Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Google Arts & Culture

Wkroczcie do świata piramid w Meroë dzięki Google



Film
10:25

Kiedy myślicie o piramidach, zapewne przed oczami pojawiają się Wam piramidy w Gizie lub świątynie Majów w Gwatemali. Wielkie cywilizacje wzniosły te budowle i zapisały na ich ścianach swoje dzieje, dając nam wgląd w ich codzienne życie. Sudańskie piramidy w Meroë, choć mniej znane, nie są mniej zachwycające. 
Dziś te wspaniałe budowle, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, można odkrywać na Google Arts & Culture.

W Meroë – trzeciej i ostatniej stolicy królestwa Kuszytów, starożytnej afrykańskiej cywilizacji, która władała ziemiami Nubii przez ponad 3000 lat – zbudowano ponad 200 piramid. Teraz dzięki panoramicznym zdjęciom Street View możecie odbyć wirtualny spacer po tych piramidach i odkryć inskrypcje wyryte na ich ścianach. Możecie także dowiedzieć się więcej o królestwie Kusz, osiągnięciach dynastii i architekturze wzniesionych przez nią piramid, oglądając ten interesujący i wciągający materiał, który jest dostępny m.in. w języku angielskim, arabskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim.

Sudańskie piramidy w Meroë. Po horyzont ciągnie się pas piramid.

Ciąg piramid wybudowanych w dwóch rzędach. Odkryjcie historię Meroë na g.co/meroe.

Odkryjcie niezwykłe nubijskie piramidy dzięki Street View. W powyższym materiale użytkownik porusza się wzdłuż konturu piramidy.

Wyszukajcie hasło "piramidy w Meroe", aby obejrzeć piramidę z bliska w rzeczywistości rozszerzonej. W powyższym materiale użytkownik wyszukuje w Google piramidy w Meroe, a następnie umieszcza przed sobą model w rzeczywistości rozszerzonej.

Jeśli zależy Wam na jeszcze głębszych doznaniach, możecie obejrzeć piramidy za pomocą rzeczywistości rozszerzonej – nie musicie w tym celu jechać do Sudanu. Możecie też posłuchać wierszy znanej sudańsko-amerykańskiej poetki Emi Mahmood, które opisują piękno jej ojczyzny, oraz materiałów o bogatym dziedzictwie kulturowym Sudanu dostępnych w tym projekcie. 
Współpracujemy również z UNESCO, aby przybliżyć Wam informacje o Meroë, Gebel Barkal i regionie Napatan oraz Morskim Parku Narodowym Sanganeb w Sudanie. Gotowi na zwiedzanie? 
Wejdźcie na g.co/meroe.