Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Wyszukiwarka

Od zdjęć po filmy – jak AI pomaga w wyszukiwaniu z wykorzystaniem obrazu



Zdjęcie

Usługi Google łączy jeden cel: jak najlepiej pomagać użytkownikom zarówno w ważnych, jak i mniej ważnych momentach. Od dawna wierzymy w to, że sztuczna może przyspieszyć osiągnięcie tego celu.
Od początku istnienia wyszukiwarki AI pomaga nam w takich zadaniach jak rozumienie języka, sprawiając, że wyniki są bardziej przydatne dla użytkowników. Dzięki wieloletniemu rozwojowi dzisiejsze AI potrafi zrozumieć różnorodne formy informacji – od rozumienia języka i obrazu przez rozumienie filmów aż po rozumienie świata rzeczywistego. 
W jaki sposób dzięki wprowadzonym przez nas postępom w AI proces wyszukiwania informacji staje się coraz bardziej naturalny i intuicyjny?

Jeśli coś widzisz, możesz to wyszukać 
Aparaty wbudowane w smartfony to świetne narzędzie, które pomaga w eksplorowaniu otaczającego nas świata. Użytkownicy zainteresowani tym, co mają przed oczami lub co widzą na zdjęciach, korzystają z Obiektywu Google ponad 10 miliardów razy miesięcznie. Chcemy, aby Obiektyw – zdjęcie po zdjęciu – stał się furtką do globalnych zasobów informacji. Już teraz bezpośrednio z paska wyszukiwarki możesz użyć Obiektywu, aby dowiedzieć się, na co właśnie kierujesz aparat lub co jest na zdjęciu. A teraz, w ramach najnowszej aktualizacji dodamy możliwość wyszukiwania tego, co jest widoczne na ekranie telefonu. 
W najbliższych miesiącach wprowadzimy na Androidzie korzystającą z Obiektywu funkcję wyszukiwania na ekranie. Ta technologia pozwala na wyszukiwanie zdjęć i filmów ze stron i aplikacji widocznych na ekranie, np. czatu i rozmów wideo, bez konieczności zamykania aplikacji czy strony.

Zdjęcie

Załóżmy, że koleżanka przysłała Ci wiadomość z filmikiem nakręconym podczas zwiedzania Paryża. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nazywa się widoczny w tle budynek, wystarczy po prostu, że na urządzeniu z Androidem naciśniesz i przytrzymasz przyciski zasilania i ekranu głównego (co aktywuje Asystenta Google), a następnie wybierzesz opcję Wyszukaj na ekranie. Obiektyw rozpoznaje budynek jako Pałac Luksemburski. Możesz też kliknąć, aby dowiedzieć się o nim więcej.

Albo wyobraźmy sobie, że spodobało Ci się krzesło widoczne na filmie, więc teraz chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz kupić taki sam lub podobny mebel. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać przyciski zasilania i ekranu głównego (co aktywuje Asystenta Google), a następnie wybrać opcję Wyszukaj na ekranie, aby zobaczyć dostępne oferty.

Łączenie różnych opcji wyszukiwania 

Dzięki funkcji multiwyszukiwania możesz jednocześnie szukać za pomocą zdjęcia i tekstu, co daje zupełnie nowe sposoby na wyrażenie tego, co masz na myśli. Multiwyszukiwanie jest teraz dostępne na urządzeniach mobilnych we wszystkich językach i krajach, w których można korzystać z Obiektywu Google.

Zdjęcie

Ostatnio wzbogaciliśmy multiwyszukiwanie o opcję wyszukiwania lokalnego. Jeśli chcesz wspomóc lokalną firmę albo po prostu potrzebujesz szybko coś kupić, wystarczy wybrać zdjęcie i dopisać „w pobliżu”, aby otrzymać wyniki lokalne. Ta funkcja jest na razie dostępna w języku angielskim w USA, ale planujemy udostępnić ją globalnie w najbliższych miesiącach. 
Czasem zdarza się też, że w trakcie wyszukiwania coś innego przyciągnie Twoją uwagę lub Cię zainspiruje. Z myślą o takich sytuacjach w najbliższych miesiącach wprowadzimy na urządzeniach mobilnych możliwość użycia funkcji multiwyszukiwania z każdym obrazem widocznym na stronie wyników wyszukiwania.

Zdjęcie

Wyobraź sobie, że szukasz „pomysłów na nowoczesny wystrój salonu” i Twoją uwagę przykuwa stolik kawowy, ale przydałby Ci się w innym kształcie, na przykład kwadratowy zamiast okrągłego. Przy użyciu multiwyszukiwania możesz dodać tekst „kwadratowy”, aby znaleźć idealny mebel.

Sprawiamy, że proces wyszukiwania staje się bardziej naturalny, intuicyjny i wizualny. Ale to tylko ułamek technologicznych możliwości. Dziś dzięki Obiektywowi możemy wyszukać to, co widzimy. W przyszłości – dzięki AI – możliwości będą nieskończone.