Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Google Arts & Culture

Manga bez tajemnic. Opowieść o japońskiej formie sztuki



Zdjęcie

Dzięki zajmującej fabule i wyrazistym ilustracjom manga stała się jedną z najpopularniejszych form sztuki japońskiej. Jest kopalnią niezapomnianych postaci: od kotokształtnego robota Doraemona po androida Astro Boya. Uważana niegdyś za zjawisko subkulturowe rozgościła się w głównym nurcie i zyskała fanów na całym świecie. 
Manga bez tajemnic to nowy projekt prowadzony wspólnie przez japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu, 12 instytucji kultury z całej Japonii oraz Google Arts & Culture, w którym przyglądamy się z bliska tej dynamicznej formie sztuki. Szczegółowe artykuły, interaktywne wystawy oraz wyjątkowe eksperymenty i filmy pozwolą Ci zanurzyć się w świecie mangi.

Mamy dla Ciebie 5 propozycji: 
1. Poznaj historię mangi 
Pochodzenie mangi – takiej jaką znamy dziś – wciąż pozostaje przedmiotem sporu. "Manga bez tajemnic" pozwala zgłębić tę historię. Czy XII-wieczne zwoje Chōjū Giga są najstarszym przykładem mangi? Czy po prostu zbyt usilnie doszukujemy się śladów teraźniejszości w dawnych czasach? Czy prawdziwa historia mangi zaczyna się w XIX wieku – od spotkania zachodniej karykatury z japońską sztuką rysunku? Odpowiedź znajdziesz w przepięknie ilustrowanych artykułach.

Zdjęcie

Fragment pierwszego zwoju „Chōjū Giga” z XII wieku

2. Stwórz własną mangę z pomocą systemów uczących się 
Skorzystaj z narzędzia Giga Manga i przygotuj własne rysunki tuszem w stylu mangi z pomocą systemów uczących się. W tym wyjątkowym eksperymencie musisz tylko naszkicować kilka prostych linii i dodać parę kolorowych plam. Systemy uczące się zajmą się resztą. Możesz też narysować coś od siebie, aby nadać kompozycji bardziej osobisty charakter. Gdy wszystko będzie gotowe, narzędzie pomoże Ci znaleźć mangę podobną do tej, którą właśnie udało się narysować.

Zdjęcie

Skorzystaj z narzędzia Giga Manga i przygotuj własne postacie w stylu mangi z pomocą systemów uczących się. 

3. Poznaj najważniejsze postacie 
Trudno wyobrazić sobie japońską mangę bez Osamu Tezuki. W pracach takich jak "Astro Boy" i "Black Jack" Tezuka udowadnia, że w pełni zasługuje na miano „dziadka” nowoczesnej mangi. Charakterystyczne cechy jego twórczości – wielowarstwowa narracja, motywy science fiction i mroczna wrażliwość – inspirowały kolejne pokolenia artystów. Jeden z nich, Fujiko F. Fujio, nadał mandze XX wieku nowy wymiar. Z Doraemona, przyjaznego kotokształtnego robota, Fujio uczynił rozpoznawaną na całym świecie ikonę kultury.

Zdjęcie

Cesarz dżungli Leo został stworzony przez Tezukę Osamu

Zdjęcie

Doraemon, słynna postać, której autorem jest Fujiko F. Fujio
 4. Zobacz biurko redaktora 
Choć słusznie doceniamy pracę wielkich artystów, nie są oni jedynymi osobami odpowiedzialnymi za to, że manga trafia na nasze półki. Bez zaangażowanych redaktorów nie byłoby to możliwe. Dzięki historii Naoko Yamauchi, redaktorki popularnego serialu mangowego “Sleepeeer Hit!” dowiesz się, jak kluczowa jest rola redaktora mangi - w tym przypadku Yamauchi i jej zespół dostarczają inspiracji samym bohaterom. A jak można się dowiedzieć, ogromną rolę odgrywają nie tylko redaktorzy - są jeszcze osoby odpowiedzialne za produkcję, marketingowcy, księgarze i wielu innych, którzy pracują do późnych godzin nocnych, abyśmy mogli otrzymać mangę.

5. Bądź na czasie 
Inspirację mangą można dostrzec wszędzie: w modzie, kulturze internetowej, grach wideo i sztuce współczesnej. Czerpie z niej na przykład jeden z czołowych artystów dzisiejszej Japonii – Takashi Murakami. W projekcie Manga bez tajemnic poznasz jego najnowszy projekt: Doraemon x Takashi Murakami. To wyraz wieloletniego zamiłowania artysty do klasycznej mangi Fujiko F. Fujio.

W XXI wieku manga wciąż zdobywa fanów na całym świecie. Ponieważ podlega ciągłej ewolucji i na dobre zadomowiła się w przestrzeni cyfrowej, warto przypomnieć jej korzenie. Pozwoli to zrozumieć, na czym polega atrakcyjność mangi dla kolejnych pokoleń fanów. Zastanawiając się nad fenomenem radosnego Doraemona o ludzkich cechach, Takashi Murakami zauważa: „Myślę, że manga to sztuka. Myślę, że to również wyjątkowa, oryginalna kultura, którą dała światu powojenna Japonia”. Dodaje też przenikliwie: „Manga to kultura uzdrawiania…” Jesteś zagorzałym fanem mangi, a może dopiero ją odkrywasz? "Manga bez tajemnic" pomoże Ci poznać tę kulturę.

Więcej zasobów online znajdziesz na stronie g.co/manga oraz w aplikacji mobilnej Google Arts & Culture na iOS i Androida.