Przejdź do głównego menu
Blog Google Polska

Bezpieczeństwo i ochrona

Walka z dezinformacją: łączymy siły z CEDMO i Uniwersytetem Karola w Pradze. Partnerem projektu w Polsce jest Uniwersytet SWPS.



Co trzeci Polak uważa, że jest bardzo narażony na dezinformację – wynika z badania IPSOS i CEDMO, które zrealizowano dzięki wsparciu Google. Dlatego nieustannie zwiększamy nasze wysiłki w walce z dezinformacją. W całej Europie współpracujemy z dziennikarzami i organizacjami fact-checkingowymi, m. in. w celu prowadzenia szkoleń z walki z dezinformacją i dzielenia się nowymi technikami walki z fałszywymi informacjami. 

Kontynuując nasze starania, podpisaliśmy długoterminową umowę o partnerstwie i współpracy z Uniwersytetem Karola w Pradze, głównym ośrodkiem badawczym Central European Digital Media Observatory (CEDMO). W ramach umowy przekażemy milion euro na rozwój projektu, którego celem jest zminimalizowanie wpływu zakłóceń informacyjnych, w tym dezinformacji, w regionie Europy Środkowej. W ramach grantu Uniwersytet Karola współpracuje w Polsce z Uniwersytetem SWPS. Dzięki wsparciu CEDMO będzie kontynuować pracę nad rozwijaniem umiejętności medialnych i cyfrowych w Polsce, Czechach i na Słowacji. W zeszłym roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, zobowiązaliśmy się do przekazania 10 milionów dolarów na rzecz walki z dezinformacją związaną z wojną. Partnerstwo z CEDMO jest jednym z kluczowych projektów dla realizacji tej obietnicy. 

- W ramach współpracy z sektorem prywatnym, na czele z Google, Uniwersytet Karola, jako główny ośrodek badawczy i wykonawczy projektu CEDMO, rozszerzy swoje badania na Słowację i Polskę. Dzięki temu wyniki badań będą w pełni reprezentatywne dla całej Europy Środkowej - mówi Václav Moravec, główny koordynator CEDMO. - Chcemy również zintensyfikować badania nad wpływem zastosowania sztucznej inteligencji w mediach cyfrowych oraz kontynuować współpracę z projektem E-Safety Uniwersytetu Palackiego. Projekt ma na celu rozwijanie umiejętności krytycznej analizy treści, kluczowej w zwalczaniu szumu informacyjnego i jego wpływu na społeczeństwa - dodaje. 

- Wszyscy zgadzamy się co do tego, że edukacja medialna jest jednym z głównych narzędzi walki z dezinformacją. Ale żeby skutecznie rozwijać kompetencje i świadomośc użytkowników mediów, najpierw trzeba skomplikowane zjawisko dezinformacji poznać, a więc zbadać je wykorzystując różne metody naukowe. Tym przede wszystkim, jako partner CEDMO w Polsce, zajmujemy się na Uniwersytecie SWPS - dodaje dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Karina Stasiuk-Krajewska, koordynatorka CEDMO w Polsce. 

Według wspomnianego wcześniej badania wynika, że 29% osób ankietowanych w Europie Środkowej czuje się silnie dotkniętych dezinformacją. Ponad 52% respondentów i respondentek przyznaje, że jedną z kluczowych przyczyn rozprzestrzeniania się dezinformacji jest nadmierna łatwowierność. 

Prawie 29% Polek i Polaków obawia się, że jest narażonych na dezinformację regularnie, ponad 57% uważa, że spotyka się z nią sporadycznie, a tylko niespełna 14% osób badanych twierdzi, że w ogóle nie ma z nią styczności. W porównaniu z osobami badanymi w innych państwach regionu, Polacy są powyżej średniej w weryfikacji informacji - ponad 77% z nas twierdzi, że to robi. Na poziomie deklaratywnym jest to najwyższy odsetek wśród wszystkich badanych państw. Ponad połowa Polaków odpowiedziała, że uważa weryfikację faktów za bardzo ważną część pracy dziennikarzy. Wyniki te potwierdzają zasadność inicjatyw mających na celu walkę z dezinformacją w Polsce i państwach regionu. 

W Polsce wsparliśmy również platformę fact-checkingową Demagog oraz pomogliśmy organizacji medialnej Mixer, stworzonej przez grupę reporterów Outriders, laureatów m. in. nagrody Grand Press, Paszportów Polityki i wielu międzynarodowych wyróżnień. 

Aby wspierać fact-checkerów w Europie Centralnej i Wschodniej, przyznaliśmy też grant w wysokości 2,5 miliona dolarów TechSoup Europe. Pomoże to organizacjom pozarządowym walczącym z dezinformacją skalować swoją pracę przy użyciu technologii. Przekazaliśmy również organizacji International Fact Checking Network 13,2 mln euro - dzięki temu możliwe jest wsparcie sieci 135 organizacji fact-checkingowych z 65 państw.