Każdy internauta wie, jak frustrującym doświadczeniem jest otworzenie witryny, która w wynikach wyszukiwania wydaje się obiecująca, jednak po otwarciu okazuje się całkowicie nieprzydatna. Mimo, że ciężko pracujemy nad tym aby algorytmy Google wychwycały jak najwięcej spamu, czasami zdarza się, że zaspamowane witryny pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Doceniamy liczne zgłoszenia spamu wysyłane do nas przez użytkowników, którzy znajdują takie strony. Zgłoszenia te pomagają nam poprawić jakość wyników wyszukiwania i zapewnić, że dobra treść jest odpowiednio doceniana. Poprawne zgłaszanie spamu jest dla nas bardzo istotne. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób można zwiększyć wpływ raportów na temat spamu.
Read More
Każdy internauta wie, jak frustrującym doświadczeniem jest otworzenie witryny, która w wynikach wyszukiwania wydaje się obiecująca, jednak po otwarciu okazuje się całkowicie nieprzydatna. Mimo, że ciężko pracujemy nad tym aby algorytmy Google wychwycały jak najwięcej spamu, czasami zdarza się, że zaspamowane witryny pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Doceniamy liczne zgłoszenia spamu wysyłane do nas przez użytkowników, którzy znajdują takie strony. Zgłoszenia te pomagają nam poprawić jakość wyników wyszukiwania i zapewnić, że dobra treść jest odpowiednio doceniana. Poprawne zgłaszanie spamu jest dla nas bardzo istotne. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób można zwiększyć wpływ raportów na temat spamu.
Dlaczego zgłaszać spam do Google?
Dla zespołu zajmującego się jakością wyników wyszukiwania w Google zgłoszenia spamu stanowią podstawę do ulepszania jakości wyników wyświetlanych użytkownikom. Zapewniają one równe szanse webmasterom konkurującym o pozycje i pomagają w walce ze spamem na dużą skalę. Od czasu udostępnienia nowych narzędzi takich jak
dodatek do przeglądarki Google Chrome ułatwiający zgłaszanie spamu, zarejestrowaliśmy rosnącą liczbę zgłoszeń. Z tego powodu musimy dostarczyć odpowiednich zasobów aby przetworzyć te zgłoszenia, które są najbardziej przydatne.
Decyzję o rozpatrzeniu zgłoszenia spamu podejmujemy kierując się kryterium widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Umożliwia nam to skupienie uwagi i szybką reakcję w przypadku stron o dużej widoczności. Dlatego też jest bardziej prawdopodobne, że skupimy naszą uwagę na witrynie, która regularnie znajduje się na pierwszej lub drugiej stronie wyników wyszukiwania, niż na stronie, która wyświetlana jest w wynikach najwyżej kilka razy na miesiąc. Jest raczej mniej prawdopodobne, że rozpatrzone zostanie zgłoszenie treści spamowych na witrynie, która nie jest często oglądana przez użytkowników, niż dotyczące witryny o większym zasięgu. Generalnie zgłoszenia spamu używamy do poprawy naszych algorytmów, tak abyśmy nie tylko zidentyfikowali i rozwiązali problem jednej wityny, lecz zastosowali regułę do podobnych stron. Czasami może się też zdarzyć, że po otrzymanym zgłoszeniu usuniemy raportowaną witrynę z wyników Google lub podejmiemy inne odpowiednie kroki.
Jakie witryny należy zgłaszać?
Bardzo cieszymy się ze zgłoszeń witryn zawierających spam, które nie zostały rozpoznane przez nasze algorytmy. Nie należy jednak zgłaszać stron które nie są spamem, gdyż witryny przesyłane do nas poprzez nasze zgłoszenie spamu przeglądane są wyłącznie pod tym kątem. Witryny, które powinny być według Ciebie zanalizowane z innych powodów, powinny być zgłaszane poprzez inne właściwe kanały:
W przypadku uprzednio usnuniętych treści, skorzystaj z
narzędzia do usuwania adresu URL; strony ze złośliwym oprogramowaniem należy zgłaszać poprzez
raport malware; w przypadku podejrzenia o płatne linki, użyj
tego formularza. Jeśli chcesz zgłosić spamowe linki, upewnij się, że dokonujesz tego po uprzednim zapoznaniu się z z naszymi
wskazówkami jakości. W wypadku gdy chcesz zgłosić, że ktoś kopiuje treści Twojej witryny, skorzystaj
z innego procesu zgłoszeniowego (w celu zasięgnięcia dokładniejszych informacji zapoznaj się z naszymi oficjalnymi stronami pomocy). Generalnie nie ma również potrzeby zgłaszania witryn z usterkami technicznymi lub zaparkowanych domen, ponieważ rozpoznanie ich następuje automatycznie.
To samo dotyczy przekierowywań dobrych witryn z jednej domeny najwyższego poziomu na drugą, na przykład kiedy strona.pl przekierowuje na strona.com/pl. Dopóki treści witryny nie są spamowe, technika przekierowania z jednej domeny na drugą nie narusza
wskazówek dla webmasterów.

Jeśli natrafisz na stronę o podobnej treści, prawdopodobnie jest to spam.
Najlepszym sposobem zgłaszania spamu jest uważne przyjrzenie się danej witrynie i porównanie jej do
wskazówek Google dla webmasterów. Poniżej opisane są przykłady dobrych powodów do przesyłania nam zgłoszenia:
- treść kopii witryny różni się znącząco od aktualnej wersji (często jest ona bogata w słowa kluczowe),
- zostajesz przekierowany do całkowicie innej domeny z komercyjną treścią nie związaną z szukanym przez Ciebie tematem,
- witryna wypełniona jest automatycznie wygenerowaną treścią i naszpikowana słowami kluczowymi, które wydają się nie być związane z tematem,
Jest to jedynie kilka przykładów technik, które potencjalnie mogą być spamem i które wzbudzą nasze zainteresowanie w zgłoszeniach spamu. Jeśli masz wątpliwości, podziel się nimi z innymi użytkownikami oraz
Guglarzem na
Forum Google dla Webmasterów.
Co powinno zawierać zgłoszenie spamu?
Niektóre zgłoszenia spamu są bardziej zrozumiałe niż inne. Przejrzyste i łatwe do zrozumienia
zgłoszenie ułatwia nam dokonanie analizy sytuacji i podjęcie odpowiednich kroków. Poniżej znajdziecie kilka wytycznych, o których należy pamiętać, wypełniając zgłoszenie spamu.
- Zamieść w zgłoszeniu adresy URL, na których widzisz spam (nie tylko nazwę domeny). Łatwiej nam będzie zidentyfikować problem na wskazanych przez Ciebie stronach.
- Postaraj się sprecyzować swoje zgłoszenie poprzez zaznaczanie odpowiednich pól. Nie zaznaczaj po prostu wszystkich - jest całkiem prawdopodobne, że takie zgłoszenie nie zostanie potraktowane pryiorytetowo.
- Jeśli jedynie na części witryny używane są techniki spamowania, przykładowo gdy zastosowano na niej maskowanie (tzw. cloaking) lub dobra jakościowo strona zawiera ukryty tekst tylko w niewielkiej części, wyjaśnij krótko, w jaki sposób znalazłeś spam. Jeżeli zgłaszasz witrynę z powodu spamowych linków zwrotnych, nie zaś z powodu spamowej treści, nie zapomnij tego wyjaśnić.
Jeśli będziesz stosować się do tych wytycznych, Twoje zgłoszenia będą zrozumiałe i dzięki temu łatwiej będzie nam poddać je analizie.
Co dzieje się po przesłaniu zgłoszenia?
Po przeanalizowaniu zgłoszenia spamu (naszym celem jest potwierdzenie, że zgłaszane witryny rzeczywiście zawierają spam, a nie są stronami, które komuś po prostu nie przypadły do gustu), może upłynąć trochę czasu, zanim zaktualizujemy nasze algorytmy i zmiany będą widoczne w wynikach wyszukiwania. Miej na uwadze, że czasami nasze algorytmy mogły już właściwie rozpoznać zgłaszane techniki; przykładowo, możliwe jest, że pomijamy już ukryte treści bądź wymianę linków, które zgłosiłeś. Wielokrotne zgłaszanie tej samej witryny nie jest konieczne. Bądź spokojny - aktywnie analizujemy zgłoszenia spamu i podejmujemy odpowiednie działania, nawet jeśli ich wyniki nie są natychmiast widoczne.
Mamy nadzieję, że z Twoją pomocą uda nam się polepszyć jakość wyników wyszukiwania. Dziękujemy, że przesyłacie nam
zgłoszenia spamu i zachęcamy do dzielenia się z nami Waszymi opiniami oraz do zadawania pytań na
forum Google dla Webmasterów.
Napisane przez: Kaspar Szymanski, Search Quality Strategist & John Mueller, Webmaster Trends Analyst