Z okazji świąt życzymy Wam wszystkiego najlepszego i dziękujemy, że jesteście z nami na blogu już 4 rok! Cieszymy się, że odwiedzacie dwa nowe polskie blogi: Wszystko o AdWords i ...
Z okazji świąt życzymy Wam wszystkiego najlepszego i dziękujemy, że jesteście z nami na blogu już 4 rok! Cieszymy się, że odwiedzacie dwa nowe polskie blogi: Wszystko o AdWords i Inside Adsense.

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, oto najpopularniejsze posty, które opublikowaliśmy w mijającym roku:
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Z radością ogłaszamy uruchomienie Google Maps 5.0 dla telefonów z systemem Android. Teraz Mapy Google zawierają dwie nowe funkcje: interakcję 3D i niezawodny tryb offline.

Mapy Google dla urządzeń mobilnych ...
Z radością ogłaszamy uruchomienie Google Maps 5.0 dla telefonów z systemem Android. Teraz Mapy Google zawierają dwie nowe funkcje: interakcję 3D i niezawodny tryb offline.

Mapy Google dla urządzeń mobilnych uruchomiliśmy ponad pięć lat temu. Od tego czasu dodaliśmy szereg nowych funkcji i zwiększyliśmy bazę użytkowników z kilku tysięcy do ponad 100 mln. Jednak przez cały ten czas kilka rzeczy pozostało niezmienione: płaski, skierowany na północ widok mapy oraz wymagane nieprzerwane połączenie z internetem. Od dzisiaj się to jednak zmienia!

Oglądaj mapy w 3D

Dotychczas Mapy Google pobierały zestaw małych, kwadratowych obrazków, układanych w mapę, którą mogłeś oglądać na ekranie swojego telefonu (pewnie widziałeś ten zestaw szarych kwadratów, które zostają wypełnianie po kolei obrazkami pobieranymi z sieci). Od dzisiaj wprowadzamy wykorzystanie grafiki wektorowej by dynamicznie rysować mapę na twoim urządzeniu, co pozwala wchodzić z nią w interakcję w zupełnie nowy sposób, poprzez:
  • Przechylanie - pociągnij dwa palce w dół, by przechylić mapę. Przechyl przy dużym powiększeniu, by w ponad 100 miastach zobaczyć budynki 3D (na razie na liście nie ma polskich miast).
  • Obracanie - przekręć dwa palce, by obrócić mapę. W widoku 3D obróć, by zobaczyć widok z nowej perspektywy.
  • Płynne zbliżenie - zsuń lub rozsuń dwa palce, by płynnie przybliżyć lub oddalić widok.
  • Tryb kompasu - Wycentruj mapę dla Twojej lokalizacji, a następnie naciśnij przycisk kompasu w prawym górnym rogu. Mapa przełączy się w widok 3D i będzie się obracać zgodnie z Twoją perspektywą.

W poniższym filmie i na zdjęciach można zobaczyć wszystkie te nowe funkcje w działaniu:



Działanie offline

Mapy Google zawsze były i będą usługą opartą na podłączeniu do internetu, dzięki czemu zawsze otrzymujesz najświeższe mapy i informacje na temat miejsc, aktualne dane wyszukiwania, zdjęcia satelitarne i Street View. Jednak zdajemy sobie sprawę, że mobilne połączenia internetowe nie są w 100% niezawodne. Wprowadzamy więc zmiany, które pozwolą korzystać z map, nawet przy braku połączenia internetowego.

W przeszłości zdarzało Ci się pewnie stracić dostęp do mapy, gdy byłeś np. w metrze czy w jakimkolwiek innym miejscu bez połączenia internetowego. Dynamicznie tworzone mapy wymagają jednak około 100 razy mniej danych przy rysowaniu mapy na każdym poziomie powiększenia. Teraz jesteśmy więc w stanie proaktywnie buforować (przechowywać) dane na temat tych obszarów, w których okolicy się znajdujesz i często bywasz. Dzięki temu możesz mieć do map stały dostęp.

Mapy automatycznie zaczynają pobierać dane z miejsc, które odwiedzasz, np. gdy Twój telefon jest podłączony do ładowarki i ma włączone Wi-Fi (np. podczas nocnego ładowania, w pracy). Stale pracujemy nad poprawą tej technologii, więc niebawem mapy powinny jeszcze lepiej sprawdzać się w przypadku braku dostępu do internetu.

Te nowe funkcje to zaledwie pierwsze kroki by wykorzystać potencjał technologii dynamicznie rysowanych map i dostarczyć szybszej, bardziej interaktywnej usługi dla urządzeń mobilnych, gdzie wydajnośc liczy się najbardziej. Szacujemy, że teraz oglądanie map wymaga ok. 70% mniejszej ilości danych przesyłanych przez sieć komórkową.

Aby pobrać Google Maps należy odnaleźć aplikację Google Maps (Mapy Google) w Android Market w telefonie z systemem Android (jeśli czytasz ten wpis na telefonie, skorzystaj z tego linku). Użytkownicy urządzeń z systemem Android 1.6 mogą pobrać Google Maps w wersji 5.0, jednak budynki 3D i przeglądanie offline dostępne są na telefonach z systemem 2.0+. Niektóre funkcje mogą być niedostępne na niektórych urządzeniach i w niektórych krajach.

Zapraszamy do wypróbowania nowej wersji Map dla urządzeń mobilnych!

Zespół Google Chrome zaprasza do wsparcia organizacji charytatywnych. Wystarczy… przeglądać sieć. W zależności od liczby otwartych przez Ciebie kart w przeglądarce Chrome, Google dokona wpłaty do wybranej przez Ciebie międzynarodowej organizacji non-profit. Akcja trwa do 19 grudnia br.
Zespół Google Chrome zaprasza do wsparcia organizacji charytatywnych. Wystarczy… przeglądać sieć. W zależności od liczby otwartych przez Ciebie kart w przeglądarce Chrome, Google dokona wpłaty do wybranej przez Ciebie międzynarodowej organizacji non-profit. Akcja trwa do 19 grudnia br.


Wystarczy zainstalować rozszerzenie "chrome for cause" (dostępne w języku angielskim).

Każda nowa karta przeglądarki może wspomóc szlachetny cel.

Nadszedł czas by spojrzeć na miniony rok z perspektywy filmów oglądanych na YouTube. W globalnym zestawieniu najczęściej oglądanych klipów przewijają się ludzie, miejsca i wydarzenia, które angażowały i inspirowały nas w mijającym roku. W 2010 roku do YouTube przesłano ponad 13 mln godzin materiałów wideo, czyli... ok. 1500 lat, a klipy łącznie zostały obejrzane ponad 700 miliardów razy. Globalnym hitem okazał się ...
Nadszedł czas by spojrzeć na miniony rok z perspektywy filmów oglądanych na YouTube. W globalnym zestawieniu najczęściej oglądanych klipów przewijają się ludzie, miejsca i wydarzenia, które angażowały i inspirowały nas w mijającym roku. W 2010 roku do YouTube przesłano ponad 13 mln godzin materiałów wideo, czyli... ok. 1500 lat, a klipy łącznie zostały obejrzane ponad 700 miliardów razy. Globalnym hitem okazał się “Bed Intruder”, a najpopularniejszym teledyskiem i najczęściej oglądanym klipem w historii YouTube - Justin Bieber w piosence “Baby”.



Polscy użytkownicy YouTube również mieli w tym roku swoje ulubione hity. Coraz częściej oglądane są też filmy dostarczane przez partnerów YouTube. W tym roku olbrzymią oglądalność miały zwłaszcza te związane z programem telewizyjnym “Mam Talent” - występ Kamila Bednarka został obejrzany ponad 6 mln razy! Jak co roku wielką popularnością cieszyła się też polska muzyka, w szczególności hip-hop, np. utwór “PARIAS - Hip-Hop vs Peja” (4,8 mln) oraz odpowiedź Peji (2,4 mln), czy też teledysk “Prosto Mixtape 600V - I żeby było normalnie” odtworzony ponad 2,4 mln razy. Wielu fanów zyskał klip “Te ostatnie niedziele”, w którym popularny CeZik parodiuje klasyczną piosenkę Mieczysława Fogga - został odtworzony ponad 1,3 mln razy, natomiast “MerC 'N CeZik - Forfiter Blues” - ponad 2 mln razy.

Tematem, który wzbudził największe zainteresowanie polskich użytkowników YouTube w 2010 r. była katastrofa w Smoleńsku, tej tematyki dotykały setki filmów, np. klip pokazujący, jak doszło do tragedii miał ponad milion odtworzeń, a hołd złożony stewardesie Natalii Januszko został obejrzany ponad 1,9 mln razy.

Na stronie youtube.com/rewind możecie znaleźć interaktywną linię czasu pokazującą najpopularniejsze filmy roku na świecie.

Globalna lista 10 najpopularniejszych klipów na YouTube w 2010 r.
  1. Bed Intruder Song!
  2. ‘Tik Tok’ Ke$ha Parody
  3. Greyson Chance śpiewa "Paparazzi"
  4. Annoying Orange Wazzup
  5. Old Spice: The Man Your Man Could Smell Like
  6. Giant Double Rainbow
  7. OK Go - This Too Shall Pass
  8. Saga Zmierch: Zaćmienie - Zwiastun
  9. Jimmy Surprises Bieber Fan
  10. Ken Block's Gymkhana THREE, Part 2; Ultimate Playground

Globalna lista 10 najpopularniejszych teledysków największych wytwórni muzycznych oglądanych na YouTube w 2010 r.
  1. Justin Bieber - Baby ft. Ludacris
  2. Shakira ft. Freshlyground - Waka Waka (This Time for Africa)
  3. Eminem - Love The Way You Lie ft. Rihanna
  4. Eminem - Not Afraid
  5. Rihanna - Rude Boy
  6. Justin Bieber - Never Say Never ft. Jaden Smith
  7. Justin Bieber - Never Let You Go
  8. Lady Gaga - Alejandro
  9. Justin Bieber - Somebody To Love Remix ft. Usher
  10. Lady Gaga - Telephone ft. Beyoncé
Poniżej znajdziecie listę haseł, które były najczęściej wyszukiwane na YouTube w 2010 r.:

Styczeń: “Haiti”
Luty: “Luge” (“saneczkarz”)
Marzec: “Eclipse trailer” (“Zaćmienie zwiastun”)
Kwiecień: “iPad”
Maj: “Not Afraid”
Czerwiec: Shakira Waka Waka
Lipiec: “Double Rainbow”
Sierpień: “Bed Intruder”
Wrzesień: “Halo Reach”
Październik: “Whip my hair”
Listopad: “Firework”

Po więcej informacji na temat zyskujących popularność miejsc, osób i wydarzeń 2010 r. zapraszamy na stronę youtube.com/rewind .

Muzycy z całego świata - od Finlandii po Nową Zelandię, od Austrii po Wietnam, przesłali swoje filmowe zgłoszenia, by mieć szansę wziąć udział w koncercie YouTube Symphony Orchestra 2011. Wśród 336 półfinalistów z 46 krajów znalazło się aż 7 Polaków! Mają oni szansę wystąpić w Operze w Sydney na unikalnym koncercie. Teraz rozpoczynamy głosowanie internautów, więc także od Was zależy czy zakwalifikują się muzycy z Polski ...
Muzycy z całego świata - od Finlandii po Nową Zelandię, od Austrii po Wietnam, przesłali swoje filmowe zgłoszenia, by mieć szansę wziąć udział w koncercie YouTube Symphony Orchestra 2011. Wśród 336 półfinalistów z 46 krajów znalazło się aż 7 Polaków! Mają oni szansę wystąpić w Operze w Sydney na unikalnym koncercie. Teraz rozpoczynamy głosowanie internautów, więc także od Was zależy czy zakwalifikują się muzycy z Polski!

Głosowanie odbywa się na stronie youtube.com/symphony przez następne 4 dni. Wasze głosy pomogą zdecydować którzy z utalentowanych muzyków będą pakować swoje puzony, altówki i kotły w podróż do Sydney trwającą od 14 do 20 marca 2011 r..



Możecie oddać jeden głos na dane nagranie dziennie, do godz. 23.59 17 grudnia 2010 r. czasu EST (godz. 5.59 18 grudnia czasu polskiego), by pomóc dyrektorowi artystycznemu orkiestry, Michaelowi Tilsonowi Thomasowi wybrać 96 finalistów. Wasze głosy pomogą też wybrać muzyków grających solo. Kompozytor "Mothership" Mason Bates, wykorzysta te informacje by wybrać 4 z 36 solistów, grających na tak różnych instrumentach jak guzheng, piła czy udderbot.

YouTube serdecznie gratuluje i dziękuje wszystkim kandydatom i osobom, które nadesłały filmy. Wasz talent i determinacja powaliły nas na kolana. Wszyscy głosujcie teraz na swoich faworytów na stronie www.youtube.com/symphony.

Aktualizacja, 16 grudnia, godz. 15.40. Przypominamy, że głosować można jeszcze przez 2 dni, oto lista wszystkich zakwalifikowanych muzyków z Polski. Klikając na link możesz zagłosować:

W Zespole Wyszukiwania często rozmawiamy o tym, czego nowego ludzie szukają w Google. Codziennie około 20% zapytań dotyczy rzeczy, o które nie pytano wcześniej. Zbliża się koniec roku, to idealny moment by zobaczyć, co łączyło wszystkich wyszukujących. W tegorocznej edycji Google Zeitgeist zebraliśmy najpopularniejsze i najbardziej zyskujące na popularności wyszukiwania roku, by uchwycić nasze radości, smutki i zainteresowania - uchwycić ducha 2010 roku.
W Zespole Wyszukiwania często rozmawiamy o tym, czego nowego ludzie szukają w Google. Codziennie około 20% zapytań dotyczy rzeczy, o które nie pytano wcześniej. Zbliża się koniec roku, to idealny moment by zobaczyć, co łączyło wszystkich wyszukujących. W tegorocznej edycji Google Zeitgeist zebraliśmy najpopularniejsze i najbardziej zyskujące na popularności wyszukiwania roku, by uchwycić nasze radości, smutki i zainteresowania - uchwycić ducha 2010 roku.

Na tegorocznej stronie Zeitgeist pojawiły się interaktywne wykresy HTML5 wizualizujące dane dla najpopularniejszych zapytań i wydarzeń z całego świata. Możecie łatwo porównać popularność Olimpiady w starciu z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, zobaczyć jaka była reakcja świata na trzęsienie ziemi w Haiti czy na wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej. Dzięki tym wizualizacjom możecie eksplorować i przeglądać zestawienia dokładnie w taki sposób jak my.



Co więc składa się na tegoroczną globalną listę? Nieważne czy nazywamy to piłką nożną, futbolem, soccerem czy 足球 wszyscy spotykaliśmy się przed telewizorami i ekranami komputerów by oglądać międzynarodowe rozgrywki. Stworzyliśmy więc nową kategorię: Mundial. Wuwuzele i drużyna Ghany oczywiście się na niej znalazły. 2010 był też rokiem gadżetów technologicznych, iPad został jednym z najpopularniejszych haseł w 13 krajach świata.

W tym roku miało też miejsce wiele katastrof nautralnych. Siejące zniszczenie trzęsienia ziemi w Chinach, Chile i Haiti, jak też powodzie w Pakistanie i wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej spowodowały, że wiele zapytań dotyczyło pomocy humanitarnej. W Polsce wiele zapytań odnosiło się do zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W Polsce na Zeitgeist 2010 złożyło się aż 7 list. Możecie zobaczyć m.in. najbardziej zyskujące na popularności zapytania w sporcie, nauce czy osoby, które najszybciej zyskiwały na popularności - tutaj na pierwszym miejscu znalazł się Justin Bieber, który trafił też na siódme miejsce wszystkich zapytań zyskujących najszybciej na popularności w Polsce.

Po raz pierwszy w historii Zeitgeist stworzyliśmy też film, w którym pokazujemy najważniejsze fenomeny 2010 r.



Mamy nadzieję, że podoba się Wam przegląd wydarzeń roku 2010. My już jesteśmy ciekawi czego będzie szukał świat w 2011 r.

Aktualizacja (18.43). Film już działa. Przepraszamy za niedogodności.

W zespole Chrome jesteśmy pod ciągłym wrażeniem szybkości innowacji jakie zachodzą w sieci. Zaprojektowaliśmy Chrome by radził sobie ze zmieniającą się jak w kalejdoskopie siecią. Mamy nadzieję, że nasze starania przyczynią się do wsparcia tego tętniącego życiem ekosystemu. Następny rok zapowiada się jeszcze ciekawiej niż obecny, sieć będzie szybsza, użytkownicy będą mieli dostęp do świetnych aplikacji, a korzystanie z komputera powinno sprawiać jeszcze większą frajdę niż dotychczas.
W zespole Chrome jesteśmy pod ciągłym wrażeniem szybkości innowacji jakie zachodzą w sieci. Zaprojektowaliśmy Chrome by radził sobie ze zmieniającą się jak w kalejdoskopie siecią. Mamy nadzieję, że nasze starania przyczynią się do wsparcia tego tętniącego życiem ekosystemu. Następny rok zapowiada się jeszcze ciekawiej niż obecny, sieć będzie szybsza, użytkownicy będą mieli dostęp do świetnych aplikacji, a korzystanie z komputera powinno sprawiać jeszcze większą frajdę niż dotychczas.

Chrome

Jedynie w tym roku, liczba aktywnych użytkowników Chrome zwiększyła się trzykrotnie, z 40 do 120 mln użytkowników. Szybkość jest tym, co nasi użytkownicy cenią w Chrome najbardziej, przeglądarka będzie więc jeszcze szybsza. W związku z tym Google Instant będzie teraz wbudowany w pasek Omniboks, dzięki czemu możesz otrzymywać rezultaty wyszukiwania i strony internetowe w momencie pisania. Podrasowaliśmy również V8, silnik JavaScript Chrome. Pozwala teraz na uruchamianie złożonych programów JavaScript do dwóch razy szybciej niż dotychczas. Te dwie nowe funkcje są dostępne w ramach Early Access Channels i niebawem będą dostępne dla wszystkich użytkowników.

Chrome Web Store

Dzisiaj ogłaszamy także uruchomienie sklepu Chrome Web Store. Deweloperzy już zaczęli wgrywać do niego aplikacje i spodziewamy się, że ich liczba w najbliższym czasie znacząco wzrośnie. Obecnie sklep dostępny jest tylko w Stanach Zjednoczonych, jednak w przyszłym roku zostanie udostępniany w wielu nowych krajach i walutach. Sklep będzie odpowiednio wyeksponowany w Chrome - ułatwi to użytkownikom odkrywanie wspaniałych aplikacji, a deweloperzy będą mogli dotrzeć do milionów użytkowników na całym świecie.

Chrome OS

W zeszłym roku ogłosiliśmy plany stworzenia systemu operacyjnego zbudowanego i zoptymalizowanego do sieci. Wielu użytkowników cały swój czas przy komputerze spędza korzystając z przeglądarki internetowej. Budując system operacyjny, który jest przede wszystkim przeglądarką, możemy stworzyć komputery szybsze, prostsze i znacznie bezpieczniejsze.

Nie skończyliśmy jeszcze naszej pracy, jednak Chrome OS jest na etapie, w którym potrzebujemy informacji zwrotnej od prawdziwych użytkowników. Niektóre z funkcji Chrome OS wymagają nowego sprzętu, jednak nie chcieliśmy sprzedawać komputerów w wersji pre-beta. Zamiast tego ogłaszamy program pilotażowy, w którym rozdamy komputery testowe kwalifikowanym użytkownikom, deweloperom, szkołom i firmom. Rozpoczynamy od Stanów Zjednoczonych, pojawimy się w innych krajach, gdy otrzymamy niezbędną certyfikację. Swoją chęć udziału w programie można zgłosić na stronie Chrome Notebook.

Testowe notebooki istnieją tylko po to, by przetestować oprogramowanie - są czarne, nie mają logotypów ani naklejek. Są wyposażone w ekrany o przekątnej 12,1 cala, pełne klawiatury i touch pady, zintegrowany dostęp do sieci bezprzewodowej Verizon, działają na baterii 8 godzin i 8 dni w stanie czuwania. Notebooki Chrome zostały zaprojektowane do natychmiastowego dostępu do sieci, łatwo z nich korzystać z rodziną i znajomymi, bo dzięki zalogowaniu, mamy dostęp do wszystkich aplikacji, zakładek i spersonalizowanych ustawień.

W pierwszej połowie roku w sklepach pojawią się komputery z Chrome OS produkowane przez firmy Acer i Samsung - będą dostępne na całym świecie. To także będą notebooki, jednak Chrome OS został zaprojektowany także do ekranów o innej wielkości, pojawią się więc produkty wyglądające inaczej i pochodzące od innych producentów.

Jesteśmy podekscytowani, że pierwsze notebooki z Chrome trafią w ręce naszych użytkowników. Wykorzystamy informacje z naszego programu pilotażowego, by stworzyć coś naprawdę wspaniałego. Chcemy razem z Wami stworzyć lepsze komputery.

W sieci jest ponad bilion adresów URL, a co minutę na YouTube wgrywane jest ponad 35 godzin materiałów wideo. Zawierają one w dużej mierze fantastyczne treści, które inspirują do ...
W sieci jest ponad bilion adresów URL, a co minutę na YouTube wgrywane jest ponad 35 godzin materiałów wideo. Zawierają one w dużej mierze fantastyczne treści, które inspirują do myślenia, uczą, bawią. Usługi, których istnienia nie wyobrażalibyśmy sobie jeszcze 10 lat temu - jak eMusic, iPlex, YouTube i wiele innych - dają nam dostęp do tych treści i pozwalają już znamym oraz zupełnie początkującym twórcom, dzielić się treściami i zarabiać na swojej pracy.

Jednak wraz z tą nową falą twórczości pojawiają się też w internecie przypadki naruszeń praw autorskich. Wraz z rozwojem sieci, obserwowaliśmy coraz więcej takich sytuacji. Szybko reagujemy na zgłoszenia z prośbą o usunięcie tego typu treści i poprawiamy nasze procedury. Jednak przy dynamicznym rozwoju sieci, takich zgłoszeń jest coraz więcej. Pracujemy więc nad nowymi sposobami, by poradzić sobie z tym problemem.

Dzisiaj ogłaszamy następujące zmiany, które wdrożymy w nadchodzących miesiącach:

Wiarygodne wnioski o usunięcie treści naruszających prawa autorskie będziemy realizować w ciągu 24 godzin. Stworzymy narzędzia, które ułatwią właścicielom praw zgłaszanie żądań usunięcia treści naruszających prawa autorskie (zaczniemy od wyszukiwarki i serwisu Blogger). Dla właścicieli praw, którzy będą używać tych narzędzi w sposób wiarygodny, skrócimy czas reagowania na zgłoszenie do maksymalnie 24 godzin. Przygotujemy także ulepszoną wersję narzędzi do zgłoszenia sprzeciwu dla tych, którzy uważają, że ich treści zostały bezprawnie usunięte. Poza tym udostępnimy wyszukiwarkę umożliwiającą odnajdowanie zgłoszeń dotyczących usunięcia treści.

Słowa kluczowe blisko związane z piractwem zostaną usunięte z autouzupełniania w wyszukiwarce. Nie zawsze można łatwo i jednoznacznie określić, czy dane słowa kluczowe są bezpośrednio związane z nielegalnymi treściami, zrobimy jednak wszystko, by słowa najczęściej używane w takim kontekście nie pojawiały się w autouzupełnianiu.

Udoskonalimy nasze procedury dotyczące piractwa na stronach należących do programu AdSense. Zawsze zakazywaliśmy korzystania z programu AdSense na stronach zawierających nielegalne treści. Opierając się na istniejących mechanizmach usuwania nielegalnych treści zgodnie z Digital Millenium Copyright Act, będziemy współpracować z właścicielami praw autorskich i identyfikować oraz, jeśli okaże się to stosowne, wykluczać naruszających prawo z programu AdSense.

Będziemy eksperymentować nad udostępnieniem podglądu legalnych treści w wynikach wyszukiwania. Oczywiście jesteśmy za tym, aby legalne treści były jak najszerszej dostępne w internecie. Większość użytkowników chce mieć dostęp do legalnych treści i jest zainteresowana serwisami, gdzie takie treści można znaleźć (nawet w formie podglądu). Będziemy szukać sposobów, by takie treści były łatwiejsze do indeksowania i odnalezienia.

Wprowadzane zmiany są kontynuacją naszych działań, takich jak np. rozwój Content ID, które mają dać właścicielom praw pełną kontrolę nad użyciem ich treści. Liczymy na dalsze doprecyzowanie i poprawę naszych procedur w przyszłości w taki sposób, by pomóc zarówno właścicelom praw jak i użytkownikom.