Oprócz wspomnianego fryzyjskiego, Tłumacz Google uruchomił niedawno dwanaście nowych języków: amharski, korsykański, kirgiski, hawajski, kurdyjski, luksemburski, samoański, szkocki, shona, sindhi, paszto i xhosa. Jeśli chcecie zobaczyć pełną listę języków Tłumacza Google kliknijcie ...


Amharski, fryzyjski, samoański i xhosa - to tylko niektóre z języków, które zostały ostatnio dodane do Tłumacza Google. Już 21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji chcemy pokazać Wam jak staramy się chronić różnorodność językową, a także zaprosić Was do przyłączenia się do internetowej Społeczności Tłumacza Google, złożonej z ponad miliona internautów, która ułatwia ludziom na całym świecie komunikację w ich ojczystych językach.

Kiedy w 2006 roku rozpoczęliśmy przygodę z Tłumaczem, obsługiwał on tylko cztery języki - angielski, arabski, chiński i rosyjski. Dzisiaj, niemal 10 lat później, jest ich aż 103! (to aż 99% języków spośród wszystkich, którymi posługują się internauci na całym świecie!). Oprócz tak popularnych języków jak hiszpański czy angielski (w obu językach mówi ok. 10% ludności), Tłumacz zna również np. język telugu, którym w Indiach posługuje się aż 70 milionów osób, czy ostatnio dodany do listy języków - fryzyjski, w którym porozumiewa się ok. 700 tysięcy mieszkańców Holandii, Niemiec i Danii.





Oprócz wspomnianego fryzyjskiego, Tłumacz Google uruchomił niedawno dwanaście nowych języków: amharski, korsykański, kirgiski, hawajski, kurdyjski, luksemburski, samoański, szkocki, shona, sindhi, paszto i xhosa. Jeśli chcecie zobaczyć pełną listę języków Tłumacza Google kliknijcie TUTAJ.

Z usługi Tłumacza możecie korzystać na niemal każdym urządzeniu mobilnym - co ciekawe, nie tylko na smartfonach, tabletach czy komputerach, ale również na smartwatchach! Ta prosta aplikacja pozwala na tłumaczenie przy użyciu klawiatury ale rozpoznaje również znaki napisane ręcznie, a nawet mowę, dzięki czemu możecie łatwo przeprowadzić dwujęzyczną konwersację z Waszymi zagranicznymi znajomymi.
Tłumacz Google błyskawicznie tłumaczy również obrazy przy użyciu aparatu. Wystarczy zrobić zdjęcie tekstu, by uzyskać tłumaczenie aż w 36 językach! Ostatnio wprowadziliśmy do Tłumacza kolejną funkcję, która pozwala na tłumaczenie wizualne w czasie rzeczywistym nawet bez robienia zdjęcia – aby ją przetestować wystarczy, że skierujecie aparat na wybrany fragment tekstu. Aplikacja natychmiast przetłumaczy tekst z języka angielskiego na 27 innych języków ( w tym polski), a także odwrotnie - z 27 języków na język angielski. Jeśli chcecie zobaczyć jak działa wizualne tłumaczenie w czasie rzeczywistym obejrzyjcie krótkie wideo.

Jeśli macie ochotę pomóc nam doskonalić jakość tłumaczeń dołączcie do Społeczności Tłumacza Google. Do tej pory, wspólnymi siłami Społeczność dokonała na całym świecie ponad 50 milionów tłumaczeń słów i wyrażeń - to między innymi dzięki niej każdego dnia ponad 500 milionów użytkowników tłumaczy ponad 100 miliardów słów!

 

Wyobraźcie sobie, że jedziecie samochodem na bardzo ważne spotkanie, a lampka kontrolna wskazująca na niski poziom benzyny świeci się już od dłuższego czasu. Co robicie? Po pierwsze, przekierowujecie Mapy Google na inną trasę tak, by znaleźć najbliższą stację benzynową. Po dotarciu na miejsce, zatankowaniu, zapłaceniu i ponownym wpisaniu trasy w Mapy orientujecie się, że minęło co najmniej piętnaście minut i jesteście już naprawdę bardzo spóźnieni. Teraz tego typu operacja będzie znacznie łatwiejsza i szybsza.
Wyobraźcie sobie, że jedziecie samochodem na bardzo ważne spotkanie, a lampka kontrolna wskazująca na niski poziom benzyny świeci się już od dłuższego czasu. Co robicie? Po pierwsze, przekierowujecie Mapy Google na inną trasę tak, by znaleźć najbliższą stację benzynową. Po dotarciu na miejsce, zatankowaniu, zapłaceniu i ponownym wpisaniu trasy w Mapy orientujecie się, że minęło co najmniej piętnaście minut i jesteście już naprawdę bardzo spóźnieni. Teraz tego typu operacja będzie znacznie łatwiejsza i szybsza.
Prezentujemy Wam nową opcję w Mapach Google dla Androida, dzięki której Wasze kolejne awaryjne tankowanie odbędzie się znacznie sprawniej. Teraz możecie dodawać objazdy i poszukiwać nowych miejsc bez konieczności wyłączania dotychczasowej nawigacji.

Kiedy będziecie jechać samochodem z włączoną nawigacją i odbierzecie telefon z prośbą o zrobienie po drodze małych zakupów lub będziecie chcieli zatrzymać się na chwilę w przydrożnej restauracji, wystarczy, że dotkniecie symbolu lupy w prawym górnym rogu ekranu. Ukaże Wam się wtedy rozwijane menu z wieloma przydatnymi podpowiedziami np. gdzie jest najbliższa stacja benzynowa, restauracja, czy sklep spożywczy. Oprócz tego, możecie zawsze zmienić trasę tak, by po drodze podjechać jeszcze do Waszej ulubionej kawiarni czy dowolnego innego miejsca. Wystarczy, że klikniecie na ikonkę wyszukiwania lub użyjecie opcji wyszukiwania głosowego.

Funkcja szukania w trakcie podróży będzie dostępna dla wszystkich polskich użytkowników Map Google na Androida w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Niezależnie od tego, czy musicie zatankować, zapomnieliście o zrobieniu zakupów lub macie ochotę na kawę, Mapy Google zawsze Wam pomogą i ułatwią poszukiwania.

Bezpieczeństwo Waszych danych w sieci to dla nas priorytet. Dlatego też nieustannie pracujemy nad tym, by były one jak najlepiej chronione. Pamiętajcie jednak, że i Wy możecie skorzystać z wielu prostych sposobów, by je zabezpieczyć.
Bezpieczeństwo Waszych danych w sieci to dla nas priorytet. Dlatego też nieustannie pracujemy nad tym, by były one jak najlepiej chronione. Pamiętajcie jednak, że i Wy możecie skorzystać z wielu prostych sposobów, by je zabezpieczyć.

Już dziś przejdźcie test sprawdzania bezpieczeństwa, który zajmuje zaledwie kilka minut! To właśnie w tym miejscu możecie wzmocnić ustawienia Waszych haseł, sprawdzić jakie urządzenia są podłączone do Waszych kont, a także dodać numer telefonu, który pomoże Wam odzyskać hasło do konta jeśli z jakiegoś powodu zostanie zablokowane.

Dla każdej osoby, która ukończy test do 11 lutego mamy niespodziankę - dodatkowe 2GB na Dysku Google za darmo i na stałe!



Przygotowaliśmy dla Was także kilka wskazówek, dzięki którym sami będziecie mogli zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa Waszych danych w internecie:
  1. Stwórzcie hasło, którego nie złamią hakerzy. Im dłuższe hasło, tym trudniejsze do odgadnięcia dla hakera, dlatego oprócz samych liter, warto w nim zastosować także cyfry i symbole oraz pomieszać duże znaki z małymi. Nie powinno się używać haseł łatwych do zgadnięcia, takich jak “123456”, “hasło” lub ciąg znaków klawiaturowych.
  2. Zwiększcie swoje bezpieczeństwo dzięki dwuetapowej weryfikacji. Polega ona na połączeniu czegoś co znamy (hasła) z czymś co mamy (czyli telefonem). Po włączeniu dwuetapowej weryfikacji Google prześle na telefon specjalny kod niezbędny do zalogowania się. Dzięki temu, nikt nie będzie w stanie logować się na Wasze konto bez podania dodatkowego kodu, nawet jeśli będzie miał dostęp do Waszego loginu i hasła. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć na google.com/2step .
  3. Poświęćcie 2 minuty na Kontrolę Bezpieczeństwa Konta. Zabezpieczcie swoje konta poprzez aktualizację ustawień bezpieczeństwa. W tym celu zalogujcie się na swoje konto Google. Następnie kliknijcie na imię lub zdjęcie w górnym prawym rogu i wybierzcie Moje Konto. Następnie wybierzcie Sprawdzanie Zabezpieczeń i Rozpocznij. Możecie też po prostu odwiedzić stronę myaccount.google.com .
  4. Pozwólcie przeglądarce pilnować Waszych haseł. Jeśli na każdej stronie i na każdym koncie używacie tego samego loginu i hasła, w przypadku włamania na jedno z nich, istnieje duże prawdopodobieństwo, że haker włamie się również na pozostałe. Warto zatem używać różnych haseł. Jeśli macie problem z zapamiętaniem ich - pozwólcie, by przeglądarka Chrome robiła to za Was!
  5. Znajdźcie zgubiony telefon. Jeśli zgubicie telefon, możecie skorzystać z pomocy Menadżera Urządzeń Android, który potrafi wskazać przybliżoną lokalizację urządzenia na mapie, a także ustalić kiedy ostatnio było używane.
  6. Zablokujcie zdalnie telefon, niezależnie od tego, gdzie go zostawiliście. Jeśli nie macie przy sobie telefonu, a chcecie go zabezpieczyć zanim wpadnie w niepowołane ręce - możecie skorzystać z opcji zdalnego zablokowania, namierzenia lub zadzwonienia na Wasz numer. W najnowszych wersjach Androida, wystarczy otworzyć Ustawienia Google z listy aplikacji, a następnie wybrać Bezpieczeństwo.
  7. Chrońcie telefon przed ciekawskimi spojrzeniami. Wasze prywatne informacje powinny właśnie takie pozostać, dlatego nie zapomnijcie zabezpieczyć telefon PINem, hasłem lub wzorem odblokowania ekranu. Co ciekawe, oprócz wspomnianych zabezpieczeń, możecie chronić telefon także za pomocą rysów twarzy!
  8. Dowiedzcie się, jakie informacje o Was widoczne są w internecie. Funkcja Me on the Web pomoże Wam zrozumieć i ustalić jakie wyniki wyszukiwania otrzymują ludzie wpisujący Wasze nazwisko w wyszukiwarkę Google. Możecie także ustawić sobie Alert, który powiadomi Was za każdym razem, gdy informacje o Was pojawią się w Internecie. Aby skorzystać z narzędzia wejdźcie na stronę Alertów Google: google.pl/alerts .
  9. Zarządzajcie danymi przechowywanymi na Waszym koncie Google. Funkcja Panel Google pokazuje, jakie treści są przechowywane na Waszym koncie. Dzięki niej można także sprawdzić swoją ostatnią aktywność. Funkcja ta umożliwia swobodny dostęp do wszystkich danych, całej aktywności, a także usług takich jak Blogger, Kalendarz, Dokumenty, Google + i wiele innych. Znajdziecie ją pod adresem google.pl/dashboard
  10. Ustawcie filtr SafeSearch który pozwala na wyeliminowanie obraźliwych lub nieodpowiednich dla młodszych użytkowników wyników wyszukiwania. Aby go uruchomić, wejdźcie w Ustawienia Wyszukiwania. Następnie, kliknijcie Włącz filtr SafeSearch. Pamiętajcie, by zapisać ustawienia poprzez przycisk Zapisz na dole strony.

Jak jeszcze dbamy o Wasze bezpieczeństwo w sieci?

1. Szyfrowane połączenia
Gmail zawsze korzysta z zaszyfrowanych połączeń, jeśli więc korespondujecie z kimś, kto także używa Gmaila, zarówno wysyłane jak i odbierane wiadomości są zaszyfrowane i nikt nie będzie mógł podejrzeć ich treści. Nie zawsze tak jest, jeśli korespondujecie z użytkownikami innych usług pocztowych. Dbamy jednak o to, aby zapobiegać przypadkom podszywania się pod inne osoby i wysyłania e-maili z ich kont, dlatego wprowadzamy kolejne zabezpieczenia Waszych skrzynek pocztowych, które pozwolą Wam szybko zorientować się, czy wysyłanie lub odbieranie wiadomości od danej osoby jest bezpieczne i poinformują, że otrzymana wiadomość nie była szyfrowana albo domena nadawcy nie może być uwierzytelniona. Będą temu służyły ikonki w postaci złamanej kłódki lub znaku zapytania.



2. Nie pozwalamy na “złe” aplikacje

Każde urządzenie z oprogramowaniem Android jest zabezpieczone przed szkodliwymi aplikacjami, które wyłudzają informacje lub blokują smartfona i każą płacić za jego odblokowanie.

Google Play chroni Wasze Androidy przed wszystkimi aplikacjami, które nie są zgodne z zasadami Play. Co więcej, codziennie przeprowadzamy ponad 200 milionów skanów bezpieczeństwa wyszukujących wszelkich znaków zagrożeń.


3. Wyrzucamy szkodliwe reklamy
Złe reklamy to takie, które przekierowują użytkowników na strony, które czerpią z tego pieniądze. Są one zagrożeniem zarówno dla uczciwych przedsiębiorców jak i użytkowników ponieważ często niosą ze sobą ryzyko zawirusowania urządzenia mobilnego.

Dokładamy wszelkich starań, by wyeliminować złe reklamy z naszego systemu reklam, odciąć je od finansowania i utrudnić im zarabianie na rozpowszechnianiu złośliwego oprogramowania.


Mamy nadzieję, że teraz każdy z Was wie w jaki sposób dbamy o bezpieczeństwo Waszych danych w Internecie, a także jak możecie poprawić poziom zabezpieczenia swojego konta i danych online! I oczywiście nie zapomnijcie o przejściu testu sprawdzania bezpieczeństwa!