Jednym z najważniejszych narzędzi w programie AdWords jest Narzędzie propozycji słów kluczowych. Właściwe korzystanie z niego jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w programie AdWords. W tym poście wyjaśnimy, czym jest Narzędzie propozycji słów kluczowych, gdzie można je znaleźć oraz przede wszystkim, jak z niego korzystać.

Do czego służy Narzędzie propozycji słów kluczowych?

Potrzebujecie więcej propozycji słów kluczowych, których możecie użyć na koncie? Wystarczy wprowadzić hasła opisujące produkt lub usługę do Narzędzia propozycji słów kluczowych, aby wygenerować listę potencjalnych słów kluczowych, które można dodać do konta.

Narzędzie propozycji słów kluczowych wyświetla:
  • inne zapytania wprowadzane przez użytkowników Google bezpośrednio dotyczące haseł wprowadzonych w narzędziu;
  • dodatkowe trafne zapytania w sekcji „Dodatkowe słowa kluczowe, które warto wziąć pod uwagę”;
  • informacje dotyczące zapytań, takie jak liczba wyszukiwań lub liczba reklamodawców opłacających dane słowo kluczowe.
W menu „Wybierz kolumny do wyświetlenia” można wybrać statystyki, które mają być wyświetlane.

Jak używać Narzędzia propozycji słów kluczowych

Narzędzie propozycji słów kluczowych jest dostępne z poziomu konta lub zewnętrznie. Aby z niego skorzystać, najpierw upewnijcie się, że został wybrany odpowiedni język i kraj.

Następnie wprowadźcie jedno lub więcej haseł w polu tekstowym i kliknijcie przycisk „Propozycje słów kluczowych”. Szczegółowe instrukcje można znaleźć w artykule Centrum pomocy „Jak używać Narzędzia propozycji słów kluczowych?”.

Poniżej przykład często spotykanego zastosowania, który pomoże Wam zrozumieć sposób korzystania z Narzędzia propozycji słów kluczowych w celu optymalizacji skuteczności konta.

W przykładzie sprzedawca rowerów tworzy kampanię AdWords dla swojego sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży rowerów turystycznych, ale nie oferuje akcesoriów rowerowych.

Wyszukiwanie słów kluczowych do nowej kampanii

Pierwszym krokiem podczas tworzenia kampanii jest znalezienie trafnych słów kluczowych, które będą powodowały wyświetlanie reklamy. Uwaga: w przeciwieństwie do reklam prasowych, wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania takich zapytań jak „podróże” czy „outdoor” nie ma sensu, ponieważ są one bardzo słabo powiązane z rowerami. Zamiast tego należy skoncentrować się na wyświetlaniu reklam użytkownikom szukającym rowerów turystycznych.

Sprzedawca rowerów powinien zadać sobie następujące pytanie: jakich haseł szukają osoby zainteresowane kupnem roweru turystycznego? Postawienie się na miejscu kupującego zawsze przynosi dobre rezultaty. Sprzedawca rowerów wprowadza do Narzędzia propozycji słów kluczowych hasło „rower turystyczny”.


Natychmiast widzi, że wielu użytkowników wyszukuje zapytania typu „rower turystyczny” i „rowery turystyczne”.

Otrzymuje następującą listę słów kluczowych, które dodaje przy użyciu linku „Dodaj” w Narzędziu propozycji słów kluczowych:

rower turystyczny
rowery turystyczne
rower do turystyki
rower szosowy
rower turystyczny sprzedaż
rower turystyczny na sprzedaż
rowery szosowe
rower turystyczny rower
damski rower turystyczny
męski rower turystyczny
szybki rower turystyczny
sportowy rower turystyczny
kup rower turystyczny
klasyczny rower turystyczny
rower turystyczny wyprawa

Sprzedawca zauważa, że w sekcji „Dodatkowe słowa kluczowe do rozważenia” także znajduje się kilka trafnych słów kluczowych i dodaje je do listy słów kluczowych.

Sprzedawca rowerów decyduje się również na uzyskanie pozwolenie na korzystanie z nazw marek producentów rowerów, którymi handluje. Po uzyskaniu pozowlenia, będzie mógł dodać te zastrzeżone nazwy handlowe do listy słów kluczowych na swoim koncie. Dzięki temu, jego reklamy będą również wyświetlane w wynikach wyszukiwania znanych producentów rowerów, które posiada w swojej ofercie.

Optymalizacja współczynnika klikalności (CTR)

Po jakimś czasie od utworzenia nowej kampanii AdWords sprzedawca rowerów zauważa, że współczynniki klikalności (CTR) poszczególnych słów kluczowych bardzo różnią się między sobą. W przypadku słów kluczowych, takich jak „kup rower turystyczny” czy „damski rower turystyczny”, CTR jest wyższy niż 1%, ale w przypadku najważniejszych słów kluczowych, takich jak „rower turystyczny” i „rowery turystyczne”, CTR jest poniżej 1%.

Dzieje się tak dlatego, że słowa kluczowe typu „damski rower turystyczny” czy „kup rower turystyczny” są bardziej szczegółowe i ukierunkowane na sprzedaż. Jednak w przypadku słowa kluczowego „rower turystyczny” reklama jest wyświetlana także, gdy użytkownicy wyszukują zapytania „rowery turystyczne recenzje”, „używane rowery turystyczne” albo „rowery turystyczne porady”.

Zauważywszy to, sprzedawca rowerów decyduje się wykluczyć nietrafne zapytania za pomocą wykluczających słów kluczowych. Aby określić wykluczające słowa kluczowe, sprzedawca znów używa Narzędzia propozycji słów kluczowych. Tym razem szuka nietrafnych zapytań i dodaje je jako wykluczające słowa kluczowe, wybierając typ dopasowania „Wykluczające” z menu rozwijanego w prawym górnym rogu listy słów kluczowych w Narzędziu propozycji słów kluczowych.


Dodaje do kampanii następujące wykluczające słowa kluczowe:

-recenzja
-recenzje
-używane
-second hand
-forum
-porada
-porady
-przewodnik
-przewodniki
-bmw
-honda

Po utworzeniu i zoptymalizowaniu kampanii AdWords liczba zamówień rowerów znacznie wzrosła. Sprzedawca rowerów jest zadowolony i chce rozszerzyć kampanię, aby przyciągnąć jeszcze więcej klientów. Dodał już słowa kluczowe z sekcji „Dodatkowe słowa kluczowe do rozważenia”.

Aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z Narzędzia propozycji słów kluczowych, należy kliknąć tutaj.