Miliony twórców z całego świata korzystają z YouTube, by tworzyć społeczność, docierać do globalnej grupy odbiorców i wspierać swój biznes. Aby chronić tę aktywnie działającą grupę, opracowaliśmy działania na rzecz odpowiedzialności, które obejmują: usuwanie treści naruszających wytyczne, rekomendowanie materiałów z wiarygodnych źródeł i ograniczanie rozprzestrzeniania dezinformacji oraz treści kontrowersyjnych z punktu widzenia zasad YouTube, a także nagradzanie zaufanych twórców. W naszym programie monetyzacji biorą udział już 2 miliony twórców, dlatego chcemy zabrać Was za kulisy naszych działań, by pomóc w rozwoju tego całkiem nowego przemysłu kreatywnego.


Ponad 14 lat temu uruchomiliśmy program partnerski YouTube (YPP) – pierwszy w swoim rodzaju otwarty program monetyzacji, do którego może dołączyć każdy, kto spełnia jego wymagania. W rzeczywistości dzielimy się z twórcami ponad połową przychodów, a obecnie program YPP nadal jest jednym z głównych źródeł zarobku twórców na całym świecie. Osoby, które biorą w nim udział, mogą zarabiać na własnej twórczości na YouTube i utrzymywać się z niej na 10 różnych sposobów (a cały czas dodajemy kolejne) – od przychodów z reklam po sprzedaż gadżetów. W ciągu ostatnich 3 lat wypłaciliśmy ponad 30 miliardów dolarów twórcom, artystom i firmom medialnym. 



Teraz w programie YPP uczestniczy ponad 2 miliony twórców z całego świata, w tym wiele osób, dla których to jedyna platforma, na której mogą działać – od recenzentów urządzeń po twórców treści rozrywkowych. Wielu z nich tworzy miejsca pracy i przyczynia się do rozwoju lokalnej i globalnej gospodarki. Tylko w 2019 r. udział kreatywnego ekosystemu YouTube stanowił odpowiednik 345 tysięcy pełnoetatowych miejsc pracy, biorąc pod uwagę tylko Stany Zjednoczone. Oznacza to też, że wysokiej jakości treści dotyczące różnych tematów – od naprawy drzwi garażowych po teledyski i wykłady z fizyki dla zaawansowanych – są dostępne bezpłatnie dla widowni z całego świata.



Ochrona przemysłu kreatywnego



Ten wyjątkowy model biznesowy działa tylko wtedy, gdy nasi widzowie, twórcy i reklamodawcy mają pewność, że jesteśmy odpowiedzialni jako firma. Przez ostatnich kilka lat pracowaliśmy nad zasadami, zasobami i usługami, które są niezbędne do ochrony społeczności i twórców publikujących niezwykłe treści, a jednocześnie pozwolą zidentyfikować tych działających niezgodnie z zasadami, którzy stanowią ułamek tej społeczności. W IV kwartale 2020 r. nasz współczynnik wyświetleń filmów naruszających zasady wynosił 0,16–0,18%. Oznacza to, że na każde 10 tysięcy wyświetleń na YouTube przypadało tylko 16–18 pochodzących z treści, które naruszyły wytyczne. To utwierdziło nas w przekonaniu, że skupianie się na odpowiedzialności przynosi korzyści zarówno twórcom, jak i całej naszej firmie. W drugim kwartale 2021 r. przychody z reklam przekroczyły 7 miliardów dolarów, a my wypłaciliśmy twórcom i partnerom wyższe wynagrodzenia niż w jakimkolwiek wcześniejszym kwartale.


Oprócz przestrzegania wytycznych dla społeczności twórcy muszą spełnić wiele innych wymagań, by móc dołączyć do programu partnerskiego YouTube i zarabiać na naszej platformie. Każdy kanał zgłaszający się do YPP musi zostać sprawdzony przez wykwalifikowanego weryfikatora pod kątem zgodności z naszymi zasadami. Dodatkowo regularnie weryfikujemy i usuwamy kanały, które nie przestrzegają naszych zasad. Co więcej, wykluczamy z programu kanały, które wielokrotnie były blisko łamania naszych zasad dotyczących szerzenia nienawiści, nękania czy nieprawdziwych informacji


Ponieważ reklamy są głównym źródłem przychodów twórców, musimy dbać o to, by reklamodawcy czuli zaufanie do naszego systemu i nie martwili się o to, gdzie wyświetlają się ich reklamy. Ze zrozumiałych względów, reklamodawcy nie chcą, aby ich marki były kojarzone z kontrowersyjnymi treściami i podmiotami. Zdarzało się niestety, że z tego powodu rezygnowali z wyświetlania reklam na naszej platformie. Gdy reklamodawcy nie ufają naszym systemom, zmniejszają wydatki na reklamę na YouTube. Ma to wpływ na cały ekosystem, nie tylko na niewielką liczbę nieuczciwych podmiotów. 



Nawiązaliśmy bliską współpracę z reklamodawcami, by poznać ich zdanie. Obecnie mamy blisko 99% skuteczność w zapewnianiu bezpieczeństwa ich markom. W rezultacie serwis YouTube był pierwszą platformą cyfrową, które otrzymała akredytację dotyczącą bezpieczeństwa marki na poziomie treści od organizacji Media Rating Council. Jesteśmy też jednym z założycieli stowarzyszenia Global Alliance for Responsible Media (GARM) – inicjatywy zrzeszającej wielu interesariuszy, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego oraz bezpieczeństwa marek wspólnie z reklamodawcami. W ramach tej inicjatywy pomogliśmy ustalić zbiór standardów branżowych, które określają, jakie treści są nieodpowiednie do wyświetlania reklam. 



Dzięki ulepszonym systemom i większemu zaufaniu reklamodawców poszerzamy możliwości zarobkowe i umożliwiamy kanałom należącym do YPP osiągnięcie sukcesu. Liczba nowych kanałów, które dołączyły do programu, w 2020 r. wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2019. Poza tym liczba kanałów osiągających 6-cyfrowe przychody lub wyższe zwiększyła się o ponad 35% w skali rocznej w Stanach Zjednoczonych. 



Większe zaufanie do twórców biorących udział w programie partnerskim YouTube



Twórcy należący do YPP mają dostęp do programów i usług, które dają im większą kontrolę nad zarabianiem na kanale. Dzięki naszemu programowi samodzielnej oceny filmów mogą oni oceniać własne treści pod kątem zgodności z wytycznymi na temat tworzenia filmów odpowiednich do wyświetlania reklam. Nasze systemy weryfikują oceny twórców. Im bardziej rzetelne są te oceny, tym częściej systemy się na nich opierają. W rezultacie osoby, które dokładnie oceniały swoje filmy, odnotowały ponad 50% spadek liczby błędnych klasyfikatorów. 


Wdrożyliśmy też nowy proces weryfikacji, który automatycznie skanuje treści przesyłane przez twórców pod kątem potencjalnych roszczeń dotyczących praw autorskich i ograniczeń wyświetlania reklam. Dzięki temu twórcy wiedzą, czy będą mogli zarabiać na danym filmie i w razie potrzeby mogą wprowadzić zmiany przed publikacją materiału. 



W efekcie tych działań znaczna większość treści przesyłanych przez kanały należące do YPP osiąga określone progi i jest odpowiednia dla wszystkich reklamodawców. W sumie tylko kilka procent filmów, na których zarabiają twórcy, zostało oznaczonych żółtą ikoną zarabiania (co oznacza, że wyświetlanie reklam jest ograniczone lub nie wyświetlają się one wcale). Jest to sukces zarówno reklamodawców, jak i twórców.



Pomaganie twórcom w rozwijaniu działalności 



Przez kilka ostatnich lat pracowaliśmy nad stworzeniem wszechstronnego modelu biznesowego, który pomaga twórcom YouTube rozwijać się i dywersyfikować źródła przychodów. Obecnie oferujemy 10 różnych sposobów zarabiania, m.in. wyświetlanie reklam, subskrypcje, treści z elementami marki, sprzedaż gadżetów i płatne produkty cyfrowe. Cały czas inwestujemy w tworzenie nowych narzędzi, które pomogą twórcom w zarabianiu , a jednocześnie umożliwią umacnianie więzi z widzami. Jedno z tych narzędzi to funkcja superpodziękowań. Stale angażujemy się i we wspieranie kolejnego pokolenia twórców, dlatego oferujemy nowe sposoby zarabiania (zarówno dla członków YPP, jak i osób spoza programu), takie jak Fundusz Shorts



Znajdowanie nowych sposobów na finansowe nagradzanie zaufanych twórców oraz pomaganie im w rozwijaniu ich działalności zawsze będzie dla nas największym priorytetem.






YouTube opiera się na zasadzie otwartości, która pozwala milionom twórców odnaleźć swój styl i społeczność. Kanałom, które chcą zarabiać na naszej platformie, poprzeczkę ustawiliśmy jednak wysoko. Jesteśmy zdecydowani, by nadal walczyć z problematycznymi treściami w YouTube. Jest to nie tylko uczciwe względem widzów i twórców, ale również korzystne dla biznesu. Wciąż będziemy starać się sprostać naszej odpowiedzialności wraz z rozwojem programu partnerskiego YouTube. Uznajemy te działania za podstawę przyszłego sukcesu szeroko pojętej gospodarki opartej na kreatywności.







Warkocze z nałożoną pastą otjize, zaplecione przez kobietę z plemienia Himba w północnej Namibii. Kobiety Himba wykorzystują błoto do układania włosów i ozdabiają je ręcznie robioną biżuterią, będącą symbolem ich społeczności.





Nasz świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek. Zmiana klimatu oraz zmiany społeczno-gospodarcze zagrażają naszym wspaniałym krajobrazom naturalnym i zakłócają funkcjonowanie małych społeczności. Dlatego dokumentowanie niszczejącego środowiska ma dla nas ogromne znaczenie. Z okazji Światowego Dnia Fotografii zapraszamy do zapoznania się z “A World of Difference”, nową wystawą online na Google Arts & Culture, stworzoną we współpracy z Art Works for Change. Kolekcja prezentuje różnorodne historie w obiektywie włoskiego fotografa Angelo Chiacchio. Podążajcie za nim w jego samotnej podróży dookoła świata, aby uchwycić delikatne piękno krajobrazów i kultur.




Odkryjcie historie ponad 25 miejsc i społeczności, które nazywają te zagrożone miejsca domem: od silnych kobiet z plemienia Himba w Namibii po niezwykłe krajobrazy wenezuelskiej góry Roraima.



Warkocze z nałożoną pastą otjize, zaplecione przez kobietę z plemienia Himba w północnej Namibii. Kobiety Himba wykorzystują błoto do układania włosów i ozdabiają je ręcznie robioną biżuterią, będącą symbolem ich społeczności.



Góra Roraima w Wenezueli, z klifami o wysokości 400 m, jest jednym z najtrudniej dostępnych miejsc na naszej planecie. Znacznej części flory i fauny znajdującej się na szczycie nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie.


Poznajcie kulturę tybetańską w Himalajach, dowiedzcie się, jak zmienia się życie tanzańskich społeczności w pobliżu góry Kilimandżaro i jak miejscowi przystosowują się do zmian na mokrej pustyni w Brazylii. Przeczytajcie czego uczą nas tradycje i rzemiosła oraz jak społeczności pokonują nowe wyzwania, by zachować swój dotychczasowy styl życia.


Kobieta z plemienia Chagga, zależy od mikroklimatu w pobliżu góry Kilimandżaro. Ich pradawny sposób życia jest zagrożony przez zmiany klimatyczne.


Widok z lotu ptaka na białe wydmy i doliny słodkowodnych lagun. Zachód słońca na pustyni Lençóis Maranhenses w Brazylii. Odkryjcie jak odwieczna tradycja rybołówstwa pośród wydm piaskowych rozwija zrównoważoną turystykę w miejscu ukształtowanym przez piasek, deszcz i wiatr.


Wyciagnijmy wnioski z podróży Angelo - szanujmy świat przyrody i równowagę w jego funkcjonowaniu. Wprawdzie lud Miccosukee, zamieszkujący Everglades na Florydzie prowadzi w większości nowoczesny tryb życia, ale wciąż znajduje sposoby na ochronę swojego dziedzictwa. Społeczność Uro z jeziora Titicaca, która od tysięcy lat mieszka na pływających wyspach zbudowanych z trzciny, znalazła sposób na zachowanie równowagi z rozwijającym się przemysłem turystycznym - zaoferowała młodzieży możliwość podtrzymania tradycji poprzez przyjmowanie gości w ich rodzinnych domach i dzielenie się z nimi swoją kulturą. Prezentując różne regiony i kultury na tej wystawie, Angelo odkrywa filozofie życiowe, które są uniwersalne w zastosowaniu, a ich prezentacja zapiera dech w piersiach. 


Poznajcie więcej historii o ludziach i ekosystemach, które napotkał Angelo w swojej podróży!

Trendy Google, wszystkiego najlepszego!

Co robiliście w 2006 roku? Może przechodziliście fazę emo, albo nosiliście jeansy z obniżonym stanem. A może opłakiwaliście (tymczasową) degradację Plutona z pełnoprawnej planety na planetę karłowatą? 

Być może sprawdzaliście te tematy - i wiele innych - w Trendach Google, które uruchomiliśmy latem 2006 roku. Chociaż narzędzie powstało w 2004 roku, to stało się ono dostępne 2 lata później. 


Tego lata Trendy Google kończą 15 lat, więc pomyśleliśmy, że to idealny czas, aby przyjrzeć się bliżej trendom z przeszłości i porównać to, czego szukaliście w 2006 r. z tym, czego szukacie dziś.



Porównanie najczęściej wyszukiwanych haseł w Polsce 


Zacznijmy od polskiego zestawienia. Mamy dla Was listy najczęściej wyszukiwanych tekstów piosenek, najczęściej wyszukiwane filmy i programy/seriale telewizyjne, a także hasła związane z urodą. Oto porównanie.

Najczęściej wyszukiwane teksty piosenek

Lipiec 2006 r. 

Lipiec 2021 r. 

  1. Szansa

  2. Hej Kobieto

  3. Afrodyzjak

  4. Byle było tak

  5. Chryzantemy złociste

  1. Puerto Bounce

  2. Zygzak

  3. Etc

  4. Fiołkowe pole 

  5. Ale jazz

Najczęściej wyszukiwane filmy

  1. Piraci z Karaibów 

  2. Matrix

  3. Shrek

  4. Star Wars

  5. Epoka lodowcowa 

  1. Szybcy i wściekli 

  2. Iron Man

  3. Utalentowany Pan Ripley 

  4. Hobbit

  5. Godzilla vs Kong

Najczęściej wyszukiwane programy telewizyjne

  1. Lost

  2. Barwy grzechu

  3. Życie na fali 

  4. Moda na sukces 

  5. M jak miłość


  1. Pamiętniki wampirów

  2. M jak miłość

  3. Świat według Kiepskich

  4. Idealna niania

  5. Miodowe lata

Najczęściej wyszukiwane treści dot. urody

  1. Fryzury 

  2. Modelki 

  3. Tatuaże 

  4. Kulturystyka 

  5. Perfumy

  1. Paznokcie lato 2021 

  2. Makeup 

  3. Paznokcie 

  4. Paznokcie hybrydowe 

  5. Francuskie perfumy 




Porównanie najczęściej wyszukiwanych haseł w USA 


W ramach porównań najczęściej wyszukiwanych haseł w USA przedstawiamy Wam 4 listy: teksty piosenek, aktorzy, programy telewizyjne i gry.

Najczęściej wyszukiwane teksty piosenek

Lipiec 2006 r.

Lipiec 2021 r. 

  1. Unfaithful - Rihanna

  2. Sexy Back - Justin Timberlake

  3. Crazy - Gnarls Barkley

  4. Buttons - Pussycat Dolls

  5. Miss Murder - AFI

  1. Fancy Like - Walker Hayes

  2. Traitor - Olivia Rodrigo

  3. Favorite Crime - Olivia Rodrigo

  4. Ain't Shit - Doja Cat

  5. Deja Vu - Olivia Rodrigo


Najczęściej wyszukiwani aktorzy

  1. Oprah 

  2. Zac Efron

  3. Paris Hilton

  4. Channing Tatum

  5. Lindsay Lohan

  1. Olivia Rodrigo

  2. Scarlett Johansson

  3. Florence Pugh

  4. Tom Holland

  5. Millie Bobby Brown


Najczęściej wyszukiwane  programy telewizyjne

  1. Project Runway

  2. Big Brother

  3. Lost

  4. Miami Vice

  5. American Idol

  1. Big Brother

  2. Gossip Girl

  3. Grey's Anatomy

  4. iCarly

  5. Criminal Minds


Najczęściej wyszukiwane gry

            1. Tetris

            2. Sonic

            3. Halo 3

            4. Bejeweled

            5. Battlefield 2

  1. Sonic

  2. Genshin Impact

  3. Minesweeper

  4. GTA 6

  5. Battlefield 2042



Trendy Google: wykorzystajcie ich potencjał





Przyjrzeliśmy się, jakie pytania dotyczące Trendów Google zyskiwały popularność w ciągu ostatnich 15 lat. Wśród tych najczęściej wyszukiwanych, znalazły się dwa: "jak korzystać z Trendów Google?" i "jak działają Trendy Google?". Postanowiliśmy udzielić na nie odpowiedzi, przedstawiając 15 wskazówek, które pomogą Wam jeszcze lepiej posługiwać się tym narzędziem. 
  1. Dane według daty: Trendy Google mogą podpowiedzieć, czego szukali internauci w dowolnym dniu od 2004 roku do kilku minut temu. Bazują przy tym na dwóch zestawach danych: historycznych (od 2004 r. do trzech dni temu) i w czasie rzeczywistym (z ostatniego tygodnia). Czas rzeczywisty jest bardziej szczegółowy, z dokładnością co do minuty.
  2. Trendy a najczęściej wyszukiwane: trendy to wyszukiwania zyskujące popularność, podczas gdy najczęściej wyszukiwane zapytania to te, które były najczęściej wpisywane w określonym przedziale czasowym. Wyszukiwania zyskujące popularność są przydatne, aby zobaczyć, co się zmieniło. 
  3. Wybierajcie tematy, kiedy tylko możecie: gdy zaczniecie korzystać z Trendów Google, macie możliwość wyszukiwania “hasła” lub “tematu”. W miarę możliwości zalecamy wybór „tematu”. Są one niezależne od języka i uwzględniają różnice w pisowni (i błędy!), a także wiele nazw dla tej samej rzeczy.

  4. Porównujcie duże miejsca z małymi: jak porównać wyszukiwania tego samego hasła w dwóch różnych lokalizacjach? Trendy Google normalizują dane wyszukiwania, aby ułatwić porównywanie haseł - dane są porządkowane według czasu i lokalizacji zapytania. Oznacza to, że wyniki wyszukiwania według lokalizacji geograficznej są porównywalne. Dzięki temu możecie sprawdzić, w których miejscach najczęściej wyszukiwany jest brunch, a w których śniadanie.  
  5. Dzienne trendy wyszukiwania: w wielu krajach na świecie możecie zobaczyć, jakie trendy pojawiają się każdego dniaco jest dziś trendy w różnych krajach świata. To także miejsce, w którym zrozumiecie ilość wyszukiwań.
  6. Sprawdźcie, co jest obecnie na topie: trendy wyszukiwania w czasie rzeczywistym to świetny sposób aby sprawdzić, co dzieje się w danej chwili i w kontekście wiadomości medialnych.

  7. Zawsze porównujcie: jeżeli chcecie zrozumieć skalę trendu, użyjcie porównań względnych, aby zrozumieć popularność. Weźmy pogodę jako punkt odniesienia – jeden z największych i najbardziej spójnych tematów, wyszukiwany każdego dnia.

  8. To samo hasło, różne miejsca: to jedna z ciekawszych funkcji Trendów. Dzięki niej porównacie maksymalnie 5 tematów lub haseł z określeniem lokalizacji geograficznej. Na przykład, sprawdzicie tendencje wyszukiwania hasła Covid-19 w różnych krajach na całym świecie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

  9. Trendy mogą pomóc w wizualizacji wspólnych zainteresowań: Trendy Google to tak naprawdę zbiór danych skoncentrowanych na człowieku. Szukamy tego, co nas interesuje. Nawet jeśli te zainteresowania mogą czasami wydawać się niejasne, prawdopodobnie nie tylko Wy chcecie uzyskać więcej informacji na dany temat. Trendy Google pomagają nam wizualizować i badać różne tematy, takie jak sny, psy i koty, a nawet naprawianie toalety
  10. Trendy to nie sondaże: Trendy Google to nie narzędzie do tworzenia naukowych ankiet i nie należy ich mylić z danymi sondażowymi. Trendy odzwierciedlają jedynie zainteresowanie wyszukiwaniem poszczególnych tematów w określonym czasie. 
  11. … ale mogą Wam wiele powiedzieć: Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), pomiędzy publikacjami kwartalnymi, wykorzystuje Trendy do śledzenia PKB każdego tygodnia, aby uzyskać bardziej szczegółowy obraz tego, co dzieje się w światowej gospodarce. 
  12. Autouzupełnianie to nie to samo, co Trendy Google: autouzupełnienie próbuje przewidzieć, co piszecie, dzięki czemu możecie szybciej dotrzeć do tego, czego szukacie. A ponieważ jest to funkcja przewidująca, nie chcemy zaskakiwać ludzi. Więc nawet jeśli możecie wyszukiwać, co chcecie, mamy zasady dotyczące tego, co może pojawić się w autouzupełnianiu. Z drugiej strony Trendy to narzędzie, w którym możecie wyszukać zainteresowanie dowolnym zapytaniem. Ponieważ wpisujecie je i prosicie o wyświetlenie wyników, pokażemy Wam dostępne dane z Trendów dla prawie każdego zapytania. 
  13. Zobaczcie, co zyskuje popularność w Waszej okolicy: kolejną interesującą funkcją Trendów (dostępną dla obszaru USA) jest możliwość sprawdzenia, co zyskuje popularność w obszarze miejskim, nawet bez wpisywania wyszukiwanego hasła. Możecie zobaczyć, jakie były trendy w ciągu ostatniego miesiąca, a nawet roku, na przykład w San Francisco.
  14. Pobieranie danych: wystarczy kliknąć przycisk pobierania obok każdego wykresu. Aby uzyskać więcej danych, zapoznajcie się z nowym zbiorem danych dotyczących codziennych wyszukiwań zyskujących popularność od zespołu Google BigQuery
  15. I pamiętajcie - bawcie się dobrze z Trendami Google: około 15% zapytań w wyszukiwarce Google każdego dnia, nie zaobserwowano wcześniej. To świetny sposób, aby zajrzeć za kulisy i zrozumieć stale zmieniające się zainteresowania ludzi z całego świata.
Trendy Google, wszystkiego najlepszego!









Zależy nam na tworzeniu produktów, które z założenia są bezpieczne, oferują ochronę prywatności naszych użytkowników i dają im pełną możliwość kontroli nad powierzonymi nam danymi. I chociaż nasze zasady nie zezwalają dzieciom poniżej 16. roku życia tworzyć standardowego konta Google, ciężko pracowaliśmy, aby zaprojektować wzbogacone środowisko usług specjalnie dla nich - dla nastolatków i ich rodzin. Dzięki Family Link umożliwiamy rodzicom konfigurowanie nadzorowanych kont dla swoich dzieci, ustalanie limitów czasu korzystania z urządzenia i wiele innych. Nasz program "Asy Internetu" pomaga dzieciom nauczyć się, jak świadomie i bezpiecznie odkrywać świat internetu, a dedykowane aplikacje YouTube Kids, Kids Space i zatwierdzone przez nauczycieli aplikacje w Google Play oferują atrakcje dostosowane do potrzeb młodszych odbiorców. 

Technologia pomogła dzieciom i nastolatkom w czasie pandemii i wprowadzonych lockdownów pozostać w szkole oraz utrzymywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Ponieważ dzieci i nastolatki spędzają coraz więcej czasu w internecie, rodzice, nauczyciele, eksperci ds. bezpieczeństwa i prywatności dzieci oraz decydenci słusznie zastanawiają się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Regularnie konsultujemy się z tymi grupami i podzielamy ich obawy. 


Niektóre kraje wprowadzają regulacje w tym zakresie, a ponieważ przestrzegamy tych przepisów, szukamy sposobów na zapewnienie spójnych doświadczeń produktowych i sposobów kontroli użytkowników - dzieci i nastolatków na całym świecie. Dziś ogłaszamy nowe zasady i aktualizacje. 



Dajemy nieletnim większą kontrolę nad ich cyfrowym śladem


Osobom korzystającym z wyszukiwarki Google udostępniamy już szereg opcji usuwania informacji, jednak dzieci są szczególnie narażone, jeśli chodzi o kontrolę swojego wizerunku w internecie. W najbliższych tygodniach wprowadzimy nowe zasady, dzięki którym każda osoba poniżej 18. roku życia, jej rodzic lub opiekun będzie mogła poprosić o usunięcie swoich zdjęć z wyników wyszukiwania grafiki Google. Oczywiście usunięcie obrazu z wyszukiwarki nie powoduje usunięcia zdjęcia z sieci, ale wierzymy, że ta zmiana zapewni młodym ludziom większą kontrolę nad ich wizerunkiem w internecie. 



Dostosowywanie produktów do potrzeb dzieci i nastolatków 


Niektóre z naszych najpopularniejszych produktów pomagają dzieciom i nastolatkom odkrywać ich zainteresowania, poznawać świat i nawiązywać kontakty z przyjaciółmi. Dokładamy wszelkich starań, aby te doświadczenia były dla nich bezpieczniejsze. Dlatego w nadchodzących tygodniach i miesiącach zamierzamy wprowadzić szereg zmian na kontach Google dla osób poniżej 18 roku życia: 


  • YouTube: zamierzamy zmienić domyślne ustawienie przesyłania na najbardziej prywatną opcję dostępną dla nastolatków w wieku 13-17 lat. Ponadto będziemy bardziej eksponować funkcję cyfrowej równowagi, a także zapewnimy ochronę i edukację w zakresie treści komercyjnych. Więcej informacji na temat tych zmian można znaleźć tutaj

  • Wyszukiwarka: mamy szereg systemów, narzędzi i zasad, które mają pomóc użytkownikom w odkrywaniu różnorodnych treści w sieci, nie zaskakując ich materiałami dla dorosłych, których nie wyszukiwali. Jednym z oferowanych przez nas zabezpieczeń jest funkcja SafeSearch, która po włączeniu pomaga odfiltrować z wyników wyszukiwania treści przeznaczone dla pełnoletnich. Funkcja ta jest już domyślnie włączona dla wszystkich zalogowanych użytkowników poniżej 13. roku życia, którzy mają konta zarządzane przez Family Link. W nadchodzących miesiącach włączymy SafeSearch dla zalogowanych użytkowników poniżej 18. roku życia i ustawimy to ustawienie domyślne dla nastolatków zakładających nowe konta.

  • Asystent: zawsze staramy się zapobiegać pojawianiu się treści dla dorosłych podczas korzystania przez dziecko z Asystenta Google na współdzielonych urządzeniach. W nadchodzących miesiącach wprowadzimy nowe domyślne zabezpieczenia, na przykład zastosujemy naszą technologię SafeSearch w przeglądarce internetowej na inteligentnych wyświetlaczach. 

  • Historia lokalizacji: to ustawienie konta Google, które czyni nasze produkty bardziej użytecznymi. Już teraz jest ona domyślnie wyłączona dla wszystkich kont, a dzieci, których konta są nadzorowane nie mają możliwości jej włączenia. Idąc o krok dalej, wkrótce obejmiemy tymi ustawieniami wszystkich użytkowników poniżej 18. roku życia na całym świecie, co oznacza, że Historia lokalizacji pozostanie wyłączona (bez możliwości jej włączenia). 

  • Google Play: w oparciu o takie działania, jak ocenianie treści i nasze "Aplikacje zatwierdzone przez nauczycieli", które zapewniają wysokiej jakości treści dla dzieci, uruchamiamy nową sekcję bezpieczeństwa, która poinformuje rodziców, które aplikacje są zgodne z naszymi zasadami dotyczącymi aplikacji dla rodzin. Aplikacje będą musiały bardziej szczegółowo informować, w jaki sposób wykorzystują gromadzone przez siebie dane, co ułatwi rodzicom podjęcie decyzji, czy dana aplikacja jest odpowiednia dla ich dziecka, zanim ją pobiorą. 

  • Google Workspace for Education: jak niedawno ogłosiliśmy, ułatwiamy administratorom dostosowanie doświadczeń użytkowników w zależności od ich wieku (np. ograniczanie aktywności uczniów na YouTube). A żeby zwiększyć bezpieczeństwo przeglądania stron internetowych, w szkołach podstawowych i średnich domyślnie włączona będzie technologia SafeSearch, a przełączanie się na Tryb gościa i Tryb incognito podczas przeglądania stron internetowych będzie domyślnie wyłączone. 



Nowe zmiany reklamowe 


Będziemy rozszerzać zabezpieczenia, aby zapobiec wyświetlaniu nastolatkom kategorii reklam o charakterze kontrowersyjnym i zablokujemy kierowanie reklam na podstawie wieku, płci lub zainteresowań osób poniżej 18 roku życia. W ciągu najbliższych miesięcy zaczniemy wprowadzać te aktualizacje we wszystkich naszych usługach na całym świecie. Naszym celem jest zapewnienie dodatkowej ochrony i udostępnianie reklam w Google dostosowanych do wieku użytkowników. 



Nowe narzędzia cyfrowej równowagi 


W Family Link rodzice mogą ustawić limity czasu ekranowego i przypomnienia dla nadzorowanych urządzeń swoich dzieci. Na inteligentnych urządzeniach z Asystentem dajemy rodzicom kontrolę dzięki narzędziom Digital Wellbeing dostępnym w aplikacji Google Home. W nadchodzących miesiącach wprowadzimy nowe filtry Digital Wellbeing, które pozwolą blokować wiadomości, podcasty i dostęp do stron internetowych na urządzeniach inteligentnych z Asystentem. 


Na YouTube włączymy przypomnienia o przerwach i porach snu oraz wyłączymy autoodtwarzanie dla użytkowników poniżej 18 roku życia. Dodamy do YouTube Kids opcję automatycznego odtwarzania i domyślnie ją wyłączymy, aby umożliwić rodzicom dokonanie właściwego wyboru dla ich rodziny. 



Lepsze informowanie dzieci i nastolatków o naszych praktykach dotyczących danych 


Dzięki danym nasze produkty są funkcjonalne i pomocne. Naszym zadaniem jest ułatwienie dzieciom i nastolatkom zrozumienia, jakie dane są gromadzone, dlaczego i w jaki sposób są wykorzystywane. Na podstawie badań opracowujemy angażujące, łatwe do zrozumienia materiały dla młodych ludzi i ich rodziców, aby pomóc im lepiej zrozumieć nasze praktyki dotyczące danych. Materiały te będą udostępniane na całym świecie w najbliższych miesiącach. 




Bieżąca praca i zaangażowanie 


Regularnie współpracujemy z dziećmi i nastolatkami, rodzicami, instytucjami rządowymi, liderami branży i ekspertami w dziedzinie prywatności, bezpieczeństwa dzieci, dobrostanu i edukacji, aby projektować lepsze, bezpieczniejsze produkty dla dzieci i nastolatków. Dokładne określenie wieku użytkownika może być ważnym elementem w dostarczeniu doświadczeń dostosowanych do jego potrzeb. Jednak poznanie dokładnego wieku naszych użytkowników korzystających z wielu produktów i na różnych urządzeniach, przy jednoczesnym poszanowaniu ich prywatności i zapewnieniu dostępności naszych usług, to złożone wyzwanie. Będzie ono wymagało wkładu ze strony organów regulacyjnych, ustawodawców, instytucji branżowych, dostawców technologii i innych podmiotów, a także zapewnienia, że wszyscy tworzymy bezpieczniejszy internet dla dzieci.