Nowa funkcja „Linki” w Narzędziach dla webmasterów
6 lutego 2007
Otrzymywaliśmy od was różne sugestie dotyczące Narzędzi dla webmasterów i jednym z pierwszych usprawnień, które wprowadzamy na wasze życzenie, jest rozbudowana funkcja Linki umożliwiająca szczegółowe badanie łączy prowadzących do posiadanej witryny.
Do tej pory webmasterzy korzystali z mocno ograniczonych możliwości operatora link:, który zwracał niewielką próbkę linków prowadzących do zarządzanej witryny. Nowa funkcja wyróżnia się jednak kilkoma cechami: otrzymywane informacje są dokładniejsze, bardziej szczegółowe, można je sortować według kilku kategorii i zapisywać do pliku.
Lista łączy do witryny jest podzielona na linki wewnętrzne i zewnętrzne – w zależności od domeny, w której są umieszczone; linki wewnętrzne pochodzą z podstron witryny webmastera, zewnętrzne zaś, spoza obszaru posiadanej domeny.
Aby skorzystać z nowej funkcji, należy najpierw zweryfikować posiadaną witrynę na koncie Narzędzi dla webmasterów, a następnie kliknąć zakładkę Linki w górnej części okna. Po lewej stronie ekranu pojawi się wybór łączy zewnętrznych lub wewnętrznych, a na środku ekranu wyświetlona zostanie lista wszystkich podstron posiadanej domeny, do których udało się nam znaleźć linki, oraz ich liczbę przedstawioną po prawej stronie.
Kliknięcie wybranej podstrony wyświetli szczegółowe dane na temat prowadzących do niej linków. Po prawej stronie ekranu wyświetlana jest również data, kiedy roboty Google ostatnio widziały zewnętrzne łącze. Jeśli liczba podstron w naszej witrynie jest dość duża, możemy skorzystać z przydatnej funkcji Znajdź stronę za pomocą której możemy wyszukać określony adres z posiadanej domeny. Przykładowo, wpisanie „?main” dla domeny google.com przeniesie nas bezpośrednio do informacji o stronie http://www.google.com/?main.
Podobnie wygląda funkcjonalność nowej opcji w odniesieniu do linków wewnątrz posiadanej domeny. Dodatkowym atutem jest tutaj możliwość filtrowania informacji tak, aby np. uzyskać dane dotyczące tylko wybranych domen niższego rzędu.
Ciekawym rozwiązaniem dla wielu webmasterów może być również eksportowanie informacji o linkach do pliku w formacie .csv. Jedną z możliwości jest tutaj uzyskanie listy linków zewnętrznych, prowadzących do naszej witryny, wraz z wyszczególnieniem indywidualnych podstron oraz informacją o ostatniej indeksacji przez roboty Google. Warto podkreślić, że ilość danych, które można pobrać do pliku jest ograniczona do maksymalnej liczby linków w witrynie. Podobne ograniczenia dotyczą wyświetlania łączy wewnętrznych w obrębie domeny.
Mimo tego, że dane uzyskiwane za pomocą narzędzia Linki są znacznie dokładniejsze niż to, co oferuje operator link:, musimy pamiętać, że funkcja ta nie gwarantuje uwzględnienia wszystkich łączy prowadzących do naszej domeny i zindeksowanych w wyszukiwarce Google.