Ukraine is Here to nowa kolekcja na Google Arts & Culture, która pozwala zapoznać się z bogatą kulturą i tradycjami tego kraju. Prezentacja będąca emanacją niezłomnego ducha Ukrainy powstała we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 10 innymi partnerami, w tym Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, Narodowym Centrum Kultury Ludowej „Muzeum Iwana Honczara” oraz Muzeum Teatru, Muzyki i Kina Ukrainy.
Współpracę z instytucjami kulturalnymi w Ukrainie rozpoczęliśmy 5 lat temu, chcąc popularyzować kulturę mojej ojczyzny z wykorzystaniem technologii. A dzisiaj – dzięki lokalnym partnerom i po pokonaniu licznych trudności – możemy zaprezentować całemu światu jeszcze więcej skarbów, historii i artystów Ukrainy. Ta wyjątkowa kolekcja stanowi autentyczną, interaktywną opowieść o ukraińskiej kulturze, sztuce, architekturze i przyrodzie, przekazywaną za pomocą muzyki, filmów, zdjęć Street View wykonanych przed wojną, modeli 3D oraz wirtualnych galerii, które pierwszy raz zgromadzono w jednym miejscu.
Cuda architektury
Odkryjcie słynne i mniej znane klejnoty stolicy kraju –
Kijowa – na przykład unikatowy
Dom z Chimerami w stylu art nouveau czy
obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO. To między innymi słynne
drewniane kościoły oraz
rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w północno-zachodniej części Czerniowców, która zajmuje ponad 12 hektarów.
Zapierające dech w piersiach cuda natury
Słoneczniki (soniasznyki) uprawia się w Ukrainie od połowy XVIII wieku, a ich obfitość na terenach wiejskich sprawiła, że stały się nieoficjalnym symbolem narodowym. Ale Ukraina ma do zaoferowania o wiele więcej naturalnego piękna. Ponad 600 000 kilometrów kwadratowych kraju pokrywają
wspaniałe parki narodowe i rezerwaty przyrody. Zapraszamy do podziwiania widoków z lotu ptaka we wschodniej części Karpat: Skał Dowbusza, szczytu Makowicy i Użańskiego Parku Narodowego. Rosną tu największe i najstarsze dęby w Ukrainie, jak również pradawne lasy bukowe będące pod ochroną UNESCO.
Model 3D dzwonnicy cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w 3D i AR wraz z 40 innymi ukraińskimi zabytkami
W Ukrainie mieści się 7 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest katedra św. Zofii.
Tradycyjne stroje i haft. Poznajcie precyzyjny haft ukraiński i odkryjcie różne tradycyjne stroje i wzory.
Użański Park Narodowy jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i mieści się w Karpatach Wschodnich. Jest większy od połączonego terytorium takich państw jak San Marino, Liechtenstein i Malta. Rosną tu stare lasy bukowe i największe, najstarsze dęby w Ukrainie.
Poznajcie 17 tradycyjnych, ukraińskich potraw, takich jak barszcz z pampuszkami, wareniki, bliny, kotlety drobiowo-gryczane i banusz. Dla każdej z nich przygotowaliśmy film z przepisem.
Odkryjcie 6 galerii Pocket Gallery, które prezentują ukraińską sztukę, architekturę, przyrodę i tradycję. Poznajcie wielowiekową sztukę zachodnioeuropejską i ukraińską, w tym trendy awangardowe, sztukę sceniczną i teatralną oraz współczesne dzieła pokazywane w pawilonie „Hope!” i przez fundację „W’ART”.
Obiekty historyczne w 3D
Kolejnym ważnym celem tego projektu jest utrwalenie wizerunku obiektów architektonicznych. We współpracy z niewielkim ukraińskim zespołem ekspertów Skeiron prezentujemy na Google Arts & Culture i w wyszukiwarce Google ponad 40 takich modeli 3D. Obiekty kultury objęte projektem to między innymi
katedra św. Zofii,
zamek Palanka i
Opera Narodowa Ukrainy. Część materiałów powstałych w wyniku prac digitalizacyjnych prowadzonych przez Skeiron okazała się po wybuchu wojny ostatnim zapisem wyglądu zniszczonego nagle zabytku. Tak było z charkowską
dzwonnicą cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej. Warto też dowiedzieć się, jak
lokalne zespoły i pracownia BalbekBureau opracowywała projekty specjalnych schronów, w których można przechować również zabytki.
Twierdza w Kamieńcu Podolskim (obwód chmielnicki), która zajmuje ponad półtora hektara, a w jej skład wchodzą zamki Stary i Nowy.
Pałac Kultury „Energetik” znajduje się w mieście Prypeć (obwód kijowski), które stanowiło niegdyś ośrodek kultury popularny wśród pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu, ale obecnie jest opuszczone.
Derżprom: Dom Przemysłu Państwowego, ikona Charkowa, symboliczny betonowy drapacz chmur.
Rozpocznijcie wycieczkę i zobaczcie najsłynniejsze dzieła ukraińskich artystów prezentowane na 6 wirtualnych ekspozycjach poświęconych bogatemu dziedzictwu Ukrainy. Zobaczycie tu między innymi obraz Tymofija Bojczuka
Wokół jabłoni łączący tradycje bizantyjskie, ukraiński folklor i nowoczesny styl.
Pospacerujcie po galeriach i obejrzyjcie
portrety, przedstawienia
naszych futrzanych i pierzastych przyjaciół w sztuce klasycznej i tradycyjnej,
prace awangardowe, a także obrazy pięknych obiektów
architektury i
krajobrazów Ukrainy. Podziwiajcie sztukę
Oleksandry Ekster,
Sonii Delaunay i
Wiktora Palmowa. Gdy spojrzycie z bliska, odkryjecie na każdym z dzieł zdumiewające bogactwo szczegółów i dowiecie się więcej na jego temat. Można także zobaczyć, jak niektóre prace wyglądają w rzeczywistych rozmiarach – w Waszym własnym pokoju. Wystarczy skorzystać z aplikacji Google Arts & Culture, która używa technologii rzeczywistości rozszerzonej.
Odwieczne tradycje
Współczesne rzemiosło
Jeśli zastanawiacie się, kto dba, aby te wszystkie tradycje nie odeszły w niepamięć, poznajcie
ludzi, którzy się tym zajmują. Wyjątkowe połączenie myślenia projektowego, pogłębionych badań etnograficznych oraz artyzmu rodzi produkty doskonale odpowiadające współczesnym potrzebom. To między innymi pochodzące z Karpat płaszcze, popularne w Ukrainie zimą.
Ukraińskie dziedzictwo dzisiaj i jutro
Ta inicjatywa pozwala odkrywać bogatą historię, niezwykłe miejsca i wspaniałą przyrodę naszego pięknego kraju – w tym jego urokliwą stolicę, Kijów, która istnieje już od ponad 1500 lat. Z dumą wprowadzamy tę kolekcję, zamierzając nadal wzbogacać ją o nowe elementy wraz z naszymi partnerami.
Więcej informacji znajdziecie na stronie
goo.gle/ukraine i w aplikacji mobilnej Google Arts & Culture na
iOS oraz
Androida.
Dmytro Szolomko, Country Director, Ukraina