O Androidzie usłyszałem po raz pierwszy, gdy zacząłem pracę w Google. Razem z kolegą byliśmy bardzo podekscytowani możliwościami jakie zaoferuje platforma: GPS, kompas czy czujniki ruchu. W związku z tym, że jesteśmy entuzjastami astronomii, zaczęliśmy rozmawiać o tym, jak fajnie byłoby wykorzystać te funkcje w aplikacji mobilnej. Takiej, która pokazuje niebo na podstawie Twojej lokalizacji i kierunku.



Około roku później powstał "prototyp" aplikacji mapowej składający się z telefonu, kompasu, poziomicy oraz mapy. Dzięki niemu udało się przekonać innych, by wzięli udział w projekcie. Mogliśmy rozpocząć tworzenie prawdziwej aplikacji.

W biurze mieliśmy dostęp do testowej wersji telefonu G-1 i chcieliśmy jak najszybciej poznać jego zaawansowane możliwości. Moduł GPS i zegarek umożliwiły nam wygenerowanie map dla dokładnej lokalizacji i czasu, ale dopiero kompas i akcelerometr uczyniły zeSky Map coś naprawdę interesującego. Dzięki tym czujnikom, aplikacja jest w stanie dokładnie określić kierunek jaki wskazuje telefon i wyświetlić widoczne gwiazdy. Jeśli chcesz zidentyfikować np. ten rozświetlony punkt na zachodzie, jedyne co musisz zrobić to skierować na niego telefon by na Twoim wyświetlaczu pojawił się podpis "Wenus".



W związku z tym, że pracujemy w Google, naturalne było dodanie opcji wyszukiwania. Zdecydowaliśmy się wykorzystać usługi lokalizacyjne platformy Android by wyszukiwanie było możliwie łatwe w użyciu. Jak działa? Wpisujesz nazwę obiektu, np. Saturna, a telefon wyświetla wskazującą w jego kierunku strzałkę. Gdy zbliżasz się do obiektu strzałka zmienia kolor z niebieskiego na czerwony, a okrąg oznacza obiekt, którego szukasz.



Maj jest wspaniałym miesiącem do obserwacji planet -- wieczorem można uchwycić Merkurego, a nad ranem znaleźć na niebie Wenus. 2009 to Międzynarodowy Rok Astronomii - świetna okazja by ze znajomymi oglądać niebo.

Wszystkich użytkowników telefonów z systemem Android zachęcamy już teraz do pobierania aplikacji Sky Map z Android Market.