Praktyczne wykorzystanie Optymalizatora konwersji
21 listopada 2007
W tworzeniu i optymalizacji kampanii AdWords możliwe jest przyjęcie jednej z kilku możliwych strategii. Jedną z strategii, która zresztą zyskuje coraz bardziej na znaczeniu w Ecommerce, jest rozwijanie kampanii AdWords pod kątem maksymalizowania ilości zdefiniowanych konwersji z reklamy (np. zakupu produktu).
Osoby, które starają się maksymalizować ilości uzyskiwanych konwersji mogą rozważyć wykorzystanie istniejącego od jakiegoś czas Optymalizatora Konwersji, narzędzia Google, które pozwala umożliwia zarządzanie kosztami reklam na podstawie określonych celów konwersji. W tym poście postaram się opisać pokrótce zastosowanie, właściwości i ograniczenia tego narzędzia.
Co dokładnie robi Optymalizator konwersji?
Mówiąc najprościej Optymalizator konwersji jest swego rodzaju autopilotem kampanii AdWords, który stara się zarządzać stawkami, wyświetleniami reklamy na odpowiednie słowa kluczowe i w odpowiedniej lokalizacji, pozycjami reklamy AdWords w taki sposób, aby możliwe było:
- uzyskanie jak największej ilości konwersji z pieniędzy wydawanych w kampanii AdWords;
- uzyskanie kosztów zdefiniowanych przy włączaniu Optymalizatora kampanii
Optymalizator konwersji można znaleźć w Ustawieniach kampanii w opcji : Opcje stawek. Aby możliwe było włączenie Optymalizatora konwersji w danej kampanii, kampania tam musi mieć przynajmniej 300 konwersji w ciągu ostatnich 30 dni aktywności kampanii. W przeciwnym wypadku opcja Optymalizatora kampanii nie będzie aktywna w ustawieniach kampanii.
Ograniczenia Optymalizatora konwersji AdWords
- Przy wykorzystaniu Optymalizatora AdWords ważne jest posiadanie jak najszerszych danych wsadowych dla narzędzia. Wymagane jest przynajmniej 300 konwersji w przedziale ostatnich 30 dni w kampanii. Jednocześnie jednak im więcej będzie tych konwersji w danej kampanii, tym większe prawdopodobieństwo, że narzędzie to będzie skutecznie zarządzało kampanią.
- Optymalizator konwersji zarządza kampanią w perspektywie dłuższego horyzontu czasowego. Z tego powodu w ciągu pierwszych kilku dni od włączenia Optymalizatora możliwe są dużo wyższe stawki za konwersji od stawek przez nas deklarowanych w ustawieniach kampanii.
- Optymalizator konwersji jest nadal w stanie beta. W niektórych przypadkach przy zachowywaniu deklarowanej przez nas stawki za konwersję może on znacznie ograniczyć zasięg kampanii (otrzymamy oczekiwaną przez nas stawkę za konwersję, ale kosztem 5-krotnego spadku ilości uzyskiwanych konwersji).
Z uwagi na to, że Optymalizator konwersji przy maksymalizowaniu uzyskiwanych konwersji zarządza wieloma mechanizmami i ustawieniami kampanii potrzebuje niejako pełnej swobody w zmianie tych ustawień. Z tego względu wiele opcji konfiguracyjnych kampanii AdWords nie jest kompatybilnych z tym narzędziem
Funkcje systemu AdWords, które nie współgrają obecnie z Optymalizatorem konwersji:
- Preferencja pozycji
- Optymalizator budżetu
- Kierowanie na miejsca wyświetlania reklam
- Zaawansowane harmonogramy reklam
- Określanie ceny ofertowej preferowanego kosztu
- Osobne ceny ofertowe reklam kontekstowych