Zespół studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Google Online Marketing Challenge w Europie i jest jednym z pięciu najlepszych zespołów globalnie. Dodatkowo trzy zespoły studentów Informatyki Stosowanej z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazły się w Top 15 Europy.
Zespół studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Google Online Marketing Challenge w Europie i jest jednym z pięciu najlepszych zespołów globalnie. Dodatkowo trzy zespoły studentów Informatyki Stosowanej z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znalazły się w Top 15 Europy.

Tegoroczna zwycięska drużyna Szkoły Głównej Handlowej to Anna Bowżyk, Marcin Pogroszewski, Łukasz Lewandowski i Karol Chilimoniuk. Opiekunem naukowym grupy był dr Tymoteusz Doligalski z Zakładu Wartości Klienta SGH. Laureaci w nagrodę otrzymają nowoczesne laptopy i odwiedzą siedzibę Google w Dublinie.


od lewej: Łukasz, Karol, Ania, Marcin

Google Online Marketing Challenge jest jednym z największych światowych konkursów dla szkół wyższych, a jednocześnie praktycznym ćwiczeniem z zakresu marketingu internetowego, odbywającym się w ramach zajęć na uczelni. Zespoły mają za zadanie nawiązanie współpracy z lokalną firmą, opracowanie dla niej strategii marketingowej w internecie i przeprowadzenie skutecznej trzytygodniowej kampanii reklamowej AdWords o budżecie 200 USD, udowadniając, że przy tak niskim budżecie można w określonym czasie osiągnąć wymierne cele marketingowe.

Zwycięski zespół SGH wzorcowo przeprowadził kampanię firmy Adrenalina Park z Dolnego Śląska. W trakcie trzytygodniowej kampanii w wyszukiwarce komunikat reklamowy wyświetlony został 20 tysiącom osób, z czego co dziesiąta osoba przeszła na stronę firmy, a 160 osób zarejestrowało się, aby otrzymać kupon zniżkowy. Jak podkreślają członkowie zwycięskiego zespołu, sama optymalizacja systemu AdWords (dobór słów kluczowych, targetowanie, teksty reklamowe, wysokość stawek za kliknięcie itd.) to nie wszystko:

Łukasz: Staraliśmy się wykorzystać niemal wszystkie dostępne narzędzia, jakie oddaje do dyspozycji system AdWords. Testowaliśmy optymalizatory, analizowaliśmy różnego typu raporty (np. na podstawie raportu lokalizacji wyeliminowaliśmy w trakcie kampanii miejscowości, w których zainteresowanie ofertą było najmniejsze), dbaliśmy o to, aby cały czas mieć odpowiednie benchmarki (a więc np. zawsze co najmniej dwa różne teksty reklamowe do testowania).

Ania: Bardzo ważna była złożona struktura naszej kampanii - zbudowana w oparciu o wcześniejsze, wnikliwe analizy. Wyszliśmy z założenia, że musimy rozpocząć dosyć szeroko tak, aby jak najszybciej zdobyć wiedzę o jakości ruchu jaki generują poszczególne słowa kluczowe. Dzięki temu mogliśmy w łatwy sposób wychwycić najbardziej efektywne frazy i szybko zoptymalizować kampanię, pauzując słowa i reklamy o najgorszych parametrach.

Karol: Oprócz samej optymalizacji AdWords równie dużą wagę przywiązywaliśmy do takich elementów jak audyt strony głównej Adrenalina Parku (poprawiliśmy jej przejrzystość, zaproponowaliśmy zmiany w układzie menu, zadbaliśmy o wagę grafik) czy optymalizacja stron docelowych. Trzykrotnie wprowadzaliśmy duże poprawki do naszej „chmurki”, czyli ruchomego elementu nad stroną, służącego do zapisania się po kupon zniżkowy (nasza konwersja). Dzięki tym zabiegom udało nam się znacząco podwyższyć współczynnik konwersji.

Marcin: Jak przystało na kampanię online, my również pracowaliśmy zdalnie. W zasadzie przez cały okres trwania konkursu przebywałem za granicą na wymianie studenckiej, dlatego nasze dyskusje i narady odbywały się przez Skype’a lub drogą mailową. Byliśmy ze sobą w stałym kontakcie. Sprawdziliśmy – w ciągu 3 miesięcy wysłaliśmy do siebie ponad tysiąc maili! Co więcej, Karola, który dołączył do naszego teamu jako ostatni, kiedy już byłem w Niemczech, poznałem osobiście dopiero po ogłoszeniu wyników konkursu.

opiekun grupy, dr Tymoteusz Doligalski: Warto podkreślić, że w historii konkursu nie zdarzyło się jeszcze, aby studenci innej uczelni trzykrotnie zostali regionalnymi zwycięzcami. Tegoroczny zespół od początku charakteryzował się wysoką znajomością tematu i dużą samodzielnością działań.


W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 15 tysięcy uczestników z 70 krajów, tworzących w sumie 3082 zespoły. Światowym zwycięzcą okazał się zespół z Uniwersytetu Houston w Stanach Zjednoczonych.

Gratulujemy i zapraszamy polskich studentów do udziału w przyszłorocznej rywalizacji!

Dzisiaj oddajemy w Wasze ręce całkowicie zmienioną stronę Twój świat w 3D. Jeśli termin "geo-modelowanie" nic Wam nie mówi - to nazwa procesu tworzenia trójwymiarowych modeli dla Google Earth ...
Dzisiaj oddajemy w Wasze ręce całkowicie zmienioną stronę Twój świat w 3D. Jeśli termin "geo-modelowanie" nic Wam nie mówi - to nazwa procesu tworzenia trójwymiarowych modeli dla Google Earth i Map Google - Twój świat w 3D zawiera wszystkie informacje i narzędzia, pomagające rozpocząć przygodę z architekturą i geografią w trzech wymiarach. Nowa strona przedstawia przykłady stworzone przez wirtualnych modelarzy z całego świata i pomaga nawiązać z nimi kontakt.


Te modele zostały stworzone przez członków społeczności geo-modelarzy

Strona ta nosi nazwę "Twój świat w 3D", ponieważ to właśnie Wy, nasi użytkownicy, budujecie go od podstaw, znajdując innowacyjne i zaskakujące sposoby wykorzystania geo-modelowania.


Strona Twój świat w 3D przeszła gruntowną przebudowę i renowację

Co jest ciekawego w geo-modelowaniu? Większość geo-modelarzy uważa, że jest to po prostu doskonała zabawa, ale odtworzenie rodzimego miasta w trzech wymiarach może także być wspaniałym sposobem na okazanie lokalnego patriotyzmu i zachęcenie turystów do odwiedzin. Oferuje również możliwość interaktywnego reklamowania biznesów lub kontekstualizacji miejskiego planowania. Modelowanie zostało niedawno skutecznie wykorzystane przez uczestników społecznościowej inicjatywy po trzesięniu ziemi w L’Aquili.

Mamy nadzieję, że dołączycie do naszej misji (i przygody) stworzenia najpełniejszego trówymiarowego odzwierciedlenia naszej planety.

Udanego modelowania!

Nadal szukamy wsparcia w walce ze spamem, ale tym razem wyjatkowo nie mamy zamiaru podkreślać, jak ważne dla nas są raporty użytkowników. Oczywiście nadal analizujemy i wyciągamy wnioski ze zgłoszeń spamu, jednak dzisiaj chcielibyśmy zareklamować inną formę ulepszania wyszukiwarki Google: może i Ty miał(a)byś ochotę dołaczyć do naszego zespołu i własnoręcznie zwalczać spam w wynikach wyszukiwania?
Nadal szukamy wsparcia w walce ze spamem, ale tym razem wyjatkowo nie mamy zamiaru podkreślać, jak ważne dla nas są raporty użytkowników. Oczywiście nadal analizujemy i wyciągamy wnioski ze zgłoszeń spamu, jednak dzisiaj chcielibyśmy zareklamować inną formę ulepszania wyszukiwarki Google: może i Ty miał(a)byś ochotę dołaczyć do naszego zespołu i własnoręcznie zwalczać spam w wynikach wyszukiwania?

Oto czego oczekujemy od zainteresowanych kandydatów: ukończone studia wyższe, otwarty umysł oraz zdolność do współpracy w międzynarodowym zespole. Zaglądanie do kodu źródłowego nie powinno być Ci obce. Powinieneś/powinnaś interesować się zarówno internetem, jak i technologią wyszukiwarek. Koniecznie wymagane są pasja dla wspierania treści wysokiej jakości oraz antypatia do spamu. Zdolności takie jak gra w piłkarzyki czy na konsoli PlayStation są mile widziane.

Ujęcie z naszego biura w Dublinie

Zainteresowani mogą podążyć za tym linkiem w celu zgłebienia informacji na temat naszej oferty. Obiecujący kandydaci z pewnością znajdą metodę żeby skontaktować się z działem rekrutacji bezpośrednio przez email.


Przez ostatnich parę miesięcy koncentrowaliśmy nasze wysiłki aby zwiększyć widoczność witryn wysokiej jakości (artykuł po angielsku) dla naszych użytkowników. W tym kontekście wdrożyliśmy algorytm popularnie nazywany Panda dla wszystkich angielskojęzycznych fraz ...
Przez ostatnich parę miesięcy koncentrowaliśmy nasze wysiłki aby zwiększyć widoczność witryn wysokiej jakości (artykuł po angielsku) dla naszych użytkowników. W tym kontekście wdrożyliśmy algorytm popularnie nazywany Panda dla wszystkich angielskojęzycznych fraz (artykuł po angielsku). Dzisiaj wdrażamy te same ulepszenia dla fraz w wielu innych językach. Rezultaty naszych badań i analizy danych pokazują, że ta zmiana pozytywnie wpłynie na jakość wyników wyszukiwania. Panda spotyka się też z pozytywną reakcją użytkowników.

W przypadku większości języków zmiany dotyczyć będą średnio 6-9% zapytań w stopniu, który może być zauważalny dla użytkowników. To znacznie mniej niż podczas pierwszego wprowadzenia Pandy, które dotknęło prawie 12% angielskojęzycznych zapytań. Obecnie wdrażamy zmiany dla wszystkich języków poza chińskim, japońskim oraz koreańskim, nad którymi nadal trwają prace.

Dla webmasterów, którzy odnoszą wrażenie że nowy algorytm wpływa na widoczność ich witryn w wynikach wyszukiwania Google oferujemy porady w jaki sposób należy budować witryny dobrej jakości (artykuł po angielsku). Ponadto jak zawsze zapraszamy na forum pomocy Google dla webmasterów i zachęcamy do brania udziału w dyskusji. Będziemy nadal pracować z myślą o naszych użytkownikach i dostarczaniu im jak najtrafniejszych wyników wyszukiwania.

Ulica Piotrkowska w Łodzi głosem internautów otrzymała status polskiej wizytówki Street View.

Z tej okazji dzisiaj w Łodzi odbyło się spotkanie, w ramach którego mieszkańcy miasta mogli dowiedzieć się na temat historii ulicy Piotrkowskiej, porozmawiać z przedstawicielami urzędu miasta i Panią Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską oraz obejrzeć rower i samochód Street View.
Ulica Piotrkowska w Łodzi głosem internautów otrzymała status polskiej wizytówki Street View.

Z tej okazji dzisiaj w Łodzi odbyło się spotkanie, w ramach którego mieszkańcy miasta mogli dowiedzieć się na temat historii ulicy Piotrkowskiej, porozmawiać z przedstawicielami urzędu miasta i Panią Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską oraz obejrzeć rower i samochód Street View.

Na spotkaniu ogłosiliśmy też, że poza ulicą Piotrkowską, ekipa Street View będzie fotografować także inne ulice w obrębie Łodzi.

Jak wyglądał spotkanie w Łodzi możecie obejrzeć na poniższych zdjęciach:


Pani Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska odbiera dyplom od Agaty Wacławik-Wejman z Google Polska, obok Pan Ryszard Bonisławski, Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej Miasta Łodzi



Dużym zainteresowaniem Łodzian cieszyły się specjalne regionalne wersje naklejki Google Street View



Prezydent Łodzi na rowerze Google Street View




Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem dziennikarzy

Dziękujemy! Zdjęcia z Łodzi na Mapach Google będziecie mogli oglądać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Kilka tygodni temu ogłosiliśmy, że nasza nowa usługa Instant Pages będzie dostępna dla użytkowników Chrome w wersji beta. Dzisiaj z radością informujemy, że Instant Pages znalazło się w najnowszej ...
Kilka tygodni temu ogłosiliśmy, że nasza nowa usługa Instant Pages będzie dostępna dla użytkowników Chrome w wersji beta. Dzisiaj z radością informujemy, że Instant Pages znalazło się w najnowszej stabilnej wersji Chrome. Teraz niektóre rezultaty z wyników wyszukiwania Google, będą się wgrywać znacznie szybciej niż dotychczas. O ile szybciej? Najlepiej pokazuje to poniższy film:



Kolejną nowością jest podgląd wydruku dostępny dla użytkowników stabilnej wersji Chrome dla Windows i Linuxa (dla użytkowników Maca już za chwilę). Wiele osób już od dłuższego czasy pytało o podgląd wydruku w Chrome, chcieliśmy by działał on sprawnie, dlatego bazuje on na naszym szybkim podglądzie PDF oraz łatwiej w użyciu opcji "drukuj do PDF". Dziękujemy za Waszą cierpliwość przy wprowadzaniu tej funkcji.

Poza wprowadzaniem nowych funkcji do Chrome, nadal pracujemy nad udoskonaleniem już istniejących. Omnibox, czyli połączenie paska wyszukiwania i paska adresu, stało się w ostatniej wersji jeszcze sprytniejsze, ułatwiając wybór wcześniej otwieranych stron. Wystarczy wpisać fragment adresu lub nazwę odwiedzanej strony, a w rozwijanym polu pojawią się strony z historii przeglądania.