Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Sztuczna inteligencja

Nasze plany dla Barda: bardziej globalny, bardziej wizualny, bardziej zintegrowany



Minęły niecałe dwa miesiące od uruchomienia Barda – naszego eksperymentu, który pozwala na współpracę z generatywną AI – a ja już jestem pod wrażeniem kreatywnych i ciekawych sposobów, w jakie użytkownicy wchodzą z nim w interakcję. (Sama też już skorzystałam z kilku naprawdę zabawnych pomysłów na to, jak pomóc mojemu 7-letniemu dziecku w opanowaniu ułamków). 

Od premiery Barda w USA i Wielkiej Brytanii otrzymaliśmy mnóstwo komentarzy, na podstawie których szybko wprowadziliśmy zmiany ulepszające doświadczenia użytkowników. Ostatnio przenieśliśmy Barda na PaLM 2 – bardziej zaawansowany duży model językowy – co umożliwiło nam wprowadzenie wielu ulepszeń, w tym zaawansowanych umiejętności matematycznych i logicznych oraz możliwości pisania kodu. W ciągu ostatnich kilku tygodni to właśnie kodowanie stało się jedną z umiejętności Barda najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników. 

Ale to dopiero początek. Dziś prezentujemy nowe sposoby interakcji z Bardem i dzielimy się naszą wizją przyszłości. 

Dostęp do Barda dla większej liczby użytkowników 

W miarę wprowadzania kolejnych usprawnień i nowych funkcji chcemy udostępnić Barda większej liczbie użytkowników i użytkowniczek, aby mogli go wypróbować i podzielić się z nami obserwacjami. Dlatego dziś wycofujemy listę oczekujących i udostępniamy Barda w ponad 180 krajach i terytoriach. A już wkrótce ta liczba się powiększy. 

GIF showing a like and a dislike button. They multiply and expand to the sides, leaving space in the center for an appearing text that reads: “over 180 countries and territories in English.”

Ale to nie wszystko: Bard jest teraz dostępny w języku japońskim i koreańskim, a wkrótce planujemy uruchomić kolejnych 40 języków. Jak mówiliśmy od samego początku, duże modele językowe to nadal nowa technologia ze znanymi ograniczeniami. Dlatego w trakcie jej dalszego rozwoju będziemy dbać o utrzymanie wysokich standardów jakości, zachowanie lokalnych niuansów i przestrzeganie naszych zasad dotyczących AI.

Wizualne interakcje z Bardem 

Wkrótce Bard zacznie obsługiwać obrazy zarówno w swoich odpowiedziach, jak i w promptach użytkowników i użytkowniczek. Będzie można zapytać na przykład „Jakie miejsca warto zobaczyć w Nowym Orleanie?”, a w odpowiedzi oprócz tekstu otrzymasz zdjęcia, które pozwolą Ci lepiej zapoznać się z tematem. 

GIF of a search bar query being typed out. Results for “What are some must-see sights in New Orleans?” appear, featuring “The French Quarter,” “The Garden District,” “The National WWII Museum,” “The Audubon Zoo,” and “City Park”.

Możliwe będzie też dodawanie obrazów do tekstu we własnych promptach, co ułatwi eksplorowanie interesujących Cię tematów w zupełnie nowy sposób. W tym celu wprowadzamy do Barda funkcje Obiektywu Google. Powiedzmy, że chcesz zrobić coś fajnego ze zdjęciem swoich czworonożnych przyjaciół. Możesz je przesłać do Barda i poprosić: „napisz coś zabawnego o tej dwójce”. Korzystając z Obiektywu Google, Bard przeanalizuje zdjęcie, wykryje rasy psów i stworzy kilka kreatywnych opisów – a co najlepsze, zrobi to wszystko w ciągu kilku sekund.

GIF running a simulation of how Google Lens works. An image of a German shepherd dog sitting by a golden retriever is scoped by a white lens. The image is zoomed out and appears on a Bard query under the prompt “Write a funny caption about these two”. Below, Bard provides a list of answers.

Ulepszenia związane z pisaniem kodu i funkcjami eksportu

Chcemy tworzyć Barda razem z użytkownikami i użytkowniczkami, ponieważ to dzięki ich opiniom możemy go ulepszać. Uwzględniamy też opinie programistów i programistek i wprowadzamy usprawnienia dotyczące pisania kodu, w tym: 

  • Cytowanie źródeł: od przyszłego tygodnia cytaty będą jeszcze dokładniejsze. Gdy klikniecie adnotację w odpowiedzi z blokiem kodu lub cytatem z innego materiału Bard podkreśli skopiowane części odpowiedzi i dołączy do nich odnośnik do źródła.
  • Ciemny motyw: dziś uruchamiamy ciemny motyw – kolejną funkcję, o którą prosili programiści i programistki i dzięki której długie interakcje z Bardem nie będą obciążały oczu.
  • Przycisk „Eksportuj”: wiemy, że programiści uwielbiają funkcję eksportu do Colab, dlatego wkrótce dodamy możliwość eksportowania i uruchamiania kodu (na początek Pythona) w ramach współpracy z firmą Replit. 

Ponieważ użytkownicy często proszą Barda o pomoc w pisaniu e-maili i dokumentów, wprowadzamy dziś dwie kolejne funkcje eksportu, dzięki którym łatwo będzie można przenieść odpowiedzi z Barda bezpośrednio do Gmaila i Dokumentów. Załóżmy na przykład, że tak jak ja jesteście miłośnikami gry w pickleball. Możecie poprosić Barda o napisanie e-maila z zaproszeniem do nowej ligi, w którym znajdzie się podsumowanie zasad gry i informacja o tym, że to świetny sport dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie. Wystarczy kliknąć przycisk „Utwórz wersję roboczą w Gmailu”, aby wprowadzić ostatnie poprawki przed wysłaniem zaproszenia.

Integracja Barda z innymi usługami 

W przyszłości odkrywanie ciekawych tematów i rozwijanie własnej kreatywności będzie jeszcze łatwiejsze dzięki integracji aplikacji i usług Google, których już używacie – takich jak Dokumenty, Dysk, Gmail i inne – bezpośrednio z interfejsem Barda. Oczywiście jak zawsze będziecie mieć kontrolę nad ustawieniami prywatności i samodzielnie zdecydujecie, w jaki sposób chcecie korzystać z tych narzędzi i rozszerzeń. 
Bard będzie również mógł korzystać z wielu innych usług internetowych i rozszerzeń od partnerów zewnętrznych, umożliwiając Wam robienie rzeczy, które wcześniej nie były możliwe. W nadchodzących miesiącach zintegrujemy z Bardem Adobe Firefly – pakiet modeli kreatywnej generatywnej AI stworzony przez Adobe. Dzięki temu użytkownicy łatwo i szybko przekształcą własne pomysły w wysokiej jakości obrazy, które później będą mogli edytować i dodawać do swoich projektów w Adobe Express

Załóżmy, że planuję przyjęcie urodzinowe dla mojego 7-letniego dziecka, które uwielbia jednorożce, więc chcę wysłać gościom zaproszenia ozdobione obrazkiem przedstawiającym jednorożca. Wystarczy, że poproszę Barda: „Wygeneruj obraz jednorożca i tortu urodzinowego na kinderbalu”, a w ciągu kilku sekund otrzymam obraz, który spełnia wysokie standardy jakościowe i etyczne stosowane przez Adobe. 

GIF showing a text box with the prompt: “Make an image of a unicorn and a cake at a kids party.” The image transitions to a mobile phone with the prompt on screen and a mosaic of 4 images created using Bard powered by Adobe Firefly. When selected, the upper right image is zoomed in on.

Chcemy, aby Bard pomagał Wam rozwijać kreatywność, zwiększać produktywność i zaspokajać ciekawość, dlatego pracujemy nad połączeniem go z innymi przydatnymi aplikacjami Google i naszych partnerów, takich jak Kayak, OpenTable, ZipRecruiter, Instacart, Wolfram i Khan Academy. 

Przed nami ekscytująca przyszłość Barda – integracja z narzędziami Google i innymi usługami internetowymi oraz płynna obsługa naszych najbardziej zaawansowanych dużych modeli językowych – a wszystko po to, aby umożliwić Wam wcielenie w życie dowolnego pomysłu, który przyjdzie Wam do głowy. Kiedy połączymy ludzką wyobraźnię ze zdolnościami generatywnej AI Barda, możliwości będą nieograniczone. Nie możemy się doczekać, co z nim stworzycie.