Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Bezpieczeństwo i ochrona

Większe bezpieczeństwo w sieci dzięki nowym funkcjom i aktualizacjom



Na jasnoniebieskim tle tarcza w ciemniejszym odcieniu błękitu z literą „G”. Wokół niego różne ikony, w tym: kłódka, kleszcz, szkło powiększające i plik. Tarcza znajduje się pośrodku okręgu, z coraz większymi okręgami sięgającymi do krawędzi obrazu.

Podstawą naszych starań o zapewnienie bezpieczeństwa w sieci jest tworzenie usług, które mają wbudowane zabezpieczenia oraz z założenia zapewniają prywatność i umożliwiają kontrolę. Ponadto w ramach walki z szerzącymi się online nadużyciami zapewniamy dostęp do rzetelnych źródeł informacji. Dzisiaj zaprezentujemy nasze najnowsze sposoby, dzięki którym użytkownicy i użytkowniczki mogą czuć się bezpieczniej z Google. 

Zapewnianie dostępu do rzetelnych treści i informacji 

Poważnie traktujemy nasz obowiązek ochrony użytkowników przed zagrożeniami i zobowiązanie do dostarczania im wiarygodnych informacji. Dziś chcemy pokazać, jakie postępy poczyniliśmy w tej kwestii, między innymi dzięki nowatorskim mechanizmom opartym na AI. 

  • Informacje o tym obrazie: Wprowadzamy nową funkcję, która będzie pomocna w ocenie wiarygodności treści wizualnych znajdowanych w sieci. Korzystając z funkcji Informacje o tym obrazie, można poznać istotny kontekst, np. dowiedzieć się, kiedy dany obraz został po raz pierwszy zindeksowany przez Google oraz gdzie prawdopodobnie pojawił się pierwszy raz. Można również uzyskać informacje na temat innych miejsc, w których jest on dostępny online, takich jak strony z wiadomościami, media społecznościowe czy strony służące do weryfikowania informacji. 
  • Publicznie dostępny interfejs API, dzięki któremu platformy i organizacje mogą łatwiej zapewniać dzieciom bezpieczeństwo w sieci: Od 2018 roku nasz interfejs Content Safety API jest dostępny publicznie. Ponadto platformy i organizacje z całego świata korzystają z naszej technologii AI do klasyfikowania i priorytetowego sprawdzania obrazów pod kątem treści CSAM, czyli zawierających wykorzystywanie seksualne dzieci. Nasz interfejs API jest używany przez Facebooka, Yubo, Safer Net i innych – umożliwia on przetwarzanie ponad 4 miliardów obrazów miesięcznie. Od dziś rozszerzamy API, tak aby można było weryfikować pod kątem CSAM również treści wideo. Jest to ogromny krok naprzód w działaniach na rzecz tworzenia bezpiecznego dla dzieci ekosystemu online, ponieważ treści wideo stanowią blisko 50% wszystkich plików zgłaszanych do NCMEC

Bezpieczeństwo od samego początku

W obliczu coraz częstszych cyberataków dążymy do zapewniania większego bezpieczeństwa poprzez poszerzanie wiedzy osób pracujących w branży, wprowadzanie zaawansowanej technologii AI w celu zwiększenia bezpieczeństwa w organizacjach oraz wdrażanie nowych zabezpieczeń chroniących dane użytkowników i użytkowniczek we wszystkich naszych usługach — a także w każdym innym miejscu online. 

  • Przyszłość bez haseł: Jesteśmy pierwszą dużą firmą technologiczną, która wprowadza logowanie przy użyciu klucza dostępu. Funkcja ta dostępna jest w usługach platformy Google i umożliwia prostsze i bezpieczniejsze logowanie na konto Google na różnych urządzeniach. Klucze dostępu łączą zaawansowane bezpieczeństwo, jakie daje weryfikacja dwuetapowa, z ogromną prostotą – wystarczy jedynie odblokować urządzenie. Dzięki zastosowaniu kryptografii przy tworzeniu „klucza” staje się on unikalny i jest powiązany jedynie z użytkownikiem i daną aplikacją lub stroną. Nie może więc zostać skradziony przez cyberprzestępców tak jak dzieje się to w przypadku haseł. 
  • Funkcja Bezpiecznego przeglądania wykorzystuje AI, aby rozpoznawać niebezpieczne strony oraz pliki i przed nimi ostrzegać. Dzięki temu powstrzymuje ona próby oszustwa, zanim do nich dojdzie. Aby pozostawać o krok przed cyberprzestępcami i ich zmieniającymi się sposobami działania, wprowadziliśmy nowy interfejs Safe Browsing API. Umożliwi on nam jeszcze skuteczniejsze sprawdzanie i rozpoznawanie zaatakowanych witryn, wychwytywanie jeszcze większej liczby ataków i blokowanie dodatkowych 8 milionów prób wyłudzania informacji miesięcznie w Chrome i Androidzie. 
  • Widok spamu na Dysku: Każdego dnia chronimy użytkowników Gmaila przed blisko 15 miliardami niechcianych wiadomości, blokując ponad 99,9% spamu, złośliwego oprogramowania i prób wyłudzania informacji. Obecnie rozszerzamy ochronę przed spamem na Dysk Google – wprowadzamy nowy widok, dzięki któremu łatwiej będzie rozdzielić i przeglądać pliki, zdecydować, które z nich mogą być spamem, i unikać potencjalnie niechcianych lub obraźliwych treści. Dysk będzie też automatycznie klasyfikował treści jako spam i podobnie jak teraz robi to Gmail, będzie chronił użytkowników przed oglądaniem niebezpiecznych i niechcianych plików. 

Kontrola w rękach użytkowników i użytkowniczek

Oddaliśmy kontrolę nad danymi w ręce użytkowników, oferując łatwe w użyciu i zawsze dostępne narzędzia. Teraz wprowadzamy nowe narzędzia, które dadzą użytkownikom jeszcze większą kontrolę: 

  • Sprawdzanie dark webu pod kątem identyfikatora konta Gmail: Funkcja ta była dotąd dostępna jedynie dla subskrybentów Google One w Stanach Zjednoczonych. W ciągu kilku najbliższych tygodni udostępnimy raporty z dark webu wszystkim posiadaczom konta Gmail w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu będą oni mogli sprawdzać, czy ich adres Gmail pojawia się w dark webie. Otrzymają również wskazówki dotyczące kroków, jakie mogą podjąć, aby się chronić. Wkrótce będziemy też rozszerzać tę funkcję na wybrane rynki na świecie. 
  • Pomagamy użytkownikom kontrolować ich dane w aplikacjach na Androida: Pracujemy nad uaktualnieniem Androida 14 w celu zwiększenia przejrzystości, jeśli chodzi o wykorzystywanie danych użytkownika w aplikacjach. Zaczynając od danych o lokalizacji, użytkownik wraz z prośbą o uprawnienia zobaczy informacje na temat udostępniania przez aplikację danych innym firmom do celów reklamowych. Mając tę wiedzę, może on zdecydować, czy chce wyrazić zgodę na udostępnianie danych o lokalizacji w przypadku każdej z aplikacji. W sekcji Bezpieczeństwo danych w Google Play dodajemy również nowy obszar usuwania danych, gdzie z łatwością będzie można poprosić o usunięcie konta lub innych danych. 
  • Łatwe usuwanie historii wyszukiwania w Mapach Google: Obecnie historię wyszukiwania w Mapach można usunąć w sekcji Aktywność w internecie i aplikacjach. Dla jeszcze większego ułatwienia wprowadzamy możliwość usuwania ostatnich wyszukiwań jednym kliknięciem bezpośrednio w Mapach. Jeśli ktoś ostatnio szukał np. sklepu, aby kupić prezent niespodziankę, może z łatwością usunąć to wyszukiwanie z historii. 

Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych działań na rzecz większego bezpieczeństwa z Google, odwiedź nasze Centrum bezpieczeństwa.