Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Wyszukiwarka

Krzysztof Kieślowski - doodle oraz wystawy na Google Arts & Culture z okazji 80. rocznicy urodzin reżysera



Trylogia „Trzy kolory”, „Podwójne życie Weroniki” czy „Dekalog” - to dzięki tym filmom Krzysztof Kieślowski stał się nieśmiertelny. Uznany w Polsce i na świecie reżyser i scenarzysta obchodziłby dzisiaj swoje osiemdziesiąte urodziny. Z tej okazji na stronie głównej wyszukiwarki, zarówno w Polsce, jak i 16 innych krajach (między innymi we Francji i we Włoszech), można zobaczyć specjalnie przygotowany doodle.

Zdjęcie

Kieślowski rozwinął miłość do opowiadania historii poprzez dziecięcą pasję do literatury. Zamiłowanie do sztuki narracyjnej realizował w Szkole Filmowej w Łodzi. Swoją karierę rozpoczął od filmów dokumentalnych. Jednym z nich był portret robotników, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 roku. W obrazie „Robotnicy ’71: Nic o nas bez nas” Kieślowski badał zawiłości i dylematy moralne codzienności poprzez szczere przedstawienie współczesnej Polski. 

Kieślowski wyszedł poza format dokumentu w 1975 roku w filmie „Personel”, pierwszym z wielu kinowych dzieł fabularnych. Dopiero po wydaniu w 1988 roku „Dekalogu” – dziesięciu godzinnych odcinków telewizyjnych, które śledziły losy mieszkańców warszawskiego osiedla – twórczość Kieślowskiego zyskała międzynarodową sławę. Jego charakterystyczne filozoficzne poszukiwania osiągnęły punkt kulminacyjny w trylogii „Trzy kolory”. Każda część była refleksją nad ideałami rewolucji francuskiej (wolność, równość, braterstwo). 

Zdjęcie

Tytułowe kolory - niebieski (bleu), biały (blanc) oraz czerwony (rouge) - są barwami francuskiej flagi. Autorka dzisiejszego doodle, Lydia Nicholas, użyła właśnie ich, aby nawiązać do najsłynniejszego dzieła Kieślowskiego. Inspiracją dla Nicholas były także psychologiczne elementy w pracach reżysera. To jak analizował wiele twarzy, które pokazuje człowiek w różnych sytuacjach i to jak ukazywał te psychologiczne zawiłości - w tym sposób kadrowania, na przykład filmowanie aktorów przez okna lub ich odbicia. 

Reżyser był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, między innymi Europejską Nagrodą Filmową „Felix” oraz Złotym Lwem w Wenecji, dwukrotnie otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kieślowskiego nominowano także do Nagrody Akademii Filmowej (Oscara) za najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz i najlepsze zdjęcia za „Trzy kolory: Czerwony” (1994 r.), ostatnią część swojego kultowego tryptyku. 

Okolicznościowy doodle to jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Was z okazji tej rocznicy. Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, nasz nowy partner na Google Arts & Culture, przygotowała 2 wystawy poświęcone życiu i twórczości wybitnego reżysera. Fundacja prowadzi Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, w którym zebrano między innymi scenariusze (zarówno te zrealizowane, jak i te, na podstawie których nie powstały filmy), notatki, korespondencje czy szkolne wiersze reżysera. W zbiorach znajdują się także fotografie i materiały z rodzinnego archiwum przekazane przez Marię Kieślowską. 

Część tej kolekcji trafiła właśnie na platformę Google Arts & Culture. Pierwsza wystawa, zatytułowana "Kieślowski. Od Sokołowska do Sokołowska", przedstawia postać reżysera - jego dzieciństwo i młodość, a także okres studiów w łódzkiej Szkole Filmowej. Zebrane zdjęcia pokazują Kieślowskiego między innymi na ulubionym rowerze, w samochodzie marki Velorex podczas wakacyjnej wyprawy ze szkolną miłością Bożenną Skwarą i siostrą Ewą czy z Bogusławem Lindą i psem Frakiem w domu na Mazurach. Ważnym elementem tej kolekcji jest wątek urokliwego kurortu w Górach Wałbrzyskich - Sokołowsko. To tam, w 1951 roku, na krótko osiedliła się rodzina Kieślowskiego, która podróżowała z miejsca na miejsce szukając pomocy i najlepszych warunków życia dla chorego na gruźlicę ojca reżysera. Sam Kieślowski wrócił do Sokołowska, aby oddać hołd ojcu i zrealizować dokument „Prześwietlenie”. To też w tym miejscu powstało centrum wiedzy o wielkim reżyserze, pełne dokumentów produkcyjnych, listów, scenariuszy i fotografii. Kuratorem wystawy jest Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, wybitny badacz spuścizny po Kieślowskim. 

Druga wystawa, "Pamiętając Krzysztofa Kieślowskiego - wspomnienia w obiektywie Piotra Jaxy", to wybór niepublikowanych dotąd zdjęć dokumentujących proces powstawania trylogii „Trzy kolory”. Autorem wystawy i fotografii, które się na niej znajdują, jest wieloletni przyjaciel reżysera - Piotr Jaxa. Z ponad 9000 zdjęć zrobionych podczas 9 miesięcy pracy na przełomie 1992/93 we Francji, Szwajcarii i w Polsce na planie „Trzech Kolorów”, Jaxa wybrał 13, które pokazują fenomen Kieślowskiego.

Odkrywajcie dorobek twórczy, który pozostawił po sobie Kieślowski - filmy, wywiady i fotografie.