Ponad 2 mld urządzeń czyni z Androida największą platformą mobilną na świecie i przez ostatnie 9 lat pracowaliśmy nad bogatym zestawem narzędzi, frameworków i API, które pozwalają deweloperom na tworzenie kreatywnych rozwiązań dla użytkowników z całego świata. Dzisiaj udostępniamy ...
Ponad 2 mld urządzeń czyni z Androida największą platformą mobilną na świecie i przez ostatnie 9 lat pracowaliśmy nad bogatym zestawem narzędzi, frameworków i API, które pozwalają deweloperom na tworzenie kreatywnych rozwiązań dla użytkowników z całego świata. Dzisiaj udostępniamy wersję preview nowego zestawu narzędzi dla programistów (SDK), który nazywa się ARCore. Przynosi on rozwiązania Augmented Reality do obecny i przyszłych smartfonów opartych na Androidzie. Deweloperzy mogą zacząć eksperymentować z nim od dziś.



Przez ostatnie trzy lata rozwijaliśmy technologie leżące u podstaw mobilnego AR tworząc Tango, ARcore jest zbudowane w oparciu o te doświadczenia. Jednak nie potrzebuje żadnego dodatkowego sprzętu, a to znaczy, że może być skalowany na cały ekosystem Androida. ARCore będzie działał na milionach urządzeń, zaczynając od Pixela i Samsunga Galaxy S8, z wersją systemu Nougat 7.0 lub nowszymi. Naszym celem jest dostępność na 100 mln urządzeń, w momencie zakończenia wersji preview. Pracujemy z producentami takimi jak Samsung, Huawei, LG, ASUS i innymi, by było to możliwe przy zachowaniu odpowiedniego poziomu jakości i wydajności.

ARCore działa z technologiami Java/OpenGL, Unity i Unreal i koncentruje się na trzech elementach:
  • Śledzenie ruchu: używa aparatu urządzenia do obserwacji w pomieszczeniu punktów charakterystycznych i danych z sensora IMU. ARCore określa zarówno pozycję jak i orientację telefonu gdy ten się porusza. Dzięki temu obiekty wirtualne pozostają precyzyjnie umiejscowione.
  • Rozumienie środowiska: Dla obiektów AR powszechne jest umieszczenie na podłodze lub na stole. ARCore potrafi wykryć powierzchnie horyzontalne używając tych samych punktów charakterystycznych jak w wypadku śledzenia ruchu.
  • Oszacowanie oświetlenia: ARCore analizuje światło otoczenia w środowisku i pozwala deweloperom na oświetlenie wirtualnych obiektów w sposób odpowiadający ich otoczeniu, dzięki czemu ich wygląd staje się jeszcze bardziej realistyczny.

Wraz z ARCore inwestujemy w aplikacje i usługi, które będą dalej wspierać deweloperów w tworzeniu wspaniałych kreacji AR. Stworzyliśmy aplikacje Blocks i Tilt Brush, by każdy w łatwy sposób mógł tworzyć obiekty 3D do użytku w aplikacjach AR. Jak wspominaliśmy na konferencji I/O, pracujemy również nad usługą pozycjonującą Visual Positioning Service (VPS), która pozwoli na tworzenie doświadczeń AR znacznie wykraczających poza wyświetlanie obiektów na podłodze czy blacie. Uważamy też, że sieć Web będzie kluczowym elementem stanowiącym o przyszłości AR, dlatego udostępniamy prototypowe przeglądarki, by deweloperzy mogli eksperymentować z AR także i w ten sposób. Te prototypowe przeglądarki umożliwiają tworzenie stron internetowych wzbogaconych o AR i uruchamianie ich zarówno na Android/ARCore jak i iOS/ARkit.

ARCore to kolejny krok w udostępnieniu rozwiązań AR każdemu, więcej nowości będziemy mieli w dalszej części tego roku. Dajcie nam znać na GitHubie i sprawdźcie naszą nową stronę z prezentacjami eksperymentów AR, gdzie możecie zobaczyć co jest możliwe. Pokażcie nam co udało wam się stworzyć w mediach społecznościowych korzystając z hashtaga #ARCore, będziemy udostępniać niektóre z naszych ulubionych kreacji.





  • Nowy, przejrzysty wygląd: zaprojektowaliśmy biały nagłówek po to, aby treści wideo pozostały najlepiej widoczne. Ikonki nawigacji przesunęliśmy na dół ekranu, dzięki czemu łatwiej jest dosięgnąć do nich kciukiem. Dodaliśmy także nowe ikony Biblioteka i Konto, aby zapewnić Wam prosty dostęp do filmów, których szukacie.
YouTube już od 12 lat umożliwia użytkownikom z całego świata oglądanie i zamieszczanie własnych filmów na platformie. W momencie swojego powstania był zwykłą stroną internetową obsługującą tylko jeden format wideo, czyli 320x240 w proporcji 4:3. Dzisiaj YouTube pozwala Wam na oglądanie filmów SD, HD, 4K, 360, 3D, a także transmisji na żywo, na prawie wszystkich urządzeniach, które mają dostęp do internetu - komputerach, smartfonach, tabletach, telewizorach, konsolach do gier, a nawet zestawach VR.

Z myślą o Was zaprojektowaliśmy też aplikację mobilną czy usługi dające Wam nowe możliwości korzystania z serwisu, dzięki którym Wasi ulubieni twórcy są na wyciągnięcie ręki. Mówiąc najprościej, YouTube rozwinął się, i to bardzo. A to dopiero początek drogi. W ciągu ostatnich kilku miesięcy udostępniliśmy już wiele aktualizacji, a do końca tego roku będziemy przedstawiać kolejne. Kiedy ten proces dobiegnie końca, YouTube znajdzie się na nowym, wyższym poziomie funkcjonalności, a jego wygląd w wersji mobilnej i w przeglądarce będzie o wiele bardziej spójny.

Zacznijmy od aplikacji mobilnej YouTube, w której znajdziecie całą garść nowości:
  • Nowy, przejrzysty wygląd: zaprojektowaliśmy biały nagłówek po to, aby treści wideo pozostały najlepiej widoczne. Ikonki nawigacji przesunęliśmy na dół ekranu, dzięki czemu łatwiej jest dosięgnąć do nich kciukiem. Dodaliśmy także nowe ikony Biblioteka i Konto, aby zapewnić Wam prosty dostęp do filmów, których szukacie.
  • Filmy, które poruszają się razem z Wami: jedną z rzeczy, nad którymi obecnie pracujemy, jest wprowadzenie na YouTube nawigacji za pomocą gestów. W tym roku wprowadziliśmy już możliwość przewijania wideo o 10 sekund do przodu lub do tyłu poprzez podwójne dotknięcie z prawej lub lewej strony filmu. Spróbujcie sami! Już teraz widzimy, że codziennie wykonujecie miliardy takich gestów. Chciałbym uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić Wam, jaka będzie inna nowa funkcja, którą jesteśmy równie podekscytowani. W nadchodzących miesiącach będziemy eksperymentować z rozwiązaniem, które umożliwi Wam przełączanie między filmami przy pomocy jednego prostego gestu: aby wrócić do poprzedniego wideo, trzeba będzie przesunąć ekran palcem w lewo, a żeby obejrzeć następne - w prawo.
  • We własnym tempie: użytkownicy uwielbiają korzystać z funkcji zmiany tempa filmów, które oglądają na YouTube na komputerach. Teraz udostępniamy to rozwiązanie także w aplikacji mobilnej, dzięki czemu możecie oglądać filmy w dowolnym tempie, które Wam się podoba.
  • Dopasowanie do każdego formatu: testowaliśmy również różne sposoby wyświetlania filmów w możliwie najlepszy sposób. Niedługo odtwarzacz YouTube automatycznie zmieni kształt w zależności od rodzaju oglądanego wideo, np. na pionowy, kwadratowy czy poziomy. Oznacza to, że zawsze będziecie mogli cieszyć się filmami wyświetlanymi w optymalny sposób - także tymi o pionowym kształcie, które nie będą już miały po bokach czarnych pasków!
  • Przewijajcie i odkrywajcie wideo w czasie oglądania: niedawno dodaliśmy funkcję, która umożliwia wyświetlenie listy proponowanych filmów w chwili, gdy oglądacie wideo w trybie pełnoekranowym. Teraz pracujemy nad nowym projektem przestrzeni pod odtwarzaczem, byście mogli przeglądać filmy na zupełnie nowe sposoby.



Poza aktualizacjami aplikacji mobilnej zajmujemy się także ulepszaniem widoku YouTube w przeglądarce. Dzięki pozytywnej informacji zwrotnej, jaką od Was dostaliśmy, z radością możemy go dziś udostępnić wszystkim użytkownikom na świecie! Nowy wygląd YouTube jest oparty na Material Design, który dodaje platformie świeżości i zapewnia proste, intuicyjne korzystanie z serwisu. Jednocześnie pozwala na skoncentrowanie się na wideo - bo przecież na YouTube najważniejsi są twórcy i filmy, które kochamy. Jedną z ciekawszych cech nowego wyglądu jest możliwość ustawienia ciemnego tła, które sprawi, że poczujecie się jak w kinie.

Desktop evolution.gif

Wisienką na torcie jest odświeżone logo i ikonka YouTube. Zaprojektowane specjalnie dla świata, w którym korzystamy z wielu rodzajów ekranów, nowe logo łączy w sobie uproszczoną wersję symbolu i napisu YouTube. Nowy projekt lepiej sprawdza się na najróżniejszych urządzeniach, nawet na tych o najmniejszych ekranach. Dlaczego? Kiedy na ekranie jest mało przestrzeni (np. na smartfonie), wyświetlać będzie się rozjaśniona ikona YouTube jako skrócone logo, które będzie lepiej i wyraźniej widać. Nowe logo zobaczycie już dzisiaj na swoich komputerach i smartfonach, a niedługo także we wszystkich innych aplikacjach i usługach.

YTLogo_old_new_animation.gifTo wiele zmian, jednak jedno pozostaje niezmienne: misja YouTube. Naszym celem jest oddanie Wam głosu i pokazywanie Wam świata - niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystacie.


  • Europejscy zwycięzcy: Michał Paszyn (kapitan), Marek Buliński, Damian Koniuszy, Kamila Malanowicz, Kamil Poturalski, Aneta Disterheft.
  • Zespół w Top 5 Europy: Dawid Śliwiński (kapitan), Mateusz Halicki, Iwona Piastanowicz, Anna Zadroga, Anna Topczewska,Tomasz Sikorski.
W tegorocznej edycji Google Online Marketing Challenge 2017 (GOMC 2017) wzięło udział ponad 2600 zespołów z 65 krajów, w tym ponad 1180 z samej Europy.

Na liście laureatów znalazło się aż sześć zespołów z Polski. W Europie zwyciężyli studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a kolejny zespół z UAM znalazł się w finałowym europejskim Top 5. Do półfinałowego Top 15 zakwalifikował się jeden zespół z UAM oraz trzy zespoły ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studenci UAM przygotowywali się do GOMC 2017 w ramach zajęć z marketingu internetowego na Wydziale Fizyki UAM Poznań prowadzonych przez dra Wojciecha Czarta, a studenci SGH brali udział w konkursie pod opieką dra Tymoteusza Doligalskiego:

  • Europejscy zwycięzcy: Michał Paszyn (kapitan), Marek Buliński, Damian Koniuszy, Kamila Malanowicz, Kamil Poturalski, Aneta Disterheft.
  • Zespół w Top 5 Europy: Dawid Śliwiński (kapitan), Mateusz Halicki, Iwona Piastanowicz, Anna Zadroga, Anna Topczewska,Tomasz Sikorski.
  • Zespoły w Top 15 Europy: zespół z SGH, kapitan - Michał Kołnierzak; zespół z SGH, kapitan - Bartłomiej Niespodziany; zespół z UAM, kapitan - Paweł Prot oraz zespół z SGH, kapitan - Sylwia Tymińska.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim finalistom!

Zwycięski zespół będzie mógł teraz zaprezentować swoje umiejętności na GOMC Europe AdWords Business Winner Summit w europejskiej centrali Google w Dublinie.

Warto zwrócić uwagę, że studenci z Polski już wiele razy odnosili sukcesy w GOMC. Zespoły pod opieką dr Czarta dziewiąty rok z rzędu wchodzą do europejskich TOP 5 czy półfinałów. Natomiast studenci z SGH dwa razy zostali globalnymi zwycięzcami i trzy razy zajmowali pierwsze miejsce w Europie zdobywając tytuł regionalnego zwycięzcy.


Zwycięzcom należą się w tym roku szczególne gratulacje z uwagi na znaczny wzrost wymagań względem poprzednich edycji. W minionych latach studenci byli oceniani głównie za efektywne zastosowanie jedynie tekstowych reklam. Natomiast w GOMC 2017 ewaluacji zostało także poddane to jak wykorzystują platformę AdWords w jej prawie pełnym zakresie: m.in. pod kątem przygotowania i optymalizacji reklam responsywnych, rozszerzonych tekstowych, graficznych, wideo, produktów, lightbox, Gmail i aplikacji mobilnych kierowanych na sieć wyszukiwania, reklamową, Gmail oraz YouTube. Uczestnicy mogli także zaprezentować, jak radzą sobie w zakresie tworzenia grafiki, wideo oraz budowania aplikacji mobilnych.

Łącznie w tegorocznej edycji wzięło udział ponad. 12 tys. studentów i 600 wykładowców z 65 krajów. Pełne wyniki konkursu można znaleźć tutaj.






Nauki informatyczne umożliwiają innowacje, budują kreatywność i dają ekscytujące możliwości zawodowe. Wierzymy, że zasługują na to wszyscy uczniowie. Dlatego Google aktywnie rozwija programy, narzędzia i partnerstwa społeczne, dzięki którym informatyka staje się angażująca i dostępna dla każdego ucznia.



W związku z nowym programem nauczania informatyki w Polsce, który wchodzi w życie we wrześniu, zorganizowaliśmy w Campus Warsaw spotkanie dla 35 organizacji edukacyjnych zajmujących się informatyką. Dzięki temu ich przedstawiciele mieli okazję podyskutować o swojej pracy, wyzwaniach i możliwościach na polu edukacji w IT. Jako Google dzieliliśmy się efektami swojej pracy i opowiadaliśmy o naszych programach finansowania. Zaprosiliśmy też kilku swoich lokalnych partnerów, jak Fundacja Uniwersytet Dzieci czy Politechnika Warszawska, aby porozmawiać także o ich działaniach.

Uczestnicy wydarzenia mogli również posłuchać wystąpień zwycięzców tegorocznej edycji CS4HS (Computer Science For High School Awardees) w Polsce: Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obie uczelnie otrzymały roczny grant na doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie informatyki. Uniwersytet Adama Mickiewicza zamierza opracować dodatkowe materiały dydaktyczne i nowe techniki nauczania informatyki dla gimnazjów i liceów. Uniwersytet Mikołaja Kopernika skupi się na podnoszeniu kompetencji nauczycieli tak, by mogli uczyć także informatyki, prowadząc lekcje według nowego państwowego programu nauczania technologii informacyjnej.

Więcej informacji o programie wsparcia Google dla edukacji informatycznej w Polsce oraz o tym, jak się w niego zaangażować, znajdziecie tutaj.



W tym roku największa europejska konferencja deweloperska Google odbędzie się w Polsce, a stolica programistów przeniesie się na dwa dni do Krakowa. To właśnie z Europy Środkowej i Wschodniej pochodzi ponad milion wysoko wykwalifikowanych programistów. Każdego roku liczba absolwentów informatyki z Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji jest wyższa od tej w Stanach Zjednoczonych. 

https://lh3.googleusercontent.com/-4ZkaW4ZHXOk/WYHVtYFSwHI/AAAAAAAAL3I/XoIM_Qj3Ku8MmjuXwxczI7F_ddDb0gKCgCL0BGAYYCw/h746/2017-08-02.png

Dlatego jeśli chcecie zwiększyć swoje umiejętności oraz poznać najnowsze trendy w technologii, już 5 i 6 września zapraszamy Was do Krakowa na Google Developer Days Europe. Program konferencji został zaplanowany tak, by każdy programista znalazł coś ciekawego dla siebie niezależnie od poziomu zaawansowania.

Innowacje Google i ponad 40 sesji technicznych na żywo!

Wydarzenie rozpocznie się we wtorek, 5 września o godzinie 10:00 od prezentacji kluczowych tematów przedstawiających wszystkie ostatnie innowacje Google dla programistów. Przez dwa dni będą odbywać się sesje tematyczne i szkolenia, w trakcie których poznacie nowinki z zakresu Machine Learning z silnikiem TensorFlow, technologii Progressive Web Apps, rozwoju aplikacji dla Asystenta Google, użycia Androida do programowania urządzeń z kategorii Internetu Rzeczy oraz wielu innych tematów. Pełny program znajdziecie tutaj. Ci, którym nie uda się dotrzeć do Krakowa będą mieli okazję śledzić relacje z wydarzenia na kanale YouTube Google Developers. Niezależnie od tego, czy weźmiecie udział w konferencji, czy zamierzasz śledzić transmisję na żywo, już dziś możesz rozpocząć planowanie harmonogramu na stronie internetowej GDD.

Stawiamy na kobiety

Tak jak technologia zmienia świat, w którym żyjemy, tak coraz więcej kobiet zmienia technologię, sprawiając tym samym, że branża staje się coraz bardziej zróżnicowana i otwarta. Sprawdźcie hashtag #howicode, by poznać historie kobiet w technologiach. Dla pierwszych stu pań inżynierek przygotowaliśmy dodatkową zachętę - do zakupu jednego biletu z puli promocyjnej panie otrzymają drugi bilet gratis.

Kiedy, gdzie i czym?

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na oficjalnej stronie Google Developer Days. Tam również znajdziecie szczegółową agendę konferencji. We współpracy z Flixbus przygotowaliśmy dla Was dodatkową niespodziankę - darmowy transport do Krakowa z niemal wszystkich dużych europejskich miast. Kupon na darmowe przejazdy zostanie przesłany zarejestrowanym uczestnikom na podany adres e-mail.

Wszystkie dodatkowe informacje możecie znaleźć na Twitterze, Facebooku i Google+ używając hasztagu #GDDEurope.

Do zobaczenia już wkrótce w Krakowie!