Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Wyszukiwarka

Doodle dla fotografki, portrecistki pisarki - wspominamy Zofię Nasierowską

Google Doodle polskiej fotografki Zofii Nasierowskiej. W wizjerze znajduje się ilustrowany aparat z jej zdjęciem. Pasek na szyję i pokrętła aparatu zawierają napis „Google”.

24 kwietnia 1938 roku na świat przyszła Zofia Nasierowska, polska fotografka, niedościgniona mistrzyni fotografii portretowej. Dziś, w 85. rocznicę urodzin Zofii Nasierowskiej, celebrujemy ponad trzy dekady jej pracy artystycznej. To dzięki niej na kliszy zostały utrwalone niepowtarzalne momenty polskiej kultury oraz jej bohaterowie. 

W latach 60. i 70. XX wieku przed jej obiektywem stanęła duża część przedstawicieli i przedstawicielek świata polskiej kultury. Nazywana polską Annie Leibovitz, Nasierowska potrafiła wydobyć z osób znajdujących się przed jej obiektywem piękno i indywidualność. Wśród uwiecznionych przez nią artystów znajdziemy portrety m.in. Gustawa Holoubka, Anny German, Anny Jantar, Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Jandy, Jerzego Kawalerowicza, Romana Polańskiego, Piotra Fronczewskiego, Tadeusza Konwickiego, Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Kaliny Jędrusik i Andrzeja Wajdy. 

Dzięki ojcu Eugeniuszowi, który był pierwszym nauczycielem Zofii, aparat fotograficzny towarzyszył Nasierowskiej od siódmego roku życia. Jej pierwszy wernisaż odbył się, kiedy miała zaledwie jedenaście lat. Uczęszczała do technikum fototechnicznego, po którym podjęła studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. 

Co zatem wyróżnia wykonywane przez nią zdjęcia? Przede wszystkim starannie dobrane oświetlenie i precyzyjne ustawienie modela lub modelki, nakierowane na wydobycie najkorzystniejszego ujęcia. W przypadku portretów kobiecych, Zofia Nasierowska stosowała często zabieg oświetlenia postaci od tyłu – to metoda znana jeszcze w okresie międzywojennym, a w Polsce stosowana przez Jerzego Benedykta Dorysa. Zofia Nasierowska dopracowała tę technikę, wzbogacając ją o cechy swojego warsztatu, dlatego mówi się, że to ona zapoczątkowała w Polsce współczesną fotografię w stylu glamour. 

Od 1956 roku była członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików. Uzyskała również honorowy tytuł Artiste FIAP, nadawanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP, a także liczne nagrody na konkursach w Budapeszcie, Glasgow, Londynie i Sztokholmie. 

Doodle zobaczą także osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii, a także w Argentynie, Chile oraz Peru. 

Mamy nadzieję, że postać wybitnej artystki Was zainspiruje!