W tym tygodniu uruchomiliśmy w ramach Google Labs nowy, testowy serwis pod nazwą Lively, pozwalający użytkownikom na stworzenie wirtualnych przestrzeni, zagospodarowanych wedle ich upodobań. Dodatkowo, każdy posiadacz Konta Google może stworzyć swojego wirtualnego awatara służącego do interakcji z innymi użytkownikami.


Wirtualne pokoje oferują w pełni trójwymiarową przestrzeń. Dostępnych jest kilkanaście różnych modeli do wyboru - łącznie z polem asteroidów. Każdy wirtualny pokój oferuje różne opcje podglądu, a widokiem można dodatkowo sterować za pomocą myszy.


Do poruszania się po wirtualnych pokojach, zarządzania ich zawartością i listą swoich przyjaciół służy boczny panel z opcjami dotyczącymi naszego awatara.

Pierwsza od góry ikona otwiera okno wyboru awatara. Od mniej do bardziej ludzkich - można zostać na przykład przymilnym kotem z wielką głową lub przebojowym rockersem.


Druga od góry opcja umożliwia dobór garderoby. Do wyboru, do koloru - spodnie, koszulki, buty, dodatki i wiele innych ciekawostek.

Kolejne dwie opcje pozwalają na organizowanie listy naszych przyjaciół w Lively i zapraszanie nowych gości do naszego wirtualnego świata.


Każda stworzona w Lively przestrzeń może być zapełniona przedmiotami dostosowanymi przez użytkowników - poza lampami, krzesłami, łóżkami, fotelami i szafkami dostępne są na przykład telewizory odtwarzające filmy wideo z serwisu YouTube. Ikona ze skrzyżowanymi strzałkami pozwala włączać i wyłączać tryb przemieszczania i obracania wirtualnych mebli.

Ostatnie dwie opcje pozwalają na stworzenie nowego pokoju lub przejście do listy wszystkich pokoi stworzonych przez użytkowników Lively, a także pracowników Google (te pokoje mają zazwyczaj przedrostek "Lively:" w nazwie - listę najpopularniejszych pokoi można znaleźć tutaj). Możliwe jest także zamieszczenie stworzonego pokoju na własnej stronie internetowej poprzez wklejenie odpowiedniego kodu HTML, wygenerowanego w zakładce "Web Pages".

Dolny pasek służy do wpisywania słów wypowiadanych przez naszego awatara w komiksowych dymkach. Znajdują się na nim także ikony opcji śledzenia historii rozmowy, ustawiania poziomu głośności, uruchomienia Lively w osobnym oknie, przejścia do Centrum pomocy i wyjścia z pokoju.

Większość czynności i opcji dostępnych dla awatarów wywoływanych jest za pomocą myszki - wystarczy klikać i eksperymentować - klikanie na innych awatarach obecnych w pokojach (za każdym z nich kryje się żywa osoba, warto więc pamiętać o internetowych manierach) pozwala na witanie się, wspólny taniec, czy na przykład... łaskotki.

Dodatkowo, możliwe jest wykonywanie specjalnych działań naszym własnym awatarem. Można na przykład spróbować wpisać w pole tekstowe polecenie "/dance1" lub "/laugh". Wszystkie opcje dostępne są po kliknięciu naszego awatara i wybraniu zakładki "Animations".

Uwaga! Serwis dostępny jest na razie jedynie w języku angielskim i wymaga korzystania z systemu Windows XP lub Vista.

Dodatkowe wymagania techniczne to przynajmniej 32 MB RAMu na karcie graficznej, 512 MB RAMu pamięci, biblioteka Direct X 9.0, plugin Flash w wersji 9.0 lub nowszej i szybkie łącze internetowe. Ponadto, należy się upewnić że przeglądarka wykorzystywana do uruchomienia Lively ma włączoną obsługę JavaScript.