Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Jak uczenie maszynowe ożywiło dawno zaginione arcydzieła Klimta



Niewielu artystów cieszy się taką sławą jak Gustav Klimt. Nowa wystawa "Klimt vs. Klimt - The Man of Contradictions" na Google Arts & Culture to opowieść o eklektycznej twórczości i fascynującym życiu artysty. Eksperyment z uczeniem maszynowym pozwolił odtworzyć kolorystykę zdjęć zaginionych obrazów Klimta, a dzięki wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość i technologię 3D "Pocket Gallery" możecie przenieść niektóre z jego najbardziej kultowych dzieł do Waszego salonu. "Klimt vs. Klimt" to jedna z najbardziej kompleksowych kolekcji na temat artysty - składa się na nią ponad 120 opowieści o sztuce i osobowości Klimta, wirtualna wycieczka po jego pracowni i wiele innych atrakcji ze zbiorów ponad 30 instytucji kulturalnych na całym świecie. 

Dziedzictwo Klimta nie jest jednak kompletne, biorąc pod uwagę zaginięcie około 20% jego dzieł. Do najbardziej znaczących i bolesnych strat należą tzw. obrazy wydziałowe, stworzone na zlecenie Uniwersytetu Wiedeńskiego. Co ciekawe, Uniwersytet odrzucił zamówione wcześniej dzieła za zbyt krytyczny stosunek do nauki. W 1945 roku, zaledwie kilka dni przed zakończeniem II wojny światowej, obrazy spłonęły w pożarze zamku Immendorf w Austrii. Jak wyglądały - możemy się jedynie domyślać na podstawie czarno-białych fotografii pochodzących z początku XX wieku. Monochromatyczne zdjęcia nie były w stanie oddać magii, która sprawia, że dzieła Klimta są tak urzekające - odważnych kolorów, rewolucyjnego podejścia do faktur, szokującej widza bezpośredniości. Aż do dziś.

Zdjęcie

Kurator dr Franz Smola i inżynier Emil Wallner pracują w Google Arts & Culture Lab.

Dzięki uczeniu maszynowemu oraz wiedzy znanego na całym świecie eksperta specjalizującego się w twórczości Klimta, kuratora Belwederu, dr. Franza Smoli, zespół Google Arts & Culture Lab zrekonstruował kolory, jakich artysta mógł użyć do namalowania obrazów wydziałowych, przywracając im w ten sposób pełnię kolorystycznego piękna. Po raz pierwszy od 70 lat możemy oglądać dzieła artysty w kolorach, których mógł używać.

Zdjęcie

Odkryjcie, jak obrazy wydziałowe mogły zostać pokolorowane dzięki połączeniu uczenia maszynowego i wiedzy eksperckiej. GIF przedstawia obraz Klimta "Medycyna" stopniowo zmieniający się z wersji czarno-białej na wersję pokolorowaną.

Zdjęcie

Obejrzyjcie odświeżone zdjęcie obrazu Klimta "Prawoznawstwo".

Zdjęcie

Pokolorowane zdjęcie obrazu "Filozofia".

Poznajcie sztukę Klimta w nowej odsłonie online 
Centralnym punktem wystawy "Klimt vs. Klimt" są oczywiście obrazy. Kolekcja gromadzi ponad 120 najsłynniejszych dzieł artysty, jak również mniej znane prace.

Zdjęcie

W ponad 120 opowieściach wielbiciele Klimta poznają jego sztukę, w tym jego liczne portrety. Obraz Gustava Klimta "Adele Bloch-Bauer I" z typowym dla stylu artysty użyciem złota jako koloru dominującego.

Wybrane dzieła można obejrzeć we wciągającej Pocket Gallery - w rzeczywistości rozszerzonej na urządzeniu mobilnym lub w 3D na komputerze. Jest to możliwe dzięki współpracy Google Arts & Culture z ponad 30 partnerami i instytucjami, wśród których znalazły się Belweder w Wiedniu, Muzeum Albertina, Fundacja Klimta, Neue Galerie New York i Metropolitan Museum of Arts.

Zdjęcie

Galeria AR/3D pozwala w pełni doświadczać dzieła Gustava Klimta, co stanowi wyjątkowe doświadczenie wystawiennicze.

Ponad 60 arcydzieł Klimta zostało również uwiecznionych w ultra wysokiej rozdzielczości za pomocą Google Art Camera. Teraz zobaczycie "Pocałunek" w każdym detalu, jak nigdy dotąd! 

Poznajcie eksperta - doktora Franza Smolę 

Zdjęcie

Podczas tworzenia kolekcji "Klimt vs. Klimt" zespół Google Arts & Culture korzystał z porad i wskazówek doktora Franza Smoli, kuratora Belwederu, uznawanego na całym świecie za jednego z największych ekspertów specjalizujących się w twórczości Klimta. Podzielił się on z nami swoimi przemyśleniami na temat pracy nad projektem:

Dlaczego obrazy wydziałowe Klimta są tak ważne? 
Trzy obrazy wydziałowe Klimta należały do największych dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek stworzył. W dziedzinie malarstwa symbolistycznego stanowią wręcz arcydzieła. 

Co Pan sądzi o pokolorowanych wersjach obrazów? 
Kolory miały zasadnicze znaczenie dla oszałamiającego efektu tych obrazów i wywołały spore poruszenie wśród współczesnej Klimtowi publiczności. Dlatego też rekonstrukcja kolorów jest równoznaczna z rozpoznaniem prawdziwej wartości i znaczenia tych wybitnych dzieł sztuki.

Czy cyfrowa prezentacja wnosi coś nowego do sposobu postrzegania Klimta i jego dzieł sztuki? 
Jestem pod ogromnym wrażeniem fantastycznych zdjęć wykonanych za pomocą Google Art Camera. Pozwalają one naprawdę zbadać dzieło sztuki, “poczuć” jego fakturę i zrozumieć zastosowanie kolorów oraz odkryć każdy szczegół w najprostszy możliwy sposób. Podoba mi się również to, jak technologia pozwala na realizację pomysłów, które zawsze były jedynie w sferze marzeń - mam na myśli stworzoną przez nas Pocket Gallery, która zawiera przygotowaną przez nas selekcję obrazów Klimta, w tym te, które zostały utracone. 

Jak Pan myśli, gdyby Klimt wciąż żył, w jaki sposób wykorzystywałby technologie cyfrowe? 
Klimt był bardzo wizualną postacią - rzadko komentował swoje prace, zachęcając raczej ludzi do samodzielnego przyjrzenia się dziełu i wyciągnięcia własnych wniosków. Projekt "Klimt vs. Klimt" wykorzystuje przede wszystkim wizualne, niewerbalne narzędzia do przekazania pracy Klimta, co jest bardzo zgodne z charakterem samego twórcy. Klimt lubił prowadzić raczej odosobnione życie w murach swojej pracowni, do której wstęp mieli tylko nieliczni. Jestem pewien, że spodobałby mu się pomysł przeskoczenia z tego odległego i cichego miejsca do internetu, uzyskania dostępu do milionów dzieł sztuki i oglądania jego sztuki - rozpowszechnianej i przekazywanej na całym świecie. 

Aby zobaczyć kolekcję "Klimt vs. Klimt - The Man of Contradictions" odwiedźcie stronę g.co/klimtvsklimt lub pobierzcie bezpłatną aplikację Google Arts & Culture na iOS lub Android.