Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Wyszukiwarka

Trendy w wyszukiwarce: co powoduje globalne ocieplenie i jak być eko?



Z okazji jutrzejszego Dnia Ziemi, postanowiliśmy przyjrzeć się trendom wyszukiwania związanym ze środowiskiem w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.* Zobaczcie, które tematy są w centrum uwagi.

Zdjęcie

Poszukiwanie rozwiązań 
Ludzie chcą wiedzieć, jak podejmować pozytywne działania i szukają informacji o rozwiązaniach klimatycznych. To jeden z głównych trendów, jaki zaobserwowaliśmy analizując najszybciej zyskujące na popularności hasła, związane ze środowiskiem. 
Wyszukiwanie „rozwiązań w zakresie zielonej energii” wraz z wyszukiwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem, przewyższały liczebnie m.in. „kryzys klimatyczny”, „lęk ekologiczny” oraz „zanieczyszczenie plastikiem” o około 7 do 1. Sugeruje to, że internauci są już bardziej świadomi, jakie stoją przed nami ekologiczne wyzwania i chcą reagować proaktywnie – lub przynajmniej mieć wiedzę o możliwych rozwiązaniach tych problemów. 
W Irlandii, największy wzrost dotyczył wyszukiwań hasła „zrównoważona infrastruktura miejska”, w Portugalii „recykling opon”, w Rumunii „odpowiedzialna turystyka”, a w RPA były to „ekologiczne miasta”. Szwecja była najbardziej zainteresowana „zielonym przetwarzaniem”, z kolei internauci i internautki z Turcji wyszukiwali hasła „zrównoważone opakowanie”, a z Wielkiej Brytanii „recykling energii”. 
Jednak pojawiły się też obawy. Francja była najbardziej zaniepokojona „szybką modą”, podczas gdy w Niemczech był to „lęk ekologiczny”, a w Belgii „kryzys klimatyczny”.

Spójrzmy nieco głębiej 
Przejdźmy dalej. W całym regionie, pojawiło się kilka haseł związanych ze zrównoważonym rozwojem, których wzrost był bardzo wysoki (o ponad 5000%). 
Należą do nich: „zrównoważone życie” w Danii i Kenii, „zrównoważony biznes”, „zrównoważone rolnictwo” i „zrównoważony transport” na Węgrzech, „zrównoważona infrastruktura miejska” - zarówno w Irlandii, jak i we Włoszech, „zrównoważona społeczność” w Holandii oraz „konsumpcja zrównoważona” w Polsce. 
W sumie, w 20 badanych krajach, odnotowano 43 przypadki wzrostu wyszukiwanych haseł związanych ze zrównoważonym rozwojem, przy czym prym wiodą Turcja, Włochy i Irlandia.

Weganizm, recykling, energia słoneczna 

Najczęściej wyszukiwanym hasłem w tym samym przedziale czasowym* w Niemczech, na Węgrzech, w Irlandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i w Polsce był „weganizm”. Temat ten pojawił się w pierwszej dziesiątce w aż 19 z 20 krajów, które uwzględniliśmy w analizie. 
Niemal we wszystkich krajach „recykling” znalazł się w pierwszej dziesiątce, co pokazuje, że internauci i internautki poszukują informacji na temat zmniejszania ilości odpadów. Obawy w temacie gospodarowania odpadami odzwierciedla hasło „wysypisko śmieci”, które pojawiło się na liście Top 10 w 8 krajach. Trend, jakim jest gospodarka cyrkularna i nadawanie przedmiotom drugiego życia, widać w popularności haseł takich jak i „artykuły używane” lub „sklep z używanymi rzeczami” - znalazły się one wśród tych najczęściej wyszukiwanych w 15 z 20 krajów. 
„Samochód elektryczny” uplasował się w pierwszej dziesiątce w 18 spośród 20 krajów, podczas gdy hasło „energia słoneczna” zajęło drugie miejsce w Turcji, Hiszpanii, RPA, Rumunii, Portugalii, Francji i w Polsce.

Wyszukiwania w Polsce 
Poniżej prezentujemy listy najczęściej wyszukiwanych tematów, związanych ze środowiskiem w Polsce (Top10) i tych, które najszybciej zyskiwały na popularności (Trending).

Zdjęcie
Zdjęcie

Kto pyta nie błądzi 
Dodatkowo, sprawdziliśmy jakie zapytania dotyczące klimatu najczęściej wpisywaliście do wyszukiwarki w Polsce w ostatnim czasie.* Na pierwszym miejscu, znalazło się pytanie „co powoduje globalne ocieplenie?”. Internauci i internautki nie tylko dopytywali o to, jakie są przyczyny zmian klimatycznych, ale poszli o krok dalej - interesowało ich co mogą zrobić, aby je zatrzymać. Dlatego właśnie drugie miejsce w zestawieniu przypadło pytaniu „co możemy zrobić, aby zapobiec zmianom klimatu?”. 
Chęć włączenia się w walkę o ochronę naszej planety widać także po trzecim miejscu - zajęło je pytanie “jak można się przyczynić do ograniczenia zmian klimatu?”. 
Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy świadkami ogromnych niekorzystnych przemian w przyrodzie - „jakie czynniki mają wpływ na zmianę klimatu?” to kolejne pytanie na liście. Zestawienie zamyka bardzo ciekawe zapytanie, wskazujące na chęć zgłębiania wiedzy dotyczącej konkretnych powodów katastrofy klimatycznej: „czy zużycie wody ma wpływ na globalne ocieplenie?”. 
A jakie pytania zadawali użytkownicy i użytkowniczki z innych państw? Co ciekawe, zarówno w Szwecji, jak i w Niemczech najczęściej pojawiające się pytanie dotyczyło ogólnych definicji: najpopularniejszym pytaniem w Szwecji było na przykład „co to jest zmiana klimatu?”, z kolei Niemki i Niemcy najczęściej pytali o to „czym jest globalne ocieplenie”. We Włoszech, podobnie jak w Polsce, mieszkańcy i mieszkanki chcą wziąć sprawy w swoje ręce i najczęściej pytali „co zrobić, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu?”. W Danii pytano najczęściej „czym jest zielona energia?”, a internauci i internautki z Niderlandów interesowali się tym, „jakie działania mogą podjąć firmy, aby stać się bardziej zrównoważonymi?”.

Zdjęcie

Razem możemy więcej! Dzień Ziemi jest świetną okazją do tego, żebyśmy zastanowili się nad tym, co jeszcze możemy zrobić dla planety. Nasze codzienne wybory mają znaczenie. Dbajmy o Ziemię i cieszmy się jej pięknem. 

Wszystkiego najlepszego, Ziemio! 

 #InvestInOurPlanet 

* Dane obejmują wyszukiwania od stycznia do kwietnia 2022 r. w 20 krajach regionu EMEA. Przeanalizowano najczęściej zadawane pytania, najczęściej wyszukiwane hasła (Top10) oraz hasła najszybciej zyskujące na popularności (Trending).