Niektórzy z nas znają irackie miasto Mosul tylko jako miejsce, które doświadczyło wiele cierpienia. Ale to miasto to nie tylko jego najnowsza historia. Mosul - niegdyś kwitnące centrum handlowe - przetrwał lata konfliktów, ale doświadczył także odnowienia. Dziedzictwo położonego w „kolebce cywilizacji” miasta sięga 25 wieku p.n.e. i obejmuje między innymi zapierający dech w piersiach Wielki Meczet Al-Nuri.



Zobaczcie meczet Al Nouri przed i po jego zniszczeniu. Dowiedzcie się też jakie wysiłki podejmowano w celu jego rekonstrukcji.

Zobaczcie meczet Al Nouri przed i po jego zniszczeniu. Dowiedzcie się też jakie wysiłki podejmowano w celu jego rekonstrukcji. Aby rzucić światło na sztukę i historię Mosulu oraz wesprzeć lokalnych współczesnych artystów, we współpracy z iracką stacją radiową Al-Ghad Radio stworzyliśmy kolekcję The Art & Soul of Mosul na Google Arts & Culture.

Od lewej: obraz Kaprys ‘Ducha Mosulu’ (Natik Aziz); portret mosulskiej kobiety (Marwan Fathi); obraz Matka dwóch źródeł: Mosul (Faris Alrawi) oraz Życie bez koloru (Khlaif Mahmood).



Dzięki wyprawom “w głąb obrazu” czy filmom prezentującym doświadczenia artystów żyjących w czasie okupacji, kolekcja umożliwia każdemu zanurzenie się w artystycznym świecie Mosulu. Sercem projektu jest natomiast wyjątkowy materiał ilustracyjny przedstawiający historię miasta i jego mieszkańców, w tym życie kobiet i dzieci w czasie wojny i już po niej. Niektóre prace zostały zaprezentowane podczas wystawy “Return to Mosul” (Powrót do Mosulu), która odbyła się w Muzeum Kultury Mosulu w 2019 roku. Dzięki tej nowej cyfrowej wystawie prace mają teraz stały dom online.

Zdjęcie grupowe przedstawiające malarzy, którzy wzięli udział w warsztatach i wystawie.


Marwan Tariq, artysta, który uczestniczył w wystawie w 2019 roku, powiedział: Przesłaniem naszej pracy dla świata jest to, że Mosul, miasto sztuki, pomimo zniszczeń oraz miażdżącej wojny, która zdewastowała infrastrukturę i pozbawiła życia wielu ludzi, wciąż żyje... jest pełen życia i spokoju. Nasza nowa wystawa online zawiera również osobiste historie opowiadające m.in. o wytrwałości Marwana oraz wielu innych artystów i mieszkańców Mosulu czy o społeczności, która solidarnie współpracowała przy odbudowie swojej okolicy.


W ramach naszych wysiłków na rzecz wspierania cyfrowej dokumentacji i ochrony lokalnych miejsc dziedzictwa kulturowego na Bliskim Wschodzie, umożliwiamy Wam również odkrycie Starego Miasta w Mosulu za pomocą Street View. Ponadto możecie przyjrzeć się modelom 3D zagrożonych miejsc, takich jak pierwszy meczet Mosulu czy jeden z jego najstarszych kościołów.

Model 3D kościoła św. Tomasza, jednego z najstarszych w Mosulu



Art & Soul of Mosul to najnowszy projekt Google Arts & Culture prezentujący współczesną kulturę i starożytne dziedzictwo Bliskiego Wschodu. Aby dowiedzieć się więcej o sztuce i kulturze tego regionu, a także o historiach z całego świata, odwiedźcie nas online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej na iOS i Androida.

 

 

Wietnam zachwyca podróżników z całego świata swoimi pięknymi plażami, soczyście zielonymi pejzażami, świeżym i pysznym jedzeniem, a także bogactwem kulturowym. W 2019 roku na odwiedzenie tego kraju zdecydowało się 18 milionów turystów, a w 2020 roku nadmorski kurort Da Nang był najszybciej zyskującym na popularności kierunkiem podróży na świecie

Niestety pandemia koronawirusa znacząco utrudniła podróżowanie i poznawanie świata, dlatego z jeszcze większą radością przedstawiamy Wam nasz nowy projekt. Jeszcze zanim świat opanowała pandemia, Google Arts & Culture połączyło siły z Ministerstwem Kultury, Sportu i Turystyki oraz Narodową Administracją Turystyki w Wietnamie, z lokalnymi organizacjami turystycznymi w Da Nang, Quang Nam, Thua Thien Hue i Quang Binh, a także z Tran Tuan Viet, uznanym i nagradzanym przez National Geographic fotografem. Dzięki tej współpracy możemy zaprezentować Wam najpiękniejsze zakątki Wietnamu i kolekcję Wonders of Vietnam (Cuda Wietnamu). 

35 historii i ponad 1300 wspaniałych fotografii przedstawiających kultowe miejsca i dziedzictwo historyczne, a także przyrodę, kuchnię oraz kulturę to dla osób spragnionych podróży wyjątkowy sposób wirtualnego odkrywania tego kraju. Prezentując cuda Wietnamu, w szczególności z jego centralnej części, mamy nadzieję zwiększyć świadomość na temat konieczności ochrony miejsc dotkniętych niedawnymi powodziami. 


Oczywiście nic nie może się równać z doświadczeniem prawdziwego zwiedzania i osobistej wędrówki. Ale póki dla większości z nas nie jest to możliwe, warto wybrać się na wycieczkę online. Poniżej prezentujemy 5 najważniejszych rzeczy, które możecie odkryć podczas wirtualnej wyprawy po Wietnamie na Google Arts & Culture:



Oprócz przejrzenia zapierających dech w piersiach zdjęć jaskini Son Doong, możecie również dowiedzieć się więcej o przepływającej przez nią podziemnej rzece, w której można pływać kajakiem i nurkować. Jaskinia jest tak ogromna, że ma nawet własny las i klimat! 



Określenie Nha Nhac, czyli “elegancka muzyka”, odnosi się do szerokiej gamy stylów tanecznych i muzycznych wykonywanych na wietnamskim dworze królewskim od XV do połowy XX wieku. Na pięknych zdjęciach możecie podziwiać najdrobniejsze detale różnobarwnych strojów artystów po misternie wykonane wachlarze. 



Dzięki opcji Color Filter, możecie odkrywać Wietnam za pomocą kolorów, podziwiając dostojne czerwienie świątyń lub ognistą czerwień wietnamskich przysmaków, by za chwilę przyjrzeć się soczystej zieleni trawy zbieranej przez rolników w Hoi An albo pysznemu jedzeniu zawiniętemu w ciemnozielony liść bananowca. Cóż za uczta dla oczu! 



 
Podziwiajcie piękne miejsca i krajobrazy, takie jak plaża Xep, nocny widok na Bramę Południową (Meridian Gate) czy też Pagoda Linh Ung na półwyspie Son Tra. A wszystko to przy akompaniamencie tradycyjnej wietnamskiej muzyki. 



Czekając na nadejście Nowego Roku Księżycowego, możecie podziwiać słynny Festiwal Lampionów w Hoi An - comiesięczne obchody pełni księżyca. Tradycja tworzenia lampionów trwa już ponad 400 lat! Wystawa The Colorful Lanterns of Hoi An (Kolorowe latarnie z Hoi An) pokazuje, jak powstają bambusowe konstrukcje latarnii i jak wykańczane są bardzo delikatnym i połyskliwym jedwabiem. Opowiada również o tradycji puszczania lampionów na rzekę, by zapewnić pomyślność, miłość, a także zdrowie i szczęście. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu nowemu projektowi miejscowi zyskają nowe uznanie dla cudów swojego kraju, a spragnieni przygód podróżnicy z całego świata już dziś odkryją trochę Wietnamu i zapragną odwiedzić ten kraj osobiście. 

Zapraszamy Was zarówno do odkrycia Cudów Wietnamu na stronie Google Arts & Culture, jak i do zobaczenia innych skarbów udostępnianych przez naszych partnerów, w tym Grobowca Tu Duca w 3D.

   

Technologia stała się kołem ratunkowym dla europejskich przedsiębiorców oraz całych społeczności w czasie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 - pomaga codziennie znaleźć wiarygodne informacje medyczne, zrobić zakupy przez internet, a także umożliwia zdalne prowadzenie nauki i kontakt z najbliższymi. Jednocześnie pandemia zwiększyła nierówności społeczne i niedostatek umiejętności cyfrowych, a ryzyko wykluczenia niektórych grup społecznych stało się jeszcze bardziej namacalne. W miarę jak gospodarki szukają drogi powrotu do normalności, kluczowym zadaniem staje się zapewnienie “cyfrowej przyszłości”, w której te same możliwości i szanse są dostępne dla wszystkich w społeczeństwie.

Aby pomóc w osiągnięciu tego celu, uruchamiamy dziś Google.org Impact Challenge - po raz pierwszy dedykowany organizacjom z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Tym samym dalej rozwijamy nasze zobowiązania do wsparcia tego regionu - w ramach tej inicjatywy przekażemy łącznie 2 miliony euro dotacji organizacjom, które przeciwdziałają wykluczeniu cyfrowemu i promują odbudowę i wzrost gospodarki w sposób, który nie wyklucza żadnej z grup społecznych. Zainteresowane organizacje zachęcamy do wypełnienia wniosku - termin zgłoszeń upływa 1 marca 2021.

Cyfrowe możliwości dostępne dla każdego 

Zasypywanie różnic pomiędzy różnymi grupami społecznymi w szansach i możliwościach wykorzystywania technologii jest szczególnie istotne dla Europy Środkowo-Wschodniej. To tu rządy, przedsiębiorstwa i społeczności postawiły sobie za cel uczynić cyfrowe technologie kolejnym kołem napędowym dla dobrobytu ekonomicznego ponad 100 milionów mieszkańców regionu. Kraje te współpracują w ramach Inicjatywy Trójmorza, by urzeczywistnić tę wizję - a my staramy się zrobić to, co do nas należy, aby w tym pomóc.

W zeszłym roku zobowiązaliśmy się, że pomożemy 10 milionom ludzi i firm w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce rozwinąć swój biznes, nabyć nowe umiejętności lub wejść na nową ścieżkę kariery. W Europie Środkowo-Wschodniej, tylko w 2020 roku pomogliśmy 250 tysiącom osób w rozbudowie posiadanych umiejętności cyfrowych lub w rozpoczęciu nowej drogi zawodowej dzięki nowym technologiom.

Jednocześnie tylko w ubiegłym roku nasz dział Google.org przyznał ponad 1,5 miliona euro indywidualnych grantów organizacjom charytatywnym w Europie Środkowo-Wschodniej, które działają na rzecz rozwoju edukacji cyfrowej i zwiększenia szans ekonomicznych w krajach regionu. Zainspirował nas sposób, w jaki organizacje te pomagają lokalnym społecznościom. Tak jak Digital Nation, która umożliwia zdalne zatrudnienie mieszkańcom uboższych regionów Rumunii, oferując dostosowany do zawodów IT wirtualny program szkoleniowy i wspierając małe firmy poprzez podnoszenie ich umiejętności cyfrowych. Również inne inicjatywy, jak program Czechitas w Czechach, Women Go Tech na Litwie czy Riga Tech Girls na Łotwie, działają na rzecz inkluzywnej przyszłości cyfrowej i starają się ułatwić kobietom rozwój zawodowy w sektorze nowych technologii. Uruchamiając Google.org Impact Challenge, nie możemy się już doczekać, by zobaczyć wszystkie nowe pomysły na wsparcie lokalnych społeczności i budowę wspólnej cyfrowej przyszłości.

Zgłoś swój pomysł do 1. marca  

Google.org Impact Challenge dla organizacji z Europy Środkowo-Wschodniej jest już otwarty - czekamy na Wasze zgłoszenia! Szukamy inicjatyw, które w ramach starań o odbudowę wzrostu gospodarczego w centrum stawiają inkluzywność społeczną. Wnioski mogą dotyczyć projektów dużych i małych, na różnych etapach rozwoju - począwszy od nowego pomysłu do działającej już inicjatywy, która jest gotowa na rozszerzenie zasięgu oddziaływania. Zgłoszenia mogą nadsyłać organizacje z następujących krajów: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Uprawnione organizacje (w tym organizacje pozarządowe i podmioty non-profit, przedsiębiorstwa komercyjne i instytucje akademickie) mogą aplikować o wsparcie dla ich charytatywnych projektów do 1 marca 2021 roku na stronie g.co/ceechallenge.

Aby dokonać wyboru najbardziej odważnych i błyskotliwych projektów, zaprosiliśmy do projektu szereg wybitnych i doświadczonych ekspertek oraz ekspertów. Kilkanaście osób ze świata nauki, biznesu oraz sektora publicznego z całego regionu pomoże nam wybrać organizacje, które otrzymają od 50 do 250 tysięcy euro grantu i ewentualne wsparcie Google w realizacji projektu. Mamy nadzieję, że to wsparcie zachęci wszystkich innowatorów do odważnego myślenia, jak mogą wykorzystać technologię, by pomóc zarówno każdemu z osobna, jak i całym społecznościom rozwijać się w ucyfrowionej gospodarce. 

Już 6 lutego będziecie mogli obejrzeć pełnometrażowy dokument YouTube Originals „Dzień z życia 2020” („Life In A Day 2020”). na kanale Life in a Day. Jego oficjalna światowa premiera odbędzie się 1 lutego - to właśnie wtedy obraz zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności na Festiwalu Filmowym w Sundance.
Wszystko zaczęło się w lipcu 2020 roku, kiedy to twórcy filmu - producent wykonawczy Ridley Scott (Marsjanin, Gladiator), Kai Hsuing (Władcy chaosu) i reżyser Kevin Macdonald (Whitney, One Day in September, Ostatni król Szkocji) - zaprosili Was i światową społeczność YouTube do chwycenia za kamery i nagrania swojego dnia życia. Otrzymaliśmy ponad 300 000 zgłoszeń, prawie czterokrotnie więcej niż 10 lat temu, kiedy to Kevin Macdonald pracował nad pierwszym filmem. Nadesłane wideo zawierały tysiące godzin nagrań ze 192 różnych krajów, w ponad 65 językach. 

Produkcja „Life In A Day 2020” składa się w całości z materiałów nadesłanych przez użytkowników i ma na celu pokazanie jak niezwykły może być jeden, pozornie zwyczajny dzień, a dokładnie 25 lipca 2020 r. Wśród ogromnej liczby otrzymanych do rozpatrzenia zgłoszeń, warte uwagi osoby przedstawione w materiałach filmowych to m.in badacze szczepionek na COVID-19 z Oksfordu, uchodźcy z mniejszości etnicznej Rohingya i z Syrii, uczestnicy protestów Black Lives Matter, weteran armii amerykańskiej zastanawiający się nad swoją służbą czy kobieta i jej opowieść o płodności. To tylko niektóre z portretów i osobistych historii z całego świata, które znajdziecie w filmie. Dodatkowo będziecie mieli okazję również przypomnieć sobie uczestników produkcji z 2010 roku (którą możecie sobie przypomnieć tutaj). 

Zapraszamy Was na kanał Life in a Day, gdzie już niedługo będziecie mogli obejrzeć film!

Pandemia koronawirusa, jej dynamiczny charakter oraz niepewność jaką powoduje wciąż jest źródłem dezinformacji. Weryfikatorzy faktów nieprzerwanie pracują, aby obalić pojawiające się w internecie nieprawdziwe wiadomości. Dzięki temu już prawie 10 000 informacji o zweryfikowaniu prawdziwości stwierdzeń na temat pandemii jest prezentowanych w ramach naszych produktów

Jednak proces udostępniania na świecie szczepionek na COVID-19 jeszcze bardziej wzmaga odwieczny problem dezinformacji na temat szczepień. Aby wesprzeć dodatkowe działania na rzecz walki z nieprawdziwymi informacjami, Google News Initiative uruchamia otwarty fundusz grantowy na projekty medialne dotyczące walki z dezinformacją na temat szczepień przeciwko COVID-19. Łącznie na wsparcie dla tych projektów przeznaczymy 3 miliony dolarów. 

W miarę jak szerzenie nieprawdziwych informacji dotyczących COVID-19 przybierało charakter globalny, dezinformacja była również wykorzystywana do atakowania określonych społeczności. Niektóre z dostępnych badań sugerują również, że odbiorcy napotykający dezinformację i osoby poszukujące zweryfikowanych informacji to niekoniecznie te same grupy ludzi. 

Z tego powodu nasz otwarty fundusz grantowy będzie otwarty na wnioski o wsparcie dla projektów, które mają na celu poszerzenie kręgu odbiorców zweryfikowanych przez “fact-checkerów” informacji, szczególnie o osoby które w nieproporcjonalny sposób mogą zostać dotknięte przez dezinformację. 

Fundusz ma zasięg ogólnoświatowy i jest otwarty na organizacje medialne każdej wielkości, które mają udokumentowane doświadczenie w weryfikowaniu faktów i ujawnianiu nieprawdziwych informacji, lub które są partnerami organizacji mającej dokonania w tym zakresie. 

Będziemy priorytetyzować projekty oparte na współpracy w ramach interdyscyplinarnego zespołu i jasnych sposobach mierzenia rezultatów. Dla przykładu: wnioski mogą obejmować partnerstwo pomiędzy działającym już i uznanym projektem weryfikacji faktów a mediami docierającymi do określonej społeczności lub np. platformę technologiczną tworzoną wspólnie przez dziennikarzy i lekarzy w celu kwalifikowania dezinformacji i publikowania informacji zweryfikowanych. 


Zgłoszenia sprawdzane będą przez globalny zespół pracowników Google. W skład jury, które wybierze projekty zakwalifikowane do otrzymania grantu, wchodzą: 
  • Theresa Amobi, wykładowczyni na Uniwersytecie w Lagos 
  • Ludovic Blecher, dyrektor ds. innowacji, Google News Initiative 
  • Renee DiResta, menedżerka ds. badań technicznych, Stanford Internet Observer 
  • Susannah Eliott, dyrektor generalna Australian Science Media Center 
  • Gagandeep Kang, szefowa laboratorium badawczego Wellcome Trust, Christian Medical College 
  • Alexios Mantzarlis, kierownik ds. wiarygodności wiadomości i informacji, Google 
  • Syed Nazakat, założyciel i dyrektor generalny, Data Leads 
  • Ifeoma Ozoma, założycielka i dyrektor Earthseed 
  • Baybars Örsek, dyrektor, International Fact-Checking Network 
  • Andy Pattison, menedżer ds. rozwiązań cyfrowych, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 
  • Angela Pimenta, dyrektor operacyjna, Projor 
  • Amy Pisani, dyrektor wykonawcza, Vaccinate Your Family 
  • Yamil Velez, profesor nauk politycznych, Uniwersytet Columbia 
  • Brian Yau, kierownik ds. promocji i zaangażowania, Vaccine Safety Net, WHO 

Otwarty Fundusz grantowy opiera się na doświadczeniu ze wsparcia jakiego GNI udzieliło projektom medialnym skupionym wokół dezinformacji związanej z pandemią w kwietniu i grudniu ubiegłego roku. Spodziewamy się, że wybrane projekty skorzystają na badaniach, które przy wsparciu GNI analizują jakie formaty, rodzaje nagłówków czy źródeł informacji są najbardziej skuteczne w korygowaniu błędnych informacji o szczepionkach COVID-19. 

Jednocześnie nadal udostępniamy w naszych produktach wysokiej jakości, wiarygodne informacje o szczepionkach. Wciąż zwiększamy liczbę krajów, w których udostępniane są panele informacyjne dotyczące autoryzowanych szczepionek w wyszukiwarce Google, i nadal weryfikujemy fakty w Google za pomocą ClaimReview. W 2020 r. poszerzyliśmy również katalog funkcji, w których użytkownicy mają możliwość odnalezienia zweryfikowanych informacji - COVID-19 jako osobny temat w Google News w USA, w Google News na urządzeniach mobilnych w Brazylii i w Google Images na całym świecie

Zachęcamy do odwiedzenia strony Otwartego Funduszu grantowego Google News Initiative na projekty walczące z dezinformację o szczepionkach, aby znaleźć więcej informacji o kryteriach dotyczących projektów i dowiedzieć się jak złożyć wniosek.