Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Leonardo da Vinci: wewnątrz genialnego umysłu



Leonardo da Vinci, mistrz wielu dyscyplin, zmienił świat poprzez swoją sztukę, naukę i pomysłowość. We współpracy z 28 instytucjami z całego świata, w tym Muzeum Narodowym w Krakowie, Google Arts & Culture prezentuje Inside a Genius Mind (Wewnętrz genialnego umysłu) — największą internetową retrospektywę poświęconą geniuszowi renesansu, prezentującą jego niezwykły dorobek oraz wkład artystyczny i naukowy. 

Od poznania historii jego życia po przyglądanie się z bliska jego arcydziełom - teraz każdy może zagłębić się w umysł Leonarda, ponieważ po raz pierwszy zebrano razem 1300 stron z jego kolekcji tomów i zeszytów. Kodeksy - pełne szkiców, pomysłów i obserwacji - dają wgląd w nieograniczoną wyobraźnię jednego z największych erudytów w historii. Dodatkowo, z pomocą uczenia maszynowego i wiedzy kuratorskiej profesora Martina Kempa, Google Arts & Culture udostępnia towarzyszący kolekcji eksperyment, zwany także „Inside a Genius Mind”, który odkrywa te intrygujące, a czasem tajemnicze materiały. 

Mapowanie umysłu erudyty

GIF of a screen recording of the “Inside a Genius Mind” retrospective. The browser selects the “Perpetual Motion” story and interacts with the animated model of Da Vinci’s perpetual motion machines.

Odkrywajcie w interaktywny sposób świat kodeksów Leonarda, korzystając z eksperymentu, którego kuratorem jest Martin Kemp i który wykorzystuje uczenie maszynowe.

Kodeksy Leonarda oddają esencję jego nienasyconej ciekawości i niezrównanej kreatywności. Na przykład Codex Atlanticus, obejmujący dorobek jego życia, przedstawia mityczną pogoń za ucieczką oraz list motywacyjny ukazujący jego wszechstronne umiejętności. Tymczasem Codex Arundel, przechowywany w Bibliotece Brytyjskiej, ujawnia ostatnie, pełne geniuszu dzieła Leonarda, w tym pozornie przyziemny komentarz na temat jego chłodzącej zupy — intymne spojrzenie na codzienną egzystencję artysty. Odkryjcie więcej, zagłębiając się w te cenne kolekcje za pośrednictwem „Inside the Genius Mind”, które według słów profesora Martina Kempa przekształca różnorodną zawartość Kodeksów w interaktywną podróż wizualną, angażując odbiorców potężnym narzędziem, aby dowiedzieć się więcej o złożoności i powiązaniach, które przewijają się przez geniusz Leonarda, wyjaśniając to, co wydaje się niejasne. Celem jest, aby Leonardo przemówił do nas wizualnie na przestrzeni 500 lat. 

Leonardo wynalazca

GIF showing three of Da Vinci’s inventions: a winged glider, a catapult, and a parachute. For each one, a digital copy of the original sketch is featured first, and then a 3D model of the contraption.

Modele 3D ożywiają wynalazki prosto ze szkiców Leonarda

Umysł podróżował szybciej niż człowiek: pracując na dworach szlachty, Leonardo wymyślił różne wynalazki z zakresu inżynierii hydraulicznej lub wojskowej. Większość maszyn nigdy nie została zbudowana ze względu na dostępną wówczas technologię, ale okazała się nowoczesna i pomysłowa. Zobaczcie szkic szybowca i trójwymiarowe świadectwo marzenia Leonarda o lataniu. W Narodowym Muzeum Nauki i Technologii w Mediolanie znajduje się kolekcja 170 maszyn i modeli 3D autorstwa mistrza. 

Arcydziała Leonarda w jednym miejscu

Image of Leonardo Da Vinci’s, Ginevra de’ Benci, a portrait of a young Florentine woman.

Portret młodej damy Ginevry de’ Benci to jedyny obraz Leonarda, który można zobaczyć w USA.

Arcydzieła Leonarda da Vinci łączą się po raz pierwszy, przekraczając granice poszczególnych galerii, które je przechowują na całym świecie. Każdy może zbliżyć się do jedynego obrazu Leonarda, który jest przechowywany w Ameryce Północnej w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie: portretu Ginevry de' Benci, który wyprzedza kompozycję i styl Mona Lisy. Portrety Leonarda, jak żadne inne, w wyjątkowy sposób ucieleśniają esencję ludzkiego ducha: od Scapiliata w Parmie, po Portret muzyka w Mediolanie i Damę z gronostajem w Krakowie. Wśród nich wyróżnia się autoportret Leonarda w wieku 65 lat – twarz naznaczona mądrością, długą brodą i introspekcyjnymi zmarszczkami. 

Karteczki Da Vinci

GIF of the “Da Vinci Stickies” feature of the retrospective. A cursor moves around and combines a sticky note under “flying” with another under “cat”. Then, it matches a sketch under “fight” with another under “donkey”, creating an AI-generated image of two donkeys fighting each other.

Przeciągnijcie i połączcie szkice kodeksu da Vinci, aby zobaczyć, jakie nowatorskie lub zwariowane pomysły możecie wymyślić.

Łączcie szkice Leonarda, aby generować nowe zwariowane pomysły za pomocą badania nad rozwojem grafiki generowanej przez AI od Google. Da Vinci był ciekawym i płodnym rysownikiem. W swoich szkicach do kodeksu przedstawiał swoje obserwacje, budował powiązania między elementami naturalnymi, nauką i technologią. Uwolnijcie swojego wewnętrznego da Vinci podczas kreatywnej sesji w stylu XXI wieku, łącząc jego kodeksy z cyfrową tablicą, naklejkami i generatywną sztuczną inteligencją. 

Od Vinciego do Amboise

A view of Vinci, Tuscany, a small town with a church and a bell tower in the backgroun

Widok Vinci w Toskanii, gdzie urodził się Leonardo i otrzymał swój słynny przydomek.

Gdzie urodził się, żył i umarł Leonardo: dzięki Street View możecie zobaczyć miejsca, które wyznaczały etapy życia Leonarda: od jego rodzinnego miasta Vinci, przez zamek Sforzów, który udekorował w Mediolanie, po Francję nad Loarą w Chateau D'Amboise

Kontynuujcie odkrywanie wszystkiego, co związane z Leonardo da Vinci, online lub w aplikacji Google Arts & Culture na Androida i iOS.