Z wielką dumą donosimy o sukcesie trójki młodych polskich entuzjastów komputerów i Internetu w konkursie Google Highly Open Participation.

Tomasz Dobrzyński, Jarosław Tworek i Wojtek Szkutnik zostali wybrani spośród ponad trzystu pięćdziesięciu osób biorących udział w rywalizacji. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się na początku lipca w Mountain View, w Kalifornii. Wtedy też zwycięzcy będą mieli okazję odwiedzić główną siedzibę Google.

Organizując konkurs firma Google współpracowała z dziesięcioma czołowymi organizacjami tworzącymi wolne oprogramowanie. W przygotowaniu konkursu udział brały: Apache Software Foundation, Drupal, Gnome, Joomla!, MoinMoin, Mono, Moodle, Plone, Python Software Foundation oraz SilverStripe. Zadania konkursowe podzielić można na następujące kategorie: kod, dokumentacja, badania, przydatność, gwarancja jakości, trening, tłumaczenie i interfejs użytkownika, każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie. Do sukcesu uczestników w ogromnej mierze przyczynili się rodzice i nauczyciele, którzy z zaangażowaniem kibicowali i wspierali swoich podopiecznych.

Osiemnastoletni Tomasz Dobrzyński zdobył nagrodę w kategorii rozwiązań Joomla! Uczy się w technikum i za rok będzie zdawał egzamin maturalny. Pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego.

Jarosław Tworek zdobył nagrodę w kategorii wsparcia Python Software Foundation. Jarek ma 18 lat i w tym roku będzie zdawał maturę w Łodzi.

Wojtek Szkutnik z Krakowa otrzymał zwycięskie laury od organizacji SilverStripe. Wykonał rekordową liczbę zadań – 29.

To pierwszy zorganizowany przez Google konkurs, który miał zachęcić uczniów szkół średnich do pracy nad rozwojem wolnego oprogramowania. Zakończył się 4 lutego br. Wzięło w nim udział ponad trzystu pięćdziesięciu uczniów z całego świata, którzy tworząc m.in. nowe kody, dokumentację czy materiały treningowe, przyczyniając się do rozwoju wolnego oprogramowania.

Zadania, którym musieli stawić czoła młodzi programiści, były zróżnicowane pod względem trudności. Każde z nich oceniano w czterech kategoriach: kreatywność, dokładność, jakość wykonanych zadań oraz poziom zaangażowania i poświęcenia dla rozwoju społeczności wolnego oprogramowania.

Dodatkowe informacji o zwycięzcach i pracach konkursowych znaleźć można także na blogu Google poświęconym wolnemu oprogramowaniu (w języku angielskim).