostem poziomu mórz Artystka Sey Min stworzyła filtr, który pozwoli Wam prześledzić, co możemy stracić, gdy temperatura na Ziemi wzrośnie. Wytrenowała ona model uczenia maszynowego na tysiącach obrazów pochodzących z wyszukiwarki Google, grupując je według gatunków organizmów. Poprzez zwiększanie temperatury w tym eksperymencie, możecie odkryć, jaki wpływ ma ta zmiana na 62 różne gatunki zwierząt i zobaczyć jakie odpady zostawiamy za sobą.

Zdjęcie

Laguna - fikcyjne nadmorskie miasto W tym trwającym osiem minut kolażu wideo, artystka Felicity Hammond przedstawia wyimaginowane nadmorskie miasto, które powoli zanurza się w wodzie przez 80 lat. Utworzony z około 50 zdjęć, reprezentujących miejsca najbardziej zagrożone powodzią z powodu zmian klimatycznych, krajobraz stopniowo znika pod wodą aż do całkowitego zanurzenia.

Zdjęcie

Projekty artystów tłumaczą złożone dane dotyczące klimatu i pozwalają nam doświadczyć ich konsekwencji w namacalny sposób. Będą one prezentowane na imprezach poświęconych zmianom klimatu przez cały rok i mamy nadzieję, że nadadzą nowy wymiar tym wydarzeniom. 
Więcej informacji znajdziecie pod linkiem g.co/heartbeatoftheearth oraz w bezpłatnej aplikacji Google Arts & Culture na iOS i Androida.