Jednym z celów optymalizacji kampanii AdWords jest zwiększenie ruchu w witrynie.

Korzyści z przyciągnięcia dodatkowego ruchu do witryny to m.in. potencjalnie większa liczba konwersji (wyższa sprzedaż, więcej potencjalnych klientów, rejestracji itp.) oraz wzrost świadomości istnienia Twojej firmy i oferowanych przez nią produktów i usług. Co można zrobić, aby poprawić ruch w witrynie?

1. Wyszukanie trafnych odmian słów kluczowych

Jeśli chcesz zwiększyć ruch w witrynie, używaj bardziej ogólnych (lecz ciągle trafnych) słów kluczowych opisujących Twoje produkty lub usługi. Możesz dodać odmiany słów w liczbie pojedynczej i mnogiej, a także synonimy, numery produktów i powiązane zwroty potoczne, dzięki czemu Twoje reklamy będą wyświetlane częściej. Możesz też wypróbować Narzędzie propozycji słów kluczowych, które ułatwia znalezienie możliwych słów haseł i pomaga określić, jak dużego ruchu można oczekiwać w przypadku każdego z nich.

2. Zmiana organizacji grup reklam – przeniesienie słów kluczowych generujących dużą liczbę wyświetleń do nowych grup

Wielu reklamodawców ignoruje znaczenie, jakie ma dopasowanie tekstów reklam do słów kluczowych. Aby dodatkowo zwiększyć skuteczność kampanii, określ, które hasła generują szczególnie dużą liczbę wyświetleń i przenieś je do osobnych grup reklam. Następnie w obrębie tych grup dostosuj reklamy do słów kluczowych, włączając te wyrażenia w tytuły lub teksty reklam. Prawdopodobnie zwiększy to liczbę kliknięć bez wpływania na liczbę wyświetleń, co podwyższy współczynnik klikalności (CTR).

3. Korzystanie z właściwych opcji dopasowywania słów kluczowych

W przypadku optymalizacji nastawionej na zwiększenie ruchu należy zazwyczaj korzystać przede wszystkim z opcji dopasowania przybliżonego zamiast dopasowania do wyrażenia lub ścisłego.

W przypadku dopasowania przybliżonego, słowo kluczowe umożliwia dotarcie do szerszej grupy odbiorców oraz powoduje wyświetlenie reklamy we wszystkich możliwych wynikach wyszukiwania tego lub podobnego słowa kluczowego. Oznacza to, że reklama będzie wyświetlana nawet, jeśli:
  • zapytanie zawiera inne słowa,
  • poszczególne słowa w zapytaniu mają inną kolejność niż w słowie kluczowym,
  • zapytanie jest podobne do słowa kluczowego. Dotyczy to również form liczby mnogiej i synonimów.
Słowa kluczowe w dopasowaniu przybliżonym ułatwiają dotarcie do użytkowników wyszukujących hasła blisko powiązane z Twoimi produktami. Udoskonalony niedawno raport „wyszukiwane hasła” może ułatwić Ci zidentyfikowanie zapytań, które spowodowały wyświetlenie reklamy, oraz dodanie ich do grupy reklam.

4. Rozszerzenie grupy odbiorców

Możesz rozważyć rozszerzenie grupy odbiorców dzięki dostosowaniu kierowania na lokalizację w taki sposób, aby objąć nim wszystkie regiony lub kraje, gdzie prowadzisz działalność. Jeśli działasz międzynarodowo, wybierz odpowiednie ustawienia kierowania na lokalizację. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku Twoja witryna powinna być także dostępna w różnych wersjach językowych. Możesz też zmienić ustawienia kierowania na język, zaznaczając języki używane w krajach, w których wyświetlane są Twoje reklamy.

Przykład: jeśli jako język docelowy Twojej kampanii międzynarodowej ustawiono angielski, a ustawienie kierowania na lokalizację to „Wszystkie kraje”, reklamy będą wyświetlane użytkownikom na całym świecie, mającym w ustawieniach językowych przeglądarki włączony język angielski.

Możesz też użyć sieci partnerskiej Google, aby uzyskać dodatkowe wizyty od użytkowników przeglądających witryny partnerskie Google w sieci. Jeśli jeszcze nie reklamujesz się w sieci partnerskiej, po prostu zmień ustawienia kampanii, włączając automatyczne miejsca docelowe.

5. Dostosowanie budżetu dziennego

Nie należy też zapominać o regularnym monitorowaniu kampanii zawierających najważniejsze słowa kluczowe i sprawdzaniu, czy nie wyczerpują lub nie przekraczają one Twojego budżetu dziennego. Jeśli tak się dzieje, możesz rozważyć przeniesienie tych słów kluczowych do nowej kampanii (a nie tylko do nowej grupy reklam), co pozwoli Ci kontrolować jej budżet dzienny. Możesz podnieść go do odpowiadającego Ci poziomu, by uzyskiwać dzięki tym słowom kluczowym maksymalną liczbę kliknięć.

Możesz dodatkowo zoptymalizować teksty reklam i słowa kluczowe oraz podnieść maksymalną stawkę CPC wybranych haseł, co dodatkowo zwiększy Twój Wynik Jakości i pozwoli uzyskać wyższe pozycje w rankingu reklam. Reklamy znajdujące się na wyższych pozycjach z reguły uzyskują więcej kliknięć, czego efektem jest większy ruch w Twojej witrynie.

W kolejnym wpisie przyjrzymy się bliżej innej strategii optymalizacji, skoncentrowanej na promocji marki.