Jak zostać Asem Internetu? Wspólnie z Fundacją Szkoła z Klasą ogłaszamy nowy program edukacyjny dla podstawówek
21 listopada 2018
Rozwój technologii oraz dostęp do internetu niewątpliwie ułatwiają dzieciom zdobywanie wiedzy i inspirują je do kreatywnego działania. Jednak odpowiedzialne korzystanie z możliwości jakie one dają wymaga przestrzegania jasnych zasad oraz umacniania konkretnych wartości - takich, które świadomi młodzi ludzie powinni stosować zarówno w świecie offline, jak i online.
Rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga
Te wartości to klucz do bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu, które program Asy Internetu ma wzmocnić u dzieci w wieku 6-12 lat. Dzisiaj udostępniamy m.in. zestaw pomysłów na zajęcia, jakie nauczyciele w szkołach podstawowych będą mogli wykorzystać na lekcjach różnych przedmiotów. W ramach projektu, który uruchomiliśmy wspólnie z fundacją Szkoła z Klasą, ruszyły też pierwsze szkolenia nauczycieli szkół podstawowych, a docelowo chcemy dotrzeć do wszystkich podstawówek w Polsce. Przygotowaliśmy też coś bezpośrednio dla uczniów - od teraz każdy młody użytkownik internetu ma szansę zmierzyć się z wyzwaniami cyberświata w interaktywnej grze Interlandia, a ich rodzice skorzystać z materiałów dydaktycznych dostępnych na stronie g.co/AsyInternetu.
Bezpieczeństwa w internecie powinno uczyć się w szkole
Według badań przeprowadzonych przez Ipsos na potrzeby programu zarówno rodzice (81%), jak i nauczyciele (84%) zgadzają się, że to szkoła oraz kadra pedagogiczna powinny przede wszystkim edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie, przy jednoczesnym wskazaniu szczególnej odpowiedzialności ciążącej na rodzicach. Podczas badania 32% nauczycieli stwierdziło, że rozmowa z dzieckiem nt. bezpieczeństwa w internecie jest trudna i potrzeba w związku z tym więcej wsparcia w postaci informacji dotyczących dostępnych rozwiązań technicznych (61%), porad o tym jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy (59%) i chronić je przed zagrożeniami (52%), jak mądrze korzystać z internetu (48%) i przekazywać dziecku wiedzę nt. bezpiecznego poruszania się w sieci (41%), zaś 37% nauczycieli chciałoby dowiedzieć się więcej o istniejących zagrożeniach. Badanie wykazało, że 78% nauczycieli korzysta z profesjonalnych źródeł zewnętrznych traktujących o cyberbezpieczeństwie, a 81% chętnie weźmie udział w szkoleniu na ten temat. Aż 97% badanych nauczycieli uważa, że bezpieczeństwo w internecie powinno być częścią podstawy programowej,
“Udostępniaj z głową”, “nie daj się nabrać”, “chroń swoje sekrety”, “rozmawiaj o wątpliwościach”, “życzliwość jest fajna”
Powyższe hasła to główne filary innowacyjnych materiałów dydaktycznych, które wspólnie ze Szkołą z Klasą opracowaliśmy i ułożyliśmy w gotowe scenariusze lekcji, skorelowane i w pełni zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, a które nauczyciele będą mogli wykorzystać np. podczas godzin wychowawczych lub lekcji języka polskiego. Razem z interaktywną grą dla uczniów, wszystkie są od dzisiaj dostępne na stronie projektu g.co/AsyInternetu. Po pilotażowych szkoleniach, już w przyszłym roku projekt zakłada szeroki program szkoleń dla nauczycieli i pedagogów w całej Polsce.
Wierzymy w moc technologii, która pozwala nie tylko uwolnić kreatywność jaka tkwi w dzieciach i pomaga też w ich edukacji już od najmłodszych lat. Jednocześnie zależy nam, aby nawet najmłodsi użytkownicy czuli się w sieci bezpiecznie. Chcemy wyposażyć nauczycieli w wiedzę, doświadczenie i materiały edukacyjne pozwalające nauczyć dzieci zasad bezpieczeństwa, praktycznych umiejętności, a także dobrych nawyków przy korzystaniu z internetu - od tworzenia silnego hasła i ochrony swoich danych osobowych, poprzez unikanie nieodpowiednich treści czy wreszcie życzliwość wobec innych. Takie umiejętności wzmacniają pozytywne postawy u dzieci i pozwalają im czuć się pewnie w wirtualnym świecie.