Karta Zapisane na Mapach Google umożliwia Wam zapisywanie wszystkich interesujących Was miejsc - od popularnych restauracji w pobliżu po odległe miejsca z listy życzeń - i zarządzanie ich znacznikami. Jest to bardzo popularna funkcja. Na całym świecie ludzie zapisali na Mapach Google ponad 7 miliardów miejsc. Nawet teraz, kiedy nie podróżujecie tak dużo, obserwujemy, jak nadal korzystacie z karty Zapisane, dodając różnego rodzaju miejsca do Map Google.

A co najczęściej trafia do Waszych kart Zapisane? Oto wybór miejsc, które cały czas są najpopularniejsze oraz zestawienie kategorii, które ostatnio zyskują na popularności:


Dzisiaj rozpoczynamy wprowadzanie aktualizacji karty Zapisane, które jeszcze bardziej ułatwią Wam znajdowanie i zapamiętywanie miejsc, które są dla Was interesujące i ważne. Oto trzy wskazówki jak najlepiej wykorzystać nową kartę Zapisane.

  • Ostatnio zapisane miejsca

Nie pamiętacie nazwy miejsca, które polecił Wam znajomy i które zapisaliście kilka dni temu? Zastanawiacie się na której liście mogło się ono znaleźć? Teraz Wasze ostatnio zachowane miejscówki będą uporządkowane u góry karty, dzięki czemu znajdziecie je łatwo i szybko.

Z łatwością znajdziecie miejsca, które ostatnio zapisaliście na Mapach Google


  • Dowiedzcie się, kiedy jesteście blisko zapisanego wcześniej miejsca.
Kiedy w okolicy, w której się znajdujecie, macie zapisanych wiele miejsc, szybka decyzja gdzie się wybrać i jak najlepiej się tam dostać, może sprawiać Wam nieco trudności. Jeżeli wyraziliście zgodę na lokalizację i jest ona włączona, będziecie mogli zobaczyć wszystkie pobliskie zapisane miejsca posortowane według odległości i ułożone na karuzeli, co ułatwi Wam przeglądanie i podjęcie decyzji, gdzie najlepiej się udać.
Dowiedzcie się, kiedy jesteście blisko zapisanego miejsca

  • Pamiętajcie, gdzie byliście

Jeśli zdecydowaliście się włączyć Historię lokalizacji, możecie użyć Osi czasu, aby zapamiętać odwiedzone miejsca i pokonane trasy. Możecie zobaczyć, jak daleko pojechaliście rowerem czy jaką odległość przeszliście lub przebiegliście w ciągu ostatnich kilku dni. Możecie również łatwo znaleźć i przypomnieć sobie tę niesamowitą restaurację, którą odwiedziliście podczas poprzednich wakacji, lub ten uroczy sklepik, na który wpadliście kilka tygodni temu. Wszystkie te rzeczy będą teraz uporządkowane według czasu, miasta, regionu lub kraju.

Zobaczcie swoją Oś czasu - odwiedzone miejsca i pokonane trasy

Jak to jest spojrzeć w jedne z najstarszych oczu na Ziemi? Możecie to sprawdzić dzięki rozszerzonej rzeczywistości (AR), która umożliwi Wam spotkanie ze stworzeniem o nazwie Cambropachycope, starożytnym skorupiakiem o charakterystycznej spiczastej głowie pokrytej małymi oczami. Google Arts & Culture, we współpracy z takimi instytucjami, jak Państwowe Muzeum Darwina w Moskwie i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, przywróciło gromadę prehistorycznych zwierząt do cyfrowego życia. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości możecie przyjrzeć się im z bliska przez telefon.

Cambropachycope - właściciel najstarszego zachowanego oka
Oprócz wspomnianego skorupiaka możecie również spotkać najstarszego dużego filtratora, słabo pływającą rybę lub największe zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi. Zróbcie zdjęcie lub film, aby porównać rozmiary tych stworzeń do Felis catus czy Canis familiari, które wędrują po Waszym salonie.

Aegirocassis to wymarły rodzaj stawonogów żyjących 480 milionów lat temu.

Płetwal błękitny - największe zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi

Jeśli zaś bliskie spotkania z prehistorycznymi stworzeniami to nie to co lubicie, przygotowaliśmy kolekcję wyjątkowych kulturowych artefaktów, które także możecie zobaczyć dzięki rozszerzonej rzeczywistości (AR). Spotkajcie się z „uśmiechniętym bogiem” Lanzónem, pochodzącym z ok. 500 roku p.n.e, jeszcze sprzed czasów Inków lub zobaczcie jak wygląda na Waszym podwórku moduł dowodzenia Apollo 11 - oczywiście w pakiecie z kosmicznym skafandrem. Możecie też udekorować swoją najbliższą przestrzeń korzystając z bazy tysięcy klasycznych obrazów, od autoportretów Fridy Kahlo po słynny „Pocałunek” Gustava Klimta.

Moduł Apollo 11
Aby poznać kulturę, historię i przyrodę w nowym wymiarze, zobaczcie naszą kolekcją obiektów w rzeczywistości rozszerzonej i pobierzcie aplikację Google Arts & Culture, dostępną bezpłatnie na Androida i iOS.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh9IPBe4X2IXalo2x6oJkpnEPv-xhG2zSeNewD0oWVDAFazCf8A24hNTAC45fhGup1CDhL4sHgpeIKyWeyCGjy7QVZ2yKqqbUA_kTVK2kGA9YR-keKs1aSgy86epnn5uaMbNjgk_w/s1600/AR-GAC-cambroachycope.gif



https://lh6.googleusercontent.com/7qjNkJcE17NASTaRn3e10E3Sl0iQ_T88Gassacao9TnJatXhN1nsmdkgkMoNg7qj_F9cP4rtsyQjCRXkKg4V5lEaT4XUC5Odj4OMVypylRZDvr8m9CyycAVG59ibjpo_1dVrxEtNmA
Już jutro rozpocznie się Festiwal „Chopin i jego Europa”. Choć odbywa się on co roku, jeszcze nigdy nie był przygotowywany i realizowany w tak wyjątkowej sytuacji. Tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy patronem wydarzenia, i że dzięki YouTube może ono zagościć po raz pierwszy w tak szerokim zakresie w domach melomanów z całego świata.
Mimo że organizator musiał zrezygnować z części koncertów, w programie znajdziecie wiele muzycznych atrakcji. Będą zwycięzcy i laureaci Konkursu Chopinowskiego, będą młodzi, znakomici polscy artyści, wystąpią dwa świetne kwartety smyczkowe (Belcea Quartet i Apollon Musagète Quartett), będzie również fenomenalny tenor Christoph Prégardien. Na widzów czeka niemal 30 koncertów - i prawie wszystkie będą transmitowane na żywo na kanale Instytutu na YouTube. Będzie muzyka polska i jubileuszowy Beethoven, wielka pianistyka, wirtuozi, wschodzące gwiazdy, wybitni soliści w recitalach.

A co jeszcze wyróżnia Festiwal „Chopin i jego Europa”? To przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które – wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach – pozwolą Wam zbliżyć się do aury dźwiękowej czasów kompozytora. Legendarne zespoły i soliści, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, są stałymi gośćmi Festiwalu, przybliżając obraz minionych epok. Pianiści grają na fortepianach z kolekcji Instytutu, który dysponuje obszernym zbiorem instrumentów z czasów Chopinowskich: słynnymi Pleyelami, Erardami, Broadwoodem, a także kopią fortepianu Buchholtz (warszawskiego instrumentu Chopina) i wiedeńskiego Grafa. Dlatego ogromną gratką dla miłośników muzyki będzie koncertowe wykonanie Hrabiny Stanisława Moniuszki, po raz pierwszy w historii właśnie na instrumentach z epoki, pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodowym gronem solistów, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Chcemy, by nasz Festiwal był zwiastunem nadziei i powrotu do normalności i, jak co roku – po prostu prawdziwym, muzycznym świętem (...). „Chopin i jego Europa” w dobie pandemii… pozostaje „Chopinem i jego Europą”. W czasie trudnym i stawiającym przed wszystkimi istotne wyzwania, zapraszamy jak co roku na spotkanie z muzyką, która poza tym, że daje czystą radość obcowania z nią, może być inspiracją, motywacją, może między wierszami napomknąć o tym, co naprawdę ważne… to wartość, z której nie wolno nam rezygnować, za żadną cenę - napisał o tegorocznym wydarzeniu Stanisław Leszczyński, Dyrektor Artystyczny Festiwalu.



My też mamy nadzieję, że tegoroczny Festiwal, jak żaden inny, obudzi w Was pozytywne emocje, których teraz tak bardzo potrzebujemy. Zasubskrybujcie kanał i oglądajcie wyjątkowe występy!

https://lh6.googleusercontent.com/7qjNkJcE17NASTaRn3e10E3Sl0iQ_T88Gassacao9TnJatXhN1nsmdkgkMoNg7qj_F9cP4rtsyQjCRXkKg4V5lEaT4XUC5Odj4OMVypylRZDvr8m9CyycAVG59ibjpo_1dVrxEtNmA





Przy tak wielkim wyborze eksponatów i skarbów historycznych dostępnych na Google Arts & Culture czasami może być trudno zdecydować, od czego zacząć odkrywanie tych zbiorów. Dlatego nasi programiści, którzy lubią także eksperymentować, stworzyli zabawne narzędzia, które pomogą Wam poznawać ukryte skarby udostępniane przez naszych licznych partnerów.

Dzisiaj prezentujemy pięć nowych eksperymentów dla miłośników kultury w każdym wieku. Dzięki nim będziecie mogli zagłębić kolekcje Google Arts & Culture tak, jak nigdy wcześniej. Wyobraźcie sobie najsłynniejsze obrazy świata w wybranej przez Was palecie barw dzięki „Color Hunt”. Gotowi na jam session z samym mistrzem harmonizacji? Sprawdźcie „Assisted Melody”, który pomoże każdemu stworzyć muzykę na wzór Bacha. Jeśli szukacie wirtualnej wycieczki dookoła świata, zapoznajcie się z Hopperem, naszym pingwinem-przewodnikiem. A może potrzebujecie nieco napiąć swoje kreatywne mięśnie? Sprawdźcie „Draw to Art” i zobaczcie, jak Wasze szkice przekształcają się w prawdziwe dzieła sztuki.

Color Hunt
Czy kiedykolwiek patrzyłeś na obraz i zastanawiałeś się jak wyglądałby namalowany inną paletą kolorów? Dzięki „Color Hunt” możecie użyć kolorów z Waszego otoczenia, by po swojemu odtworzyć słynne dzieła sztuki, dając sobie tym samym możliwość spojrzenia na nie z innej perspektywy. Słoneczniki Van Gogha i inne dzieła już nigdy nie będą wyglądać tak samo!

Assisted Melody
Czy kiedykolwiek marzyliście o tym by móc współpracować nad kompozycją z samym Janem Sebastianem Bachem? Teraz macie na to szansę: specjalne narzędzie „Assisted Melody” pozwala skomponować własną melodię na wirtualnym zapisie muzycznym, by potem sprawić, za pomocą jednego kliknięcia, że będzie brzmiała ona jak dzieło Bacha. Żadna wiedza muzyczna nie jest wymagana - zrobiliśmy to za Was, szkoląc nasz algorytm uczenia maszynowego na utworach chóralnych kompozytora.

Draw to Art
Wiele wspaniałych dzieł sztuki zaczynało się od szkicu, ale czy kiedykolwiek jakiś szkic został użyty do znalezienia sztuki? Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, co to w ogóle oznacza, wypróbujcie „Draw to Art”. Narzędzie to wykorzystuje uczenie maszynowe, aby dopasować każde Wasze rysunki do prawdziwych obrazów i rzeźb o podobnych kształtach. Naszkicujcie dowolne formy i zobaczcie, jakie dzieła sztuki uda Wam się znaleźć.
Hopper The Explorer
Chcecie zobaczyć piramidy w Gizie lub odwiedzić wieżę Eiffla? Pozwólcie niezwykłemu pingwinowi-odkrywcy - Hopperowi - zostać Waszym przewodnikiem! Dzielny pingwinek („Hooper The Explorer”)pokaże Wam najbardziej znane miejsca na świecie, a także pozwoli sobie zrobić zdjęcie, żebyście mogli uwiecznić Wasze ulubione wirtualne wycieczki. A jeśli szukacie więcej okazji do zabawy z naszym wyjątkowym przewodnikiem, oto wskazówka: czasami lubi gubić się w muzeach. Śledźcie go na naszej stronie Family Fun.
An Ocean of Books
„An Ocean of Books” to nowy sposób na odkrywanie wszelkiego rodzaju książek i poznawania ciekawych faktów z historii literatury. Czy wiecie, że Sherlock Holmes tak naprawdę nigdy nie powiedział „To elementarne, mój drogi Watsonie”? Albo że oryginalny rękopis Myszy i ludzi Johna Steinbecka został zjedzony przez psa autora, Toby'ego? Pozwólcie, aby nasza mapa poprowadziła Was przez świat książek i ich autorów, być może inspirując Was do kolejnej przygody z czytaniem.

Jeśli te eksperymenty zaostrzyły Wasz apetyt na zabawę, sprawdźcie również naszą kolekcję Play with Arts & Culture, która zawiera łamigłówki i ciekawostki zaczerpnięte wprost ze skarbów kultury naszych instytucji partnerskich. Wypróbujcie je na komputerze klikając w link: g.co/artgames lub w aplikacji Google Arts & Culture na telefonie komórkowym.