Każdego miesiąca ponad miliard osób używa Map Google do nawigacji i eksplorowania świata. W zapewnieniu przydatności i aktualności tych danych pomagają między innymi treści publikowane przez użytkowników i użytkowniczki – filmy, opinie i oceny – dzięki którym możecie odkryć najlepszą restaurację w mieście czy nawet znaleźć hydraulika. Treści publikowane przez użytkowników mogą być bardzo przydatne, ale czasami zdarzają się też oszuści, którzy publikują fałszywe treści, aby na nich zarabiać. Dziś przedstawimy 2 nowe sposoby zastosowania technologii, które wspierają naszych analityków w zabezpieczaniu Map przed takimi treściami, często jeszcze przed ich publikacją. Omówimy również postępy, jakie zrobiliśmy w 2022 roku, aby zapewnić bezpieczniejsze Mapy dla wszystkich użytkowników. 


Jak systemy uczące się pomagają zminimalizować ilość złych treści 


  • Szybciej wykrywamy wzorce nadużyć: już od dawna wykorzystujemy systemy uczące się do wykrywania wzorców możliwych nadużyć i stale ulepszamy naszą technologię. W minionym roku wprowadziliśmy w naszych modelach AI istotne aktualizacje, dzięki którym możemy identyfikować nowe trendy nadużyć o wiele szybciej niż w poprzednich latach. Nasze automatyczne systemy wykryły na przykład nagłe zwiększenie liczby profili firm z adresami witryn o domenie .design lub .top. Zauważenie tego byłoby bardzo trudne podczas ręcznego przeglądania milionów profili. Zespół analityków szybko potwierdził fałszywość tych witryn, dzięki czemu mogliśmy je od razu usunąć i wyłączyć powiązane z nimi konta. 

  • Usuwamy fałszywe zdjęcia: w niektórych miejscach oszuści zaczęli nakładać na przesłane obrazy inne numery telefonów, aby użytkownicy używali ich zamiast prawidłowych numerów do firm. W celu zwalczenia tego problemu wdrożyliśmy nowy model systemów uczących się, który za pomocą analizy elementów wizualnych i układów zdjęć rozpoznaje numery nałożone na przesłane obrazy. Nowy model pozwolił nam wykryć i zablokować zdecydowaną większość takich fałszywych, naruszających nasze zasady zdjęć, zanim jeszcze zostały opublikowane. 


Nasze postępy w 2022 roku 


W 2022 roku zastosowanie nowych modeli w połączeniu z zaawansowanymi technikami automatycznymi i manualnymi umożliwiło nam usunięcie większej ilości fałszywych treści. Poniżej przedstawiamy kilka naszych innych osiągnięć na polu zwalczania fałszywych treści w tym czasie: 

  • Zablokowaliśmy lub usunęliśmy 115 milionów opinii, które naruszały nasze zasady. Większość z nich została wykryta przed publikacją. Dzięki zaktualizowanym modelom udało nam się usunąć o ponad 20% więcej fałszywych opinii niż w 2021 roku. 

  • Stosowane przez nas techniki pozwoliły zablokować lub usunąć ponad 200 milionów zdjęć oraz 7 milionów filmów o niskiej jakości, rozmytych lub niezgodnych z naszą polityką treści. 

  • Mimo że nieuczciwe podmioty doskonalą swoje strategie, powstrzymaliśmy 20 milionów prób utworzenia fałszywych profili firm, czyli o 8 milionów więcej niż w 2021 roku. Wprowadziliśmy również zabezpieczenia w przypadku 185 tysięcy firm po wykryciu podejrzanych działań i prób nadużyć. 


Rozpoczęliśmy działania prawne przeciwko szkodliwym podmiotom, które naruszały nasze zasady. Dzielimy się także naszymi sprawdzonymi metodami z instytucjami państwowymi, aby pomóc w opracowywaniu trwałych rozwiązań dla całej branży. 


  • Wnieśliśmy pozew do sądu i w konsekwencji unieszkodliwiliśmy grupę oszustów, którzy podszywali się pod firmę Google, przeprowadzając rozmowy telemarketingowe i próbując sprzedawać fałszywe opinie online. Pracując nad tym przypadkiem, wykorzystaliśmy nasze wcześniejsze doświadczenia dotyczące działań prawnych przeciwko internetowym oszustom i osobom rozpowszechniającym złośliwe oprogramowanie. 

  • Dzielimy się naszymi informacjami z Federalną Komisją Handlu (ang. Federal Trade Commission, FTC) i instytucjami państwowymi w różnych krajach, aby pomóc w zwalczaniu fałszywych opinii i poleceń w całej branży. 


Chociaż zrobiliśmy w tej dziedzinie duże postępy, zdajemy sobie sprawę, że oszuści nie próżnują. Dlatego stale doskonalimy nasze metody działania. Nasze zespoły pracują przez całą dobę i stosują najnowsze technologie, aby zapewnić autentyczność, bezpieczeństwo i wiarygodność treści publikowanych przez użytkowników i uzytkowniczki w Mapach Google.




Ekstremalne zdarzenia pogodowe — takie jak przedłużające się fale upałów i zalania po gwałtownych burzach — stają się coraz częstsze i powszechniejsze. Jednym z powodów są zmiany klimatu.  Intensyfikacja tych zdarzeń skłania nas do szukania sposobów na wspieranie ludzi i miast w ograniczaniu zagrożenia za pomocą naszej technologii, od monitorowania pożarów lasów z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych po zwiększanie dokładności alertów powodziowych dzięki systemom uczącym się. 

Dzisiaj prezentujemy inicjatywy, które skupiają się na pomaganiu społecznościom w przygotowaniu się na rosnące temperatury i przystosowaniu do nich. Takimi inicjatywami są na przykład nowe alerty w wyszukiwarce dotyczące ekstremalnych upałów, które mają pomóc ludziom zadbać o swoje bezpieczeństwo, oraz oparte na AI narzędzia dla społeczności ułatwiające radzenie sobie ze skutkami wyższych temperatur. Ponadto wspieramy więcej organizacji podejmujących działania w związku z falami upałów. 



Zapewnianie bezpieczeństwa ludziom podczas upałów 


Każdego roku upały zabijają niemal pół miliona osób, a liczba zgonów spowodowanych skutkami gorąca rośnie

Gdy panują ekstremalne warunki pogodowe, ludzie często właśnie w internecie szukają sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. W lipcu 2022 roku zainteresowanie wyszukiwaniem informacji o upałach biło rekordy na całym świecie. 

Aby wiarygodne i przydatne informacje pojawiały się w takich sytuacjach w pierwszej kolejności, w najbliższych miesiącach wdrożymy w wyszukiwarce nowe alerty o upałach. Podczas wyszukiwania informacji o skrajnie wysokich temperaturach użytkownicy zobaczą przewidywany początek i koniec fali upałów, porady, jak się ochładzać, a także powiązane zagadnienia dotyczące zdrowia, które warto brać pod uwagę. Wszystko to będzie wyraźnie widoczne w wynikach wyszukiwania. Aby zapewnić dokładność informacji i ich trafność, współpracujemy z Global Heat Health Information Network (GHHIN). 


Używanie technologii do utrzymywania niższych temperatur w miastach 


Miasta szukają również sposobów na zapobieganie tworzeniu się „wysp gorąca”. Tak nazywamy obszary, w których występują wyższe temperatury spowodowane obecnością obiektów (takich jak drogi i budynki) absorbujących ciepło i emitujących je z powrotem. Jedną ze strategii obniżania temperatur na takich obszarach jest zadrzewianie. Zagęszczenie drzew, nasze laboratorium w ramach narzędzia Environmental Insights Explorer, łączy AI oraz zdjęcia lotnicze, ułatwiając ocenę obecnego poziomu zadrzewienia i zaplanowanie inicjatyw urbanistycznych w tym zakresie. Miasto Austin skorzystało już z tego narzędzia, aby zaplanować zadrzewianie przede wszystkim newralgicznych lokalizacji. Udało się też wskazać miejsca, gdzie warto umieścić zadaszone przystanki autobusowe, aby zwiększyć zacienienie. 


Dzisiaj możemy ogłosić, że liczba miast na całym świecie, które korzystają z Zagęszczenia drzew, wzrosła z 14 do 350. To między innymi Atlanta, Baltimore, Buenos Aires, Lizbona, Meksyk, Paryż, Sydney, Toronto – i wiele innych. Jeszcze w tym roku planujemy powiększyć zasięg o tysiące kolejnych miast. Dzięki takiej ekspansji nasze narzędzie ma szansę pomóc stworzyć chłodniejsze warunki dla setek milionów mieszkańców miast. 



 


Kolejną strategią radzenia sobie z „wyspami gorąca” w mieście jest budowanie infrastruktury, która pozwala utrzymywać niższe temperatury we wnętrzach. Przykładem są tak zwane dachy chłodzące. Są one zaprojektowane tak, aby odbijać światło słoneczne i absorbować mniej ciepła. Mogą mieć szczególnie duże znaczenie w społecznościach bez dostępu do dobrze funkcjonującej klimatyzacji. Na początku tego miesiąca poinformowaliśmy, że sprawdzamy, jak nasza technologia — na przykład algorytmy AI oraz zdjęcia lotnicze — może pomóc we wdrażaniu dachów chłodzących w większej liczbie miejsc. Jesteśmy w stanie planować odbijanie promieni słonecznych w miastach, więc urbaniści i instytucje państwowe mogą wskazać obszary, które najbardziej skorzystają na technologii dachów chłodzących. Niebawem rozpoczniemy wdrożenie pilotażowe tego narzędzia w wybranych miastach. 


Wspieranie organizacji podejmujących działania na rzecz klimatu 


Ekstremalne upały to problem, którego nie rozwiążemy sami. Google.org wspiera projekty organizacji non-profit polegające na identyfikowaniu społeczności najbardziej dotkniętych tym problemem oraz możliwości udzielenia pomocy. 

W zeszłym roku ogłosiliśmy inicjatywę Google.org Impact Challenge, na którą przeznaczyliśmy 30 milionów dolarów. Było to otwarte zaproszenie do przesyłania propozycji działań na rzecz klimatu, skierowane do organizacji non-profit. Dzisiaj ogłaszamy, że pierwszą obdarowaną organizacją jest World Resources Institute (WRI). WRI otrzyma 5 milionów dolarów wsparcia dla swojego projektu wykorzystania czujników, zdjęć satelitarnych oraz AI do eliminowania luk w danych i modelowania temperatury powietrza, wilgotności, odbicia światła słonecznego od powierzchni, zadrzewienia oraz wrażliwości na upał. W połączeniu z działaniami Google projekt WRI ułatwi odpowiednim podmiotom podejmowanie decyzji o lokalizacji infrastruktury chłodzącej – drzew i powierzchni odbijających promienie słoneczne – z myślą o ograniczeniu oddziaływania skrajnie wysokich temperatur. 

W ramach udzielania wsparcia na poziomie lokalnym Google.org finansuje prace amerykańskiej organizacji krajowej American Forests na rzecz rozwijania pakietu bezpłatnych narzędzi do zarządzania zadrzewieniem przeznaczonych dla miast, w celu rozwiązania problemu nierównomiernego pokrycia drzewostanem. Finansujemy też prowadzone z wykorzystaniem AI prace organizacji Resilient Cities Catalyst (w ramach ICLEI USA Action Fund) nad indeksem wrażliwości na energię cieplną, który pomoże miastom – począwszy od Pittsburgha w Pensylwanii – podejmować słuszne decyzje w zakresie inwestycji w zieloną infrastrukturę. Podczas tych działań organizacje będą używać narzędzia Google Zagęszczenie drzew. 

Wszystkie te przedsięwzięcia pomogą ludziom i społecznościom na całym świecie dostosować się do rosnących temperatur. Nadal będziemy szukać nowych sposobów, aby nasze technologie i narzędzia dostarczały na czas trafnych informacji w zakresie ekstremalnych warunków pogodowych miliardom ludzi oraz pomagały władzom miast i organizacjom budować infrastrukturę łagodzącą skutki zmian klimatycznych – dla dobra wszystkich.