Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Google Arts & Culture

Słuchajcie, aby pomóc naukowcom w ochronie raf koralowych



Tekst na czarnym i ciemnoróżowym gradientowym tle brzmi: „Wzywamy nasze koralowce”. Poniżej różowa rafa koralowa.

Rafy koralowe to jedne z najdelikatniejszych ekosystemów na ziemi, które z powodu kryzysu klimatycznego coraz szybciej zanikają. A gdyby tak istniał sposób na to, aby monitorować i chronić te ekosystemy, a nawet przywracać do życia zniszczone rafy? 

Wykorzystanie dźwięku 

Na rafach koralowych na całym świecie, w tym na chronionych obszarach morskich, zaczęliśmy umieszczać hydrofony, czyli mikrofony przystosowane do używania pod wodą. Hydrofony nagrywają dźwięki wydawane przez organizmy morskie, umożliwiając lepsze zrozumienie problemów dotyczących zdrowia, bioróżnorodności i aktywności zwierząt w tym cennym środowisku. Najnowsze badania wykazały, że odtwarzanie takich nagrań za pomocą podwodnych głośników w zniszczonych siedliskach może spowodować ich ponowne zasiedlenie przez nowe organizmy. Dlatego nasz projekt oraz powiązana z nim platforma online nosi nazwę „Calling in our Corals” (Przywoływanie koralowców). 
Zapraszamy wszystkich do posłuchania naszych nagrań na Pochodzą one z 10 raf zlokalizowanych m.in. na obszarach Australii, Indonezji, Filipin, Stanów Zjednoczonych, Panamy i Szwecji. Słuchając dźwięków z raf, możemy pomóc w gromadzeniu ważnych danych na temat ich zdrowia. Projekt ten, we współpracy z Google Arts & Culture, będzie stanowił ogromny krok naprzód w rozwijaniu tej bioakustycznej misji. 

Jak działa platforma?

Rafy koralowe są zaskakująco głośne, jednak gdy są zniszczone lub przełowione, stają się cichsze z powodu braku organizmów morskich. W ramach badań hydrofony umieszczamy też w chronionych obszarach morskich (gdzie nie odławia się ryb) oraz dla porównania w pobliskich miejscach, gdzie wcześniej prowadzono połowy. Porównujemy w ten sposób obszary, na których życie zanika z powodu nadmiernych połowów i złej jakości wody, z obszarami, na których staramy się odbudowywać rafy koralowe poprzez przesadzanie koralowców i odnawianie siedlisk.

92-sekundowy film wyjaśniający, w jaki sposób ludzie mogą pomóc w ratowaniu raf koralowych, uczestnicząc w programie „Wzywamy nasze koralowce”.
10:25

Mamy nagrania z wielu miesięcy, pochodzące z całego świata. Użytkownicy platformy, którzy będą ich słuchać, staną się częścią naszego projektu jako naukowcy-amatorzy pomagający w rozpoznawaniu dźwięków wydawanych przez ryby. Na platformie „Calling in our Corals” uczestnicy nauczą się najpierw, jak rozpoznawać dźwięki, oraz będą ćwiczyć tę umiejętność, słuchając trwających 30 sekund nagrań z raf koralowych i klikając za każdym razem, gdy usłyszą rybę. 

Od naukowców-amatorów po modele AI 

Dzięki pomocy osób słuchających nagrań możemy rozpocząć trenowanie modeli AI, aby mogły słuchać dźwięków z raf. Będziemy też mogli lepiej monitorować sytuację oraz mierzyć skuteczność chronionych obszarów morskich oraz programów odbudowy. Mamy nadzieję, że w przyszłości AI będzie w stanie automatycznie rozpoznawać dźwięki wydawane przez poszczególne gatunki, tak abyśmy mogli lepiej poznać różnorodność życia w oceanach. 

Dołączenie do naszej misji przywracania życia w ekosystemach raf koralowych zajmuje tylko trzy minuty. Z góry dziękujemy za pomoc.