Chciałbym dziś ustosunkować się do wielu mejli otrzymywanych od polskich webmasterów, którzy zmagania z wyszukiwarką Google zaliczają w poczet swojej codziennej pracy. Nadal częstym problemem wydają się być podstawowe zagadnienia dotyczące zgłaszania stron do indeksu Google, utrzymania pozycji witryny, wahania rankingu czy dostosowanie strony do wskazówek jakościowych Google. Od niedawna Google oferuje kilka nowych rozwiązań, które pozwalają nie tylko uzyskać odpowiedź na szereg podstawowych pytań, ale także uporać się z trudniejszymi zagadnieniami. Chciałbym w skrócie przypomnieć, szczególnie początkującym webmasterom, jak odnaleźć się w nowym modelu wsparcia dla webmasterów, który został wprowadzony w Google w sierpniu tego roku.

Myślę, że należy pamiętać, że wsparcie, które możemy zaoferować webmasterom będzie zawsze ograniczone z jednej strony poufnością wielu informacji dotyczących wyszukiwarki Google, a z drugiej zaś ilością witryn na polskim rynku. Oczywistym wydaje się fakt, że niemożliwe jest indywidualnie pomaganie w prowadzeniu witryn setkom tysięcy webmasterów w Polsce.

Stąd udostępnienie kilka miesięcy temu automatycznych Narzędzi dla webmasterów oraz alternatywnych form pomocy i wsparcia. Poniżej zamieszczam link do strony, która chyba powinna znaleźć się w zakładkach każdego webmastera współpracującego z Google.

http://www.google.pl/intl/pl/webmasters/

Strona Webmaster Central oferuje przede wszystkim Narzędzia dla webmasterów (jak wielu z Was zauważy, aplikacja została zbudowana wokół dawnego programu Sitemaps), ale także obszerną bazę danych Centrum pomocy i bloga dedykowanego zaawansowanym webmasterom.

Oprócz tego polecamy grupę dyskusyjną Google Sitemaps, prowadzoną przez polskich webmasterów, gdzie można porozmawiać i wymienić poglądy na wszystkie tematy związane z indeksem Google.

Kolejnym źródłem, z którego sam często korzystam, i które może ułatwić pracę z wyszukiwarką, jest blog naszego guru webmasterów w Google. Matt Cutts na stronie http://www.mattcutts.com/blog/ porusza wiele szczegółowych tematów webmasterskich, o których niekoniecznie mówimy oficjalnymi drogami.

Podsumowując, warto pamiętać, że odpowiedzi na podstawowe pytania można uzyskać przez Narzędzia dla webmasterów lub w naszym Centrum pomocy. Jeśli to nie pomoże, zostaje jeszcze szereg źródeł, z których można skorzystać przy rozwiązywaniu problemów webmasterskich. Ponadto, webmasterzy to chyba najbardziej aktywna grupa użytkowników Internetu, jeśli chodzi o wymianę informacji, techniki pozycjonowania i analizę działania wyszukiwarek. Warto korzystać z tej wiedzy zaglądając na dedykowane grupy dyskusyjne takie jak Sitemaps.