Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Opera od stóp do… stóp - świętujemy Światowy Dzień Opery na Google Arts & Culture



Z okazji Światowego Dnia Opery na Google Arts & Culture pojawiła się nowa wyjątkowa wystawa Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie - „Opera od stóp do stóp” zabierze Was w niezwykłą podróż nie tylko przez historię muzyki, ale także mody i obyczajów. Od starożytnego Egiptu, przez dwór Ludwika XIV, dwory XVII-wiecznej Anglii, po pola golfowe, a nawet kluby go-go. Motywem przewodnim są nie nuty, a buty: stylizowane i współczesne, udziwnione i klasyczne, niebotycznie wysokie i zupełnie płaskie. 

Pointy, obcasy, koturny, kozaki 
Buty to niezwykle ważny element kostiumografii, część kreowania postaci za pomocą ubioru. Dzięki tej wystawie dowiecie się jak powstały buty do baletu - pointy, zobaczycie jakie obuwie nosili sułtani, carowie, królowe i królowie w operach Rossiniego, Verdiego czy Borodina. Odkryjecie kto stawiał pierwsze kroki w obcasach, zanim te z czerwoną podeszwą stały się „must have” w szafie każdej kobiety, a także kto i gdzie zaczął nosić koturny, które potem nosiła Królowa Nocy z opery „Ignorant i szaleniec" Pawła Mykietyna. Nie zabraknie też kozaków - tych Strażnika z baletu „Trzej Muszkieterowie" Verdiego, jak i polskich akcentów, czyli fantastycznych czerwonych butów Krakowianek z wodewilu „Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale" Kurpińskiego

Buty do zadań specjalnych 
Wystawa „Opera od stóp do stóp” upamiętnia również postać światowej sławy scenografa, malarza i wieloletniego naczelnego scenografa Teatru Wielkiego - Opery Narodowej: Andrzeja Kreutz Majewskiego. Poza wieloma znakomitymi realizacjami na scenie Teatru Wielkiego oraz innych polskich teatrów operowych i dramatycznych był autorem scenografii w renomowanych teatrach świata m.in. w Atenach, Buenos Aires, Lizbonie, Londynie, Los Angeles, Mediolanie, Nowym Jorku, Paryżu czy Wiedniu. Na platformie Google Arts & Culture możecie zobaczyć buty, które mistrz projektował m.in. do opery „Mazepa" Piotra Czajkowskiego czy te dla Chóru Bojarów i Mieszczan z opery „Borys Godunow" Modesta Musorgskiego
Oprócz tych bardziej klasycznych (takich jak saddle shoes z opery Stanisława Moniuszki, czy desert boots dla chóru męskiego z operetki „Wesoła wdówka" Lehára), wystawa prezentuje również buty do zadań specjalnych. Teatralni szewcy nie mają sobie równych i realizują reżyserskie wizje obejmujące buty dla fauna, sułtana, Myszki Miki, mimów, kurtyzany, a nawet dla osła czy superbohatera

Wielka moda na wielkiej scenie

Na Google Arts & Culture możecie również obejrzeć jeszcze jedną wystawę przygotowaną przez Teatr Wielki - Operę Narodową w Warszawie - „Opera Haute Couture”. Prezentowana kolekcja to pokaz prawdziwego krawieckiego kunsztu, którego efektem są unikatowe stroje i kostiumy wykonane z materiałów najwyższej jakości. Prace stanowiące istotę wystawy stworzone zostały z myślą o konkretnych postaciach scenicznych przez takich projektantów jak: Joanna Klimas, Gosia Baczyńska, Tomasz Ossoliński, Arkadius czy Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk. Dzięki wystawie możecie spojrzeć na takie znakomite operowe tytuły jak: „Oniegin”, „Traviata”, „Don Giovanni” czy „Madame Butterfly” od zupełnie innej strony. Przyjrzyjcie się z bliska kostiumom, które zazwyczaj ogląda są tylko z perspektywy widowni. Podziwiajcie wyszukane materiały, bogate faktury, ręcznie malowane tkaniny, z których stworzono kostiumy dopracowane w każdym detalu przez znakomitych projektantów. 

Światowe sceny

Zobaczcie Wiedeńską Operę Państwową, najmłodszą operę we Francji - Opéra de Massy, a także co kryje się pod słynnymi żaglami Opery w Sydney. Udajcie się na wirtualną wycieczkę po Royal Opera House w Bombaju - kulturowym klejnocie koronnym miasta i jedynej zachowanej opery w Indiach, oraz po wielu innych światowych scenach. Dowiedzcie się, jak La Scala stała się światową premierą opery, a także dlaczego Chopin nie napisał żadnej opery. 

Operowym głosem
Aby jeszcze głębiej wejść w wyjątkowy świat opery odwiedźcie kanał Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na YouTube i zobaczcie pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu: „Operowym głosem”. Młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki świata opery i stara się obalić wiele związanych z nim mitów funkcjonujących w powszechnej świadomości. Poznajcie najsłynniejsze opery wszechczasów, najpopularniejsze uwertury operowe oraz 25 operowych słów, które trzeba znać. Odkryjcie, że muzyka operowa jest w pewnym sensie muzyką... rozrywkową. Pomagają jej w tym telewizyjne show, koncerty Pavarotti & Przyjaciele czy śpiewacy, którzy odnaleźli się w obu gatunkach. Okazuje się, że związek śpiewu klasycznego z rozrywkowym - czasem postrzegany jako mezalians - może sprawić, że te dwa skrajne światy funkcjonują razem. 

Świat wielkiej sceny czeka na Was! Odkryjcie go na platformie Google Arts & Culture lub w aplikacji Google Arts & Culture na systemy Android i iOS.