W tym wypadku Google może wykorzystać zaakceptowaną sugestię wraz z wpisanym ciągiem znaków w celu ulepszenia usługi sugerowania wyszukiwanych terminów. Jeśli korzystacie z przeglądarki Google Chrome w różnych częściach świata lub korzystacie z innych usług wyszukiwania, otrzymane przez Was wyniki mogą się różnić.
Jeśli nie chcecie wysyłać danych do wybranej wyszukiwarki, możecie skorzystać z kilku sposobów:
Bezpieczne przeglądanie to opcja stworzona z myślą o ochronie użytkowników przed
phishingiem i
złośliwym oprogramowaniem. Mniej więcej co pół godziny, Google Chrome pobiera najświeższą listę szkodliwych stron z serwerów Google i zapisuje ją na twardym dysku. Podczas przeglądania sieci, adresy URL są sprawdzane według tej lokalnie zapisanej listy. Jeśli przeglądarka napotka na wymieniony na liście adres, wysyła zapytanie o więcej informacji do Google. Zapytanie to jest tworzone przez wysłanie pierwszych 32 bitów z 256 bitowego
hashu adresu URL. Zapytania nie są wysyłane dla wszystkich odwiedzanych stron (jedynie dla tych znajdujących się na liście), nie są też nigdy wysyłane w formie czystego tekstu. Opcja ta również może zostać wyłączona (w zakładce "Dla zaawansowanych" okna opcji Google Chrome), ale będzie to oznaczało brak ostrzeżeń przed odwiedzeniem podejrzanej o szkodliwe działanie strony (czego raczej nie polecamy).
Propozycje dla błędów nawigacji
Domyślnie, zarówno Chromium jak i Google Chrome oferują podpowiedzi generowane w przypadku napotkania na niedostępne strony. Zawierają one automatycznie wygenerowane sugestie wskazujące strony o adresach podobnych do tego, który nie jest dostępny. Ta funkcja polega na wysłaniu nieprawidłowego adresu URL do Google i otrzymania sugerowanych alternatyw. Możecie ją wyłączyć korzystając z zakładki "Dla zaawansowanych" i odznaczając funkcję "Pokaż propozycje dla błędów nawigacji".
Która domena Google?
Tuż po uruchomieniu, zarówno Chromium jak i oraz Google Chrome wysyłają zapytanie do Google w celu ustalenia której wersji językowej Google używać - czy przesyłać zapytania do google.com, google.pl czy też jakiekolwiek innej wersji językowej wyszukiwarki. To ważne ustawienie, ponieważ wysyłanie zapytań do odpowiedniej domeny zapewnia otrzymywanie odpowiedniejszych wyników wyszukiwania. Informacja ta nigdy nie była i nie jest wykorzystywana do śledzenia użytkowników. Kod źródłowy Chromium nie zawiera już tej opcji, a Google Chrome nie będzie z niej korzystał od wersji 0.3 - chyba że ustawioną domyślną wyszukiwarką będzie Google.
Przesyłanie danych pomiędzy Google Chrome i dostawcami usług (nie dotyczy Chromium)
Opcja ta jest domyślnie wyłączona. Pozostawiamy użytkownikom wybór, czy pragną się dzielić z nami informacjami na temat korzystania z naszej przeglądarki i problemów występujących podczas korzystania z niej. Statystyki przesyłane do Google obejmują między innymi częstotliwość korzystania z sugerowanych wyników wyszukiwania lub słów kluczowych w pasku adresu. Google Chrome nie wysyła informacji osobistych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail czy też jakichkolwiek danych dotyczących Konta Google użytkowników. Ta opcja może zostać włączona lub wyłączona w dowolnej chwili.
Podczas instalacji przeglądarki Google Chrome, instalowany jest również program GoogleUpdate. Sprawdza on, czy zainstalowana wersja przeglądarki jest najnowsza i dokonuje automatycznych aktualizacji (bez potrzeby jakiekogolwiek działania ze strony użytkowników). To ważne, szczególnie jeśli chcecie być pewni że korzystacie z najnowszej i najbezpieczniejszej wersji Google Chrome.
W ramach sprawdzania aktualizacji, GoogleUpdate przesyła dwa losowo wygenerowane identyfikatory wraz z takimi informacjami jak numer wersji Google Chrome, język, system operacyjny i innymi szczegółami związanymi z instalacją lub aktualizacją. Te informacje pomagają nam dokładnie policzyć naszych użytkowników. Nie mają żadnego związku z Waszymi Kontami Google lub innymi usługami z których korzystacie za pośrednictwem Google Chrome. Program GoogleUpdate nie może zostać wyłączony z poziomu Google Chrome - jest automatycznie odinstalowanywany podczas następnego sprawdzenia obecności produktów Google w systemie operacyjnym (zwykle po kilku godzinach od odinstalowania ostatniego produktu korzystającego z GoogleUpdate). Zespół GoogleUpdate pracuje nad opcją pozwalającą na odinstalowanie programu natychmiast po odinstalowaniu ostatniej korzystającej z niego aplikacji.
Kiedy wyszukujecie informacji za pomocą wyszukiwarki Google z poziomu paska adresu Google Chrome, do adresu URL z wynikami wyszukiwania dołączany jest parametr RLZ. Jest on również wysyłany osobno w dniach, kiedy Google Chrome został uruchomiony lub zainstalowany. Parametr RLZ zawiera zakodowane informacje - na przykład o dacie pobrania Google Chrome i stronie, z której instalator został pobrany. Parametr ten nie identyfikuje użytkownika w żaden sposób i nie jest wykorzystywany do wyświetlania reklam. Informacje związane z tym parametrem pomagają nam określić skuteczność różnych kanałów dystrybucji przeglądarki Google Chrome - na przykład porównać ilość osób pobierających ją bezpośrednio ze stron Google i z innych źródeł. Opcji tej nie można wyłączyć jeśli domyślną wyszukiwarką jest Google. Jeśli zmienicie domyślną wyszukiwarkę, wyszukiwania za pomocą paska adresu będą przekierowane do nowej domyślnej wyszukiwarki i nie będą zawierały parametru RLZ.
Aktualizacja polityki prywatności Google Chrome
Od chwili udostępnienia Google Chrome, zmieniliśmy sposób w jaki działa w niej historia przeglądania. Dostępny indeks odwiedzonych stron nie zawiera stron z adresami rozpoczynającymi się od "
https". Miniaturowe zrzuty ekranu z takich stron są przechwytywane między innymi na potrzeby wyświetlania informacji na nowych kartach, domyślnie wyświetlających najczęściej odwiedzane przez Was strony. Zaktualizowana wersja polityki prywatności zawiera informacje na ten temat. Historia przeglądania jest przechowywana tylko wyłącznie na dyskach twardych Waszych komputerów i nie jest przesyłana do Google. Pamiętajcie, że
zawsze możecie usunąć dowolną część historii przeglądania, czy też zdecydować się na skorzystanie z trybu incognito, który nie zapisuje przeglądanych stron.
Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wyjaśnieniom wiecie więcej na temat sposobu działania Google Chrome. Jeśli macie więcej pytań na temat naszej przeglądarki, zapraszamy do jej
Centrum pomocy.
Przy okazji, chcielibyśmy zachęcić Was do więcia udziału w naszej
ankiecie dotyczącej nowej przeglądarki Google. Ankieta składa się z pięciu pytań i jej wypełnienie zajmie zaledwie minutę. Dzięki Waszym odpowiedziom będziemy mogli ulepszyć przyszłe wersje Google Chrome.
Napisane przez: Michał Dziewoński, Consumer Operations Associate(na podstawie tekstu Iana Fette, Product Manager - Chrome)