Technologia Flash firmy Adobe umożliwia webmasterom prezentowanie dynamicznych stron z wykorzystaniem grafiki wektorowej. Użytkownicy odwiedzający takie strony, o ile ich przeglądarka ma zainstalowaną odpowiednią wtyczkę, mogą nacieszyć się animacjami. Ponieważ bot nie może pobrać informacji zapisanych w plikach SWF w taki sam sposób jak na przykład z plików HTML, strony te stanowią dla wyszukiwarek wyzwanie i istnieje prawdopodobieństwo, że strona zbudowana całkowicie we Flash nie będzie w pełni pobrana i zindeksowana.

Czasami spotykamy się z pytaniem jak rozwiązać ten problem, nie wykraczając poza nasze wytyczne i nie ryzykując usunięcia z indeksu Google. Trudno jest podać jednoznaczną odpowiedź, która by się odnosiła do wszystkich stron Flash. Możliwe jest podanie jednak kilku wskazówek pomocnych przy budowaniu stron internetowych. Generalnie, należy stosować Flash tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Niektóre branże czy tematy wymagają rozbudowanych animacji, jak na przykład strony dotyczące filmów. Wówczas Flash jest logicznym rozwiązaniem. Często jednak jest on stosowany tylko ze względu na walory wizualne. Jeżeli mimo problemów z indeksowaniem strona ma być zbudowana we Flash, należy zadbać o to, aby przynajmniej jej nawigacja była dostępna również w HTML tak, żeby Googlebot mógł ją poprawnie pobrać. Wskazane jest również założenie mapy serwisu, która może pomóc w indeksowaniu każdej strony, niezależnie od tego przy użyciu jakich technologii została zbudowana. Dobrym rozwiązaniem jest również oferowanie dwóch wersji strony: we Flashu dla użytkowników posiadających zainstalowaną odpowiednią wtyczkę oraz w HTML dla tych, którzy korzystają ze starszych przeglądarek lub specjalnych przeglądarek tekstowych dla osób z wadami wzroku. Poza tym, Twoja strona będzie także czytelna dla użytkowników blokujących animacje Flash oraz dla botów wyszukiwarek.

Zdarza się, że webmasterzy, starając się pokazać wyszukiwarkom swoje strony, stosują cloaking lub ukrywają tekst przy pomocy stylów CSS. Takie metody mogą mieć negatywne konsekwencje na indeksowanie strony, z wykluczeniem z indeksu Google włącznie. Alternatywą zgodną ze wskazówkami Google dla webmasterów może być technologia sIFR, która umożliwia botom wyszukiwarek pobieranie treści i nawigacji. Technicznie mniej wymagającą, jednak również skuteczną metodą jest korzystanie z tagu noembed. Umieszczając w nim identyczną treść jak w animacji Flash, można usprawnić indeksowanie stron bez wykraczania poza wytyczne Google. Ważne jest jednak, aby nie nadużywać tego tagu w celu ukrywania słów kluczowych lub linków. Jedynie wtedy gdy ta sama treść jest widoczna dla użytkownika i dla bota, czyli zarówno gdy na stronie Flash, jak i w noembed umieścimy identyczną zawartość, możemy być pewni, że postępujemy zgodnie z wytycznymi Google.