• Odkrywaj: opcja przeznaczona dla dzieci, które są gotowe na wyjście poza YouTube Kids i odkrywanie treści w YouTube. W ramach tego ustawienia dostępny jest szeroki wachlarz filmów odpowiednich dla dzieci powyżej 9 lat, w tym vlogi, tutoriale, filmy o grach, klipy muzyczne, wiadomości i treści edukacyjne.
  • Zobacz więcej: zasadniczo znajdują się tu treści dla widzów powyżej 13 roku życia. To ustawienie umożliwia oglądanie jeszcze większej liczby filmów oraz transmisji na żywo z tych samych kategorii, które są dostępne w przypadku opcji „Odkrywaj”.
  • Większość treści na YouTube: ta opcja zawiera niemal wszystkie filmy opublikowane na YouTube z wyjątkiem filmów z ograniczeniem wiekowym. Daje ona również dostęp do materiałów poruszających wrażliwe tematy odpowiednich wyłącznie dla starszych nastolatków.
Obecne pokolenie starszych dzieci i nastolatków dorasta z dostępem do internetu, gdzie mogą się uczyć, szukać rozrywki i komunikować się z innymi. Każda rodzina ma własne podejście do korzystania z technologii i internetu oraz wyznacza własne zasady dotyczące cyfrowego świata. W ciągu ostatnich lat poczyniliśmy inwestycje, aby chronić rodziny i dzieci korzystające z YouTube, między innymi stworzyliśmy aplikację dla dzieci, lepiej chronimy ich prywatność, ograniczyliśmy funkcje i poprawiliśmy działanie ograniczenia wiekowego. Dziś ogłaszamy nową opcję dla rodziców, którzy postanowili, że ich starsze i nastoletnie dzieci są gotowe odkrywać YouTube za pomocą konta nadzorowanego.

Wersja nadzorowana YouTube 
YouTube od samego początku był przeznaczony dla osób powyżej 13 lat i zawsze zalecaliśmy rodzicom, aby oglądali znajdujące się w nim filmy razem ze swoimi dziećmi. W 2015 roku stworzyliśmy YouTube Kids – bezpieczną aplikację, w której najmłodsi mogą odkrywać nowe zainteresowania i rozwijać ciekawość, a rodzice mogą to wszystko kontrolować. Ale od tego czasu słyszeliśmy od rodziców, że starsze dzieci i nastolatkowie mają inne potrzeby, które nie zostały w pełni spełnione przez naszą usługę. Ciekawość dorastających dzieci jest niezaspokojona, a do tego muszą one zdobyć niezależność i znaleźć nowe sposoby na naukę i tworzenie oraz własne miejsce w społeczności.

W ciągu ostatniego roku współpracowaliśmy z rodzicami i ekspertami z całego świata nad takimi kwestiami jak bezpieczeństwo i rozwój dzieci oraz ich kompetencje cyfrowe, aby opracować rozwiązanie dla rodziców starszych dzieci i nastolatków. W najbliższych miesiącach wprowadzimy nowe doświadczenie w wersji beta, dzięki któremu rodzice będą mogli umożliwić dzieciom korzystanie z YouTube za pomocą nadzorowanego konta Google. To nadzorowane doświadczenie będzie zawierało ustawienia treści i ograniczony zestaw funkcji. Zaczniemy od wczesnej wersji beta dla rodzin z dziećmi poniżej wymaganego wieku od jakiego można zarządzać własnym kontem Google, aby przetestować i zebrać opinie, pracując nad udoskonaleniem doświadczenia.

Opcje treści dla rodziców w YouTube 
Wiemy, że każdy rodzic ma własne metody wychowawcze, a każde dziecko jest wyjątkowe i osiąga różne etapy rozwoju w różnym czasie. Dlatego dajemy rodzicom możliwość wyboru spośród 3 różnych ustawień treści w YouTube.
  • Odkrywaj: opcja przeznaczona dla dzieci, które są gotowe na wyjście poza YouTube Kids i odkrywanie treści w YouTube. W ramach tego ustawienia dostępny jest szeroki wachlarz filmów odpowiednich dla dzieci powyżej 9 lat, w tym vlogi, tutoriale, filmy o grach, klipy muzyczne, wiadomości i treści edukacyjne.
  • Zobacz więcej: zasadniczo znajdują się tu treści dla widzów powyżej 13 roku życia. To ustawienie umożliwia oglądanie jeszcze większej liczby filmów oraz transmisji na żywo z tych samych kategorii, które są dostępne w przypadku opcji „Odkrywaj”.
  • Większość treści na YouTube: ta opcja zawiera niemal wszystkie filmy opublikowane na YouTube z wyjątkiem filmów z ograniczeniem wiekowym. Daje ona również dostęp do materiałów poruszających wrażliwe tematy odpowiednich wyłącznie dla starszych nastolatków.
Ta opcja została stworzona dla rodziców, którzy uznali, że ich dzieci mogą już odkrywać ogromny świat filmów na YouTube. Decyzja o tym, które treści nadają się do wyświetlania w wersji nadzorowanej, będzie podejmowana z wykorzystaniem danych wejściowych użytkownika, systemów uczących się i weryfikacji manualnej. Jesteśmy świadomi tego, że nasze systemy będą popełniały błędy, dlatego wciąż będziemy je ulepszać.

Zalecamy, aby rodzice nadal pomagali swoim dzieciom w korzystaniu z YouTube. Na dobry początek zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem, który napisaliśmy we współpracy z organizacjami National PTA i Parent Zone oraz zespołem programu Asy internetu. Planujemy również kampanię, w ramach której twórcy będą wypowiadać się na takie tematy jak dręczenie, nękanie, nieprawdziwe informacje czy cyfrowa równowaga.
Nowe funkcje dla rodzin 
Rozumiemy, jak ważne jest znalezienie równowagi między umożliwieniem starszym dzieciom i nastolatkom bezpiecznego budowania swojej niezależności, jednocześnie oferując rodzicom sposoby na sprawowanie kontroli. Rodzice będą mogli nie tylko dobierać ustawienia treści, ale także zarządzać historią oglądania i wyszukiwania z poziomu ustawień konta swojego dziecka. Mogą oni też korzystać z narzędzi udostępnionych przez Family Link, na przykład liczników czasu spędzonego przed ekranem. Z czasem będziemy dodawać kolejne funkcje kontroli rodzicielskiej, takie jak blokowanie treści. Gdy rodzic udzieli dostępu do YouTube, wrażenia dziecka z korzystania będą prawie takie same jak w przypadku zwykłej wersji platformy, ale w celu ochrony młodszych widzów pewne funkcje będą wyłączone. Nie będziemy na przykład wyświetlać reklam spersonalizowanych ani reklam z niektórych kategorii. Podczas premiery wyłączymy też zakupy w aplikacji oraz funkcje tworzenia i komentowania. Ponieważ możliwość wyrażania siebie i przynależność do społeczności to integralne elementy korzystania z YouTube i rozwoju dziecka, będziemy współpracować z rodzicami i ekspertami, aby z czasem dodać te funkcje w formie kontrolowanej przez rodziców i dostosowanej do wieku odbiorcy.

Rozwój YouTube Kids 
Nowa, nadzorowana wersja usługi jest tworzona z myślą o rodzicach, którzy uważają, że ich starsze dzieci są gotowe na korzystanie z YouTube. Nadal jednak zalecamy korzystanie z YouTube Kids w przypadku młodszych dzieci, aby miały one dostęp do ograniczonej liczby filmów, które mogą oglądać samodzielnie.

Usługa YouTube Kids jest dostępna w ponad 80 krajach, a każdego tygodnia korzysta z niej ponad 35 milionów użytkowników. Będziemy zwiększać jej dostępność, dodawać kolejne funkcje i oferować nowe narzędzia dla rodziców, takie jak bardzo oczekiwana możliwość wyboru konkretnych filmów i kanałów z głównej platformy YouTube, które będą dostępne dla dzieci w YouTube Kids.
Wiemy, że wciąż czeka nas wiele pracy przy tworzeniu tej nowej wersji dla rodziców starszych dzieci i nastolatków. Mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie dzięki niej uda się nam zapewnić starszym dzieciom bezpieczniejsze środowisko, w którym będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się nowych umiejętności i nawiązywać kontakt ze społecznością podzielającą ich pasje. Rodzice z kolei będą mogli wspierać swoje dzieci podczas korzystania z internetu.

Nie tak dawno temu przedstawiliśmy Wam funkcje takie jak Emoji Kitchen czy audiobooki z automatyczną narracją. Dzisiaj prezentujemy sześć najnowszych aktualizacji od Google, dzięki którym korzystanie z telefonu z Androidem będzie jeszcze bezpieczniejsze i wygodniejsze - dla każdego.

1. Dbajcie o bezpieczeństwo swoich kont dzięki funkcji Sprawdzanie hasła


W systemie Android możecie zapisywać swoje hasła na koncie Google, dzięki czemu logowanie się do aplikacji i usług za pomocą autouzupełniania jest łatwe i szybkie. Wasze dane logowania to jedna z pierwszych linii obrony przed intruzami, dlatego teraz zintegrowaliśmy Sprawdzanie hasła na urządzeniach z Androidem 9 lub nowszym. Ta funkcja pozwala dowiedzieć, czy użyte hasło zostało wcześniej ujawnione i co możecie zrobić w przypadku gdy taka sytuacja zaistniała.

Od teraz, gdy wprowadzicie hasło do aplikacji na telefonie przy użyciu funkcji Autouzupełnianie, sprawdzimy je z listą znanych haseł, które zostały przejęte - tych, które zostały już potencjalnie skradzione i opublikowane w sieci. Jeśli okaże się, że Wasze dane logowania znajdują się na jednej z takich list, powiadomimy Was i poprowadzimy przez proces sprawdzania i zmiany hasła.

Więcej informacji o zmianie potencjalnie niebezpiecznych haseł znajdziecie na naszej stronie pomocy oraz w tym poście na naszym blogu. Z pasją budujemy systemy zabezpieczeń w każdym szczególe systemu Android - od pobierania aplikacji czy przeglądanie internetu, po wybór miejsca i czasu udostępniania danych. Dowiedzcie się więcej jak Android zapewnia Wam bezpieczeństwo.

2. Użyjcie harmonogramu wysyłania w Wiadomościach, aby napisać tekst teraz i wysłać go później

Ponad pół miliarda ludzi na całym świecie korzysta z Wiadomości Google, aby łatwo i bezpiecznie łączyć się z rodziną, przyjaciółmi i innymi osobami. Aby nadal ulepszać sposób komunikacji i pomagać Wam pozostać w kontakcie, wprowadzamy harmonogram wysyłania wiadomości dla telefonów z systemem Android 7 i nowszym. 

Jeśli Wasi bliscy funkcjonują w innej strefie czasowej, wysłanie SMS-a we właściwym czasie może sprawić trudność. Dzięki harmonogramowi wysyłania możecie jednak napisać wiadomość wtedy, kiedy jest to dla Was wygodne i zaplanować jej wysłanie w odpowiednim dla odbiorcy momencie. Wystarczy że napiszecie wiadomość jak zwykle, a następnie przytrzymacie i naciśniecie przycisk wysyłania. Uzyskacie w ten sposób możliwość wyboru daty i godziny dostarczenia wiadomości. Pobierzcie Wiadomości lub zaktualizujcie je do najnowszej wersji, aby przetestować nasza nową funkcję. 

3. Dzięki TalkBack nie musicie patrzeć na ekran


Dla tych z Was, którzy mają problemy z dostrzeżeniem ekranu, dostępna jest nowa wersja TalkBack, czytnika ekranu na Androida. Dzięki możliwości obsługiwania komend głosowych i gestów TalkBack sprawia, że Android jest jeszcze bardziej przystępny i umożliwia pełne korzystanie z telefonu bez konieczności patrzenia na ekran. Pracując nad nową wersją TalkBack ściśle współpracowaliśmy ze społecznościami osób niewidomych i słabowidzących, aby uwzględnić najbardziej popularne funkcje, w tym: bardziej intuicyjne gesty, ujednolicone menu, nowe menu sterowania czytaniem i nie tylko. Przetestujcie nowe usprawnienia TalkBack już dziś, pobierając lub aktualizując aplikacje ułatwień dostępu na Androida w sklepie Google Play.

4. Zróbcie więcej bez użycia rąk dzięki Asystentowi Google


Chcemy umożliwiać Wam jeszcze więcej sposobów na korzystanie z telefonu bez użycia rąk - dzięki czemu możecie na przykład używać komend głosowych do wykonywania połączeń, ustawiania pomiaru czasu lub alarmów oraz odtwarzania muzyki. Najnowsze aktualizacje Asystenta Google ułatwiają wykonywanie różnych czynności na telefonie bez konieczności przebywania w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Dzięki nowym, łatwym do odczytania kartom, Asystent działa teraz lepiej nawet gdy telefon jest zablokowany lub znajduje się po drugiej stronie pokoju. Wystarczy, że prostu powiecie „OK Google, ustaw alarm” lub „OK Google, odtwarzaj muzykę pop w Spotify”. Aby w pełni wykorzystać Asystenta, gdy telefon jest zablokowany, włączcie Osobiste wyniki na ekranie blokady w ustawieniach Asystenta i powiedzcie „OK Google”, aby wysyłać wiadomości tekstowe i wykonywać połączenia.

5. Przejdź na ciemną stronę mocy z trybem nocnym w Mapach Google


W dzisiejszych czasach wszyscy odczuwamy lekkie zmęczenie ekranami. Dzięki trybowi nocnemu w Mapach Google, który wkrótce zostanie udostępniony wszystkim użytkownikom Androida na całym świecie, będziecie mogli dać swoim oczom odpocząć i wydłużyć czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu baterii. Po prostu przejdźcie do Ustawień i w sekcji Motyw wybierzcie opcję „Zawsze w ciemnym motywie”, aby zmniejszyć oświetlenie ekranu podczas nawigacji, odkrywania lub załatwiania spraw w Mapach. Wolicie jednak tryb jasny? Wystarczy, że wybierzecie opcję „Zawsze w jasnym motywie”, aby przełączyć się z powrotem.

Dla wielu z nas Mapy Google to miejsce, w którym szukamy informacji o otaczającym nas świecie. Wyszukujemy firmy, szukamy wskazówek dojazdu, sprawdzamy zdjęcia i czytamy recenzje. 

Jednym ze sposobów na zapewnienie precyzji informacji znajdujących się na Mapach oraz ich niezawodności są również aktualizacje dodawane przez użytkowników. Odkąd w 2010 roku poprosiliśmy użytkowników o przesyłanie treści, ponad 970 milionów osób podjęło się zaktualizowania Map Google za pomocą recenzji, zdjęć, ocen, a także dodania informacji faktycznych, takich jak adresy czy godziny otwarcia. Dzięki temu Mapy Google mogą nadążać za nieustannie zmieniającym się światem wokół nas, a także pomagają Wam podejmować bardziej świadome decyzje. 

Mapy Google odzwierciedlają świat rzeczywisty, w taki sam sposób jak ludzie, którzy się do tego przyczyniają. Ten sam sąsiad, który wyciąga do Was rękę, może być też autorem dowcipnych recenzji lokalnych restauracji. Niestety, działa to w obie strony. Tak jak w prawdziwym świecie są ludzie, którzy mają wobec Was złe intencje, tak są i tacy, którzy próbują oszukać Mapy Google za pomocą kłamliwych lub nieodpowiednich treści - zdecydowana ich większość jest usuwana, zanim je zobaczycie. 

Chociaż większość naszych działań mających na celu zapobieganie nieprawdziwym treściom odbywa się za kulisami, dziś chcieliśmy podzielić się z Wami pewnymi szczegółami na temat naszych działań i postępów w zapewnianiu niezawodności Map Google i sprawianiu, że mogą być one godne zaufania. 


Jak wyłapujemy nieuczciwych użytkowników? 
Nieuczciwi użytkownicy próbują wprowadzić ludzi w błąd na różne sposoby, od pozostawiania fałszywych recenzji, które mają zakłócić działalność firm, po dodawanie ocen, które w sztuczny sposób poprawiają reputację danego miejsca. Walka z tą nieprzydatną treścią to złożona, nieustanna bitwa - taka, o której rzadko informujemy publicznie, aby nie dawać znać oszustom o naszych ciągle zmieniających się technikach. 

Jednym z najlepszych narzędzi, dostępnym w naszym arsenale, jest zrozumienie, jak wygląda normalne, prawdziwe użytkowanie Map Google. Wiemy na przykład, że przeciętny człowiek prawdopodobnie będzie korzystał z Map Google podczas dojazdu do pracy lub w czasie podróży samochodem albo w trakcie wyszukiwania pobliskich restauracji i usług. Zwykle użytkownicy zostawiają recenzje w miejscach, w których byli i zazwyczaj dodają oceny lub zdjęcia grupowo w związku określonymi lokalizacjami. 

Takie obserwacje dostarczają informacji naszym algorytmom uczenia maszynowego, które skanują miliony wpisów dziennie. Algorytmy te wykrywają i usuwają treści naruszające nasze zasady, dostępne w wielu różnych językach. Skanują także Mapy w poszukiwaniu sygnałów nieprawidłowej aktywności użytkowników. Mogą na przykład wykryć nowe konto Map Google powstałe powiedzmy w Bangkoku, które nagle zostawia złe recenzje salonów samochodowych w Meksyku czy 1-gwiazdkowe oceny restauracji w Chicago. Treść naruszająca zasady jest albo usuwana przez nasze automatyczne narzędzia, albo oznaczana do dalszej weryfikacji wraz z odpowiednim kontem użytkownika. 

Wdrażamy również tysiące wyszkolonych moderatorów i analityków, którzy pomagają w ocenach treści, które mogą być trudne do rozpoznania dla algorytmów, na przykład recenzji w lokalnym dialekcie lub slangu. 


Kim są “Mapowi złoczyńcy” i jak ich powstrzymujemy? 
Wyżej wymienione zabezpieczenia i zespoły ludzi zostały stworzone do walki z dwoma głównymi typami “złoczyńców”, którzy nękają Mapy Google: oszustami i wandalami. 

Oszuści, których główną motywacją są pieniądze, próbują wprowadzić w błąd ludzi za pomocą takich treści jak fałszywe recenzje mające sztucznie przyciągnąć klientów lub fałszywe oferty w celu wygenerowania ruchu. Aby ich odstraszyć, zapobiegawczo usuwamy możliwości czerpania korzyści z fałszywych treści. 

Skupiliśmy się na wykrywaniu treści pochodzących z tzw. farm klików, na których generowane są fałszywe recenzje i oceny. Dzięki lepszemu wykrywaniu aktywności takich farm, utrudniamy tanie publikowanie fałszywych treści, co ostatecznie utrudnia takim organizacjom sprzedawanie recenzji i zarabianie pieniędzy. Aby wychwycić fałszywe profile firm, zanim pojawią się w Mapach, wzmocniliśmy nasze procesy weryfikacji Google Moja Firma o nowe modele systemów uczących się, które pomagają identyfikować nieuczciwe zaangażowanie. Walcząc z zakrojonymi na szeroką skalę próbami tworzenia fałszywych profili biznesowych, powstrzymaliśmy miliony oszustów mających na celu wykradanie klientów legalnym firmom poprzez wypieranie ich z wyników wyszukiwania. 

Są też wandale, którzy mogą być motywowani wydarzeniami społecznymi i politycznymi lub po prostu chcą zostawić swój ślad w internecie. Tacy nieuczciwi użytkownicy zostawiają fałszywe recenzje lub edytują nazwy miejsc, a także dodają zdjęcia niezwiązane z danym miejscem lub firmą, robiąc to dla żartu. 

Wandalizm dotyczący treści może być trudniejszy do zwalczenia, ponieważ często jest spontaniczny i nieskoordynowany. Na przykład nastolatek, który w ramach żartu zamieszcza żartobliwe zdjęcie w wizytówce swojej szkoły średniej lub ktoś, kto używa wulgaryzmów w bezsensownej recenzji. 

Utrudnianie działania wandalom treści sprowadza się do przewidywania i szybkiej reakcji. W miarę jak miejsca stają się bardziej podatne na wandalizm, dostosowujemy naszą obronę. Na przykład w zeszłym roku szybko zmodyfikowaliśmy nasze algorytmy, aby zapobiegawczo blokować recenzje rasistowskie, gdy zaobserwowaliśmy działania ksenofobiczne, skierowane wobec chińskiej społeczności i związane z COVID-19. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się dezinformacji związanych z wyborami, ograniczyliśmy możliwość edytowania numerów telefonów, adresów i innych informacji na stronach dotyczących głosowania. Ograniczyliśmy też możliwość recenzowania niektórych miejsc, w których zaobserwowaliśmy wyższy odsetek treści naruszających zasady, takich jak np. szkoły w USA.

Nasz postęp w walce z niepożądanymi treściami
Z pomocą ludzi oraz technologii, monitorującej Mapy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, jesteśmy w stanie podjąć szybkie działania przeciwko oszustom, od usunięcia treści i zawieszenie działalności konta aż po postępowanie sądowe. Tylko w 2020 roku podjęliśmy następujące działania, aby zapewnić wiarygodność treści, które widzicie na Mapach Google:
  • Zablokowaliśmy lub usunęliśmy ponad 55 milionów recenzji naruszających nasze zasady i prawie 3 miliony fałszywych profili firm. To o 20 milionów mniej usuniętych recenzji w porównaniu z rokiem 2019. Ta różnica spowodowana jest głównie naszymi wcześniejszymi staraniami dotyczącymi usuwania nieprawdziwych recenzji oraz niższej ogólnej liczby dodawanych opinii w związku z pandemią COVID-19.
  • Usunęliśmy ponad 960 000 recenzji i ponad 300 000 profili firm, które zostały nam zgłoszone przez użytkowników Map Google. To wzrost w stosunku do 2019 r., ponieważ rozszerzyliśmy możliwości działania naszych zautomatyzowanych systemów, które uzupełniają ręczny przegląd oznaczonych treści wykonywany przez operatorów i analityków.
  • Przejrzeliśmy i usunęliśmy ponad 160 milionów zdjęć i 3,5 miliona filmów, które albo naruszały nasze zasady, albo były niskiej jakości. Na przykład dzięki udoskonaleniom w naszych automatycznych systemach znacznie poprawiliśmy wykrywanie zdjęć, które były bardzo rozmyte. Doprowadziło to do znacznej poprawy jakości zdjęć na Mapach - zarówno tych nowo dodawanych jak i tych udostępnionych w minionych latach. Ponieważ ogólnie prowadziliśmy też bardziej zdecydowane działania wobec nieuczciwych użytkowników, wiele zdjęć zostało automatycznie usuniętych wraz nieuczciwym kontem, które kasowane było wraz z całą jego zawartością.
  • Nasza technologia i nasze zespoły wyłączyły ponad 610 000 kont użytkowników po wykryciu i zbadaniu podejrzanego lub naruszającego zasady zachowania.
  • Powstrzymaliśmy ponad 3 miliony prób zmiany danych na profilach firm w Google, które nie były podejmowane przez właścicieli tych firm.
Treści przesyłane przez naszych użytkowników są ważną częścią dalszego udoskonalania Map Google by były one bardziej pomocne dla wszystkich. Ponieważ coraz więcej osób dzieli się swoją lokalną wiedzą na Mapach Google, będziemy nadal rozwijać nasze zasady oraz nasze technologie i zasoby niezbędne do zapewnienia rzetelnych informacji.

Nauka leży u podstaw tego, co robimy Google. Każdego dnia ponad miliard z Was korzysta z wyszukiwarki, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące Was pytania lub odkryć coś nowego. Jako zespół Google Learning & Education staramy się podsycać w Was tę ciekawość i pomagać Wam w zdobywaniu wiedzy, starając się zapewnić przy tym możliwie najlepsze wrażenia podczas korzystania z naszych produktów - niezależnie od tego, czy jest to wyszukiwarka, YouTube, Google Classroom czy Chromebooki. 

Po ponad 20 latach spędzonych na rozwijaniu wyszukiwarki Google, zacząłem kierować zespołem Learning & Education i współpracować z Avni Shah, obecną szefową Google for Education, która jest w Google już od 17 lat. Google for Education ma na celu wprowadzenie do edukacji tego, co jest najlepsze w naszej firmie. Na tym właśnie skupiamy się już od ponad 15 lat. Podczas pandemii częściej niż kiedykolwiek wcześniej technologia pomagała Wam uczyć się i pozyskiwać nową wiedzę z dowolnego miejsca na świecie. Nie zmieniło to naszej misji, ale jeszcze bardziej zmobilizowało nas do rozwoju naszych technologii potrzebnych w tym trudnym czasie. 

W ciągu ostatniego roku społeczność związana z edukacją inspirowała nas swoją kreatywnością i wytrwałością w obliczu stojących przed nią wyzwań, nie zapominając o tym, że najważniejsi są uczniowie. Dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi zobowiązaniami wobec niej i zaprezentować niektóre z ponad 50 nowych funkcji dostępnych w naszych produktach edukacyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki temu staną się jeszcze bardziej pomocne. Aby dowiedzieć się więcej, wejdźcie na stronę Edukacja z Google. Znajdziecie tam globalne wydarzenie transmitowane w 15 językach, podczas którego członkowie naszego zespołu opowiedzą o szczegółach nowych usprawnień.
   
Po pierwsze, chcemy umożliwić liderom placówek wprowadzanie innowacji do ich szkół czy uniwersytetów oraz zapewnić ich, że inwestują w produkty, które są bezpieczne i dostosowane do ich potrzeb. 
  • Nowy G Suite dla Szkół i Uczelni, Google Workspace for Education, dostarczy więcej możliwości i kontroli. 
  • W Classroom pojawią się nowe narzędzia, w tym także zaawansowane narzędzia analityczne, które pomogą administratorom lepiej zrozumieć obecność uczniów na lekcjach oraz umożliwią synchronizację planów lekcji , co pozwoli na szybsze konfigurowanie zajęć. 
  • Nowe funkcje dostępne w Meet zapewnią nauczycielom większą widoczność i kontrolę, w tym możliwość ustalania specjalnych zasad określających, kto może dołączać do rozmów wideo. 
  • W Chrome zadebiutujemy z ponad 40 nowymi modelami Chromebooków stworzonymi z myślą o edukacji. Podpowiemy jak wybrać ten właściwy, dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej ze szkół, oraz wprowadzimy aż 500 nowych zasad konsoli administracyjnej, które pomogą zarządzać flotą Chromebooków i optymalizować jej działanie. 
  • Google Cloud Student Success Services zapewnią szereg opcji dla szkół, które będą chciały jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby uczniów i skalować wsparcie w zakresie nauczania cyfrowego i tradycyjnego. 
Po drugie, zaangażujemy się w tworzenie technologii, która wspiera każdego nauczyciela. Dzięki prostym, pomocnym narzędziom będą oni mogli skupić się na tym, co robią najlepiej: pomocy uczniom w rozwijaniu ich potencjału. 
  • Dodatki do Classroom, które pojawią się jeszcze w tym roku, pozwolą nauczycielom zintegrować ulubione narzędzia i treści innych firm z interfejsem Classroom. Zapewnią także łatwiejszy dostęp do śledzenia zaangażowania, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób uczniowie wchodzą w interakcje z klasą i zobaczyć, kto pozostaje w tyle. 
  • Nauczyciele zyskają również większą kontrolę nad wirtualnymi klasami, dzięki nowym funkcjom Google Meet takimi jak możliwości kończenia spotkań dla wszystkich czy opcja szybkiego wyciszenia wszystkich naraz. 
  • Narzędzie do nagrywania ekranu bezpośrednio w ChromeOS , dostarczy nauczycielom i uczniom możliwość rejestrowania lekcji w czasie rzeczywistym. 
Postaramy się również wyposażyć każdego ucznia w narzędzia i umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu. Dla nas oznacza to skupienie się na integracji i dostępności, abyśmy mogli dotrzeć do uczniów niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. 
  • Jeszcze w tym roku dodamy funkcję przesyłania zdjęć zadań w formie drukowanej, a także sprawimy, że aplikacja Classroom na Androida będzie działać w trybie offline, dzięki czemu uczniowie będą mogli pobierać swoje zadania i wykonywać je nawet bez stabilnego połączenia z internetem. 
  • Wdrożymy także emotikony w Meet, dzięki którym uczniowie będą mogli zaangażować się w komunikację w znany im i niepowodujący zakłóceń sposób. Meet będzie również działać lepiej, przy niskiej przepustowości internetu, więc uczniowie dysponujący słabszym łączem nie będą wykluczani z uczestnictwa w lekcjach. 
  • Dodatkowo nowe funkcje ułatwień dostępu, takie jak kolorowe kursory na Chromebookach czy Switch Access, pozwolą im uczyć się za pomocą narzędzi dostosowanych do ich potrzeb. 
I wreszcie, zobowiązujemy się rozwijać nasze produkty każdego dnia, słuchając i ucząc się od ekspertów: ludzi, którzy z nich korzystają. Oczekiwania zmieniają się i rosną wraz z rozwojem technologii, dlatego też dołożymy starań, by ta prawidłowość znalazła odzwierciedlenie w narzędziach, które tworzymy dla edukacji. 

Mimo wyjątkowych okoliczności i wielu niewiadomych, nauczanie w minionym roku było kontynuowane. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiedzialna postawa społeczności edukacyjnej - nauczycieli i liderów edukacji oraz uczniów i ich rodzin. Z niecierpliwością wypatrujemy możliwości współpracy podczas definiowania nowych rozwiązań dla nauczania. Wierzymy, że pozwolą nam one przesuwać granice tego, co jest możliwe, tak, by każdy miał dostęp do tak wysokiej jakości edukacji, na jaką zasługuje.

Czy zastanawialiście się, jak powstało mobilne narzędzie YouTube do nagrywania krótkich filmów? Albo co trzeba zrobić, by miliony osób mogły oglądać koncert na żywo w trybie HDR? Mam nadzieję, że w naszej nowej serii wpisów uda nam się pokazać, jak przekuwamy innowacyjne pomysły w nową rzeczywistość dla widzów i twórców. We wcześniejszej serii przyglądaliśmy się działaniom YouTube na rzecz odpowiedzialności wobec użytkowników, teraz z kolei opowiemy Wam, co robimy, by wspierać rozwój technologii wideo. 

Odkrywanie na nowo, jak widzowie oglądają filmy 
W miarę jak filmy stają się coraz ważniejszą częścią naszego życia, potrzeby widzów ewoluują szybciej niż kiedykolwiek. Aby sprostać tym wymaganiom w nadchodzącym roku, chcemy na nowo zdefiniować doświadczenie, jakim jest oglądanie filmów. Możecie wyobrazić sobie YouTube jako globalną scenę dla materiałów wideo: naszym zadaniem jest - jak każdego dobrego kierownika sceny - stworzenie najlepszych warunków dla naszych twórców i najlepszych wrażeń z oglądania dla naszych odbiorców. 

  • Łatwiejsza nawigacja 
W ciągu ostatnich kilku lat wprowadziliśmy nowy wygląd strony na komputery, nowe funkcje na urządzeniach mobilnych i nowy wygląd strony odtwarzania. W tym roku pojawią się kolejne aktualizacje na różne urządzenia, które zbliżą widzów do ich ulubionych twórców i treści. W zeszłym roku wprowadziliśmy możliwość dodawania rozdziałów do paska postępu, aby ułatwić widzom poruszanie się po filmie. Od tego czasu coraz większa liczba twórców dodaje rozdziały do swoich treści - to ponad 20 000 filmów dziennie. Jednym z twórców, który korzysta z tej funkcji w swoich popularnych recenzjach produktów technologicznych jest Marques Brownlee. Jeśli chcecie się dowiedzieć, który telefon zdobył nagrodę „Best Battery Award” w jego zestawieniu najlepszych smartfonów w 2020 r., wystarczy jedno kliknięcie. Wkrótce rozszerzymy tę funkcję, umożliwiając automatyczne dodawanie rozdziałów do odpowiednich filmów. Zmienimy też wygląd strony na tabletach, aby oglądanie filmów na YouTube na tych urządzeniach było bardziej intuicyjne.
  • Obsługa nowych formatów 
YouTube od dawna inwestuje w rozwój nowych technologii wizualnych. Wspieramy obecnie filmy w jakości SD, HD, 4K, a także technologie VR i HDR oraz transmisje na żywo na niemal każdym urządzeniu z dostępem do internetu – od komputerów i urządzeń mobilnych po konsole do gier i gogle VR. W ciągu ostatniego roku, kiedy tak wielu z nas zostało w domu, kanały takie jak AirPano VR pozwoliły nam doświadczyć cudów świata w nowy, wciągający sposób. Jeszcze w tym roku zmienimy wygląd strony głównej aplikacji YouTube VR, aby ulepszyć nawigację, funkcje ułatwienia dostępu i wyszukiwanie. 

Mamy ponad 2 miliardy zalogowanych użytkowników na całym świecie, którzy co miesiąc odwiedzają YouTube - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wiemy, że musimy tworzyć niestandardowe rozwiązania i aplikacje, które będą odpowiadały na indywidualne potrzeby każdej osoby. 

  • Większa obecność na telewizorach 
Choć większość filmów na YouTube ogląda się na urządzeniach mobilnych, platformą, na której widzimy najszybszy wzrost, są telewizory. Dlatego przenieśliśmy nasze doświadczenie i ducha YouTube do treści telewizyjnych dostępnych w YouTube TV. Po zaledwie kilku latach YouTube TV ma 3 miliony subskrybentów, których liczba wciąż rośnie, udostępnia treści z ponad 85 sieci i umożliwia nagrywanie bez limitów. Fani sportu mogą nawet oglądać najważniejsze momenty rozgrywki, ukrywać spojlery i sprawdzać statystyki w czasie rzeczywistym. Planujemy wprowadzenie kolejnych funkcji, w tym nowego dodatku umożliwiającego oglądanie dostępnych programów w jakości 4K i nagrywanie, aby móc obejrzeć je później offline. Opcja ta pozwoli też na oglądanie w domu nielimitowanej liczby transmisji równoległych, dzięki czemu cała rodzina będzie mogła oglądać YouTube TV jednocześnie na kilku ekranach. 

  • Niezapomniane chwile z muzyką 
W YouTube Music jest ponad 70 milionów oficjalnych utworów, playlist, remiksów, teledysków, występów na żywo, coverów i utworów, których nie można znaleźć nigdzie indziej. W miarę jak świat muzyki dynamicznie się zmienia, wprowadzamy bardziej spersonalizowane playlisty dopasowane do codziennych czynności i nastrojów. Miłośnicy muzyki, którzy lubią tworzyć własne playlisty, będą mieli pod ręką jeszcze więcej funkcji, a my sprawimy, że playlisty utworzone przez użytkowników będą też lepiej widoczne dla innych osób korzystających z platformy.
  • Zapewnienie dzieciom większego bezpieczeństwa 
Dzieci potrzebują bezpiecznego środowiska, w którym mogą rozwijać swoje zainteresowania, zaspokajać ciekawość i wyrażać siebie w kreatywny sposób. Aby im to umożliwić, w 2015 roku wprowadziliśmy na rynek YouTube Kids, dając jednocześnie rodzicom narzędzie, które umożliwia im kontrolowanie i dostosowanie tego, co oglądają ich dzieci. Rodzice mogą decydować, jakie treści oglądają ich pociechy, ograniczyć czas korzystania z urządzenia i blokować filmy. Obecnie z YouTube Kids korzysta tygodniowo ponad 35 milionów widzów z ponad 80 krajów. W tym roku udostępnimy nowe narzędzia dla rodziców, w tym bardzo oczekiwaną opcję, która pozwoli rodzicom dodawać określone filmy i kanały z głównej platformy YouTube do listy filmów dostępnych dla dzieci w YouTube Kids.
Nowe możliwości dla twórców 
Każdy twórca, którego poznałem, ma własną historię o tym, co skłoniło go do nakręcenia i opublikowania pierwszego filmu na YouTube, lub o tym, jak przekształcił swoją pasję do tworzenia wideo w pracę lub przedsiębiorstwo. Zależy nam na tym, aby pomóc im w osiąganiu sukcesów oraz zapewnić wsparcie tym twórcom, którzy dopiero zaczynają. 

  • Kreatywność w Waszych rękach 
Każdego roku coraz więcej osób odwiedza YouTube, aby uruchomić własny kanał. Wiemy jednak, że dla wielu osób produkcja materiałów jest zbyt trudna. Dlatego pracujemy nad Shorts, nowym narzędziem do tworzenia krótkich filmów, które pozwala twórcom i artystom kręcić atrakcyjne filmy wyłącznie za pomocą telefonów komórkowych. Obecnie Shorts są dostępne w wersji beta w Indiach. Od początku grudnia liczba indyjskich kanałów korzystających z tego narzędzia wzrosła ponad trzykrotnie, a odtwarzacz Shorts na YouTube generuje ponad 3,5 miliarda wyświetleń dziennie na całym świecie. W nadchodzących tygodniach udostępnimy wersję beta w Stanach Zjednoczonych, umożliwiając jeszcze większej liczbie użytkowników korzystanie z naszego narzędzia.
  • Pomoc w rozwijaniu działalności 
Aby wspierać twórców i ich firmy medialne nowej generacji, ponad 10 lat temu wprowadziliśmy pierwszy w swoim rodzaju program partnerski YouTube (YPP). W ciągu ostatnich 3 lat wypłaciliśmy twórcom, artystom i firmom medialnym ponad 30 mld dolarów. Dziś twórcy, którzy biorą udział w programie, mogą zarabiać na swoich treściach w YouTube na około 10 różnych sposobów – od wyświetlania reklam po sprzedaż gadżetów. Anna Yakimenko, rosyjska konsultantka ds. mody pracująca w Mediolanie, korzysta z funkcji wspierania kanału, aby oferować swoim widzom zniżki na produkty, ekskluzywne transmisje na żywo i dostosowane porady modowe dla członków. Odkąd rozpoczęła wspieranie swojego kanału, podwoiła swoje zarobki na YouTube. 

Będziemy nadal ulepszać usługi pomagające monetyzować treści, a także ułatwiać twórcom lepiej wykorzystać możliwości zarabiania na inne sposoby. Zainspirowani sukcesem narzędzi takich jak superchat i supernaklejki dla transmisji na żywo, rozpoczęliśmy testy funkcji aplauz. Dzięki niej fani mogą pokazać swoje wsparcie dla ulubionych kanałów na YouTube. Otwiera ona również nowe możliwości zarabiania na materiałach przesłanych przez twórców. Nie możemy się doczekać, aby udostępnić ją w tym roku większej liczbie użytkowników.
  • Zakupy dla następnego pokolenia 
Chcemy również wykorzystać ten pełen zestaw możliwości zarabiania w handlu. Ponieważ zmieniają się nawyki konsumentów i coraz częściej robią oni zakupy w sieci, mamy szansę sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na handel elektroniczny. Prowadzimy testy wersji beta nowej zintegrowanej usługi zakupowej, dzięki której widzowie mogą skorzystać z rad i wiedzy zaufanych twórców, by dokonywać świadomych zakupów bezpośrednio w YouTube. Wypatrujcie jej w 2021 roku.
Wszystkie te produkty pozwolą rozwijać się dzisiejszym pionierom kreatywnej gospodarki i firmom medialnym nowej generacji. Daisy Marquez jest przykładem twórcy-przedsiębiorczyni. Daisy prowadzi na YouTube kanał poświęcony urodzie i stylowi życia, a niedawno rozszerzyła swoją działalność o własną markę wina i sprzedaż spersonalizowanych gadżetów oraz stworzyła własną paletę do makijażu z BH Cosmetics. Inna niezwykła firma jest kierowana przez wieloletnich przyjaciół. W 2006 roku Rhett & Link zaczęli tworzyć komediowe filmy na YouTube. Te wczesne wysiłki stały się podstawą do zbudowania odnoszącej sukcesy firmy medialnej, Mythical Entertainment, której kanały na YouTube - w tym talk show Good Mythical Morning i kanał Smosh - mają ponad 75 milionów subskrybentów i 25 miliardów wyświetleń. Firma, która narodziła się w garażu, zajmuje teraz studio o powierzchni 17 000 metrów kwadratowych w Los Angeles i zatrudnia ponad 100 osób, które rozwijają ten biznes w zakresie branded content, handlu elektronicznego, podcastów, książek, wydarzeń na żywo, subskrybowanego klubu fanów i nie tylko. 

Spojrzenie za kulisy 
W tej serii blogów będziemy rozmawiać z osobami z zespołów YouTube - inżynierami, menedżerami produktów i projektantami, którzy pokażą nam, jak powstają wyjątkowe innowacje w dziedzinie filmów online. Z przyjemnością pokażemy Wam, jak nasza misja, którą jest zapewnienie wszystkim możliwości wyrażania swoich opinii i prezentowania ich całemu światu, motywuje nas do udoskonalania platformy. Często mówię moim zespołom i współpracownikom: „Dopiero zaczynamy”. Nie mogę się doczekać, aż pokażą Wam nasz świat ich głosami.

Bez względu na to, jak się poruszasz, Mapy Google pomogą Ci bez wysiłku dotrzeć do celu. W najbliższych tygodniach do Map Google na Androida trafi pomocna nowość przygotowana wspólnie z zespołem Google Pay: informacja o możliwości płacenia za bilety zbliżeniowo w pojeździe, bez wyciągania portfela lub szukania kiosku przy przystanku.

Bez względu na to, jak się poruszasz, Mapy Google pomogą Ci bez wysiłku dotrzeć do celu. W najbliższych tygodniach do Map Google na Androida trafi pomocna nowość przygotowana wspólnie z zespołem Google Pay: informacja o możliwości płacenia za bilety zbliżeniowo w pojeździe, bez wyciągania portfela lub szukania kiosku przy przystanku.

Jeśli korzystasz z transportu publicznego, będziesz mógł zaplanować podróż i zapłacić za przejazd bezpośrednio w biletomacie w pojeździe komunikacji miejskiej. Gdy zdecydujesz się na dojazd transportem publicznym i zobaczysz wskazówki dojazdu na Mapach, będziesz mógł skorzystać z płatności telefonem za pośrednictwem kart kredytowych lub debetowych, które są już połączone z Twoim kontem Google Pay. Po wykupieniu biletu wystarczy przyłożyć telefon do czytnika lub pokazać bilet cyfrowy, aby szybko okazać zakupiony bilet do kontroli.


W ciągu kilku najbliższych tygodni w aplikacji Mapy Google na Androida będzie można kupić bilety komunikacji miejskiej w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi.

Wkrótce w Mapach Google pojawi się informacja o możliwości zakupu biletów zbliżeniowo przy użyciu Google Pay, w wybranych miastach i na trasach, gdzie płatności za bilety są możliwe zbliżeniowo bezpośrednio w pojeździe. Początkowo usługa pojawi się w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu i będzie dostępna dla wszystkich w ciągu kilku najbliższych tygodni. W ramach tej usługi będzie można też otrzymać podobną informację w wielu innych europejskich miastach, m.in. w Pradze i Mediolanie. 

Mapy Google od dzisiaj umożliwiają także płacenie za parkingi w ponad 400 amerykańskich miastach, pracujemy nad tym by i ta funkcja trafiła do Europy we współpracy z lokalnymi partnerami. 

Szerokiej drogi!

Niekiedy najmniejsze i czasami niepozorne, ale zarazem… bezcenne. Od dzisiaj takie właśnie eksponaty prezentuje Wam nasz nowy partner na Google Arts & Culture - Muzeum Gdańska. Na wirtualnej wystawie “Co (się na)daje (do) Muzeum?” przeczytacie o nietuzinkowych gdańskich zbiorach. To uniwersalna opowieść o roli muzeów i niezwykłych losach ich kolekcji, o tym, dzięki komu i w jakich okolicznościach przedmioty trafiły do zbiorów instytucji.


Na wystawie znajdziecie takie przedmioty jak: bursztynowe Jajo Fabergé, wykonane ze złota, bursztynu, brylantów, rubinów i szafiru z okazji 1000-lecia Gdańska i opisywane przez media jako najdroższą pisankę na świecie, zdjęcie lotnicze ruin Głównego Miasta z 1947 r. przekazane do zbiorów Muzeum przez Jerzego Główczewskiego, pilota Dywizjonu 308 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii czy obraz “Gdańsk 2017” Edwarda Dwurnika, którego zakup do zbiorów gdańskiej instytucji wywołał komentarze, że świetnie wychodzi na selfie i będzie dobrze wyglądał na Instagramie, “gdzie dziś toczy się życie”.


Wystawa jest cyfrową wersją ekspozycji prezentowanej w Ratuszu Głównego Miasta latem i jesienią ubiegłego roku z okazji 50-lecia Muzeum Gdańska. Jest to pierwsza wystawa instytucji, która w ten sposób przedłuża swoje życie, po konieczności demontażu w przestrzeniach muzeum.
 
Na Google Arts & Culture możecie wirtualnie zwiedzać wystawy ponad 30 innych polskich instytucji, które upowszechniają polską historię, sztukę i kulturę audiowizualną na całym świecie. Pozostając w kręgu Gdańska, polecamy Wam ekspozycję przygotowaną przez Europejskie Centrum Solidarności, w której informacje o tym szczególnym mieście wplecione są w historię o wyborach do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r. oraz o kandydatach, którzy pod sztandarami Solidarności startowali w wyścigu.

Cieszymy się, że Muzeum Gdańskie dołączyło do naszej platformy, a Wam życzymy miłego odkrywania!

  • sprawdzicie aktualne godziny otwarcia - z informacją czy zostały niedawno zaktualizowane, 
  • dowiecie się jaki jest aktualnie ruch w danym miejscu, 
  • w przypadku restauracji dowiecie się jakie mają menu i czy oferuję opcję dostawy i odbioru osobistego.
Wyszukiwanie lokalne Google i Mapy Google przyjdą Wam z pomocą w odkrywaniu najlepszych lokalnych firm w Waszej okolicy.

W Tłusty Czwartek wystarczy, że wpiszecie w Google lub na Mapach Google “pączki Łódź” czy “pączki Poznań”, by otrzymać listę popularnych, czynnych i najlepiej ocenianych miejsc z pączkami w okolicy.

Lokalne wyniki wyszukiwania to nie tylko lista miejsc oznaczonych na mapie, ale także wiele dodatkowych, bardzo przydatnych informacji, pochodzących prosto od właścicieli firm. W ramach wyników lokalnych i na Mapach Google:
  • sprawdzicie aktualne godziny otwarcia - z informacją czy zostały niedawno zaktualizowane, 
  • dowiecie się jaki jest aktualnie ruch w danym miejscu, 
  • w przypadku restauracji dowiecie się jakie mają menu i czy oferuję opcję dostawy i odbioru osobistego.

Na wizytówce (profilu firmy) w Google znajdziecie aktualne godziny otwarcia z adnotacją jeśli niedawno zostały zmienione. 


Żeby ułatwić Wam znalezienie pączków na Tłusty Czwartek przygotowaliśmy listy miejsc, w których możecie je kupić - pączkarni, piekarni, kawiarni, cukierni, lodziarni - z najwyższą średnią ocen użytkowników Map Google. Zestawienia nie obejmują sieciowych cukierni i piekarni. Smacznego!

WARSZAWA  WROCŁAW  KRAKÓW  ŁÓDŹ  LUBLIN  TRÓJMIASTO 

Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie sztuki abstrakcyjnej, aby w pełni docenić jej walory. Angela Lampe, kurator i światowa ekspertka w dziedzinie Kandinsky’ego, oprowadzi Was po wystawach.
 

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście opisać kolory słowami, prawdopodobnie trudno Wam było znaleźć terminy, które oddają to, co postrzegają Wasze oczy. W końcu uciekaliście się do używania metafor. W słownikach czerwień opisywana jest jako kolor krwi, błękit odwołuje się do czystego nieba, a zieleń – do soczystej roślinności.

A gdyby tak można było wykorzystać inne zmysły, aby znaleźć podobieństwa między kolorami i dźwiękami? Dokładnie taką drogę twórczą obrał Wassily Kandinsky w niektórych ze swoich dzieł. Czerpiąc z daru, jakim jest synestezja, zdolność do wielozmysłowego postrzegania świata, zgłębiał relacje łączące dźwięki, kolory i kształty, przelewając muzykę na płótno.

Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture nawiązały partnerstwo, aby oddać hołd artyście uznawanemu za inicjatora ruchu sztuki abstrakcyjnej. Kolekcja „Sounds like Kandinsky” („Brzmi jak Kandinsky”) łączy najbardziej charakterystyczne dzieła artysty, otwiera rzadkie i prywatne archiwa, a także przedstawia “Play a Kandinsky” - eksperyment z wykorzystaniem uczenia maszynowego, który każdemu pozwala „zagrać Kandinsky’ego”.

Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie sztuki abstrakcyjnej, aby w pełni docenić jej walory. Angela Lampe, kurator i światowa ekspertka w dziedzinie Kandinsky’ego, oprowadzi Was po wystawach.

Choć wielu ludzi byłoby w stanie rozpoznać niektóre z najsłynniejszych dzieł Kandinsky’ego, człowiek, który je stworzył, jest mniej znany. Za pomocą skanera Google Arts & Culture zdigitalizowaliśmy 3700 dzieł sztuki, osobistych zdjęć i dokumentów – wspomnień z dzieciństwa, zdjęć z wakacji spędzanych wspólnie z Paulem Klee czy fotografii studia malarza w Neuilly. Dzięki kolekcji przekazanej w spadku przez Ninę Kandinsky, każdy może wejść w świat artysty.
Poznaj rzadko udostępniane publicznie materiały z prywatnego archiwum, na przykład zdjęcie przedstawiające Wassilego Kandinsky’ego i Paula Klee na tarasie domu nauczyciela w Dessau.


Darowizna od Niny Kandinsky na rzecz Centre Pompidou obejmuje również zdjęcia rodzinne, w tym z dzieciństwa Kandinsky'ego.


Warto lepiej poznać życie i twórczość Kandinsky’ego – od debiutu w Rosji po karierę wykładowcy w Bauhausie. Zobaczcie, jak wyglądało jego paryskie studio i zatraćcie się w Błękicie nieba podczas malarskiej wycieczki, która pozwoli Wam przyjrzeć się z bliska najdrobniejszym szczegółom dzieła.

Zanurzcie się w arcydziełach i mniej znanych obrazach malarza. Oprócz zdjęć, Centrum Pompidou posiada w swojej kolekcji ponad 1200 dzieł sztuki Kandinsky'ego.


Aby jednak naprawdę zrozumieć spuściznę Kandinsky’ego i rozwikłać jedną z tajemnic kryjących się za jego stylem artystycznym, konieczne jest zrozumienie charakterystycznego procesu twórczego, który towarzyszył powstawaniu jego dzieł: synestezji. Ten stan neurologiczny – który podzielają również inni artyści, tacy jak Rimbaud, Billie Eilish czy Pharrell Williams – pozwolił mu kojarzyć kolory z określonymi dźwiękami i nastrojami. Kiedy Kandinsky malował, jego dwa zmysły - słuch i wzrok - systematycznie współpracowały ze sobą. Kolory i kształty przekładały się na dźwięki, harmonie i wibracje tworzyły linie i wzory.

Aby odkryć „brzmienie” Kandinsky’ego, połączyliśmy siły z artystami muzyki eksperymentalnej Antoine’em Bertinem i NSDOS. Pozwoliło to stworzyć interaktywny eksperyment “Play a Kandinsky”, który po raz pierwszy pozwala każdemu doświadczyć tego, co Kandinsky mógł słyszeć malując. Wspólnie przeanalizowaliśmy zapiski Kandinsky’ego opisujące jego doświadczenia synestetyczne i zastosowaliśmy uczenie maszynowe, aby stworzyć narzędzie, które symuluje to, co Kandinsky mógł słyszeć, gdy w 1925 roku malował swoje arcydzieło „Żółty – czerwony – niebieski”.

Zachęcamy, abyście przybliżając i klikając różne obszary obrazu, pobawili się malowaniem, odkrywając emocje i dźwięki odnoszące się do kolorów i kształtów. Możecie nawet stworzyć swoją własną kompozycję i pochwalić się rezultatem pracy inspirowanej Kandinskym.

 “Play a Kandinsky” - odkryj związki między kolorami i kształtami, grając dzieło artysty „Żółty – czerwony – niebieski”.
Dzięki Pocket Gallery możecie przejść się po specjalnie zaprojektowanej wystawie w rzeczywistości rozszerzonej i przyjrzeć się z bliska niektórym z najbardziej znanych dzieł Kandinsky’ego.

Zwiedź wyjątkową galerię arcydzieł artysty dzięki rozszerzonej rzeczywistości.

I chociaż taka wycieczka nigdy nie zastąpi doświadczenia, jakim jest oglądanie płócien na żywo w muzeum, to jednak pozwala – bez wątpienia wirtualnie, lecz w sposób równie intymny – naprawdę zanurzyć się w każdej z kompozycji artysty, który słyszał kolory.

Serge Lasvignes, Prezes Centrum Pompidou

Silne hasła pomagają chronić Wasze informacje i dbać o ich bezpieczeństwo. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza teraz, gdy większość życia toczy się online. Jednak kiedy korzystacie z dziesiątek haseł do sklepów internetowych, serwisów subskrypcyjnych czy szeregu innych usług online, coraz trudniej jest je wszystkie zapamiętać.

Silne hasła pomagają chronić Wasze informacje i dbać o ich bezpieczeństwo. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza teraz, gdy większość życia toczy się online. Jednak kiedy korzystacie z dziesiątek haseł do sklepów internetowych, serwisów subskrypcyjnych czy szeregu innych usług online, coraz trudniej jest je wszystkie zapamiętać.

O ile posiadanie silnego, niepowtarzalnego hasła do każdego konta jest zdecydowanie najlepszą praktyką, o tyle zapamiętanie ich wszystkich może już sprawiać sporą trudność. 

Dlatego Chrome udostępnia menedżer haseł, który pomoże Wam sprostać temu wyzwaniu i zachować odpowiednie bezpieczeństwo. Nasz menedżer haseł to też jedno z rozwiązań najczęściej polecanych przez ekspertów, bo pozwala na łatwe korzystanie z wielu silnych i niepowtarzalnych kombinacji. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu chcemy Wam pokazać jak jeszcze Chrome może zabezpieczyć Wasze hasła.

Generowanie i zapamiętywanie haseł 
Chrome łatwo może za Was wygenerować silne i unikatowe hasło. Wystarczy tworząc nowe konto na witrynie wymagającej logowania, wybrać pole hasła i opcję “Zaproponuj silne hasło” lub też kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać “Zasugeruj hasło”. Hasło takie zostanie zapamiętane na Twoim lokalnym urządzeniu, lub jeśli wyraziłeś zgodę na synchronizację - na Twoim koncie Google.

Zapisane hasła są zawsze przechowywane w zaszyfrowany sposób. Jeśli zdecydowałeś się korzystać z nich tylko na jednym urządzeniu, w dostępie do nich będzie potrzebne Twoje hasło do używanego urządzenia lub inna metoda uwierzytelniania, np. odcisk palca.

Hasła mogę być też synchronizowane między wieloma urządzeniami, wtedy zapisane przez Ciebie dane logowania będą przyporządkowane do Twojego konta Google.

Chrome może zaproponować i zapisać silne hasło, na urządzeniu mobilnym wystarczy w tym dotknąć pola służącego do wpisania hasła. 



Łatwe zwiększenie bezpieczeństwo haseł 

Każdemu może się zdarzyć, że ustawi proste hasło, chcąc jak najszybciej dostać się do wybranej witryny internetowej. Jednak stosowanie łatwych haseł zwiększa ryzyko, że dostęp do Twoich danych zyska inna osoba. Mamy na to radę - test identyfikujący słabe hasła. Dzięki niemu, bez zbędnego wysiłku, będziecie mogli podjąć odpowiednie działania na rzecz podniesienia skuteczności stosowanych zabezpieczeń. Chrome ostrzeże Cię, gdy niektóre z zapisanych przez Ciebie haseł są niebezpieczne i zasugeruje zmianę.

Taki test możesz wykonać wchodząc do ustawień Chrome i sekcji Autouzupełnienie, a następnie wybrać opcję Sprawdź Hasła. 

Łatwe zarządzanie wszystkimi hasłami z poziomu Chrome 
Z poziomu Chrome masz dostęp do wszystkich swoich zapisanych haseł, znajdziesz także listę witryn, do których zdecydowałeś się ich nigdy nie zapisywać. Przypominamy przy okazji, że w Chrome możesz wykonać także kompleksowy test bezpieczeństwa. Wzrost wykorzystania tej i innych wprowadzonych w 2020 roku funkcji przyczynił się do spadku liczby przypadków naruszenia danych logowania przechowywanych w Chrome o 37%.

W sekcji Chrome dotyczącej haseł znajdziesz wszystkie swoje zapisane hasła, Chrome ostrzeże także, gdy któreś z nich nie jest bezpieczne.

Wszystkie powyższe usprawienia znajdziesz w najnowszej wersji Chrome. Życzymy samych bezpiecznych haseł i bezpiecznego korzystania z sieci w Dniu Bezpiecznego Internetu!