Każdego dnia miliony ludzi korzystają z Google i YouTube, by dotrzeć do sprawdzonych i wiarygodnych informacji - i pomóc im odsiać fikcję od faktów. Podchodzimy do wyzwania walki z dezinformacją w sieci bardzo poważnie, jednak wiemy, że to nie jest coś, co uda się nam zrobić w pojedynkę. 

Dlatego dzisiaj ogłaszamy kolejne inicjatywy, które mają wesprzeć edukację medialną i walkę z dezinformacją w Europie, w tym konkretne partnerstwa i inicjatywy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. 

  • Podczas swojej marcowej wizyty w Warszawie, prezes Google Sundar Pichai złożył zobowiązanie przeznaczenia dodatkowych 10 milionów dolarów na konkretne działania wspierające rozwój narzędzi do walki z dezinformacją w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach tego zobowiązania, będziemy pomagać w rozwoju organizacji pozarządowych mierzących się z tym problemem i prowadzących na jego temat badania. Za pośrednictwem Google.org przekazujemy grant w wysokości 2,5 miliona dolarów fundacji TechSoup, który pozwoli na stworzenie funduszu akceleracyjnego dla organizacji walczących z dezinformacją. Kolejny z grantów wesprze działania organizacji Demagog w krajach naszego regionu w budowaniu ekosystemu fact-checkerów. W ostatnim czasie IPSOS opublikował również badania sprawdzające w jakim stopniu obywatele krajów Europy Środkowo-Wschodniej są narażeni na dezinformację. Te badania to pierwszy z serii projektów prowadzonych we współpracy z Central European Digital Media Observatory (CEDMO), hubem badawczo-monitorującym działającym na Uniwersytecie Karola w Pradze, i wspieranych przez Google. 

  • Na trwającym dzisiaj w Brukseli spotkaniu organizacji i instytucji walczących z dezinformacją, ogłosiliśmy również przekazanie grantu w wysokości 13,2 miliona dolarów dla Międzynarodowej Sieci Fact-Checkerów - International Fact-Checking Network (IFCN) - na stworzenie Globalnego Funduszu Fact-checkingowego, który wesprze działanie sieci 135 organizacji z 65 krajów, działających w ponad 80 językach. 

  • Jednocześnie YouTube uruchamia inicjatywę edukacji medialnej “Naciśnij Pauzę” (Hit Pause), by pomóc internautom ocenić, czy treści które oglądają lub przekazują dalej wykorzystują różne techniki manipulacji by szerzyć dezinformację. Kampania edukacyjna będzie stopniowo uruchamiana w kolejnych krajach europejskich w najbliższych miesiącach. 


Te nowe inicjatywy uruchamiamy równolegle do wysiłków, które w Google i YouTube podejmujemy od dawna, tworząc produkty i narzędzia pomagające ludziom lepiej zrozumieć to, co widzą w internecie. YouTube promuje uznane źródła informacji w wynikach wyszukiwania i rekomendacjach, jednocześnie pokazując dla konkretnych tematów panele z wiadomościami z niezależnych źródeł tam, gdzie tematyka może być podatna na dezinformację. Funkcja “About this Result” w wyszukiwarce Google wskazuje dodatkowy kontekst wyników wyszukiwania przed przejściem do witryny. Dostępność funkcji rozszerzamy na kolejne języki, a skorzystano z niej już ponad 2,4 miliarda razy. 

Jednocześnie Jigsaw, zespół w Google prowadzący badania i tworzący technologie w zakresie walki z cyfrowymi zagrożeniami, opracował we współpracy z ekspertami i naukowcami z regionu nowe sposoby przeciwdziałania dezinformacji. Jigsaw rozpoczął niedawno specjalną kampanię w Polsce i innych krajach regionu, prezentując w najpopularniejszych mediach społecznościowych (np. Instagram) oraz na YouTube serię filmów mających na celu w wyprzedzający sposób uczulać odbiorców na retorykę skierowaną przeciwko uchodźcom, pomagać im zidentyfikować tak skonstruowaną dezinformację i odrzucać jej przekazy.