Czy mapy Twojej okolicy są dokładne? Czy ostatnio zostało otwarte nowe boisko, plac zabaw, ścieżka rowerowa, których nie ma na mapach?

Lubisz piesze wycieczki i spacery? Co weekend wyruszasz na rowerowe wyprawy? Jeździsz samochodem i korzystasz z nawigacji? Zauważyłeś, że w okolicy pojawiło się nowe boisko czy plac zabaw? A może właśnie otworzyłeś własny sklep i zastanawiasz się, jak ułatwić klientom dojście do niego? Wejdż na Mapy Google i sprawdź, czy Twoja zmieniająca się okolica jest dobrze odwzorowana na mapach i pomóż jej zaistnieć ...
Czy mapy Twojej okolicy są dokładne? Czy ostatnio zostało otwarte nowe boisko, plac zabaw, ścieżka rowerowa, których nie ma na mapach?

Lubisz piesze wycieczki i spacery? Co weekend wyruszasz na rowerowe wyprawy? Jeździsz samochodem i korzystasz z nawigacji? Zauważyłeś, że w okolicy pojawiło się nowe boisko czy plac zabaw? A może właśnie otworzyłeś własny sklep i zastanawiasz się, jak ułatwić klientom dojście do niego? Wejdż na Mapy Google i sprawdź, czy Twoja zmieniająca się okolica jest dobrze odwzorowana na mapach i pomóż jej zaistnieć!

Dzisiaj rusza Mapathon 2013, ogólnopolski konkurs mapowania, w którym może wziąć udział każdy mieszkaniec Polski. Waszym zadaniem jest dodawanie jak największej liczby nowych obiektów i zmian na mapach, np. lokalnych dróg, ścieżek rowerowych, placów zabaw, szpitali, boisk i wielu innych. Ci z Was, którzy dodadzą najwięcej zatwierdzonych zmian otrzymają nagrody - dla najlepszych m.in. smartfony i tablety z serii Nexus.



Zmiany możecie dodawać korzystając z Kreatora Map Google, łatwego w obsłudze narzędzia, które pozwala w prosty i szybki sposób dodawać szczegółowe informacje do Map Google. Korzystając z Kreatora możecie wybrać określony obszar na Mapach Google i dodać nowe informacje na jego temat w oparciu o własną wiedzę lub w odniesieniu do zdjęć satelitarnych na Mapach Google. Po weryfikacji przesłanych danych, zmiany będą widoczne na Mapach Google, w Google Earth oraz w mobilnej wersji Map Google, dokładnie odzwierciedlając okolicę.


Konkurs startuje dzisiaj i potrwa do 21 sierpnia. Aby wziąć w nim udział wejdźcie na stronę g.co/MapaPolski2013 .

Znasz? Zaznacz!

Interesują Was konkursy programistyczne? Lubicie spotykać fajnych ludzi z tą samą pasją, a przy okazji zdobywać nagrody? Jeśli tak, to Escape from /dev/null jest dla Was. Po sukcesie pierwszej edycji /dev/null w Szwecji, zapraszamy Was do wzięcia udziału w drugiej odsłonie konkursu, który odbędzie się 14 września w naszym biurze w Krakowie.
Interesują Was konkursy programistyczne? Lubicie spotykać fajnych ludzi z tą samą pasją, a przy okazji zdobywać nagrody? Jeśli tak, to Escape from /dev/null jest dla Was. Po sukcesie pierwszej edycji /dev/null w Szwecji, zapraszamy Was do wzięcia udziału w drugiej odsłonie konkursu, który odbędzie się 14 września w naszym biurze w Krakowie.

Escape from /dev/null to gra planszowa typu science-fiction lub fantasy, w której będziecie mogli uczestniczyć w czasie kodowania. Przez cały dzień zespoły będą grać i konkurować ze sobą, aby stworzyć działający kod przy użyciu API.
Tak wyglądało spotkanie Escape from dev/null w Sztokholmie.

Nieważne czy jesteście programistami, inżynierami, studentami czy zawodowcami - zapraszamy Was serdecznie. Napoje oraz przekąski będę czekały a Wy stawicie czoła programistycznemu wyzwaniu i będziecie mieć szansę wygrania nagród od Google.

Możecie dowiedzieć się więcej na temat konkursu i zarejestrować się pod tym adresem. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona, więc śpieszcie się z rezerwacją.

Wieża Eiffela została otwarta dla zwiedzających w 1889 r. i od tamtego czasu odwiedziło ją 250 mln osób. Ta najwyższa konstrukcja świata przez ponad 40 lat. (dzisiaj ten tytuł należy do ...
Wieża Eiffela została otwarta dla zwiedzających w 1889 r. i od tamtego czasu odwiedziło ją 250 mln osób. Ta najwyższa konstrukcja świata przez ponad 40 lat. (dzisiaj ten tytuł należy do Burdż Chalifa w Dubaju), pozostaje też najpopularniejszym zabytkiem świata. Jednak, aż do dzisiaj, nie każdy mógł ją odwiedzić. Jeśli kiedyś zastanawiałeś się jak wygląda Paryż z ponad 300 m lub chcesz dowiedzieć się więcej o historii wieży, to teraz masz ku temu świetną okazję.

Google Cultural Institute i Stowarzyszenie Wieży Eiffela wspólnie stworzyły trzy interaktywne wystawy online, które łączą niesamowite materiały historyczne z najnowszą technologią. Zespół Street View przy użyciu wózka Trolley (skonstruowanego specjalnie z myślą o muzeach i zabytkach), wykonał zdjęcia panoramiczne 360 stopni z kilku pięter wieży, które przedstawiają to, co rocznie ogląda ponad 7 mln odwiedzających.



Współcześnie wykonane zdjęcia Street View uzupełniają listę ponad 50 grafik, projektów, grawerunków i zdjęć przedstawiających historię Wieży Eiffela i jej wpływ na społeczeństwo końca XIX wieku. Niektóre z zamieszczonych materiałów są rzadkie i bardzo cenne, jak np. nagranie głosu Gustve'a Eiffel'a zarejestrowane przez Thomasa Edisona.

Pierwsza wystawa opowiada historię powstania Wieży Eiffela - od pierwszego pomysłu do realizacji. W ramach drugiej wystawy możecie śledzić konstrukcję wieży, a trzecia wystawa dotyczy inauguracji i pierwszych odwiedzających - od zdjęć osób podziwiających widoki Paryża pierwszego dnia, aż po dzisiejsze zdjęcia Street View wykonane m.in. w biurze Gustava Eiffela na ostatnim piętrze. Czy wiedzieliście, że podczas Wystawy Światowej w 1889 r., nie działały jeszcze windy, a 12 tys. osób codziennie pokonywało ponad 1710 stopni by dotrzeć na szczyt wieży?


Jeśli nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić Wieży Eiffela, lub jeśli chcecie odkryć ją na nowo, unikając przepychania się z dziesiątkami odwiedzających, zajrzyjcie na naszą witrynę i odkryjcie jeden z najbardziej znanych cudów świata stworzonych przez człowieka.

Tego lata regularnie publikujemy na naszym blogu porady dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Ważne, by wiedzieć jak pozostać bezpiecznym w sieci, dlatego stworzyliśmy serwis Warto wiedzieć, gdzie znajdziecie wskazówki dotyczące bezpiecznego i świadomego korzystania z sieci.
...
Tego lata regularnie publikujemy na naszym blogu porady dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Ważne, by wiedzieć jak pozostać bezpiecznym w sieci, dlatego stworzyliśmy serwis Warto wiedzieć, gdzie znajdziecie wskazówki dotyczące bezpiecznego i świadomego korzystania z sieci.

Nadeszło lato, dzieci wróciły ze szkoły, to dobry moment, by wspólnie, w rodzinnym gronie eksplorować to, co ma do zafoerowania internet - od poznania odpowiedzi na pytanie dlaczego świetliki świecą do wspólnego grania online. Jednak mimo tego, że w sieci jest dużo treści rozrywkowych i edukacyjnych, jest także sporo takich, przed którymi chciałabym uchronić swoje dzieci. Google stworzył wiele narzędzi dla rodziców, których mogą oni użyć, by treści, których raczej nie chcą oglądać, nie pojawiały się na domowym komputerze. Włączenie ich zajmuje mniej niż 5 minut. Postępując według poniższych wskazówek, możecie sprawić by wyniki wyszukiwania były tego lata bardziej przyjazne rodzinie.

1. Włącz filtr SafeSearch w wyszukiwarce Google

Włączenie filtra SafeSearch jest prostym sposobem by pomóc ukryć zdjęcia, rezultaty i i filmy wideo przeznaczone tylko dla dorosłych. To rozwiązanie jest szczególnie pomocne, jeśli martwisz się o treści jakie mogą się pojawić na domowym komputerze rodzinnym i łatwo je włączyć. Wystarczy odwiedzić stronę ustawień wyszukiwarki Google, przejdź do sekcji Filtry SafeSearch i zaznacz opcję by odfiltrować treści dla dorosłych z wyników wyszukiwania Google. Te ustawienia będą działały w przypadku każdego wyszukiwania za pomocą tej konkretnej przeglądarki na tym samym komputerze. Jeśli korzystasz z kilku przeglądarek, to filtr SafeSearch możesz włączyć oddzielnie w każdej z nich.


Możesz włączyć lub wyłączyć filtr SafeSearch w Ustawieniach wyszukiwania.

2. Zapisz i zablokuj swoje ustawienia

Po zmianie ustawień, upewnij się, że wybrałeś opcję Zapisz na dole strony. Jeśli jesteś zalogowany do swojego Konta Google, możesz także zablokować filtr SafeSearch by inni nie mogli zmienić Twoich ustawień, w tym celu wybierz opcję “Zablokuj Filtr SafeSearch”, teraz zmian w ustawieniach może dokonać tylko osoba z daymi dostępowymi do Twojego konta Google. Chociaż żaden filtr nie jest w 100% skuteczny, z włączonym SafeSearch możesz czuć się znacznie bardziej komfortowo przeglądając sieć z rodziną.

3. Włącz Tryb Bezpieczny w YouTube

Tryb Bezpieczny w YouTube pomaga Tobie i rodzinie unikać pokazywania filmów, które mogą być OK, jeśli chodzi o Wytyczne dla Społeczności YouTube, jednak możesz nie chcieć by pojawiały się na Twoim komputerze. Włączenie Trybu Bezpiecznego w YouTube to jedna prosta czynność - przejdź do dolnej części strony YouTube, a następnie użyj przycisku “Bezpieczeństwo”, teraz możesz zmienić swoje preferencje dotyczące bezpieczeństwa.


Kliknij w przycisk “Bezpieczeństwo” znajdujący się w dolnej części każdej strony YouTube, by zmienić swoje preferencje.

4. Zapisz swoje ustawienia Trybu Bezpiecznego

Podobnie jak w wypadku filtru SafeSearch w wyszukiwarce, możesz zalogować się do swojego konta Google i zablokować ustawienia Trybu Bezpiecznego YouTube w każdej ze swoich przeglądarek. Zostaną zablokowane treści dla dorosłych i nie będą się pojawiać w wynikach wyszukiwania wideo, w filmach powiązanych, w listach odtwarzania i innych miejscach. Tryb Bezpieczny YouTube pomaga też ukryć kontrowersyjne komentarze.

5. Włącz filtr SafeSearch na urządzeniach przenośnych

Poza przeglądarką dekstopową, filtr SafeSearch jest dostępny na telefonach i innych urządzeniach mobilnych. Możesz go włączyć, otwierając przeglądarkę w swoim urządzeniu mobilnym i odwiedzając witrynę google.com/preferences, a następnie przejdź do sekcji filtrów SafeSearch by wybrać poziom zabezpieczeń jaki Cię interesuje, nie zapomnij wybrać opcji “zapisz”.

By uruchomić filtr SafeSearch w mobilnej wersji aplikacji YouTube, otwórz Ustawienia, następie wyszukiwanie i wybierz odpowiednie ustawienie w sekcji “filtry SafeSerch”.

Pozytywne i bezpieczne korzystanie z Google jest ważne zarówno dla Ciebie jak i dla nas. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z rodzicami i ekspertami nad tworzeniem bezpłatnych i łatwych w użyciu narzędzi, pozwalających bezpiecznie przeglądać sieć Twojej rodzinie. Jeśli interesuje Cię jeszcze więcej tego typu narzędzi, odwiedź naszą witrynę Warto Wiedzieć i zaglądaj na naszego bloga po kolejne wskazówki dotyczące prywatności i bezpieczeństwa.

Dzisiaj udostępniamy nowe Mapy Google dla smartfonów i tabletów z Androidem, nowa wersja niebawem pojawi się także na iPady i iPhone'y. Nowe Mapy czynią odkrywanie miejsc w okolicy i dotarcie do miejsc, na których Wam zależy, łatwiejszym i szybszym. Aplikacja jest sukcesywnie udostępniana w ...
Dzisiaj udostępniamy nowe Mapy Google dla smartfonów i tabletów z Androidem, nowa wersja niebawem pojawi się także na iPady i iPhone'y. Nowe Mapy czynią odkrywanie miejsc w okolicy i dotarcie do miejsc, na których Wam zależy, łatwiejszym i szybszym. Aplikacja jest sukcesywnie udostępniana w Google Play, a niebawem będzie dostępna także w App Store.

Nowe Mapy Google dla Androida bazują na nowym wyglądzie, który wprowadziliśmy w aplikacji dla iPhone'a w grudniu ubiegłego roku i zawierają wiele ulepszeń w stosunku do tamtej wersji, zwłaszcza w obrębie wyszukiwania i nawigacji. To także pierwsza dedykowana aplikacja dla tabletów z Androidem i dla iPadów. Żegnamy się także z usługą Latitude i dokonujemy zmian w funkcjach offline i Moje Mapy, więcej informacji na ten temat znajdziecie poniżej.

Na początek kilka najważniejszych nowości:

Eksploracja: Umożliwia szybkie i łatwe wizualne odnajdywanie nowych miejsc, nawet bez pisania. Wystarczy wybrać okno wyszukiwania, by zobaczyć karty dotyczące najlepszych restauracji, hoteli czy sklepów.
Rozserzona nawigacja: Nowe Mapy Google powiadomią Cię, gdy pojawi się nowa, lepsza trasa alternatywna, umożliwiająca szybsze dotarcie do celu.
Zaprojektowane dla tabletów: nowy projekt w pełni wykorzystuje duże ekrany tabletów z Androidem i iPadów, by nawet siedząc na kanapie, odkrywanie świata było przyjemniejsze.


Oceny: nowy pięciogwiazdkowy system ocen jest bardziej intuicyjny, a w wybraniu najlepszego miejsca pomogą rekomendacje znajomych.
Istotną zmianą jest też wyłączenie usługi Latitude i możliwości meldowania, które nie są dostępne w nowej aplikacji, a w starych wersjach zostaną wyłączone. Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy z Was nadal chcą widzieć swoich znajomych i rodzinę na Mapach, dlatego dodaliśmy możliwość meldowania się i dzielenia lokalizacją w aplikacji Google+ dla Androida. Więcej informacji na temat Latitude i meldowania znajdziecie w Centrum Pomocy.

Funkcja mapy offline także nie jest dostępna. Zamiast niej stworzyliśmy nowy sposób zapisania mapy okolicy, wystarczy wpisać "OK Maps" do okna wyszukiwania, by zapisać obszar, który jest pokazywany na ekranie. Nie jest także dostępna funkcja "Moje Mapy", będziecie ją mogli jednak znaleźć w następnych wersjach aplikacji. Ci z Was, którzy chcą stworzyć własne mapy, mogą skorzystać z Maps Engine Lite na komputerze.

Coraz więcej z nas korzysta z tabletów i smartfonów, użyteczne informacje, to nie tylko to czego potrzebujemy, ale gdzie możemy to znaleźć. Dzisiejsza aktualizacja to ekscytujący krok dla Map Google, taki, który mamy nadzieję, pomoże Wam odkrywać i poznawać miejsca, do których chcecie się udać.

Ten post jest drugim z serii wpisów dotyczących prywatności i bezpieczeństwa, które pomogą Wam bezpiecznie i świadomie korzystać z sieci. Prywatność i bezpieczeństwo to tematy ważne zarówno dla nas jak i dla Was. Mamy nadzieję, że te wpisy pomogą Wam poznać jakie możliwości kontroli nad swoimi informacjami w sieci. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa i prywatności sieci znajdziecie w naszej witrynie Warto Wiedzieć. ...
Ten post jest drugim z serii wpisów dotyczących prywatności i bezpieczeństwa, które pomogą Wam bezpiecznie i świadomie korzystać z sieci. Prywatność i bezpieczeństwo to tematy ważne zarówno dla nas jak i dla Was. Mamy nadzieję, że te wpisy pomogą Wam poznać jakie możliwości kontroli nad swoimi informacjami w sieci. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa i prywatności sieci znajdziecie w naszej witrynie Warto Wiedzieć.

Ponad ¼ internautów na całym świecie używa w domu WiFi by łączyć się z internetem, jednak wielu nie wie jak zabezpieczyć swoją domową sieć lub dlaczego jest to ważne. Najlepiej jest pomyśleć o swojej sieci WiFi jak o drzwiach wejściowych do własnego mieszkania: zarówno sieć WiFi jak i drzwi potrzebują solidnego zamka by zapewnić bezpieczeństwo.

Kiedy dane są przesyłane przez niezabezpieczoną sieć WiFi, informacje, które wysyłasz lub odbierasz, mogą zostać przechwycone przez kogoś znajdującego się w pobliżu. Co więcej, twoi sąsiedzi mogą korzystać z twojej sieci by łączyć się z internetem, co może znacznie obniżyć prędkość połączenia. Zabezpieczenie sieci pomoże w ochronie Twoich informacji gdy łączysz się bezprzewodowo, może też pomóc chronić urządzenia, które są przyłączone do Twojej sieci.

Jeśli interesuje Cię poprawa bezpieczeństwa domowej sieci WiFi, zastosuj się do poniższych wskazówek:

1. Sprawdź jaki rodzaj zabezpieczeń WiFi już masz włączony.

Czy twoi znajomi muszą podać hasło, gdy są u Ciebie w domu i po raz pierwszy chcą się podłączyć do Twojej sieci WiFi? Jeśli nie, to znaczy, że Twoja sieć WiFi nie jest tak bezpieczna jak mogłaby być. Nawet jeśli muszą podać hasło, to jest kilka metod zabezpieczenia sieci i niektóre są lepsze od innych. Sprawdź jakie zabezpieczenia domowej sieci WiFi masz włączone w ustawieniach swojej sieci WiFi. Sieć może być niezabezpieczona lub zabezpieczona z protokołem bezpieczeństwa WEP, WPA lub WPA2. WEP jest najstarszy i słabo zabezpiecza sieć. WPA jest lepsze niż WEP, jednak najlepszy wybór to WPA2.

2. Zmień ustawienia zabezpieczeń sieci na WPA2.

Twój router bezprzewodowy to urządzenie, które tworzy sieć WiFi. Jeśli nie jest ona zabezpieczona WPA2, musisz dostać się do ustawień routera, by dokonać niezbędnej zmiany. Możesz sprawdzić w instrukcji routera jak dostać się do jego ustawień lub poszukać instrukcji online do konkretnego modelu. Każde urządzenie ze znakiem WiFi sprzedawane po 2006 r. powinno wspierać WPA2. Jeśli Twój router jest starszy, to sugerujemy kupić nowszy model obsługujący WPA2. To bezpieczniejsze, a połączenie może być szybsze.

3. Stwórz silne hasło dla swojej sieci WiFi.

Aby zabezpieczyć swoją sieć WPA2 potrzebujesz stworzyć hasło. Ważne by wybrać silne hasło, które jest długą kombinacją cyfr, liter i symboli, takiej której inni nie mogą odgadnąć. Ponieważ znajdujesz się w swojej prywatnej przestrzeni, możesz zapisać hasło na kartce by go nie zapomnieć i trzymać ją w bezpiecznym miejscu. Hasło może się także przydać, gdy wpadną do Ciebie znajomi i będą chcieli się połączyć z internetem poprzez Twoją sieć. Tak jak nie dałbyś kluczy do domu nieznajomemu, tak samo hasło WiFi powinieneś przekazać tylko osobom, którym ufasz.

4. Zabezpiecz także swój router, by nikt nie mógł zmienić ustawień.

Twój router potrzebuje innego hasła, oddzielnego od tego, którym zabezpieczasz swoją sieć. Routery najczęściej mają wyłączone hasło, a jeśli jakieś jest to zwykłe domyślne hasło, które znają cyberprzestępcy. Jeśli nie zmienisz swojego hasła do routera, kryminalści na całym świecie będą mogli łatwo zaatakować Twoją sieć, przechwycić dane w niej udostępniane i mieć dostęp do podłączonych do niej komputerów. Zachowaj hasło dla siebie i niech będzie ono inne niż to do sieci WiFi (punkt 3.). Jeśli hasła te będą takie same, to każdy kto ma hasło do sieci WiFi, będzie mógł także zmienić ustawienia routera.

5. Jeśli potrzebujesz pomocy, zajrzyj do instrukcji.

Jeśli zgubiłeś instrukcję do routera, wpisz do wyszukiwarki nazwę modelu - w wielu wypadkach potrzebne informacje znajdziesz online. W innym wypadku skontaktuj się z dostawca internetu, który dostarczył router lub z producentem sprzętu.

Polecamy też film wideo poniżej:



Po więcej informacji jak chronić siebie i rodzinę online zapraszamy do serwisu Warto Wiedzieć i do kolejnych wpisów z tej serii, które będziecie mogli przeczytać na naszym blogu.