W ciągu ostatniej dekady otwarta platforma Android umożliwiła rozwijającej się społeczności producentów i deweloperów, dotarcie ze swoimi urządzeniami i aplikacjami do użytkowników na całym świecie. Nasz system dostępny jest między innymi na telefonach, tabletach, zegarkach, telewizorach i w samochodach - łącznie na ponad 2,5 miliarda różnych urządzeń. Chcemy mieć pewność, że Android jest dostępny dla wszystkich - i wiemy, jak możemy to zrobić jeszcze lepiej.

Android Q to teraz Android 10

Po pierwsze, zmieniamy sposób, w jaki będziemy nazywać nasze kolejne wersje Androida. Do tej pory nasz zespół inżynierów stosował zawsze swoje wewnętrzne nazwy, które oparte były na smakołykach lub deserach w kolejności alfabetycznej. Ta tradycja tytułowania stała się zabawną częścią corocznego udostępniania nowych wersji systemu, również wśród naszych odbiorców. Ale przez lata słyszeliśmy też opinie, że nazwy te nie zawsze są w pełni zrozumiałe dla wszystkich członków globalnej społeczności.

Na przykład kiedy mówiliśmy o Android Lollipop, nie dla wszystkich było jasne, że jest to kolejna po KitKat wersja systemu. Jeszcze trudniej jest nowym użytkownikom Androida, którzy nie zawsze znają konwencję tego nazewnictwa - ciężko im bez tej wiedzy ustalić czy na ich telefonie działa najnowsze oprogramowanie. Mamy też świadomość, że ciasto (Pie) nie jest we wszystkich miejscach deserem, a pianki (marshmallows), choć pyszne, nie wszędzie są popularnym przysmakiem.

Niezwykle ważne jest, aby nazwa systemu operacyjnego była jasna i zrozumiała dla wszystkich na świecie. Dlatego następna wersja Androida będzie używała numeru wersji i nazywała się po prostu Android 10. Uważamy, że ta zmiana uprości nazewnictwo i będzie bardziej intuicyjna dla naszych użytkowników. I choć jest wiele kuszących deserów na “Q”, jesteśmy przekonani, że nadszedł czas na dokonanie tej zmiany.

Odświeżony wygląd Androida
Design Androida ewoluował z czasem. W 2014 roku odświeżyliśmy logo i kolor, a w tym roku przedstawiamy bardziej nowoczesny i dostępny wygląd.


Projekt logo czerpie inspiracje z najbardziej rozpoznawalnego członka społeczności, który nie jest człowiekiem - robota Androida. Robot należy do całej społeczności i od dawna jest sercem Androida - symbolem zabawy i ciekawości. Teraz ma również specjalne miejsce w naszym logo.

Zmieniliśmy również kolor logo z zielonego na czarny. To niewielka zmiana, ale uznaliśmy, że zielony był trudny do odczytania, szczególnie dla osób z wadami wzroku. Opracowaliśmy też nowy zestaw kombinacji kolorów, które poprawiają kontrast.



W najbliższych tygodniach, wraz z udostępnieniem ostatecznej wersji Androida 10, oficjalnie zaczniemy używać zaktualizowanego logo. Dziękujemy całej społeczności za wspieranie Androida i inspirowanie nas przez lata.

Mapy Google nie tylko pomagają Wam w znajdowaniu najlepszych tras i załatwianiu wielu spraw na co dzień, ale są także doskonałym towarzyszem podróży. Jeśli planujecie wyruszyć na wakacyjną wyprawę, te nowe narzędzia uproszczą każdy jej etap - od poruszania się po nowym mieście, do odtwarzania najlepszych momentów po powrocie do domu.
Mapy Google nie tylko pomagają Wam w znajdowaniu najlepszych tras i załatwianiu wielu spraw na co dzień, ale są także doskonałym towarzyszem podróży. Jeśli planujecie wyruszyć na wakacyjną wyprawę, te nowe narzędzia uproszczą każdy jej etap - od poruszania się po nowym mieście, do odtwarzania najlepszych momentów po powrocie do domu.

Poruszaj się pewnie jak lokals

Nie ma nic lepszego niż zwiedzanie nowego miasta na piechotę. To jeden z najlepszych sposobów na poznanie zarówno zabytków, jak i klimatu danego miejsca. Czasem jednak może być trudno dokładnie stwierdzić, w którą stronę należy pójść. Dzięki nowej funkcji o nazwie Live View  możecie teraz użyć rozszerzonej rzeczywistości (AR), aby to określić. Strzałki i wskazówki umieszczone na górze mapy poprowadzą Was najlepszą drogą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy testowaliśmy tę funkcję ze społecznością Lokalnych przewodników i użytkowników Pixela, a od tego tygodnia rozszerzamy wersję beta na urządzenia z Androidem i iOS, które obsługują ARCore i ARKit. Ta nowa funkcja działa w polskich miastach, w których dostępne są zdjęcia Street View, a także w wielu miastach w Europie i na świecie.

Zorganizuj się!

Teraz wszystkie rezerwacje, zarówno lotów, jak i hoteli, znajdziecie w jednym miejscu - specjalnej zakładce Rezerwacje w Mapach Google. Prawdziwy ratunek, gdy odprawiacie się na lotnisku lub właśnie jesteście w drodze do następnego hotelu na trasie Waszej podróży. Wystarczy, że po prostu dotkniecie trzech szarych linii w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierzecie opcję „Twoje miejsca”. W karcie „Rezerwacje” będziecie mogli zobaczyć listę wszystkich swoich nadchodzących podróży. Po kliknięciu w daną wycieczkę, wyświetlą Wam się wszystkie rezerwacje z nią związane. Będziecie mieć do nich dostęp, nawet wtedy gdy jesteście offline, więc nie musicie się martwić o połączenie z siecią, nawet gdy podróżujecie na odległy kontynent i nie macie wykupionego pakietu danych.



Znajdź najlepsze jedzenie w mieście

Bądźmy szczerzy: jedzenie jest jedną z głównych atrakcji każdego wyjazdu. Dzięki Mapom Google możecie teraz szybko znaleźć restauracje dopasowane do Waszych upodobań dzięki opcji Dopasowane do Ciebie. Możecie także zobaczyć, jak długo w danym miejscu trzeba czekać na stolik, a nawet zrobić rezerwację w wybranym lokalu bez opuszczania aplikacji. Dzięki nowej funkcji popularnych potraw możecie też szybko sprawdzić, jakie pozycje w menu najbardziej warto sprawdzić.

Przywołaj wspomnienia i podziel się nimi z przyjaciółmi

Najlepsza część każdej podróży? Przywoływanie wspomnień i dzielenie się nimi z najbliższymi. Jeśli zdecydowaliście się na włączenie Historii lokalizacji, możecie teraz użyć zaktualizowanej wersji Osi czasu, aby łatwo przypomnieć sobie tę niesamowitą restaurację z dziurami w ścianie lub uroczy sklepik z pamiątkami, do którego wpadliście zupełnie przypadkiem. Będziecie mogli także odtworzyć wszystkie trasy, zarówno te na wsi, jak i w mieście, a także przejść do kategorii miejsc i przypomnieć sobie wszystkie restauracje, sklepiki, hotele, lotniska i turystyczne atrakcje, które odwiedziliście. Następnym razem, gdy ktoś poprosi Was o rekomendacje dotyczące podróży, będziecie mogli łatwo wyeksportować swoje ulubione miejsca do specjalnej listy, w której możecie też dodać stosowne notatki (np. świetne miejsce na piknik przy Luwrze), i taki kompletny dokument udostępniać przyjaciołom i rodzinie.


Dostęp do zakładki z rezerwacjami lotów i hoteli, opcja Podglądu na żywo (w krajach, w których dostępna jest funkcja Street View) oraz nowa oś czasu powinna pojawiać się na telefonach w nadchodzących tygodniach. Rezerwacje i Live View  będą dostępne na Androida i iOS, a nowa Oś czasu tylko na Androida.
Piotr Zalewski, Communications & Public Affairs Manager, Google Polska



We wpisie zwróciliśmy między innymi uwagę na to, że w ciągu ostatnich kilku lat inwestowaliśmy w nasze produkty i systemy, tak aby jak najlepiej chronić społeczność YouTube przed szkodliwymi treściami. Dzięki tym inwestycjom materiały wideo naruszające zasady korzystania z YouTube są usuwane szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a użytkownicy widzą mniej takich materiałów.

Na bieżąco weryfikujemy zasady YouTube – chcemy mieć pewność, że wytyczamy właściwe granice. Tylko w 2018 roku dokonaliśmy ponad 30 aktualizacji naszych wytycznych. Jednym z najbardziej złożonych i ciągle zmieniających się obszarów, z którymi mamy do czynienia, jest mowa nienawiści. Przyglądaliśmy się uważnie naszemu podejściu do treści nacechowanych nienawiścią we współpracy z dziesiątkami ekspertów z zakresu ekstremizmu, suprematyzmu, praw obywatelskich i wolności słowa.

W konsekwencji wprowadziliśmy ostatnio nową zasadę w naszej polityce zwalczania mowy nienawiści. Zakazaliśmy publikacji takich materiałów, w których dowolną grupę ludzi definiuje się jako lepszą, by uzasadnić dyskryminację, segregację lub ostracyzm innej grupy ze względu na takie cechy, jak wiek, płeć, rasa, kasta, religia, orientacja seksualna lub status weterana. Rozszerzamy również nasze wytyczne, aby lepiej egzekwować zasady dotyczące niepełnosprawności fizycznej lub psychicznej, jeśli są przedstawiane jako choroba lub nadają jej sens niedoboru psychicznego bądź fizycznego, lub jeśli są wykorzystywane jako uzasadnienie relacji podporządkowania.

Dotyczyć to będzie na przykład materiałów wideo, które sugerują wyższość rasy białej nad innymi rasami (co miałoby na celu promocję segregacji rasowej) bądź że wiara chrześcijańska jest rodzajem choroby psychicznej. W tej kategorii mieszczą się również materiały, które przedstawiają np. sugestie, że środowisko LGBTQ kojarzone jest z pedofilią.

To zaostrzone podejście nie ma nic wspólnego z atakiem na jedne czy drugie opinie polityczne. Materiały wideo, których przekaz polega na promowaniu dyskryminacji, segregacji lub wykluczenia, podlegają usunięciu – bez względu na to, z której strony spektrum politycznego pochodzą. Każdy użytkownik YouTube podlega nowym zasadom w zakresie mowy nienawiści – zarówno w zamieszczanych materiałach wideo, jak i w publikowanych komentarzach i innych treściach. W lutym podjęliśmy również nowe działania, aby jeszcze lepiej egzekwować Wytyczne dla Społeczności YouTube. Ujednoliciliśmy system sankcji za publikowanie materiałów wymagających usunięcia, jak również udoskonaliliśmy nasz system powiadomień. Z uwagi na ogromną liczbę materiałów wideo umieszczanych na platformie YouTube, może zdarzyć się tak, że dojdzie do nieuzasadnionego zablokowania danego materiału. Kiedy dowiemy się o takim błędzie, robimy wszystko, aby jak najszybciej przywrócić zablokowaną treść. Wdrożyliśmy również proces odwoławczy dla użytkowników, którzy chcieliby się odwołać od decyzji o usunięciu, jeśli uważają, że popełniono błąd.

Zdajemy sobie sprawę, że niektóre z opisywanych treści mają pewną wartość dokumentalną, np. dla badaczy i organizacji pozarządowych, które pragną zrozumieć mechanizmy mowy nienawiści, by z nią walczyć. Właśnie z uwagi na ten cel analizujemy możliwości ich udostępnienia. W decyzji o usunięciu zawsze ważną rolę odgrywa kontekst – niektóre materiały mogą pozostać dostępne, ponieważ omawiają takie tematy, jak planowane akty prawne bądź mają na celu potępienie lub ujawnienie mowy nienawiści, jak również przedstawiają analizy bieżących wydarzeń.

Otwartość platformy YouTube przyczyniła się do rozwoju kreatywności i zwiększenia dostępu do informacji. Naszym obowiązkiem jest ochrona tego dorobku i zapobieganie wykorzystywaniu naszej platformy do podżegania do nienawiści, dyskryminacji i przemocy. Zobowiązujemy się do podjęcia kroków niezbędnych do wywiązania się z tego obowiązku dzisiaj i w przyszłości.