W lipcu ogłosiliśmy nabór do Google for Startups Accelerator: Europe. To 3-miesięczny, intensywny program, mający pomóc młodym, obiecującym startupom rozwinąć swoją działalność. Obejmuje on spotkania i warsztaty z ekspertami oraz dostęp do produktów i wiedzy technicznej Google. Nabór był otwarty dla startupów z całej Europy oraz Izraela, a sam program został przygotowany i będzie realizowany przez zespół Google for Startups w Warszawie.
Dziś przedstawiamy Wam dziewięć firm, które spośród setek zgłoszeń zostały zakwalifikowane do wzięcia udziału w naszym programie akceleracyjnym. Pochodzą one z sześciu krajów, a ich pomysły biznesowe odpowiadają na różnorodne wyzwania współczesnego świata - od technologii wspierających medycynę i edukacji po tworzenie aplikacji i e-commerce. Aż 3 wybrane startupy pochodzą z Polski.
AppFarm (Norwegia): umożliwia firmom tworzenie dostosowanych do ich potrzeb aplikacji w chmurze, w krótkim czasie i bez generowania wysokich kosztów ich rozwoju.
CodeBerry (Węgry): szkoła programowania online dedykowana osobom nieznającym języka angielskiego, która umożliwia naukę w zabawny i interaktywny sposób.
Deepstash (Rumunia): oparte na sztucznej inteligencji, spersonalizowane narzędzie, które zbiera artykuły, historie oraz inspiracje, a następnie prezentuje je odbiorcy w przystępny i łatwy do zapamiętania sposób.
Infermedica (Polska): kompleksowe rozwiązanie do gromadzenia danych dotyczących zdrowia, które pomaga w weryfikacji objawów i kierowaniu pacjentów pod opiekę właściwego specjalisty.
MilkStrip (Izrael): paski testowe umożliwiające sprawdzenie jakości mleka matki, a także znajdujących się w nim składników odżywczych.
SQIN (Niemcy): społecznościowa aplikacja, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc użytkownikom dopasować ich typ skóry do odpowiednich produktów kosmetycznych.
Sundose (Polska): producent suplementów diety o formule dopasowanej do stanu zdrowia każdego klienta.
Xeropan (Węgry): intuicyjna gra, oparta na zaawansowanej sztucznej inteligencji, która motywuje osoby uczące się języków.
Yosh.AI (Polska): automatyzacja metod komunikacji i obsługi klienta w firmach za pomocą asystentów głosowych i tekstowych.
Prowadzony w pełni online program ruszy już z początkiem listopada i pomoże zakwalifikowanym startupom przenieść swój biznes na wyższy poziom. Firmy otrzymają wsparcie od zróżnicowanej grupy inżynierów i ekspertów Google z wielu dziedzin i krajów podczas 18 sesji mentoringowych i szeregu wirtualnych warsztatów. W trakcie szkoleń poruszane będą takie tematy, jak wykorzystanie uczenia maszynowego, technologii Google Cloud, znaczenie dobrego przywództwa i rozwijania umiejętności miękkich dla powodzenia startupu, a także efektywne definiowanie i realizowanie celów firmy.
Michał Kramarz, Szef Google for Startups w Europie Środkowej, Dyrektor Google for Startups Campus w Warszawie
Kiedy w połowie lat 90. po raz pierwszy jako informatyk zetknąłem się z internetem, uderzyło mnie to, jak ogromna ilość informacji była już dostępna online, a jednocześnie jak trudno było znaleźć dokładnie to, czego się naprawdę szukało. Od tamtej pory jestem tą kwestią zafascynowany i na co dzień zajmuję się zagadnieniem wyszukiwania w sieci.
W ciągu ostatnich 22 lat poczyniliśmy ogromne postępy, a dzięki naszym staraniom wyszukiwarka Google działa lepiej każdego dnia. Rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji sprawił, że możemy stawiać większe kroki naprzód w ulepszaniu naszych rozwiązań niż przez ostatnią dekadę, dzięki czemu możecie jeszcze łatwiej znaleźć to, czego szukacie. Podczas transmitowanej na żywo konferencji Search On opowiedzieliśmy, jak wprowadzamy najbardziej zaawansowane rozwiązania sztucznej inteligencji do naszych produktów, realizując misję polegającą na uporządkowaniu światowych zasobów informacji tak, by stały się powszechnie dostępne i użyteczne dla każdego.
Pomagamy Wam znaleźć dokładnie to, czego szukacie
Głównym celem wyszukiwarki Google jest zrozumienie Waszych zapytań i dopasowanie do nich jak najbardziej trafnych odpowiedzi. Dlatego inwestujemy w badania nad rozumieniem języka naturalnego, a w zeszłym roku wdrożyliśmy system rozumienia języka BERT, dzięki któremu odpowiedzi wyszukiwarki są bardziej adekwatne. Dziś z radością informujemy, że BERT jest już teraz używany w przypadku każdego zapytania w języku angielskim. Chcemy podzielić się z Wami również kilkoma innymi nowymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie wyszukiwania, które stały się możliwe dzięki naszym najnowszym badaniom nad sztuczną inteligencją.
Pisownia
Ciągle doskonalimy naszą zdolność „rozumienia” błędnie napisanych słów i nie robimy tego bez powodu – każdego dnia jedno na 10 zapytań w wyszukiwarce jest wpisywanych niepoprawnie. Teraz wprowadzamy nowy algorytm pisowni, który wykorzystuje głęboką sieć neuronową, aby znacznie poprawić zdolność do odczytywania błędów. Ta pojedyncza zmiana spowoduje większą poprawę odczytywania pisowni niż wszystkie nasze ulepszenia w ciągu ostatnich pięciu lat.
Fragmenty stron
Bardzo szczegółowe zapytania bywają najtrudniejsze do wyszukania, ponieważ zdarza się, że zdanie odpowiadające na Wasze dokładne pytanie występuje tylko na jednej stronie internetowej i jest ukryte gdzieś „głęboko”. Niedawno dokonaliśmy przełomu w ustalaniu rankingu wyników i teraz jesteśmy w stanie indeksować nie tylko strony internetowe, ale także poszczególne ich fragmenty. Dzięki lepszemu zrozumieniu trafności poszczególnych ustępów, a nie tylko całej strony, możemy znaleźć nawet informacje ukryte niczym igły w stogu siana. To rozwiązanie poprawi jakość wyników wyszukiwania dla 7% zapytań we wszystkich językach, gdy wdrożymy je na całym świecie.
Podtematy
Zastosowaliśmy sieci neuronowe, aby zrozumieć tematy znajdujące się w kręgu wyszukiwanych haseł. Pomaga nam to zapewnić większą różnorodność treści, gdy szukacie informacji na temat jakiegoś szerokiego zagadnienia. Na przykład, jeśli wyszukujecie ogólne hasło „sprzęt do ćwiczeń w domu”, możemy teraz zrozumieć odpowiednie podtematy, takie jak tańszy sprzęt, produkty premium lub pomysły na małą przestrzeń i pokazać szerszy wachlarz propozycji na stronie wyników wyszukiwania. Planujemy zacząć wdrażać to rozwiązanie pod koniec tego roku.
Dostęp do wysokiej jakości informacji podczas pandemii COVID-19
Wprowadzamy także kilka nowych ulepszeń, które pomogą Wam zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo w trakcie przemieszczania się po świecie i wykonywania zadań. Wyświetlamy na żywo aktualne informacje o popularnych godzinach w miejscach, do których chcecie się wybrać, dzięki czemu możecie łatwiej zachowywać dystans społeczny. Teraz dodaliśmy też do funkcji Live View w Mapach Google nową opcję, która pozwoli Wam uzyskać podstawowe informacje o firmie, zanim jeszcze wejdziecie do środka. Informacje dotyczące bezpieczeństwa związanego z COVID-19 wyświetlamy teraz też w widocznych miejscach na profilach firm w wyszukiwarce i Mapach Google. Dzięki temu dowiecie się m.in., czy w danym miejscu wymagane jest noszenie maseczki, czy musicie dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem lub czy personel podejmuje dodatkowe środki ostrożności, takie jak np. pomiary temperatury. Ponadto wykorzystaliśmy naszą technologię konwersacyjną Duplex, aby pomóc lokalnym firmom w bieżącym informowaniu online o godzinach otwarcia i zapasach produktów w sklepie.
Kluczowe momenty w filmach
Korzystając z nowych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, jesteśmy teraz w stanie zrozumieć treść filmu i automatycznie zidentyfikować jego kluczowe momenty. Dzięki temu możemy oznaczyć je w filmie i nawigować po nich niczym po rozdziałach w książce. Niezależnie od tego, czy szukasz jednego konkretnego etapu przygotowania potrawy w wideo z przepisami, czy też zwycięskiego uderzenia pałkarza w meczu baseballowym, teraz znajdziesz te momenty z łatwością. W tym roku rozpoczęliśmy testowanie tej nowej technologii i spodziewamy się, że do końca 2020 r. 10% wyszukiwań w Google będzie z niej korzystać.
Pogłębione rozumienie danych
Czasami najlepszym wynikiem wyszukiwania jest odpowiednia statystyka. Jednak często bywa ona ukryta w dużych zbiorach danych i nie jest łatwo dostępna online ani odpowiednio zrozumiała. Od 2018 roku pracujemy nad projektem Data Commons, czyli otwartą bazą wiedzy zawierającą dane statystyczne, tworzoną we współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za Spis ludności Stanów Zjednoczonych, amerykańskim Biurem ds. Statystyk Rynku Pracy, Bankiem Światowym i wieloma innymi. Połączenie tych zbiorów danych było pierwszym krokiem. Teraz pracujemy nad tym, aby te informacje stały się łatwiej dostępne w wyszukiwarce Google.
W momencie, gdy zadajecie pytanie typu „ile osób pracuje w Chicago”, używamy przetwarzania języka naturalnego, aby Wasze wyszukiwanie odnieść do jednego konkretnego zestawu danych z Data Commons. Dzięki temu możemy zaprezentować Wam odpowiednią statystykę w wizualnej, łatwej do zrozumienia formie. Będziecie mogli znaleźć także inne istotne dane, wykresy i ich kontekst – takie jak np. statystyki dla innych miast – które pomogą Wam z łatwością zgłębić interesujący Was temat.
Wspieramy jakościowe dziennikarstwo przez zaawansowane wyszukiwanie
Dobre dziennikarstwo często jest efektem długotrwałego śledztwa, wymagającego czasochłonnej pracy i przeglądania gigantycznych zbiorów dokumentów, obrazów i nagrań dźwiękowych. W ramach Journalist Studio, naszego nowego zestawu narzędzi pomagających dziennikarzom wykonywać pracę wydajniej, bezpieczniej i bardziej twórczo, uruchamiamy Pinpoint, czyli nową funkcję, dzięki której dziennikarze mogę lepiej wykorzystywać technologię wyszukiwarki Google. Pinpoint pomaga szybko przeszukiwać setki tysięcy dokumentów, automatycznie identyfikując i organizując najczęściej wymieniane w nich osoby, organizacje i miejsca. Reporterzy z całego świata mogą zarejestrować się i poprosić o dostęp do funkcji Pinpoint już teraz.
Szukaj tego, co widzisz, i przeglądaj informacje w 3D
W przypadku wielu tematów widzenie jest kluczem do zrozumienia. Wiele nowych funkcji Obiektywu i rozszerzonej rzeczywistości (AR) w wyszukiwarce Google pomaga uczyć się, robić zakupy i odkrywać świat na nowe sposoby. Wielu z Was boryka się obecnie z wyzwaniami związanymi z nauką w domu. Teraz dzięki Obiektywowi Google możecie uzyskać pomoc w odrabianiu zadań domowych z matematyki, chemii, biologii i fizyki krok po kroku. Dystans społeczny radykalnie zmienił również sposób, w jaki robimy zakupy. Postanowiliśmy więc ułatwić Wam tę czynność online od strony wizualnej. Niezależnie od tego, czego szukasz w internecie – swetra, czy może nowego samochodu
Jeśli nie wiecie, jak to wyszukać, zaśpiewajcie!
Wszyscy znamy to uczucie, kiedy utknęła nam w głowie chwytliwa melodia, ale nie możemy przypomnieć sobie tekstu. Teraz, gdy tak się stanie, wystarczy, że zanucicie fragment utworu, a nasze modele AI będą w stanie dopasować melodię do odpowiedniej piosenki.
Co wyróżnia wyszukiwarkę Google
Nigdy wcześniej nie było tak wielu sposobów, w jaki możemy uzyskać dostęp do informacji. Dlatego też, aby mieć pewność, że wyszukiwarka Google pozostanie najbardziej użytecznym i zaufanym narzędziem wyszukiwania, musimy stale rozwijać naszą technologię. Wszystkie nasze prace nad poprawą jakości działania wyszukiwarki opieramy na czterech kluczowych elementach, które umożliwiają nam odpowiadanie na biliony zapytań każdego roku. To właśnie dzięki nim wyszukiwarka Google jest pomocnym i niezawodnym narzędziem dla tych, którzy codziennie zwracają się do nas w poszukiwaniu informacji.
Zrozumienie wszystkich informacji na świecie
Ważne dla nas jest, by poznać treść informacji niezależnie od tego, czy jest ona zawarta w słowach, obrazach czy filmach albo nawet w miejscach i obiektach wokół nas. Dzięki inwestycjom w sztuczną inteligencję jesteśmy w stanie przeanalizować i zrozumieć wszystkie rodzaje nośników informacji na świecie – podobnie jak dokonaliśmy tego podczas indeksowania stron internetowych 22 lata temu. Nieustannie odkrywamy nowe sposoby poznawania świata co sprawia, że mamy dla Was gotowe odpowiedzi w zupełnie nowej formie, zanim jeszcze wpiszecie swoje zapytanie.
Informacje najwyższej jakości
Polegacie na naszej wyszukiwarce aby uzyskiwać możliwie najlepsze informacje. Nasza dbałość o jakość tych informacji jest tym, co wyróżnia nas na tle konkurencji od pierwszego dnia działania Google. Każdego roku wprowadzamy tysiące zmian, aby ulepszyć Wasze doświadczenie korzystania z wyszukiwarki i mieć pewność, że informacje przez nią dostarczane będą najwyższej jakości. Wnikliwie testujemy każdą z tych zmian, aby upewnić się, że będzie dla Was pomocna. Stosujemy zasady rankingowe sprawiedliwie wobec wszystkich witryn internetowych i mamy nadzieję, że przyczynia się to do szerzenia dostępu do różnorodnych wiadomości i opinii.
Prywatność i bezpieczeństwo na światowym poziomie
Aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi i ich danych, inwestujemy w światowej klasy narzędzia do ochrony prywatności i bezpieczeństwa. Jesteśmy liderem branży w zakresie bezpiecznego wyszukiwania dzięki funkcji Bezpiecznego przeglądania i ochronie przed spamem. Wierzymy, że prywatność jest uniwersalnym prawem i zobowiązujemy się zapewnić każdemu użytkownikowi narzędzia potrzebne do sprawowania nad tym kontroli.
Otwarty dostęp dla każdego
Ostatnia, ale z pewnością nie mniej ważna informacja. Zobowiązujemy się zapewnić otwarty dostęp dla wszystkich. Naszym celem jest wspieranie rozwoju otwartej sieci. Realizujemy ten cel, wysyłając do niej, od momentu powstania Google, co roku coraz większy ruch. Usługa Google jest bezpłatna dla każdego, dostępna na dowolnym urządzeniu w ponad 150 językach świata, a my staramy się nieustannie rozwijać, aby jak najlepiej służyć pomocą naszym użytkownikom.
Więc gdziekolwiek jesteście, czegokolwiek szukacie, jakkolwiek jesteście w stanie to zaśpiewać, przeliterować, powiedzieć lub zwizualizować, możecie dalej wyszukiwać - z Google.
Prabhakar Raghavan, starszy wiceprezes Google ds. wyszukiwarki i Asystenta Google
Google Pay to szybki i prosty sposób płacenia w milionach miejsc – w internecie, sklepach i nie tylko. Teraz sposób autoryzacji Waszych transakcji zmieni się i stanie się jeszcze łatwiejszy. Do tej pory, w przypadku płatności powyżej 100 zł w Polsce, musieliście podawać kod PIN Waszej karty płatniczej. Dzięki wprowadzanym właśnie przez nas zmianom, nie będzie już to konieczne. Wkrótce, w przypadku płatności na wyższe kwoty, wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala. Ta metoda uwierzytelniania jest już używana przez Google Pay w większości krajów na całym świecie i cieszymy się, że udostępniamy ją także w Polsce.
Podobnie jak wszystkie produkty Google, Google Pay zapewnia silne zabezpieczenia, które chronią Wasze konto i dane osobowe przed zagrożeniami. Gdy płacisz za pomocą Google Pay, prawdziwy numer karty nie jest udostępniany. Z kolei do odblokowania ekranu możecie użyć dowolnej metody obsługiwanej przez Androida i certyfikowanej jako wystarczająco bezpieczna. Zabezpieczcie swoje konto za pomocą blokady ekranu, poprzez kod, hasło, wzór lub przy użyciu odcisku palca. Ponieważ Google Pay nie przechowuje danych karty w telefonie, każdy, kto znajdzie lub ukradnie Wasz telefon, nie będzie mógł uzyskać dostępu do tych informacji, nawet jeśli jest on odblokowany. Jeśli jednak kiedykolwiek zdarzy się, że Wasz telefon zostanie zgubiony lub skradziony, to pamiętajcie, że możecie go natychmiast zablokować, zabezpieczyć nowym hasłem lub wyczyścić, korzystając z usługi Menedżer urządzeń Android.
Współpracujemy z naszymi partnerami, bankami oferującymi płatności Google Pay, a także firmami Mastercard i Visa nad wprowadzeniem tej zmiany. Aktualizację rozpoczynamy od jutra i w ciągu miesiąca wszyscy użytkownicy naszej usługi w Polsce będą mogli korzystać z nowej metody autoryzacji.
Każdego roku podczas Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa przypominamy sobie, jak ważne jest dbanie o swoje bezpieczeństwo online. To oznacza zaś potrzebę ciągłej ochrony informacji i prywatności naszych użytkowników. Właśnie dlatego Konto Google i inne nasze produkty są domyślnie wyposażone w zabezpieczenia i mechanizmy ochronne. Narzędzie Safe Browsing chroni ponad 4 miliardy urządzeń, system Google Play Protect skanuje ponad 50 miliardów aplikacji dziennie w poszukiwaniu złośliwego kodu, a poczta Gmail blokuje każdej doby ponad 100 milionów prób phishingu.
W Google bezpieczeństwo naszych produktów opiera się na trzech filarach: dbaniu o bezpieczeństwo Waszych danych, odpowiedzialnym podejściu do przechowywanych informacji i przekazaniu Wam pełnej kontroli nad powierzonymi nam danymi. Tymi zasadami kierujemy się na każdym kroku. Poniżej prezentujemy Wam nasze najnowsze usprawnienia dotyczące bezpieczeństwa i prywatności, o których więcej będziecie też mogli przeczytać w naszym odświeżonym Centrum bezpieczeństwa - które już wkrótce będzie dla użytkowników na całym świecie.
Aktywna ochrona i łatwo widoczne ostrzeżenia
Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo, czas jest na wagę złota. Właśnie dlatego dokładamy wszelkich starań, aby po wykryciu przez nas problemu z kontem Google użytkownik mógł błyskawicznie podjąć odpowiednie kroki. Na przestrzeni lat opracowaliśmy nowe sposoby powiadamiania Was o zagrożeniach oraz łatwiejszego i skuteczniejszego dbania o bezpieczeństwo. Przykładowo w 2015 roku zaczęliśmy korzystać z powiadomień systemu Android, aby informować o ważnych zdarzeniach, np. podejrzeniu włamania na konto. Dzięki temu liczba użytkowników reagujących na powiadomienie w ciągu godziny od jego wyświetlenia wzrosła 20-krotnie w porównaniu do informowania o zagrożeniu drogą mailową.
Dziś ogłaszamy, że wkrótce pojawi się nowa wersja powiadomienia o zagrożeniu i nowy sposób dostarczania go użytkownikom. Gdy wykryjemy poważny problem z bezpieczeństwem Konta Google, automatycznie wyświetlimy Wam powiadomienie w aplikacji Google, której aktualnie używacie i pomożemy Wam go rozwiązać – bez potrzeby sprawdzania e-maila lub powiadomień w telefonie. Takie alerty są odporne na próby podszywania się pod nie, więc będziecie mieć pewność, że pochodzą od nas. Rozpoczniemy wprowadzenia tego rozwiązania na ograniczoną skalę w najbliższych tygodniach, a w pełni - na początku przyszłego roku.
Prosta kontrola nad Asystentem Google z Trybem gościa
Każdego dnia Asystent Google pomaga Wam na wiele sposobów – od podpowiadania nowych przepisów kulinarnych po przypominanie o następnym spotkaniu. Są jednak sytuacje, gdy możecie nie chcieć zapisywać konkretnych interakcji z Asystentem na swoim Koncie Google. Dlatego też w nadchodzących tygodniach wprowadzimy Tryb gościa – nowy sposób korzystania z Asystenta Google za pośrednictwem urządzeń domowych. Aby go uruchomić, wystarczy proste polecenie głosowe. Interakcje z Asystentem w Trybie gościa nie będą zapisywane na Waszym koncie. Powrót do w pełni spersonalizowanej wersji Asystenta Google będzie możliwy po wyłączeniu tego trybu. Dodatkowo, zawsze macie też możliwości usunięcia zapisanych interakcji z Asystentem. Asystent umie też odpowiedzieć na jeszcze więcej najczęstszych pytań dotyczących prywatności i bezpieczeństwa. Już teraz każdego miesiąca Asystent udziela pomocnych odpowiedzi na tego typu pytania ponad 3 miliony razy.
Bezpieczeństwo zintegrowane z produktami
Prywatność i bezpieczeństwo stanowią fundament wszystkich naszych działań od samego początku istnienia firmy. Każdego dnia nasze zespoły pracują nad tym, aby produkty Google gwarantowały najwyższy poziom bezpieczeństwa każdemu z Was, niezależnie od tego jak z nich korzystacie - czy podczas wyszukiwania, przeglądania swojej poczty elektronicznej, czy wideokonferencji z rodziną na Google Meet. W tym tygodniu wprowadziliśmy nowe mechanizmy ochrony informacji w Google Workplace, kolejne zabezpieczenia dotyczące haseł w przeglądarce Chrome oraz poinformowaliśmy o postępach w pracach nad Privacy Sandbox, czyli inicjatywą która ma fundamentalnie podnieść standardy ochrony prywatnośći w internecie. Aby uczynić dbanie o prywatność jeszcze łatwiejszym, wprowadzimy wkrótce możliwość edycji Historii lokalizacji bezpośrednio na Osi czasu. To oznacza wygodne dodawanie, usuwanie lub zmienianie szczegółów dotyczących odwiedzonych miejsc. A ponieważ wyszukiwarka to jedno z pierwszych miejsc, gdzie kierujecie pytania, od dzisiaj gdy zapytacie, np. „Czy moje konto Google jest bezpieczne?”, pokażemy Wam indywidualne ustawienia bezpieczeństwa i prywatności dla Waszego konta.
Kontynuujemy także prace nad technologiami, które pomogą w ulepszeniu mechanizmów chroniących Waszą prywatność we wszystkich naszych produktach. W tym roku, jako pierwsi w branży, połączyliśmy prywatność różnicową i uczenie federacyjne, aby szkolić modele umożliwiające przewidywanie kolejnych słów na klawiaturze Gboard. Uczenie federacyjne, technika opracowana przez Google, pozwala twórcom oprogramowania na trenowanie modeli sztucznej inteligencji i tworzenie jeszcze lepszych produktów - dla Was i wszystkich innych użytkowników - w sposób gwarantujący, że dane nigdy nie opuszczają Waszego urządzenia.
W systemie Android 11 będzie też generować Inteligentne Odpowiedzi, w tym sugestie emoji, bazujące na informacjach z systemu urządzenia, co oznacza, że żadne dane nie będą udostępniane klawiaturze Gboard ani Google.
Dbanie o Wasze bezpieczeństwo w internecie wymaga ciągłej czujności i innowacyjności. Punktem wyjścia jest łączenie zaawansowanej infrastruktury zabezpieczeń z odpowiedzialnymi praktykami w zakresie przetwarzania danych oraz wdrażaniem narzędzi oddających kontrolę nad prywatnością w Wasze ręce. Będziemy wciąż opowiadać się za rozsądnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych na całym świecie, w tym kompleksowymi regulacjami federalnymi w USA. Z myślą o Waszym bezpieczeństwie dołożymy wszelkich starań, by nieustannie rozwijać systemy zabezpieczeń i ochrony prywatności w naszych produktach i usługach.
Co by było, gdybyście mogli poznać historię Dziewczyny z perłą, zakładając jej kolczyki? A może wolicie przymierzyć japoński hełm, który przeniesie Was w odległe czasy tradycji samurajskich? Od dzisiaj możecie użyć funkcji Art Filter w aplikacji Google Arts & Culture, aby stać się dziełem sztuki lub założyć na siebie kultowe artefakty, które na co dzień są bezpiecznie przechowywane w muzeach.
Dzięki naszym partnerom, którzy udostępniają Wam swoje niesamowite kolekcje online, mogliśmy stworzyć pięć edukacyjnych i zabawnych filtrów rozszerzonej rzeczywistości, opartych na kultowych obrazach, przedmiotach i akcesoriach z całego świata. Nakręćcie film lub zróbcie zdjęcie, aby w łatwy sposób stać się autoportretami Van Gogha lub Fridy Kahlo albo słynną Dziewczyną z perłą. Możecie też nałożyć tradycyjny hełm japońskiego samuraja, a także niezwykły starożytny egipski naszyjnik.
W tym nowatorskim doświadczeniu każdy filtr został zaprojektowany z największą starannością tak, abyście mogli odkryć najdrobniejsze szczegóły artefaktów w wysokiej jakości i pod każdym kątem. Zanim wypróbujecie wybrany filtr, możecie także dowiedzieć się więcej o historii danego przedmiotu.
Nasz zespół kierował się zasadami Google dotyczącymi sztucznej inteligencji, aby określić, jak dostosować działanie tej funkcji dla wszystkich, mając na uwadze korzyści społeczne, bezpieczeństwo, prywatność i wartość naukową. Art Filter stosuje przetwarzanie obrazu oparte na uczeniu maszynowym, ponieważ działanie tego rodzaju funkcji rozszerzonej rzeczywistości wymaga wyrafinowanego zakotwiczenia zawartości wirtualnej w rzeczywistym świecie. Dzięki temu podejściu artefakty mogą płynnie układać się na Waszej głowie lub reagować na wyraz twarzy. Art Filter, podobnie jak popularna funkcja Art Selfie, działa całkowicie na Waszym urządzeniu - Wasze filmy i zdjęcia nie są przechowywane, chyba że zdecydujecie się je zapisać lub udostępnić znajomym.
Aby rozpocząć, pobierzcie aplikację Google Arts & Culture na Androida lub iOS i dotknijcie ikony tęczowego aparatu u dołu strony głównej. Nie możemy się doczekać, jakie dzieła stworzycie za pomocą funkcji Art Filter i czego dowiecie się o tych artefaktach. Udostępniajcie swoje ulubione zdjęcia i filmy, używając hasztagu #ArtFilter.
Florent Robineau, Tech Lead, Google Arts & Culture
Ion Esfandiari, Associate Product Manager Intern, Google Arts & Culture
Od ponad dekady tworzymy produkty, które pomagają ludziom zmieniać sposób, w jaki pracują.
Dziś obserwujemy, że zmiany te zachodzą w niespotykany dotąd sposób. Dla wielu z nas praca przestała być tylko miejscem, do którego chodzimy, a interakcje, których kiedyś doświadczyliśmy osobiście, przeniosły się do świata cyfrowego. Niektórzy pracownicy biurowi nie prowadzą już spontanicznych rozmów przy kawie czy podczas spotkań, zamienili w biura swoje domy.
W obliczu tej transformacji, musimy dzielić swój czas pomiędzy pracę i sprawy osobiste, a relacje międzyludzkie stały się trudniejsze do nawiązania i utrzymania niż kiedykolwiek wcześniej.
Wyzwania te są wyjątkowe, ale stanowią również ważną szansę, by pomóc ludziom odnosić sukcesy w tym wysoce rozproszonym i coraz bardziej zdigitalizowanym świecie. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom, ludzie mogą łatwiej ze sobą współpracować, poświęcając czas temu co najważniejsze i umacniać relacje międzyludzkie, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.
Tym rozwiązaniem jest Google Workspace: wszystko, czego potrzebujesz do zrealizowania każdego zadania jest teraz w jednym miejscu. Google Workspace obejmuje wszystkie aplikacje poprawiające produktywność, które znasz i które uwielbiasz - Gmail, Kalendarz, Dysk, Dokumenty, Arkusze, Prezentacje, Meet i wiele innych. Niezależnie od tego, czy pracujesz z domu czy z biura, wykonujesz swoje obowiązki przy użyciu urządzeń mobilnych czy zdalnie kontaktujesz się z klientami, Google Workspace to najlepszy sposób, by tworzyć, komunikować się i współpracować.
Do Google Workspace wprowadzamy trzy główne zmiany:
nowy, głęboko zintegrowany interfejs użytkownika, który pomaga zespołom współpracować efektywniej, pracownikom na pierwszej linii pozostać w kontakcie, a firmom ułatwia tworzenie nowych, cyfrowych usług dla klientów;
nową tożsamość marki, która odzwierciedla naszą ambitną wizję produktu i sposób, w którym nasze produkty ze sobą współpracują;
nowe sposoby rozpoczęcia pracy z rozwiązaniami dostosowanymi do konkretnych potrzeb szerokiego grona użytkowników.
Nowe możliwości dla użytkowników
Podczas konferencji Next OnAir w lipcu ogłosiliśmy “lepszy dom do pracy”. Taki, który w przemyślany sposób łączy podstawowe narzędzia do komunikacji i współpracy, takie jak czat, poczta elektroniczna, rozmowy głosowe i wideo oraz zarządzanie treścią i współpraca - w jedno, ujednolicone doświadczenie, które zapewni pracownikom dostęp do wszystkiego, czego potrzebują, w jednym miejscu. To zintegrowane doświadczenie jest teraz ogólnie dostępne dla wszystkich użytkowników korzystających z płatnej wersji Google Workspace.
W nadchodzących miesiącach będziemy również oferować ten nowy sposób zarządzania narzędziami do pracy pozostałym użytkownikom, by pomóc im np. w tworzeniu grup sąsiedzkich, zarządzaniu domowym budżetem czy planowaniu imprez i uroczystości, przy użyciu zintegrowanych narzędzi, takich jak Gmail, Czat, Meet, Dokumenty i Zadania.
Ułatwiliśmy już biznesowym użytkownikom łączenie się z klientami i partnerami za pomocą funkcji dostępu dla gości w Czat i na Dysku, a w nadchodzących tygodniach każdy użytkownik będzie mógł dynamicznie (w czasie rzeczywistym) wraz z gośćmi tworzyć dokumenty i wspólnie nad nimi pracować poprzez Czat. Ułatwi to udostępnianie treści i bezpośrednią współpracę z osobami spoza organizacji, a także zapewni wszystkim dostęp i widoczność do tych samych informacji.
Ciężko pracujemy nad dodawaniem pomocnych funkcji, które ułatwią Ci wykonywanie pracy tak, by móc zaoszczędzić cenne minuty, aby np. spędzić więcej czasu z rodziną. Jedną z takich zmian w Dokumentach, Arkuszach i Prezentacjach jest od teraz możliwość podejrzenia zalinkowanego pliku bez konieczności otwierania go w nowej zakładce - co oznacza mniej czasu spędzanego na przełączaniu się między aplikacjami i oknami, a więcej na wykonywaniu zadań. Od dziś, kiedy “@wspomnisz” kogoś w swoim dokumencie, inteligentne okienko pokaże dane kontaktowe, wyświetli szczegóły zawierające kontekst, a nawet zasugeruje działania, takie jak dodanie tej osoby do Kontaktów lub sposoby na dotarcie do niej za pośrednictwem poczty elektronicznej, czatu lub wideo - również osobom spoza organizacji.
Łącząc użytkowników z odpowiednimi treściami i osobami bezpośrednio w Dokumentach, Arkuszach i Prezentacjach, Google Workspace pomoże Ci zrobić jeszcze więcej niż teraz.
Zdalna praca ludzi w zespole i cyfrowa komunikacja z klientami to wyzwanie także dla utrzymania kontaktów międzyludzkich. W lipcu poinformowaliśmy, że w Gmailu i usłudze Czat udostępniamy usługę Meet picture-in-picture, dzięki czemu możesz zobaczyć i usłyszeć współpracowników podczas pracy. W nadchodzących miesiącach wprowadzimy również usługę Meet picture-in-picture do Dokumentów, Arkuszów i Prezentacji. Jest to szczególnie przydatne w kontaktach z klientami, kiedy prezentujesz ofertę lub omawiasz dokument. Tam, gdzie wcześniej można było zobaczyć tylko prezentowany plik, teraz będzie można również widzieć twarz drugiej osoby i otrzymywać wszystkie te niewerbalne sygnały, związane z rozmową twarzą w twarz.
A ponieważ wiemy, że wiele firm wdraża hybrydowy model pracy, Meet obsługuje wiele różnych urządzeń, oferując najlepsze wbudowane funkcje AI od Google. Począwszy od pomocnych i integracyjnych zestawów sprzętowych Series One, które zapewniają pełny dźwięk i łatwą skalowalność, a skończywszy na natywnej integracji z Chromecast i inteligentnym ekranami Nest, które sprawiają, że praca staje się przyjemniejsza - niezależnie od tego czy jesteś w domu, czy w biurze.
Nowa tożsamość marki
10 lat temu, kiedy wiele z naszych produktów pojawiło się po raz pierwszy, zostały one stworzone jako indywidualne aplikacje, które rozwiązywały różne problemy - takie jak lepsza poczta elektroniczna dzięki usłudze Gmail lub nowy sposób współpracy z Dokumentami. Z czasem nasze produkty stały się bardziej zintegrowane - tak bardzo, że granice pomiędzy nimi zaczęły zanikać.
Nasza nowa marka Google Workspace to bardziej połączone, pomocne i elastyczne doświadczenie pracy, a nasze ikony będą to odzwierciedlać. W nadchodzących tygodniach pojawią się nowe czterokolorowe ikony dla aplikacji Gmail, Dysk, Kalendarz, Meet oraz naszych narzędzi do tworzenia treści takich jak Dokumenty, Arkusze i Prezentacje. Mają one reprezentować ułatwianie zintegrowanej komunikacji i współpracy dla wszystkich, z pomocą Google.
W najbliższych miesiącach pojawi się również Google Workspace dla szkół i uczelni oraz organizacji non-profit. Użytkownicy z sektora edukacyjnego mogą nadal korzystać z naszych narzędzi za pośrednictwem pakietu G Suite for Education, który obejmuje narzędzia: Classroom, Assignments, Gmail, Kalendarz, Dysk, Dokumenty, Arkusze, Prezentacje i Meet. Pakiet G Suite for Nonprofits będzie nadal dostępny dla uprawnionych organizacji za pośrednictwem programu Google for Nonprofits.
Nowe sposoby, by zacząć
Prostota, pomocność, elastyczność - te zasady odnoszą się zarówno do doświadczeń użytkowników z naszymi produktami, jak i do sposobu, w jaki działamy. Wszyscy nasi użytkownicy potrzebują transformacyjnych rozwiązań - czy to w zakresie wspierania pracy zdalnej, pracowników na pierwszej linii, tworzenia cyfrowych doświadczeń dla klientów, czy też wszystkich powyższych kwestii - ale ich potrzeby w zakresie przechowywania danych, zarządzania, bezpieczeństwa, zgodności z regulacjami często znacząco się różnią.
Aby zapewnić większy wybór i pomóc klientom jak najlepiej wykorzystać Google Workspace, rozwijamy nasze pakiety, aby zapewnić bardziej dopasowaną do potrzeb ofertę. Nasze nowe pakiety dla mniejszych firm są skierowane do tych, którzy często chcą dokonywać szybkich, samodzielnych zmian. Edycje Google Workspace dla większych przedsiębiorstw są przeznaczone dla organizacji, które mają bardziej złożone potrzeby wdrożeniowe i często wymagają pomocy technicznej w trakcie dłuższego cyklu zakupów technologii i ich wdrażania.
Więcej o tych nowych ofertach można dowiedzieć się w naszym cenniku. A dotychczasowi klienci mogą przeczytać więcej tutaj.
Wsparcie dla naszych klientów i partnerów
Wy, nasi klienci i użytkownicy, jesteście dla nas inspiracją, ponieważ wspólnie pracujemy nad tym, aby stawić czoło nadchodzącym zmianom. Jest to czas pełen wyzwań, ale wierzymy, że to także początek nowego podejścia do wspólnej pracy. Takiego, które jest bardziej produktywne, oparte na współpracy i dającego lepsze rezultaty.
Google Workspace to rezultat naszej wizji na przyszłość, gdzie praca jest bardziej elastyczna, czas cenniejszy, a umacnianie więzi międzyludzkich jeszcze ważniejsze. Jest to wizja, do której dążymy od ponad dekady i którą chcemy razem z Wami wprowadzić w życie.
Javier Soltero, wiceprezes Google i dyrektor generalny produktu Google Workspace
To niełatwy rok dla kultury. Ze względu na pandemię wiele Waszych ulubionych festiwali i imprez kulturalnych musiało zostać przeniesionych lub odwołanych. Tak też się stało w przypadku wyjątkowego wydarzenia - XVIII edycja prestiżowego pianistycznego Konkursu, wielkie święto muzyki Fryderyka Chopina i trzytygodniowe zmagania, dzięki którym na Warszawę zwrócone są oczy całego świata, została przesunięta na październik 2021 roku.
W oczekiwaniu na kolejną edycję Konkursu Chopinowskiego, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na cykl mistrzowskich recitali i koncertów kameralnych zatytułowany „Przed Wielkim Konkursem”. Podczas jego trwania wystąpią wybitni pianiści znani z poprzednich edycji Konkursu.
Cykl dziesięciu wieczorów otworzył Seong-Jin Cho, zwycięzca z 2015 roku, który zagrał w Filharmonii Narodowej 1 października, w dniu pierwotnie planowanej inauguracji Konkursu. Wśród pianistów, których koncerty będziecie mogli oglądać na YouTube są: Nelson Goerner (nagroda krytyków, 1995), Lukas Geniušas (II nagroda, 2010), Marco Laforêt (II nagroda, 1985), Yulianna Avdeevej (zwyciężczyni z 2010 roku), Philippe Giusiano (zwycięzca z 1995 roku), Gabriela Montero (III nagroda, 1995) czy znakomity fiński pianista Olli Mustonen.
To jednak nie wszystko. Z okazji inauguracji tego szczególnego cyklu koncertów, Instytut Chopina przygotował dla Was wystawę na Google Arts & Culture. #Zostań w domu z Chopinem to zaproszenie do namysłu nad podobieństwami i różnicami między praktykami koncertowymi czasów Fryderyka Chopina i ostatnimi przemianami współczesnego życia koncertowego w czasie pandemii COVID-19.
Zobaczcie zaproszenie, jakie wysyłał Chopin do swoich znajomych i zapisane przez niego słowa „Czekamy Ciebie o 5tej godzinie”. Przyjrzyjcie się litografii na podstawie obrazu Henryka Siemiradzkiego, która przedstawia młodego Chopina w salonie księcia Antoniego Radziwiłła wśród towarzyszących mu gości i posłuchajcie wielu wyjątkowych nagrań, chociażby Poloneza B-dur.
Dzięki wystawie odwiedzicie również Żelazową Wolą i wysłuchacie czerwcowych recitali Chopinowskich prosto z domu wielkiego kompozytora.
Zapraszamy Was do zanurzenia się w muzyce Fryderyka Chopina - zarówno na YouTube, jak i na platformie Google Arts & Culture!
Elżbieta Różalska, Communications Manager, Google Polska