Napisane przez: Piotr Marzec, Account StrategistMyśl jak użytkownik wyszukiwarki. Zastanów się, jakie słowo można wpisać, gdy ktoś szuka, oferowanego przez Twoją stronę, produktu. Warto też zapytać znajomych, co oni wpisaliby w wyszukiwarkę. Im więcej zbierzesz takich informacji tym lepsza potem będzie Twoja kampania reklamowa.
Read More
Napisane przez: Piotr Marzec, Account Strategist
Myśl jak użytkownik wyszukiwarki. Zastanów się, jakie słowo można wpisać, gdy ktoś szuka, oferowanego przez Twoją stronę, produktu. Warto też zapytać znajomych, co oni wpisaliby w wyszukiwarkę. Im więcej zbierzesz takich informacji tym lepsza potem będzie Twoja kampania reklamowa.
Jeśli sprzedajemy opony zimowe to osoby poszukujące takich opon mogą zadać wyszukiwarce pytanie na wiele sposobów:
opony zimowe
opony na zimę
tanie opony
sklep z oponami
opony 175/65/R14
opony do fiata
Narzędzie zarządzania słowami kluczowymi, służy do łatwego generowania dużych ilości słów kluczowych. Znajduje się ono w zakładce grupy reklam. Jeśli wpiszemy w ramkę narzędzia jakieś słowo, narzędzie wygeneruje wszystko, co uzna za związane lub podobne. Przykładowo dla słowa „opony” narzędzie wygenerowało słowa:
opony zimowe
opony letnie
tanie opony
opony używane
opony samochodowe
opony Wrocław
opony serwis
Niektóre z tych słów zupełnie nie pasują do sprzedaży opon zimowych. Jeśli nie sprzedajemy używanych opon, nie dodajmy tej frazy do kampanii. Wręcz przeciwnie, powinniśmy zabezpieczyć się przez pokazywaniem reklam ludziom, którzy szukają czegoś innego. Służą do tego dopasowania słów oraz negatywne słowa kluczowe.
Jeśli chcemy, żeby nasze słowa działały tylko, kiedy użytkownik wyszukiwarki wpisze je w dokładnie takim samym brzmieniu jak my, to powinniśmy używać słów z dopasowaniem dokładnym (w angielskim interfejsie ‘exact’). Jeśli użyjemy słowa „opony” z dopasowaniem ścisłym – nasza reklama pokaże się tylko, gdy dokładnie tak zostanie wpisane zapytanie.
System Adwords pozwala na używanie także innych typów dopasowań. Dopasowanie ”frazy” (ang. phrase) służy do konstruowania słów, w których głównym członem będzie wyraz wzięty w cudzysłów i niepodlegający modyfikacji.
(Niektórzy reklamodawcy AdWords często błędnie sądzą, że każde słowo kluczowe składające się z więcej niż jednego wyrazu, powinno posiadać dopasowanie frazy. Nie jest to wcale warunkiem wyświetlania tego słowa. Dopasowanie to służy jedynie do konstruowania fraz, ale w oparciu o wzięty w nawiasy człon główny).
W przypadku słowa ”opony” z dopasowaniem frazy reklama zostanie wyświetlona, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę jakikolwiek zwrot zawierający wewnątrz wyraz ”opony”.
opony zimowe
opony letnie
zdjęcie opony
naprawa opony w maluchu
tanie opony używane
Oczywiście nie każda kombinacja ze słowem ”opony” jest dobra do sprzedaży opon zimowych. Jeśli chcemy jednak żeby system AdWords dobierał za nas słowa na podstawie tego dopasowania warto wprowadzić dodatkowo słowa negatywne, które wykluczą przypadki znanego nam, złego użycia słów. W tym przykładzie będą to słowa:
- letnie
- zdjęcie
- naprawa
- używane
Ostatni rodzaj słów kluczowych to dopasowanie zbliżone (ang. broad). Służy ono do robienia kampanii reklamowych o bardzo dużym zasięgu. Użycie słowa ”opony” w dopasowaniu przybliżonym spowoduje wyświetlenie reklamy dla słów:
opony zimowe
zepsuta opona
sklep oponiarski
naprawa opon
przepis na oponki lukrowane
ciepła opończa
little pony
Jak pokazuje ten przykład, wiele słów wygenerowanych w oparciu o dopasowanie zbliżone, zupełnie nie pasuje do sprzedaży opon zimowych. W tym wypadku wymagana będzie o wiele większa lista słów negatywnych. Oczywiście bardzo trudno jest wymyślić wszelkie możliwe wariacje, synonimy i podobne słowa, które zaproponuje system AdWords. Pocieszające jednak jest, że system uczy się w oparciu o historię naszych słów oraz zapamiętuje wszystkie wyświetlenia. Z czasem więc, nawet bez pomocy słów negatywnych reklama przestanie pokazywać się na słowo „little pony” i inne słowa zupełnie nie pasujące do naszej reklamy.
Niestety, w przypadku wielu nietrafnych słów, użytkownicy wyszukiwarki będą klikać w naszą reklamę, sądząc, że tu znajdą szukany produkt. Taka sytuacja może mieć miejsce dla słowa „naprawa opon”. W takim wypadku system AdWords nie zdoła nauczyć się, że jest to niewłaściwe słowo dla naszej oferty opon zimowych. Dlatego warto spróbować innych sposobów.
Raport skuteczności wyszukiwanego hasła pozwala sprawdzić, jakie dokładnie zapytania uruchomiły naszą reklamę. Dlatego jeśli używamy dopasowań na frazę lub przybliżonych, warto w kilka dni po włączeniu kampanii skorzystać z raportu i dodać do kampanii dodatkowe słowa już w lepszym dopasowaniu. Wiele słów, które pojawią się w raporcie może posłużyć jako słowa negatywne. Idealna optymalizacja kampanii dzieli słowa z raportu jedynie na dwie kategorie – te które należy dodać na dopasowaniu ścisłym i na te, które muszą stać się słowami negatywnymi.
Warto przypomnieć, że tworzenie kampanii w AdWords to proces ciągły, a nie jednorazowy. Konkurencja nie śpi, produkty się zmieniają, promocje kończą i zaczynają nowe. Słowa kluczowe używane w kampanii wymagają kontroli pod względem klikalności, ale także pod względem dochodowości. W AdWords nawet mała firma bardzo skutecznie może konkurować ze światową potęgą. Wygra ten, kto lepiej pozna swojego użytkownika, będzie regularnie optymalizował słowa oraz dobrze zbuduje historię konta. Można powiedzieć, że system adWords samoczynnie premiuje swoich stałych i aktywnych klientów, przekładając zainwestowany czas w przewagę nad konkurencją.