Losowanie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, „Ucho Prezesa”, przepisy na grzyby, a także fidget spinner i San Escobar – między innymi te hasła najbardziej zyskiwały na popularności w wyszukiwarce Google w 2017 r. Jakie inne tematy zwróciły największą uwagę Polaków? Google prezentuje coroczne zestawienie Rok w wyszukiwarce, czyli listę haseł najbardziej zyskujących na popularności w mijającym roku.

Po tegorocznych wyszukiwaniach jak na dłoni widać, czym żyła Polska w 2017 r. Patrząc na główną listę haseł najszybciej zyskujących na popularności widać zainteresowanie sportem: przyszłorocznym mundialem w Rosji czy skokami narciarskimi. Z kolei hasła z kategorii „przepisy” i rozpoczynające się od „jak” podpowiadają, że dzięki sprzyjającej pogodzie prawdziwą polską dyscypliną narodową stało się… grzybobranie. Dużą popularnością cieszyły się krajowe seriale, spośród których największą furorę zrobiło „Ucho Prezesa”: nie tylko otwiera ono listę „Polskie seriale”, ale zajęło też trzecie miejsce na ogólnej liście wyszukiwań najszybciej zyskujących na popularności. Wyniki wyszukiwania odzwierciedlają też Wasze zainteresowanie teleturniejem „Milionerzy” – masowo sięgaliście po smartfony, by znaleźć właściwe odpowiedzi na padające w nim pytania, co szczególnie dobrze widać po hasłach zaczynających się od „Co to jest” i „Dlaczego”. Najwięcej praktycznych zapytań dotyczących codziennego życia znalazło się natomiast w kategoriach „Gdzie” i „Ile kosztuje”.

Poniżej znajdziecie pełne listy Roku w wyszukiwarce 2017 – zapraszamy do lektury!

Najszybciej zyskujące na popularności:

1. Magdalena Żuk
2. Zbigniew Wodecki
3. Ucho Prezesa
4. Losowanie Mistrzostw Świata 2018
5. Miss Polski 2017
6. Miss Supranational 2017
7. Eurowizja 2017
8. Skoki narciarskie 2017
9. San Escobar
10. Ciemniejsza strona Greya



Polskie seriale:

1. Ucho Prezesa
2. Diagnoza
3. Belle Epoque
4. W rytmie serca
5. Wataha
6. Belfer 2
7. Wojenne dziewczyny
8. Druga szansa
9. Niania w wielkim mieście
10. Dziewczyny ze Lwowa



Przepisy:

1. Kopytka
2. Polewa czekoladowa
3. Grzyby marynowane
4. Grzyby w occie
5. Kania
6. Jajka faszerowane
7. Mazurek
8. Bigos staropolski
9. Botwina zupa
10. Strogonow



Jak…?

1. Jak suszyć grzyby?
2. Jak sprawdzić czy numer jest zarejestrowany?
3. Jak mrozić grzyby?
4. Jak zrobić kwiatka na FB?
5. Jak marynować grzyby?
6. Jak wypełnić wniosek o 500 plus?
7. Jak nazywa się doba marsjańska?
8. Jak sprawdzić punkty karne?
9. Jak przyrządzić kanie?
10. Jak długo gotować grzyby?



Gdzie…?

1. Gdzie jest burza?
2. Gdzie sprawdzić wyniki matur?
3. Gdzie boli trzustka?
4. Gdzie kupić fidget spinner?
5. Gdzie na grzyby?
6. Gdzie zarejestrować numer?
7. Gdzie pada deszcz?
8. Gdzie sprawdzić wyniki egzaminu gimnazjalnego?
9. Gdzie kupić Dermacol?
10. Gdzie pierwszy przeszczep serca na świecie?



Dlaczego…?



1. Dlaczego nie ma Na dobre i na złe?
2. Dlaczego masło drożeje?
3. Dlaczego kompost jest zaliczany do nawozów naturalnych?
4. Dlaczego Zabłocki na mydle?
5. Dlaczego pustynia Atakama uznawana jest za najbardziej suchą na Ziemi?
6. Dlaczego Tomek odchodzi z M jak Miłość?
7. Dlaczego tundra jest obszarem bezleśnym?
8. Dlaczego artyści rezygnują z Opola?
9. Dlaczego warto czytać książki?
10. Dlaczego Katalonia chce niepodległości?



Co to jest…?

1. Co to jest spinner?
2. Co to jest mechanizm z Antykithiry?
3. Co to jest pangolin?
4. Co to jest lulo?
5. Co to jest sylaba?
6. Co to jest gołoledź?
7. Co to jest wypok?
8. Co to jest osutka?
9. Co to jest Sarahah?
10. Co to jest nfc?



Ile kosztuje…?

1. Ile kosztuje przegląd samochodu?
2. Ile kosztuje paszport?
3. Ile kosztuje przerejestrowanie auta?
4. Ile kosztuje m3 gazu?
5. Ile kosztuje 1 kwh?
6. Ile kosztuje korona czeska?
7. Ile kosztuje nerka?
8. Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
9. Ile kosztuje znaczek na list?
10. Ile kosztuje iPhone 8?




Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej i ciekawi Was, jakie wyszukiwania w 2017 r. najszybciej zyskiwały na popularności w innych krajach, koniecznie zajrzyjcie na stronę google.pl/2017 – znajdziecie tam całe mnóstwo interesujących danych!



A tak przedstawia się globalne zestawienie:

1. Hurricane Irma
2. iPhone 8
3. iPhone X
4. Matt Lauer
5. Meghan Markle
6. 13 Reasons Why
7. Tom Petty
8. Fidget Spinner
9. Chester Bennington
10. India National Cricket Team











PW Junior Summer Camp 2017


Mind the Gap, Warszawa
Spotkanie w Campus Warsaw
Nauka informatyki pozwala tworzyć innowacyjne rozwiązania, rozwija twórcze myślenie i otwiera ciekawe możliwości zawodowe. Mimo to wielu uczniów, zwłaszcza młodszych, nie ma jak rozwijać swoich zdolności technicznych. W Google wierzymy, że wszyscy uczniowie i uczennice zasługują na to, by móc realizować swój potencjał. To dlatego w 2017 r. - tak jak w poprzednich latach - wspieraliśmy polskie organizacje, które w twórczy, inspirujący i oparty na współpracy sposób rozpalają w dzieciach pasję do komputerów. Pomagaliśmy także nauczycielom budować i wzmacniać swoje umiejętności w zakresie informatyki i myślenia obliczeniowego. Poniżej znajdziecie przykłady inicjatyw, które wsparliśmy w Polsce w 2017 r.:

W ramach Europe Code Week udzieliliśmy stypendiów Fundacji Girls Code Fun i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Girls Code Fun przeprowadziło warsztaty dla ponad dwustu dziewczynek od 8 do 12 lat i towarzyszących im osób dorosłych. W parach uczyły się programować na platformie Arduino i stworzyły swoje własne gry.



Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych przeprowadziła pięć interaktywnych warsztatów dla ponad 90 uczniów (wielu z nich przy tej okazji napisało pierwszą w życiu linijkę kodu!) i umożliwiła im przekonanie się na własne oczy, czym jest wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.



2017 to także kolejny rok, w którym wsparliśmy PW Junior Summer Camp - inicjatywę Liceum Staszica, Politechniki Warszawskiej i jej absolwentów, która ma na celu zainteresować naukami informatycznymi większą liczbę dzieci. Obóz letni odbył się w gminie Kozienice i obejmował 10 dni wykładów, warsztatów i symulacji konkursów dla 153 uczniów zainteresowanych informatyką na różnych poziomach - od początkujących do osób biorących udział w międzynarodowych zawodach. W tym roku podczas Summer Camp odbyły się także warsztaty programistyczne dla dzieci z Kozienic, podczas których uczniowie mogli nabyć od podstaw różnorodne umiejętności programistyczne. Inżynierowie z warszawskiego biura Google poprowadzili warsztaty kodowania w Pythonie i inspirujący wykład zachęcający młodzież do podjęcia kariery w branży IT.

PW Junior Summer Camp 2017


W 2017 r. uruchomiliśmy także nową wersję Dress Code, platformy w języku polskim przygotowanej przez pracowników Google. Pozwala ona uczniom w wieku od 11 do 19 lat uczyć się od podstaw kodowania w Javascript poprzez tworzenie animacji, aplikacji do rysowania i granie w gry.

Badania wskazują, że dziewczynki często przestają interesować się matematyką i naukami ścisłymi w wieku kilkunastu lat. Można je zachęcać do uczenia się informatyki poprzez pokazywanie, jak wygląda praca w branży IT, i kontakt z pozytywnymi wzorcami kobiet, które na co dzień pracują z komputerami. Warszawskie biuro Google należy do miejsc, w których prowadzimy program Mind the Gap. Jego celem jest budzenie w dziewczynkach w wieku 11-18 lat zainteresowania pracą w branży informatycznej. W 2017 wzięło w nim udział ponad 200 nastolatek. Grupy odwiedzają biuro Google, gdzie odbywają spotkanie z naszymi inżynierkami i dowiadują się więcej o informatyce. Jeśli Wasza szkoła jest zainteresowana udziałem w programie, zgłoście się tutaj.

Mind the Gap, Warszawa

Pracownicy Google są także wolontariuszami na Uniwersytecie Dzieci, który zorganizował warsztaty letnie dla 66 uczniów w wieku 8-12 lat. Uczestnicy brali udział w trzech warsztatach, podczas których uczyli się programowania przy pomocy automatu Mrówka Langtona (algorytmiczny koncept polegający na sterowaniu mrówką za pomocą programu) i kierowali wirtualną mrówką przy użyciu uproszczonego języka stworzonego na podstawie JavaScript. Tu możecie zobaczyć przykładowe zadanie napisane przez jednego z uczniów. W październiku i listopadzie grupa pracowników Google prowadziła też regularne wstępne kursy programowania, w których wzięło udział w sumie 40 uczniów (11-12 lat). Wiosną 2018 r. w projekt zaangażują się kolejne dwie grupy.

Żeby spotkać ze sobą edukatorów i organizacje non-profit, zorganizowaliśmy spotkanie w Campus Warsaw. Była to dla nich okazja, żeby porozmawiać o swojej pracy, związanych z nią wyzwaniach i możliwościach w zakresie edukacji komputerowej. W spotkaniu wzięło udział 35 organizacji, a o swoich projektach opowiedzieli niektórzy z naszych partnerów: Fundacja Uniwersytet Dzieci, PW Junior i laureaci programu CS4HS (informatyka dla liceów): Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w Campus Warsaw

Za każdym świetnym uczniem stoi świetny nauczyciel. Dlatego inwestujemy także we wsparcie edukatorów i w zasoby pozwalające im używać informatyki w nauczaniu. W 2017 r. przyznaliśmy Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu grant, dzięki któremu będą pomagać pedagogom zostać nauczycielami informatyki, wzmacniać ich pewność siebie i umiejętności z zakresu IT, aby mogli prowadzić w szkołach lekcje technologii informatycznej zgodnie z nowym programem nauczania. Również Uniwersytet Adama Mickiewicza otrzymał od Google grant na opracowanie dodatkowych, pomocnych w nauce informatyki materiałów dla nauczycieli gimnazjów i liceów - są już dostępne tutaj. Wreszcie postanowiliśmy wesprzeć inicjatywę Fundacji Uniwersytet Dzieci i pomóc tysiącowi nauczycieli zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, które pomogą im lepiej korzystać z nowych technologii w prowadzeniu lekcji.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wesprzeć te wspaniałe projekty i mamy nadzieję na to, że także w przyszłym roku będziemy pomagać nowym inicjatywom. Nasze wprowadzenie do informatyki możecie przejrzeć tutaj, a więcej o programach dowiecie się na stronie g.co/csedu


img src="https://lh6.googleusercontent.com/TnZoxaXJjG5Lx2cjW_FS-aHIxvv5zlTf4RYsh7Wgh21O9y2AIcj3To-hXlacOY5412DxrtG1riyIy0khEJd2WitwLYCxOiIDYn9MjWg7KQujbgjhJz0lZAbEjWwhv6sY40ct48ta
















  1. ตราบธุลีดิน - หน้ากากหอยนางรม | THE MASK SINGER 2
  2. ED SHEERAN - Shape Of You | Kyle Hanagami Choreography
  3. Ping Pong Trick Shots 3 | Dude Perfect
  4. Darci Lynne: 12-Year-Old Singing Ventriloquist Gets Golden Buzzer - America's Got Talent 2017
  5. Ed Sheeran Carpool Karaoke
  6. Lady Gaga's FULL Pepsi Zero Sugar Super Bowl LI Halftime Show | NFL
  7. "INAUGURATION DAY" — A Bad Lip Reading of Donald Trump's Inauguration
  8. history of the entire world, i guess
  9. In a Heartbeat - Animated Short Film
  10. Children interrupt BBC News interview - BBC News
Na całym świecie YouTube odwiedza ponad 1,5 mld osób w miesiącu, a codziennie wyświetlanych jest ponad miliard godzin filmów. Także w Polsce korzystanie z YouTube to coraz popularniejsza forma spędzania czasu: platforma miesięcznie dociera już do ponad 70% polskich internautów, a połowa młodych Polek i Polaków twierdzi, że spędza na niej więcej czasu niż rok temu. Oglądacie treści wideo na komputerach, a coraz częściej również na urządzeniach mobilnych — za to niezmiennie z uwagą.

Tak dobre wyniki są możliwe, ponieważ na YouTube z każdym dniem przybywa utalentowanych twórców i coraz bardziej profesjonalnie przygotowanych ciekawych treści. Które z nich podbiły serca polskich widzów w tym roku? Jaka tematyka najbardziej przyciągnęła Waszą uwagę? Przyszedł czas na ogłoszenie YouTube Rewind 2017: zestawienia filmów i teledysków, które w mijającym roku cieszyły się największą popularnością!

W tym roku na polskiej liście bez wątpienia królują treści rozrywkowe. Najpopularniejszy okazał się teledysk Sławomira do utworu Miłość w Zakopanem. Sławomir świetnie wpisuje się w światowy trend na YouTube: platforma umożliwiła mu indywidualną ekspresję, za którą pokochały go tysiące fanów. „Miłość w Zakopanem” to singiel z jego debiutanckiej płyty przewrotnie zatytułowanej... „Greatest Hits”. Posłuchajcie sami:



Drugie miejsce zdobył Kabaret Czwarta Fala ze swoim Wieśka Tico, parodią przeboju Despacito Luisa Fonsi. Ten portorykański hit można kochać albo nienawidzić, ale na pewno nie można go nie znać: w tym roku z prędkością światła bił kolejne rekordy popularności na YouTube. Zainspirował wielu polskich twórców, a Wy oglądaliście nagrywane przez nich przeróbki z niesłabnącym zainteresowaniem, co widać po tegorocznej liście YouTube Rewind. Oprócz „Wieśka Tico” znalazł się na niej również cover Oktawiana Despacito - Powoli (4. miejsce), Nie Tak Szybko opublikowane na kanale Na Pełnej (6. miejsce) i DRESPACITO DresMasters (9. miejsce). Popularność parodii „Despacito” to najlepszy dowód na to, jak ważnym elementem YouTube jest interakcja między twórcami.



Podium tegorocznego YouTube Rewind zamyka kolejny kabaret — kultowe już Ucho Prezesa i jego pierwszy odcinek, czyli Nowy Gabinet. Z kolei odcinek czwarty Ucha, Na czym stoimy?, znalazł się na piątym miejscu listy. Jak się okazuje, dla Polaków dobra rozrywka to także inteligentna satyra polityczna.



Do najlepszej dziesiątki trafił również Hymn Świeżaków przygotowany przez Sklepy Biedronka. Szał na maskotki w kształcie warzyw i owoców opanował w tym roku całą Polskę! Pozostałe dwa miejsca przypadły filmowi Abstrachuje.TV Co mówią: NA SIŁOWNI 2 i stworzonemu przez Beksy odcinkowi specjalnemu PIOSENKI W PRAWDZIWYM ŻYCIU. To z kolei dowód na siłę grupy Abstra. Założona przez twórców Abstrachuje.TV — Rafała Masnego, Roberta Pasuta i Czarka Jóźwika — liczy już sześć kanałów i z rozmachem planuje dalszy rozwój.


Najchętniej oglądane filmy w Polsce w 2017 r.:



Poniżej znajdziecie globalną listę najchętniej oglądanych filmów — to w sumie ponad 630 mln wyświetleń i 40 mln godzin odtwarzania!
  1. ตราบธุลีดิน - หน้ากากหอยนางรม | THE MASK SINGER 2
  2. ED SHEERAN - Shape Of You | Kyle Hanagami Choreography
  3. Ping Pong Trick Shots 3 | Dude Perfect
  4. Darci Lynne: 12-Year-Old Singing Ventriloquist Gets Golden Buzzer - America's Got Talent 2017
  5. Ed Sheeran Carpool Karaoke
  6. Lady Gaga's FULL Pepsi Zero Sugar Super Bowl LI Halftime Show | NFL
  7. "INAUGURATION DAY" — A Bad Lip Reading of Donald Trump's Inauguration
  8. history of the entire world, i guess
  9. In a Heartbeat - Animated Short Film
  10. Children interrupt BBC News interview - BBC News

Z kolei wśród najpopularniejszych teledysków na świecie króluje oczywiście „Despacito”, które stało się najczęściej oglądanym klipem w historii (blisko 4,5 mld odsłon!). Lista jest też prawdziwie międzynarodowa: oprócz przeboju z Portoryko znalazły się na niej również hity z Wielkiej Brytanii, USA, Kuby, Francji i Hiszpanii.
  1. Luis Fonsi - Despacito ft. Daddy Yankee
  2. Ed Sheeran - Shape of You [Official Video]
  3. J Balvin, Willy William - Mi Gente (Official Video)
  4. Maluma - Felices los 4 (Official Video)
  5. Bruno Mars - That’s What I Like [Official Video]
  6. Chris Jeday - Ahora Dice (Official Video) ft. J. Balvin, Ozuna, Arcángel
  7. 05. El Amante - Nicky Jam (Video Oficial) (Álbum Fénix)
  8. Jason Derulo - Swalla (feat. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign) (Official Music Video)
  9. DJ Khaled - I'm the One ft. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper, Lil Wayne
  10. Enrique Iglesias - SUBEME LA RADIO (Official Video) ft. Descemer Bueno, Zion & Lennox

Dziękujemy, że byliście z nami w 2017 r. — i jesteśmy pewni, że także w kolejnym roku znajdziecie na YouTube mnóstwo ciekawych, wartościowych i zabawnych treści!


https://lh5.googleusercontent.com/o5UEvQLXLN4NAabHJ6yrN3NQC71RnbwkTH-AiPXBLfGOL1dDuU_PjCk0o1wuAe7A-TUhR2rE4_z6MN5cRqsMdjGAa2M-WqaHle-7L9gpUyM-ds72GmiPmYCksvWRA4v0ACzAlnRZ