Dziś jestem w Warszawie - mieście, które stało się symbolem bezpieczeństwa i nadziei dla wielu Ukraińców i Ukrainek uciekających przed wojną. Wspólna historia Europy Środkowo-Wschodniej to dla mnie niepodważalny ideał wolności, odporności i wspólnoty. Nie zdziwiło mnie więc, że tak wiele osób w całym regionie otworzyło swoje domy, by przyjąć uchodźców lub stało na dworcach kolejowych, by witać ich jedzeniem, ubraniami i życzliwością. 



Mój dzisiejszy poranek wypełniła wizyta na naszym Campusie Google for Startups w Warszawie, który trzy tygodnie temu otworzyliśmy jako przestrzeń do wykorzystania przez organizacje pozarządowe wspierające uchodźców oraz przez ukraińskie startupy. Spotkałem się z NGO-sami, aby dowiedzieć się od nich bezpośrednio jak Google może najlepiej odpowiadać na potrzeby uchodźców - teraz i w przyszłości. Inspirujące dla mnie było też spotkanie z jednymi z pierwszych przedsiębiorców pracujących i odwiedzających Campus, a zwłaszcza ich siła i determinacja w obliczu tak osobistej tragedii i straty. 



Podczas mojego pobytu w Europie spotkałem się również z przedstawicielami rządów, aby omówić trwający kryzys humanitarny oraz ciągłą potrzebę partnerstwa publiczno-prywatnego, abyśmy mogli razem wspierać uchodźców i jednocześnie walczyć z dezinformacją w regionie. Dzisiaj ogłosiliśmy nowe inicjatywy, które mają wesprzeć te wysiłki oraz cały region w działaniach na rzecz powojennej odbudowy.


Wsparcie w obliczu kryzysu humanitarnego 


Do wyjazdu z Ukrainy zmuszonych zostało już ponad 3,7 miliona uchodźców - w większości kobiet, dzieci i osób starszych - co sprawia, że jest to największy kryzys humanitarny w Europie od czasów II wojny światowej. Aby wspomóc niesienie bezpośredniej pomocy humanitarnej w Europie Środkowo-Wschodniej, Google.org oraz pracownicy i pracowniczki Google przeznaczyli ponad 35 milionów dolarów w postaci darowizn i wsparcia rzeczowego. Obejmuje to wsparcie dla organizacji pomagających ludziom w Ukrainie, takich jak Nova Ukraine oraz Fight for Right, a także jednostki non-profit pomagające uchodźców przybywających do sąsiednich krajów - w tym dla Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, Węgierskiej Pomocy Międzykościelnej, Rumuńskiego Czerwonego Krzyża oraz People in Need w Słowacji. 



Dziś ogłaszamy również grant mający wesprzeć uchodźców z niepełnosprawnościami oraz grant wraz ze stypendium Google.org dla Tech to the Rescue - młodej polskiej organizacji non-profit, która łączy firmy technologiczne i ekspertów-wolontariuszy z organizacjami humanitarnymi, aby udzielać im technicznego wsparcia. Grupa stypendystów Google.org będzie pracowała na zasadzie pro-bono, aby pomóc w budowaniu i rozwijaniu platformy oraz działań organizacji.


Walka z dezinformacją 


Jako firma dostarczająca informacji poważnie traktujemy naszą odpowiedzialność za umożliwianie dostępu do rzetelnych i wiarygodnych informacji ludziom, którzy ich potrzebują. Widzieliśmy, jak wielu mieszkańców i mieszkanek Ukrainy korzystało z naszej wyszukiwarki, aby znaleźć aktualne informacje, w tym o alarmach przeciwlotniczych, o tym gdzie szukać schronów lub pomocy humanitarnej, a nawet jak powiedzieć "dzień dobry" po polsku. Aby im pomóc, wprowadzamy nowe funkcje, które wzmocnią dostęp do zaufanych informacji, w tym panele wiedzy w językach lokalnych oraz etykiety z informacjami o wydawcach publikujących treści na YouTube. 


Walka z błędnymi informacjami, jakie rozpowszechniane są na temat rzeczywistości i faktów dotyczących wojny w Ukrainie, to duża część tego tego wyzwania. Dziś przeznaczamy dodatkowe 10 milionów dolarów na ten cel, w tym na nowe partnerstwa z ośrodkami analitycznymi i organizacjami obywatelskimi, skoncentrowane na prowadzeniu badań dotyczących rozpowszechnienia błędnych informacji w tym regionie świata, a także na finansowe wsparcie sieci fact-checkingowych oraz organizacje non-profit. Jigsaw, jednostka wewnątrz Google zajmująca się tworzeniem technologii przeciwdziałających zjawiskom zagrażającym społeczeństwom, będzie również współpracować z lokalnymi grupami eksperckimi i naukowymi w celu opracowania nowych metod bezpośredniego przeciwdziałania dezinformacji oraz pomagania ludziom w łatwiejszym jej wykrywaniu.


Inwestycje w przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej 


Wierzymy w siłę i przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej. Tylko w ubiegłym roku otworzyliśmy nasze nowe biuro w Warszawie, zatrudniliśmy ponad 350 osób i uruchomiliśmy region Google Cloud w Polsce. A na początku tego miesiąca ogłosiliśmy inwestycję o wartości 2,7 miliarda złotych w zakup i rozwój The Warsaw HUB, nowoczesnego kompleksu biurowego w samym sercu stolicy Polski. 


Będziemy nadal inwestować w tym regionie oraz wspierać dotkniętych przez wojnę ludzi oraz ich firmy. A kiedy ta wojna się skończy, będziemy tu dla Ukrainy i całego regionu - gotowi do wsparcia także na dłuższą metę.