Powiększcie i poznajcie detale kopuły San Giovanni Evangelista, podobnie jak włoski mistrz Correggio w 1520 roku. Zdjęcie przedstawia pełny widok fresku, który zdobi kopułę kościoła. Na wysokości 27 metrów, otoczone złotym światłem, widnieje Drugie Przyjście Chrystusa w otoczeniu Apostołów i Świętych oczekujących na odkupienie.
Bogactwo kulturowe pięknego Półwyspu Apenińskiego nie przestaje zadziwiać ludzi na całym świecie. Niestety pandemia drastycznie ograniczyła możliwość poznania tradycji i specyfiki wielu włoskich perełek. Wśród takich skarbów znalazła się Parma, miasto położone w samym sercu Włoch. To miejsce słynące z przysmaków takich jak parmigiano reggiano i prosciutto i niezwykłego dziedzictwa kulturowego. Parma zdobyła prestiżowy tytuł „Włoskiej Stolicy Kultury 2020”, ale z powodu pandemii była zmuszona zawiesić swój całoroczny harmonogram wydarzeń kulturalnych. 



Po osiemnastu miesiącach Parma jest gotowa na pokazanie swojego kulturalnego dziedzictwa światu za pośrednictwem Google Arts & Culture. W ramach współpracy między władzami miasta Parmy i Google, udostępniamy online prace 33 partnerów instytucjonalnych z regionu, w tym ponad 17 000 zdjęć z archiwów muzeów miejskich, 30 miejsc zdigitalizowanych za pomocą Street View i wiele innych. Celem projektu jest pokazanie prawdziwego piękna i magii miasta. 



Wybierzcie się w podróż do Włoch wprost z domowego zacisza i poznajcie niektóre z cudów Parmy. Zobaczcie arcydzieła, rozkoszujcie się dźwiękami muzyki i skosztujcie włoskiej kuchni. 



1. Odkryjcie wnętrze strzelistej kopuły: wejdźcie do środka 27-metrowej kopuły, przyjrzyjcie się z bliska detalom i przeczytajcie o związku artysty Correggio ze zgromadzeniem benedyktynów.

Powiększcie i poznajcie detale kopuły San Giovanni Evangelista, podobnie jak włoski mistrz Correggio w 1520 roku. Zdjęcie przedstawia pełny widok fresku, który zdobi kopułę kościoła. Na wysokości 27 metrów, otoczone złotym światłem, widnieje Drugie Przyjście Chrystusa w otoczeniu Apostołów i Świętych oczekujących na odkupienie.


2. Poznajcie swoich ulubionych artystów: dzięki Google Art Camera możecie zobaczyć wirtualnie ponad 200 arcydzieł międzynarodowych artystów, takich jak Picasso, Francis Bacon, Goya, Monet, a także włoskich artystów, w tym Tiziano Vecellio, Ligabue, De Chirico, Boccioni, Filippo Lippi i Parmigianino.

Poznajcie tajemniczą szlachciankę sportretowaną przez mistrza manieryzmu Parmigianino. Obraz utrzymany jest w delikatnych, ale głębokich tonacjach. Kobieta trzyma w dłoni wachlarz z piór. Jej spojrzenie jest enigmatyczne i zwrócone ku odbiorcy.


3. 300,000 roślin bambusowych: czy wiecie, że to właśnie w Parmie znajduje się największy istniejący labirynt na świecie? Labirinto della Masone został stworzony przez wizjonera Franco Maria Ricci. Składa się z 300 000 roślin bambusowych i jest uważany za miejsce magiczne, które tylko czeka na odkrycie!

Zabłądźcie w największym istniejącym na świecie labiryncie z 300.000 roślin bambusowych. Labirynt o kształcie zbliżonym do gwiazdy jest w całości wykonany z bambusów, a z lotu ptaka można dostrzec piramidę Masone w jego centrum.


4. Muzyka dla Waszych uszu: Parma, ojczyzna wybitnych muzyków - Verdiego i Toscaniniego - jest ulubionym miejscem miłośników opery, którzy teraz mogą zachwycać się kolekcją 11 000 zdjęć scenicznych, szkiców i plakatów z nowo zdigitalizowanych archiwów Casa della Musica. Kilka muzeów jest już dostępnych online, a ich zbiory przybliżają nam historię reprodukcji dźwięku.



5. Jeśli mowa o jedzeniu – nie ma tu miejsca na stereotypy: w Muzeum Parmigiano Reggiano można odkryć historię jednego z najbardziej lubianych serów na świecie. 



6. Czy ktoś powiedział makaron?: makaron to synonim Włoch. Nic więc dziwnego, że wśród naszych propozycji znalazło się również słynne Muzeum Makaronu. Przenieście się w wirtualną podróż z pól pszenicznych do tradycyjnego włoskiego gospodarstwa, miejsca powstawania makaronu. Wejdźcie do środka, aby przekonać się, jaką rolę odgrywa pasta w gastronomii, sztuce, kulturze i życiu codziennym ludzi z całego świata.

Reklama wyreżyserowana przez Felliniego, historia o durszlaku, seria książek z przepisami: wszystko kręci się wokół makaronu! Suszenie świeżego makaronu odbywa się poprzez zawieszenie go na specjalnych stojakach. Na zdjęciu złota ściana suszenia spaghetti w Muzeum Makaronu.


To nie koniec podróży w poszukiwaniu piękna Parmy. Kontynuujcie odkrywanie uroków Stolicy Kultury 2020 i 2021 i dajcie się zaskoczyć sztuce, muzyce i kulturze miasta. 



Chcecie kontynuować podróż po Włoszech z domu? Zajrzyjcie za kulisy jednego z najwspanialszych i najstarszych teatrów świata - Teatru La Scala w Mediolanie, lub wybierzcie się na wirtualną wycieczkę po najbardziej kultowych miejscach Włoch dzięki kolekcji Italy: All Roads Lead to Culture.

Odkryjcie ulubioną scenę miłośników opery. Spojrzenie z punktu widzenia sceny pozwala docenić pięć rzędów i ogromną liczbę miejsc na widowni opery. Arenę rozświetla majestatyczny żyrandol.



To wszystko i wiele więcej znajdziecie na platformie Google Arts & Culture oraz w aplikacji na systemy iOS i Android




Już za kilka godzin najlepsi sportowcy z całego świata spotkają się w Tokio, by rywalizować na największej scenie świata. Podczas gdy wszyscy na miejscu szykują się do meczów i spotkań, my także przygotowujemy się do tego wydarzenia. 



Już za kilka godzin najlepsi sportowcy z całego świata spotkają się w Tokio, by rywalizować na największej scenie świata. Podczas gdy wszyscy na miejscu szykują się do meczów i spotkań, my także przygotowujemy się do tego wydarzenia. 


Mamy nadzieję, że w tym roku technologia pomoże wszystkim bezpiecznie cieszyć się igrzyskami na odległość. Oto sześć sposobów, które pomogą Wam śledzić wszystko, co dzieje się na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020:



1. Bądźcie na bieżąco (bez wysiłku) dzięki wyszukiwarce Google 


W wyszukiwarce Google znajdziecie najnowsze informacje na temat Igrzysk Olimpijskich, w tym o Waszych ulubionych wydarzeniach, dyscyplinach sportowych i zawodnikach. Możecie także sprawdzić, które miejsce zajmuje dane państwo w klasyfikacji medalowej. Jeśli nie dacie rady śledzić Igrzysk na żywo, nie martwcie się - możecie obejrzeć codzienne podsumowania wideo lub sprawdzić najważniejsze wiadomości związane z olimpijskimi rywalizacjami. Miłośnicy danych mogą odwiedzić naszą stronę Trendy, aby zobaczyć zabawne statystyki wyszukiwania dotyczące różnych dyscyplin sportowych.



2. Zróbcie sobie przerwę na Doodlowe Zawody na Wyspie Czempionów


Weźcie udział w największej w historii interaktywnej grze Doodle, stworzonej we współpracy z japońskim studiem animacji STUDIO 4°C. Kliknijcie na Doodle, aby wejść do świata gry, dołączcie do drużyny i rywalizujcie z mistrzami skateboardingu, rugby, wspinaczki i nie tylko. Wszystko to w stylu 16-bitowej retro gry. Podczas podróży przez Doodle Zawody czekają na Was dziesiątki niespodzianek i zadań.






3. Obejrzyjcie najciekawsze momenty od oficjalnych nadawców (i nie tylko) na YouTube 


Od 23 lipca oglądajcie wydarzenia na żywo, a także klipy i najważniejsze momenty od oficjalnych nadawców olimpijskich, w tym Marca Claro i Eurosport, na ich kanałach YouTube. Mnóstwo materiałów znajdziecie także na oficjalnym kanale olimpijskim. Na początku tego miesiąca udostępniliśmy Wam także nowe serie YouTube Originals związane z Olimpiadą: "Strive", "How To Olympics", "Break the Record" a już wkrótce będziecie mogli obejrzeć pełnometrażowy film dokumentalny "World Debut".



4. Niech Asystent Google Was wyręczy 


Zastanawiacie się kto wygrał? Wystarczy zapytać "OK Google, kto wygrał koszykówkę kobiet na olimpiadzie?". Kibicujecie konkretnemu państwu? "OK Google, ile medali na olimpiadzie zdobyła Polska?". Możecie nawet powiedzieć: "OK Google, opowiedz mi zabawny fakt o igrzyskach w Tokio".



5. Bądźcie na bieżąco z oficjalną aplikacją Igrzysk  


Nie przegapcie niczego: pobierzcie oficjalną aplikację Igrzysk Olimpijskich - Olympics. A jeśli jesteście w nastroju do ćwiczeń, nic prostszego. W Google Play znajdziecie wiele propozycji w kategorii sport. 


6. Odkryjcie Japonię ze Street View, Google Arts & Culture oraz Tłumaczem Google 


Nawet jeśli nie możecie uczestniczyć w Igrzyskach na żywo, warto wybrać się na wirtualną wycieczkę po Japonii dzięki Street View. Od ośnieżonych gór i lśniących formacji skalnych po miasta pełne historii i kultury - wszystko to możecie zobaczyć nie ruszając się z fotela. Z kolei dzięki Google Arts & Culture poznacie tradycyjne japońskie rzemiosło i przepyszne jedzenie; Kraina Umami będzie szczególnie zabawna dla wszystkich smakoszy. Jeśli to wszystko zainspiruje Was do nauki japońskiego, to na szczęście macie pod ręką Tłumacza Google. 


Powodzenia dla wszystkich sportowców biorących udział - igrzyska czas zacząć!








Filmy to często sposób na podróż do idealnych, rajskich miejsc. Pozwalają też wkroczyć w zgiełk wielkiego miasta czy zanurzyć się w atmosferę spokojnej wsi. Filmy o superbohaterach nie są wyjątkiem. Nawet najbardziej fantastyczne wszechświaty są odtwarzane w prawdziwych sceneriach, które można odwiedzić. 

Google Earth  umożliwia Wam odwiedzenie najbardziej charakterystycznych miejsc z Waszych ulubionych filmów o superbohaterach. Z peleryną lub bez, to narzędzie pozwala Wam podróżować z buddyjskiej świątyni Zojoji w Japonii, do której przenosi nas nieśmiertelny Wolverine, do Islandii, na lodowiec Vatnajökull, gdzie Batman uczył się sztuki walki… i wiele innych miejsc. 


Dla fanów filmów Marvela i DC, wirtualnych podróżników i tych, którzy szukają inspiracji na swoje prawdziwe wyprawy - 10 miejsc, w których znaleźli się superbohaterowie.






Film zrodzony z sagi X-Men, skupiający się na postaci Wolverine’a (w tej roli Hugh Jackman). Bohater trafia do Japonii, której nie odwiedzał od II wojny światowej. To tam zanurza się w mroczny świat kontrolowany przez Yakuzę i samurajów. Scenę pogrzebu starego przyjaciela Wolverine'a, pana Yashidy, kręcono w XIV-wiecznej świątyni buddyjskiej Zojoji.






Kto z Was nie pamięta epickiej walki Christiana Bale'a z Liamem Neesonem? Ta konfrontacja miała miejsce na lodowcu Vatnajökull w Islandii. To było niebezpieczne, a zarazem piękne miejsce. Czy wiedzieliście, że podczas kręcenia tych scen pękła pokrywa lodowa?






Pewnie nie mielibyście nic przeciwko chodzeniu do szkoły dla mutantów prowadzonej przez profesora Charlesa Xaviera. Właściwie ta szkoła to Casa Loma - zamek znajdujący się w Toronto (Kanada) i zbudowany w 1914 roku. Dzięki Google Earth możecie spacerować korytarzami tego pięknego budynku, aby bliżej go poznać i przypomnieć sobie niektóre sceny z filmu.






Nie możemy Was zabrać na majestatyczną wyspę Themyscira, ale możemy pomóc Wam odwiedzić paryskie muzeum Luwr, które służyło jako miejsce kręcenia wielu filmów, w tym Wonder Woman. To właśnie tam pracuje amazońska księżniczka Diana Prince.






Rozpoznanie scenerii z kosmicznych wypraw może być trudne, ale pierwsze sceny filmu Jamesa Gunna były kręcone na jednym z największych dworców kolejowych w Belgii - Liege-Guillemins. Niezwykła konstrukcja została zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę.






Jedną z najbardziej zapamiętanych przez wszystkich scen w tym filmie jest koronacja T'Challa (w tej roli wystąpił Chadwick Boseman) na króla Wakandy. Miejscem, które wybrano do jej nakręcenia były wodospady Guerrero, które w rzeczywistości są wodospadami Iguazú, położonymi na granicy argentyńskiej prowincji Misiones i Brazylii.



Superman (1978)



Clark Kent Christophera Reeve'a pracował jako dziennikarz dla Daily Planet. Biura redakcji faktycznie znajdowały się w Daily News Building - budynku w Nowym Jorku, w którym dawniej mieścił się New York Daily News.






Pamiętacie jak Tony Stark (w drugiej solowej przygodzie Roberta Downeya Jr.) cieszy się pudełkiem pączków i kawą w Randy's Donuts? To kultowy sklep w Los Angeles, którego słynny znak ma prawie siedem metrów wysokości.






Jednym z najbardziej napiętych momentów w tym filmie jest ostateczna bitwa między Thorem a Malekithem. Tutaj możemy zobaczyć, jak gigantyczny statek kosmiczny ląduje obok XVIII-wiecznego Old Royal Naval College w Londynie.






W ostatniej scenie tego niesamowitego filmu, tuż po tym, jak zniknęła połowa wszechświata, widzimy Thanosa wyłaniającego się z małej kabiny, aby obejrzeć zachód słońca między górami i polami ryżowymi. To krajobraz tarasów ryżowych w Banaue, wyrzeźbionych w zboczach gór wyspy Luzon (Filipiny).
 

W zeszłym roku informowaliśmy Was, że pracujemy nad YouTube Shorts – usługą do nagrywania krótkich formatów przeznaczoną dla każdego, kto chce tworzyć niedługie, chwytliwe filmy tylko za pomocą telefonu. Od czasu wprowadzenia wersji beta, udostępniliśmy usługę w 26 krajach, a twórcy z naszej społeczności opublikowali wiele kreatywnych i świetnych krótkich filmów - Shorts.

W zeszłym roku informowaliśmy Was, że pracujemy nad YouTube Shorts – usługą do nagrywania krótkich formatów przeznaczoną dla każdego, kto chce tworzyć niedługie, chwytliwe filmy tylko za pomocą telefonu. Od czasu wprowadzenia wersji beta, udostępniliśmy usługę w 26 krajach, a twórcy z naszej społeczności opublikowali wiele kreatywnych i świetnych krótkich filmów - Shorts.

Od dzisiaj wprowadzamy Shorts na całym świecie. Wersja beta pojawi się w ponad 100 krajach, gdzie dostępny jest YouTube, w tym także w Polsce. 

Zamierzamy wprowadzić też więcej funkcji – cały czas pracujemy nad Shorts wspólnie z twórcami i wykonawcami. Oto najświeższe informacje o tym, czego możecie się spodziewać po YouTube Shorts.



Nowy sposób na uwolnienie kreatywności 


Tworzenie leży u podstaw krótkich formatów i chcemy, aby w usłudze Shorts było ono łatwe i przyjemne. Chociaż krótkie filmy były już widoczne na platformie, użytkownicy na całym świecie po raz pierwszy będą mogli uzyskać dostęp do narzędzi do tworzenia Shorts, które obejmują wielosegmentową kamerę umożliwiającą połączenie kilku klipów wideo razem, możliwość nagrywania z muzyką, sterowanie ustawieniami prędkości i nie tylko. 


Użytkownicy będą mieli także możliwość pobierania próbek ścieżki dźwiękowej z materiałów opublikowanych na YouTube – czyli z miliardów filmów z całego świata – i tworzenia dzięki temu nowych, kreatywnych Shorts. Oznacza to, że możecie dodać coś od siebie do materiałów, które uwielbiacie oglądać na YouTube, i pomóc im dotrzeć do nowych odbiorców — możecie zareagować na swoje ulubione żarty, spróbować ugotować coś według najnowszego przepisu twórcy czy odegrać skecz. Twórcy zachowają kontrolę i będą mogli wycofać zgodę, jeśli nie będą chcieli, by ich długie filmy były w ten sposób wykorzystywane. 


Ponadto, wprowadzamy nowy zestaw funkcji na istniejące i nowe rynki, takie jak: 

  • Dodawanie tekstu w konkretnych momentach filmu; 
  • Pobieranie próbki ścieżki dźwiękowej z innych Shorts do wykorzystania we własnym filmie;
  • Automatyczne dodawanie napisów
  • Nagrywanie do 60 sekund za pomocą kamery do Shorts; 
  • Dodawanie klipów z galerii telefonu do treści nagranych przy użyciu kamery do Shorts; 
  • Dodawanie podstawowych filtrów w celu korekcji kolorów Waszych krótkich form - w przyszłości dodamy więcej efektów. 


Współpracujemy również z partnerami muzycznymi, dzięki czemu wykonawcy i twórcy mają dostęp do obszernej biblioteki utworów, których mogą używać w swoich Shorts. W momencie uruchomienia wersji beta na całym świecie, będziemy dysponować milionami utworów (a liczba ta będzie rosła) oraz katalogami muzycznymi od ponad 250 wytwórni i wydawców z całego świata, w tym między innymi od Universal Music Group, Sony Music Entertainment i Sony Music Publishing, Warner Music Grupa i Warner Chappell Music, Believe, Merlin, Since Music, Beggars czy Kobalt. 

Możecie spodziewać się, że kolejne narzędzia do tworzenia będą pojawiać się wraz z rozbudowywaniem usługi Shorts. 



Komfort oglądania na YouTube 



Wiemy, że tworzenie to tylko jeden z elementów usługi Shorts. Chcemy też ułatwić widzom odnajdywanie krótkich formatów, które im się spodobają, a twórcom – dotarcie do nowych odbiorców. Wprowadziliśmy specjalną półkę Shorts na stronie głównej, udostępniliśmy nowy odtwarzacz, który pozwala przeglądać filmy w pionie, oraz dodaliśmy kartę Shorts w wersji mobilnej, dającą łatwy dostęp do krótkich formatów - wystarczy jedno kliknięcie. 


Zastanawiamy się również jak ulepszyć Wasze doświadczenie z najbardziej interesującymi Was krótkimi filmami, twórcami i wykonawcami poprzez integrację usługi Shorts z serwisem YouTube, który już znacie i lubicie. Jeśli na przykład w Shorts usłyszycie fragment utworu, z łatwością odnajdziecie jego pełną wersję, obejrzycie teledysk lub dowiecie się więcej o wykonawcy — a to wszystko zrobicie z poziomu YouTube. Działa to w dwie strony. Kliknijcie przycisk „Utwórz” (po prawej stronie filmu), by stworzyć własny krótki format zawierający daną ścieżkę dźwiękową. Możecie też sprawdzić, jak inni wykorzystali dany utwór w swoich Shorts. 


Spodziewamy się, że wraz ze wzrostem liczby osób oglądających i tworzących Shorts, nasze systemy będą działać coraz lepiej, dzięki czemu będziemy mogli skuteczniej pomagać Wam w odkrywaniu nowych treści, trendów oraz twórców, których pokochacie. 



Wsparcie dla twórców korzystających z urządzeń mobilnych 



YouTube pomógł całemu pokoleniu twórców przekształcić ich kreatywność w działalność biznesową i zacząć prowadzić firmy medialne nowej generacji. W ciągu ostatnich 3 lat wypłaciliśmy ponad 30 miliardów dolarów twórcom, artystom i firmom medialnym. 


Shorts to nowy sposób na oglądanie i tworzenie treści na YouTube, szukamy więc świeżego podejścia do zarabiania na takich filmach i nagradzania twórców za ich treści. Jesteśmy bardzo zaangażowani we wspieranie nowego pokolenia twórców korzystających z urządzeń mobilnych za pomocą usługi Shorts oraz intensywnie pracujemy nad tym, jak opcje monetyzacji będą wyglądać w przyszłości. 


Pierwszy krok zrobiliśmy niedawno, przedstawiając Fundusz YouTube Shorts, w ramach którego w latach 2021–2022 wypłacimy 100 mln dolarów. Więcej informacji, m.in. o tym, w których krajach ten fundusz będzie dostępny, przedstawimy bliżej daty jego uruchomienia. 


Usługa Shorts w wersji beta będzie dostępna dla wszystkich w Polsce od środy, 14 lipca. Wiemy, że jej dopracowanie może trochę potrwać, ale nie możemy się doczekać, aż wypróbujecie YouTube Shorts i pomożecie nam w tworzeniu świetnej usługi do tworzenia i oglądania krótkich formatów bezpośrednio na YouTube.