Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Sztuczna inteligencja

Pomagamy zwiększyć bezpieczeństwo większej liczbie osób dzięki prognozowaniu powodzi

Dłoń trzyma telefon komórkowy z otwartą na pełnym ekranie platformą Google Flood Hub i wyświetlającą mapę. Za telefonem zalany teren z drzewami w tle i szarym, pochmurnym niebem.

Z powodu zmian klimatycznych klęski żywiołowe zdarzają się coraz częściej, a ich skutki są coraz poważniejsze. Do głównych zagrożeń klimatycznych i ekonomicznych należą powodzie, które dotykają każdego roku ponad 250 milionów ludzi na całym świecie, powodując straty finansowe w wysokości około 10 miliardów dolarów. 

W ramach naszej pracy nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do rozwiązania problemów związanych z kryzysem klimatycznym, rozszerzamy dziś nasze możliwości prognozowania powodzi na 80 krajów. Wraz z dodaniem 60 nowych państw w Afryce, regionie Azji i Pacyfiku, Europie oraz Ameryce Południowej i Środkowej, nasza platforma Flood Hub obejmuje teraz niektóre z terytoriów o najwyższym odsetku populacji narażonych na ryzyko powodzi i doświadczających bardziej ekstremalnych warunków pogodowych, obejmujący 460 milionów ludzi na całym świecie. 

Rządy, organizacje pomocowe i osoby prywatne mogą korzystać z Flood Hub, aby podejmować w porę działania i przygotowywać się na powodzie rzeczne, uzyskując dostęp do lokalnych danych i prognoz dotyczących powodzi nawet z 7-dniowym wyprzedzeniem — więcej niż w zeszłym roku, kiedy informacje były dostępne tylko z 48-godzinnym wyprzedzeniem . 

Sztuczna inteligencja Flood Hub wykorzystuje różnorodne, publicznie dostępne źródła danych, takie jak prognozy pogody i zdjęcia satelitarne. Technologia łączy następnie dwa modele: model hydrologiczny, który prognozuje ilość wody przepływającej w rzece, oraz model zalewania, który przewiduje, które obszary zostaną dotknięte i jak głęboka będzie woda. 

Pracujemy nad rozszerzeniem alertów prognozowania powodzi w wyszukiwarce i Mapach, aby te informacje były dostępne dla ludzi wtedy, gdy najbardziej ich potrzebują. 

Wykorzystanie sztucznej inteligencji, aby pomóc ludziom przygotować się na powódź 

W 2018 roku uruchomiliśmy prognozowanie powodzi w Indiach, i rozszerzyliśmy działalność na Bangladesz, aby pomóc w zwalczaniu katastrofalnych szkód powodowanych corocznymi zalaniami. Dzięki postępom w naszych globalnych modelach prognozowania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w 2022 r. wprowadziliśmy naszą technologię w kolejnych 18 krajach, torując drogę dzisiejszej globalnej ekspansji.

Flood Hub jest częścią naszej pracy w zakresie reagowania kryzysowego, aby zapewnić ludziom dostęp do wiarygodnych informacji i zasobów w krytycznych momentach — również w przypadku pożarów i trzęsień ziemi. Od ponad dekady współpracujemy z pracownikami pierwszej linii i ratownikami, aby opracowywać technologie i programy, które pomagają zapewnić ludziom bezpieczeństwo, informacje i ochronę przed niebezpieczeństwem. 

Ponadto, aby pomóc społecznościom narażonym na powodzie, które mogą nie mieć dostępu do smartfona lub internetu, Google.org współpracuje z takimi organizacjami jak Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Indyjskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża oraz zespół ds. Ekonomii inkluzywnej Uniwersytetu Yale, aby tworzyć sieci ostrzegania offline składające się z przeszkolonych, motywowanych i zaufanych wolontariuszy ze społeczności, aby zwiększyć zasięg ostrzeżeń Flood Hub. Najnowsze wyniki zespołu z Yale i lokalnej organizacji non-profit Yuganter wykazały, że w społecznościach, w których działają lokalni wolontariusze, szansa na otrzymanie ostrzeżenia przed nadejściem powodzi była o 50% wyższa – taka różnica może zadecydować o życiu lub śmierci. 

Dzięki postępom w tych globalnych modelach platforma Flood Hub obejmuje teraz regiony z największym odsetkiem ludności narażonej na ryzyko powodzi, takie jak Niderlandy, Wietnam, Mjanma, Laos i Kambodża. Dodatkowo uwzględnia także kraje, w których występują ekstremalne zjawiska pogodowe, m.in. Belgię, Hiszpanię i Niemcy oraz tzw. suchy korytarz Ameryki Środkowej, czyli Nikaraguę, Honduras i Gwatemalę. 

By łagodzić skutki zmian klimatu, będziemy wspierać zagrożone społeczności, używając technologii i nieustannie ulepszając nasze globalne modele prognozowania powodzi oparte na sztucznej inteligencji.