Tworząc i rozwijając nasze produkty, koncentrujemy się na trzech ważnych zasadach: zapewnianiu bezpieczeństwa Waszych informacji, traktowaniu ich w sposób odpowiedzialny i umożliwieniu Wam kontroli nad nimi. Dzisiaj ogłaszamy nowe ulepszenia w obszarze prywatności, które pozwolą jeszcze lepiej realizować te zasady, w tym poprzez zmiany w zasadach przechowywania danych w naszych głównych produktach, tak aby domyślnie zachowywać ich jak najmniej.
Odpowiedzialne traktowanie Waszych informacji
Uważamy, że produkty i usługi powinny przechowywać Wasze informacje tylko wtedy i na tak długo, jak długo jest to dla Was pomocne i przydatne - niezależnie od tego, czy są Wam potrzebne do odnalezienia ulubionej destynacji na Mapach, czy uzyskania rekomendacji filmów na YouTube.
Właśnie dlatego w ubiegłym roku wprowadziliśmy
ustawienia automatycznego usuwania, które dają Wam możliwość, aby Google w sposób automatyczny i ciągły usuwał z Waszego konta Historię lokalizacji, wyszukiwania, nagrania głosu i dźwięku, a także aktywności na YouTube po 3 lub 18 miesiącach. Wciąż staramy się, aby nasze produkty mogły robić więcej wykorzystując opierając się na mniejszych ilościach danych, dlatego dziś zmieniamy nasze zasady przechowywania danych, aby automatyczne usuwanie było domyślną opcją w naszych głównych
ustawieniach aktywności.
Oto jak to działa. Od dziś po pierwszym włączeniu
Historii lokalizacji - która jest w ustawieniach domyślnie wyłączona - opcja automatycznego usuwania będzie domyślnie włączona i ustawiona na 18 miesięcy. Automatyczne usuwanie
Aktywności w aplikacjach i internecie co 18 miesięcy będzie również ustawieniem domyślnym dla nowych kont. Oznacza to, że Wasze dane dotyczące aktywności będą automatycznie i stale usuwane po 18 miesiącach, a nie przechowywane, dopóki nie zdecydujecie się na ich usunięcie. Zawsze możecie wyłączyć te ustawienia lub zmienić opcję automatycznego usuwania.
Jeśli macie już włączone zapisywanie Waszej Historii lokalizacji lub Aktywności w internecie i aplikacjach, nie będziemy zmieniać Waszych ustawień. Będziemy jednak aktywnie przypominać Wam o możliwości ustawienia automatycznego usuwania danych za pośrednictwem powiadomień w produktach i wiadomościach e-mail, abyście mogli wybrać opcję, która jest dla Was odpowiednia.
Wprowadzając domyślne ograniczenie czasu przechowywania danych w naszych produktach, kierujemy się zasadą, że takie informacje powinny być przechowywane tylko tak długo, jak są one dla Was przydatne. Tę zasadę wprowadzamy również na YouTube, gdzie automatyczne usuwanie będzie ustawione domyślnie na 36 miesięcy dla nowych kont lub użytkowników, którzy włączą zapisywanie historii YouTube po raz pierwszy. To bardziej pozytywne zmiany w stosunku do obecnie obowiązujących praktyk w branży, jednocześnie zapewniające, że YouTube nadal będzie mógł przedstawiać Wam odpowiednie rekomendacje na podstawie tego, co oglądaliście lub słuchaliście w przeszłości - na przykład dając Wam znać, że Wasza ulubiona seria filmów doczekała się kolejnego sezonu lub, że Wasz ulubiony artysta wydał nowy album. Obecni użytkownicy mogą nadal wybierać opcję automatycznego usuwania danych po 3 lub 18 miesiącach. Domyślne okresy przechowywania nie będą natomiast miały zastosowania w innych naszych produktach, takich jak Gmail, Dysk Google czy Zdjęcia, które zostały stworzone po to, by bezpieczne przechowywać Wasze osobiste treści.
Jak zawsze podkreślamy też, że
nie sprzedajemy nikomu Waszych danych i nie używamy informacji z aplikacji, w których przechowujecie swoje osobiste treści - takie jak Gmail, Dysk, Kalendarz czy Zdjęcia - w celach reklamowych, kropka.
Kontrola na Waszych warunkach
Prywatność jest sprawą osobistą, dlatego zawsze staramy się zapewnić Wam sposoby kontroli na Waszych warunkach - czy to poprzez pomoc w zarządzaniu ustawieniami za pomocą narzędzi na Waszym Koncie Google, czy też ułatwienie znalezienia tych ustawień w naszych produktach. Dzisiaj ogłaszamy też aktualizacje wielu naszych narzędzi do ochrony prywatności:
- Ustawienia konta Google bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki: Ułatwiamy dostęp do kluczowych funkcji kontroli konta Google z poziomu wyszukiwarki. Wkrótce, po zalogowaniu się na Konto Google, będziecie mogli wyszukać takie informacje jak „Kontrola prywatności Google” lub „Czy moje konto Google jest bezpieczne?”. Następnie pole, widoczne tylko dla Was, pokaże Wasze ustawienia prywatności i bezpieczeństwa, tak abyście łatwo mogli je przejrzeć lub dostosować.

- Łatwiejszy dostęp do trybu incognito: Ułatwiamy dostęp do trybu incognito w naszych najpopularniejszych aplikacjach. Teraz wystarczy, że naciśniecie i przytrzymacie dłużej swoje zdjęcie profilowe, zarówno w wyszukiwarce, w Mapach czy na YouTube. Ta możliwość dostępna jest już dziś w aplikacjach Google na iOS, a wkrótce także na Androida i w innych aplikacjach. Pracujemy również nad tym, abyście mogli pozostawać w trybie incognito w aplikacjach takich jak Mapy czy YouTube. Wkrótce będziemy mogli udostępnić Wam więcej informacji na ten temat.
- Bardziej aktywne sprawdzanie ustawień prywatności: każdego roku ponad 200 milionów osób odwiedza zakładkę ustawień prywatności. Dlatego dodajemy do niej proaktywne rekomendacje, w tym wskazówki, które pomogą Wam lepiej zarządzać jej ustawieniami.
Aktywne chronienie Waszych informacji
Ochrona Waszej prywatności zaczyna się od najbardziej zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa na świecie. Zapewniamy Wam automatyczne zabezpieczenia we wszystkich naszych produktach, w tym m.in. Bezpieczne przeglądanie, które każdego dnia chroni ponad 4 miliardy urządzeń przed złośliwym oprogramowaniem i wyłudzaniem informacji. To również system Google Play Protect, który skanuje aplikacje przed, podczas i po pobraniu ich na Wasze urządzenie tak, aby zapewnić Wam maksymalne bezpieczeństwo.
Pięć lat temu wprowadziliśmy Sprawdzanie zabezpieczeń, które w jednym miejscu gromadzi wszystkie niezbędne elementy zabezpieczające Wasze konto Google. Za jednym kliknięciem przedstawimy Wam ustawienia bezpieczeństwa konta Google i osobiste rekomendacje, jak zadbać o lepszą ochronę Waszych danych. W nadchodzących tygodniach
Sprawdzanie hasła, czyli narzędzie informujące czy hasła zapisane na koncie Google są bezpieczne, stanie się teraz podstawową częścią Kontroli Bezpieczeństwa.
Ponad 100 milionów osób skorzystało z funkcji Sprawdzanie hasła i zauważyło dzięki temu 30-procentowy spadek liczby utraconych lub skradzionych danych uwierzytelniających - to niezwykle skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom, nie tylko w narzędziach Google, ale także w całym internecie. Podobnie jak w przypadku innych elementów Sprawdzania zabezpieczeń, także tutaj automatycznie dostarczymy Wam informacje potrzebne do zabezpieczenia wszelkich zagrożonych kont. Teraz, gdy ta funkcja będzie
domyślnie zintegrowana z kontem Google i przeglądarką Chrome, wygasimy w następnych miesiącach
specjalne rozszerzenie Chrome do sprawdzania haseł.
Inwestycje w technologie służące ochronie prywatności
Bycie odpowiedzialnym strażnikiem danych oznacza ochronę ich prywatności. Dlatego nadal dokonujemy postępów w pracy nad umożliwiającymi to technologiami i inwestujemy w pracę tysięcy inżynierów zajmujących się tym zagadnieniem, aby wzmocnić zabezpieczenia we wszystkich produktach Google. Na przykład
prywatność różnicowa, które pozwala na tworzenie naszych
raportów o mobilności społecznej dotyczących COVID-19, które pomagają instytucjom zdrowia publicznego zwalczać pandemię, wykorzystują dane lokalizacji w sposób zachowujący ich prywatność. To rozwiązanie wykorzystywane jest również w Mapach Google, dzięki czemu możecie np. sprawdzić w czasie rzeczywistym, jak bardzo restauracja jest w danej chwili oblegana, nie mając możliwości zidentyfikowania kto jest w restauracji. Ponadto, w tym roku, jako pierwsi w branży, wykorzystaliśmy w naszych produktach zarówno prywatność różnicową, jak i
uczenie federacyjne (federated learning), czyli technikę, którą
stworzyliśmy po to, by szkolić modele, które leżą u podstaw działania Gboard. To z powodzeniem łączy niektóre z najbardziej zaawansowanych metod mających na celu ochronę Waszej prywatności.
Tak samo jak udostępniliśmy na zasadach open-source Chromium, aby pomóc w ulepszaniu otwartej sieci, tak samo otwieramy również naszą
bibliotekę prywatności różnicowej. Naszym celem jest usprawnienie i pomoc w budowaniu ochrony prywatności w produktach całej branży. Teraz
rozszerzamy ją na nowe języki programowania, w tym Java i Go, oraz udostępniamy dodatkowe narzędzia, które pomogą programistom wykorzystać uczenie maszynowego w celu zwiększenia ochrony prywatności.
Nasza praca trwa
W miarę postępów w zakresie ochrony prywatności i zapewniania bezpieczeństwa w naszych produktach, nadal opowiadamy się także za rozsądnymi przepisami dotyczącymi danych na całym świecie, w tym za silnymi, kompleksowymi
federalnymi regulacjami dotyczącymi prywatności w USA. Aby wesprzeć te wysiłki, opublikowaliśmy zarys ram regulacyjnych, oparty na przepisach i modelach ochrony prywatności stosowanych na całym świecie, takich jak europejskie rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Wykorzystaliśmy w tym dokumencie również nasze własne doświadczenia w tworzeniu narzędzi zapewniających prywatność.
Podczas gdy decydenci kontynuują swoją pracę, my będziemy kontynuować naszą - stawiając przed sobą kolejne wyzwania i misję tworzenia produktów, które będę równie pomocne jak dotychczas, z wykorzystaniem mniejszej ilości danych. Chcemy także pomóc podnieść poprzeczkę w zakresie prywatności dla wszystkich.
Sundar Pichai, dyrektor generalny Google i Alphabet https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjPVE1TtnlLodotyg0MRE-XTSMDfblrUJVkLSHIxVHErvUjQg1XEqaQlJtO4xRXyfs7g9PISm3UCPrwPlh-ztBE9fcpgKVic2AVz3cCekFH2DyjFRmBtX7x8kwBcFmG6AmSGhYTQQ/s400/Default-Retention_PL.gif Sundar Pichai CEO Google